مدیر پروژه واكسن فخرا:

وزارت دفاع آماده تحویل واکسن فخرا به وزارت بهداشت است

وزارت دفاع آماده تحویل واکسن فخرا به وزارت بهداشت است

به گزارش سیاسی مدیر پروژه واکسن فخرا از آمادگی وزارت دفاع برای تحویل واکسن به وزارت بهداشت اطلاع داد و اظهار داشت: مراحل اداری کار انجام شده و هر زمانی وزارت بهداشت اعلام نماید واکسن های ساخته شده را تحویل خواهیم داد.


به گزارش سیاسی به نقل از خبرگزاری ایرنا از روابط عمومی وزارت دفاع، دکتر احمد کریمی ضمن اشاره به ورود واکسن فخرا به فاز سوم کارآزمایی بالینی اظهار نمود: واکسن فخرا از هفته گذشته با کسب مجوز کمیته اخلاق و همینطور مجوز سازمان غذا و دارو، کارآزمایی مرحله سوم را شروع کرده و از روز شنبه به صورت گسترده این کار صورت خواهد گرفت.
وی با اشاره به اینکه مرحله سوم تزریق روی ۴۰ هزار نفر صورت خواهد گرفت، اضافه کرد: در فاز اول ۱۳۵ داوطلب داشتیم و در فاز دوم این تعداد به ۵۰۰ نفر افزایش یافت. در این دو فاز به دنبال بررسی ایمنی بخشی واکسن بودیم که با موفقیت به انجام رسید و در فاز سوم به دنبال بررسی اثربخشی آن هستیم.
مسئول پروژه واکسن فخرا اظهار داشت: نتایج فاز اول و دوم واکسن فخرا نشان داد که این واکسن جزو واکسن های کاملاً بی خطر هست و عارضه ای جدی در افراد مشاهده نشد و نتایج پس از آنالیز به سازمان غذا و دارو ارسال شد و پس از هر مرحله مجوز ورود به فاز بعد را گرفتیم که نشان داده است این واکسن یکی از بی خطرترین واکسن ها بوده است.
کریمی با اشاره به اینکه واکسن فخرا ایمنی زایی مناسب را در افراد ایجاد می کند، اظهار داشت: واکسن فخرا توانست به میزان کافی آنتی بادی هایی را در بدن افراد ایجاد نماید که این آنتی بادی ها می تواند ویروس کرونا را خنثی کند.
وی پلت فرم واکسن فخرا را بر مبنای ویروس کشته شده اعلام نمود و اضافه کرد: ما این ویروس را به تولید انبوه رسانده و پس از آن غیرفعال کرده و آنرا فرموله کردیم و پس از خالص سازی، در افراد داوطلب و کاندید دریافت واکسن استفاده می شود.
کریمی در مورد صدور مجوز اضطراری برای واکسن فخرا، خاطرنشان کرد: در دولت گذشته وزیر بهداشت اعلام نموده بودند که واکسن های تولید داخل پس از طی دو مرحله اول و دوم و وارد شدن به مرحله کارآزمایی بالینی سوم مجوز دریافت اضطراری خواهند گرفت. در دولت جدید هم آقای دکتر عین الهی هفته پیش اعلام نمود که واکسن های داخلی که فاز ۱ و ۲ را با موفقیت پشت سرگذاردند، بلافاصله مجوز مصرف اضطراری را دریافت خواهند کرد و متعاقب آن با نامه نگاری که با ایشان داشتیم، ایشان دستور لازم را به سازمان غذا و دارو برای صدور مجوز اضطراری دادند.
وی درباره زمان پیشبینی شده برای ورود واکسن فخرا به شبکه واکسیناسیون عمومی، اظهار داشت: ما آمادگی لازم را داریم و زیرساخت تولید ما از مرداد ماه شروع شده و تولیدات لازم را انجام داده و در سردخانه ها نگهداری می نماییم و منتظر هستیم مراحل اداری طی شده و هر زمانی که وزارت بهداشت اعلام نمود تحویل آنها دهیم.
مدیر پروژه واکسن کرونا افزود: ما همزمان کار تولید را آغاز کرده ایم و به صورت متوسط ماهانه یک میلیون دُز تولید می نماییم و امیدواریم بتوانیم به سرعت وارد سبد واکسیناسیون عمومی شویم.
وی با بیان اینکه حدود ۵۰۰ هزار دُز واکسن آماده داریم و حدود ۳ میلیون دُز هم درحال پیمودن مراحل است، اضافه کرد: خط تولید را از قبل داشتیم و برای تولید واکسن فخرا تنها آنرا به روز رسانی کردیم.
کریمی با اشاره به اینکه زیرساخت های تولید واکسن در وزارت دفاع موجود بوده و با استفاده از همان زیرساخت ها توانستیم به ظرفیت تولید یک میلیون دُز واکسن در ماه برسیم، اضافه کرد: برای افزایش هم از روز اول این برنامه را داشتیم و در کنار خط تولید موجود یک خط تولید دیگر را پیشبینی کردیم و مجوزهای لازم را از سازمان غذا و دارو گرفتیم و کارخانه تولید انبوه را که حدود ۸۵ درصد پیشرفت فیزیکی دارد، ایجاد کردیم.
مدیر پروژه واکسن کرونا وزارت دفاع و پشتیبانی نیروهای مسلح ضمن اشاره به بازدید هفته گذشته وزیر دفاع از زیرساخت های بوجود آمده افزار امیدواری کرد آبان ماه این کارخانه وارد مدار شود و با وارد شدن این خط تولید، به تولید ۵ میلیون دُز واکسن در ماه می رسیم.
مدیر پروژه واکسن فخرا با اشاره به اینکه مسئولین نیروهای مسلح همکاریهای کاملی برای تولید واکسن فخرا را داشته اند، اظهار داشت: مسؤلان نیروهای مسلح با پشتیبانی شبانه روزی کار را پیش بردند و توانستیم به مرحله فاز سوم برسیم.
کریمی با اشاره به اینکه بعد از بررسی بالینی واکسن کرونا در فاز سوم حتما به همه داوطلبین واکسن تزریق خواهیم کرد، اظهار داشت: مقرر است واکسن فخرا با یک واکسن دیگر قیاس شود، ازاین رو همه داوطلبینی که در فاز سوم وارد شوند حتما واکسن دریافت خواهند کرد.


منبع:

1400/06/20
21:04:09
5.0 / 5
1210
تگهای خبر: تولید , دولت , سازمان , عمومی
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)

تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
لطفا شما هم نظر دهید
= ۲ بعلاوه ۲
لینک دوستان سیاسی
سیاسی بین الملل