ماه محرم و آسمانی شدن والدین شهدا

ماه محرم و آسمانی شدن والدین شهدا

به گزارش سیاسی برخی از والدین شهدای گرانقدر دوران هشت سال دفاع مقدس و تنی چند از جانبازان نیروهای مسلح جمهوری اسلامی ایران در نیمه اول ماه شهریور در روزهای ماه محرم الحرام به دیدار فرزندان شهید و هم رزمان خود شتافته وآسمانی شدند.


به گزارش خبرنگار حوزه ایثار و شهادت ایرنا، هم زمان با فرا رسیدن ماه محرم الحرام و ایام عزاداری سید و سالار شهیدان امام حسین (ع) تنی چند از والدین شهدای گرانقدر دوران دفاع مقدس و جانبازانی که درراه اسلام و میهن سرافراز ایران جانفشانی کردند و به دیدار فرزندان شهید خود و همرزمانشان شتافته و به سمت معبود پر کشیدند.
الگو گرفتن از نهضت حسینی(ع) و واقعه عظیم عاشورا یکی از بزرگترین علل جانبازان، رزمندگان و شهدای بزرگ ما برای گام نهادن در راه جهادگری بوده است. خواه این جهاد از نوع جهاد در میدان نبرد باشد یا جهاد در میدان علم و عمل. همین مورد باعث می شود در خاطرات و نحوه برخورد شهدا با ماه محرم و صفر اندکی بیشتر تأمل نماییم تا با توسل به سیره شهدا راه رستگاری در راه اهل بیت(ع) را بشناسیم.

مادر گرامی شهیدان «قاسمی» آسمانی شد
مرحومه «حاجیه خانم بدیعی» مادر شهیدان «محمدرضا و محمدعلی قاسمی» و خواهر شهید والامقام «محمدعلی بدیعی» از شهدای والامقام شهرستان جرقویه استان اصفهان دار فانی را واع گفت و آسمانی شد.
مراسم تشییع مادر شهیدان قاسمی با حضور مردم متدین و با رعایت شیوه نامه های بهداشتی در محله گورت برگزار و پیکر پاک این مادر شهید در گلزار شهدای محله گورت به خاک سپرده شد.
شهید محمدعلی قاسمی دوم اردیبهشت ۱۳۴۰ در روستای گورت از توابع شهرستان اصفهان چشم به جهان گشود. وی بعنوان پاسدار در جبهه حضور یافت و سرانجام یکم خرداد ۱۳۶۴ در جزیره مجنون عراق براثر برخورد ترکش به شهادت رسید.
برادر او شهید محمدرضا قاسمی هم دهم خرداد ۱۳۴۴ در روستای باجه از توابع شهرستان اصفهان چشم به جهان گشود. وی بعنوان پاسدار در جبهه حضور یافت و دوم بهمن ۱۳۶۵ در شلمچه بر اثر برخورد ترکش به سر مجروح شد و نهایتاً ۲۸ خرداد ۱۳۶۸ در بیمارستان امین اصفهان بر اثر عوارض ناشی از آن به شهادت رسید.

مادر شهیدان سرافراز «فیروزبخت» آسمانی شد
حاجیه خانم «صدیقه نمازی»، مادر گرامی شهیدان معزز «حسن و ناصر فیروزبخت» از شهدای استان اصفهان در هشت سال دفاع مقدس، در سن ۸۴ سالگی فوت کرد و به فرزندان شهیدش پیوست.
شهید «حسن فیروزبخت» در سال ۱۳۳۸ به دنیا آمد و در سال ۱۳۶۴ در عملیات والفجر ۸ به شهادت رسید.
برادر او شهید «ناصر فیروز بخت» در ۱۳۴۴ دیده به جهان گشود و درسال ۱۳۶۵ در عملیات والفجر ۸ به شهادت رسید.
مادر قاری بین المللی شهید منا آسمانی شد
«ربابه خراسانی» مادر شهید قاری برجسته بین المللی «محسن حاجی حسنی کارگر» در سن ۵۸ سالگی به سبب عارضه قلبی فوت کرد و به فرزند شهیدش پیوست.
پیکر این مادر فداکار بعد از اقامه نماز و طواف در بارگاه منور رضوی با حضور مسئولان و آحاد مردم خصوصاً خانواده شهدا و ایثارگران در صحن حضرت زهرا (س) حرم مطهر رضوی به خاک سپرده شد.
محسن حاجی حسنی کارگر در ۱۵ آبان ۱۳۶۷ چشم به جهان گشود و در دوم مهر ۱۳۹۴ در حادثه منا «حج تمتع» به مقام رفیع شهادت نائل آمد.
پدر شهیدان سرافراز «عسگرزاده» آسمانی شد
«حاج حیدر عسگرزاده» پدر شهیدان معظم «علی اصغر و علی اکبر عسگرزاده» بعد از تحمل سالها غم فراق به فرزندان شهیدش پیوست.
پیکر مطهر این پدر بزرگوار با رعایت شیوه نامه های بهداشتی در جوار گلزار شهدای شهرستان خوی به خاک سپرده شد.
شهید علی اصغر عسگرزاده سال ۱۳۴۱ در شهرستان خوی دیده به جهان گشود. بعنوان بسیجی راهی جبهه های حق ضد باطل شد و سال ۱۳۶۲ در شرهانی توسط نیروهای عراقی بر اثر برخورد ترکش و سوختگی به شهادت رسید.
شهید علی اکبر عسگرزاده سال ۱۳۴۴ در شهرستان خوی به دنیا آمد، بعنوان پاسدار عازم جبهه شد و سال ۱۳۶۵ در حاج عمران بر اثر برخورد ترکش به شهادت رسید.
جانباز مدافع حرم «محمد نوروزی» به هم رزمان شهیدش پیوست
جانباز شیمیایی مدافع حرم «محمد نوروزی»، به سبب جراحات شیمیایی در سوریه به شهادت رسید.
مراسم تشییع پیکر این شهید والامقام بصورت خودرویی از کنار مزار شهدای گمنام کانون شهید سبحانی کرج تا امام زاده حسن ضد السلام برگزار و در این بقعه متبرکه به خاک سپرده شد.
شهید والامقام «محمد نوروزی» متولد ۱۳۵۸ در قزوین، بیش از چهار سال در دفاع از حرم اهل بیت(ع) داوطلبانه در جبهه مقاومت حضور داشت و با تروریست های تکفیری جنگید. این رزمنده مقاومت در عملیات های مختلفی همچون آزادسازی بوکمال، آزادسازی حلب، آزادسازی حومه ادلب و آزادسازی تدمر حضور داشت.
شهید نوروزی طی نبرد مجاهدانه خود در جبهه مقاومت، گرفتار مجروحیت شیمیایی شده و سال ها به نام جانباز مدافع حرم شناخته می شد که در نهایت به سبب شدت عارضه شیمیایی امروز در سوریه آسمانی شد و به یاران شهیدش پیوست.
مادر شهیدان گرانقدر «صوابی نیری» از استان اردبیل آسمانی شد
حاجیه خانم «پاسبان» مادر معظم شهیدان والامقام «رحیم و بیگ آقا صوابی نیری» دعوت حق را لبیک گفت و به فرزندان شهیدش پیوست.
پیکر مطهر این مادر صبور و فداکار با حضور تعدادی از اقشار مختلف مردم قدرشناس، خانواده های گرانقدر شهدا و ایثارگران، فرمانده و پرسنل سپاه پاسداران و نیروهای انتظامی و خانواده اش با رعایت شیوه نامه های بهداشتی در جوار مزار فرزندان برومند شهیدش در گلزار شهدای نیر به خاک سپرده شد.
گفتنی است شهید معظم رحیم صوابی نیری متولد اول بهمن ۱۳۴۳ بوسیله نیروهای ژاندارمری سابق به خدمت مقدس سربازی اعزام و در ۱۷ اسفند ۱۳۶۳ در منطقه عملیاتی پیرانشهر و شهید گرانقدر بیگ آقا صوابی نیری متولد اول آبان ۱۳۴۷ با عضویت سرباز ارتش جمهوری اسلامی ایران در ۲۱ تیر ۱۳۶۷ در منطقه عملیاتی عین خوش بعد از نبرد بی امان برای دفع معاندین نظام و متجاوزین بعثی و دفاع از حریم انقلاب اسلامی و ولایت به فیض عظیم شهادت نائل آمدند.
مادر گرامی شهیدان «ثانی حیدری» آسمانی شد
«حوا پارسا» مادر شهیدان گرانقدر «حسینعلی و حسن ثانی حیدری» بعد از سال ها تحمل درد و رنج دوری از فرزندان شهیدش در سن ۷۹ سالگی به سبب بیماری در بیمارستان هاشمی نژاد مشهد درگذشت.
پیکر این اسوه صبر و مقاومت بعد از طواف در حرم ثامن الحجج (ع) در قطعه صالحین بهشت رضای مشهد به خاک سپرده شد.
شهیدان «حسن و حسینعلی ثانی حیدری» فرزند ابراهیم، ۲۸ دی ۱۳۵۸ و هشتم اردیبهشت ۱۳۴۸ در زابل استان سیستان و بلوچستان چشم به جهان گشودند و ششم مهر ۱۳۸۱ در زاهدان و چهارم خرداد ۱۳۶۷ در منطقه عملیاتی شلمچه به مقام رفیع شهادت نائل آمدند.
پدر شهیدان سرافراز «عبدوس» آسمانی شد
«کربلایی حاج علی آقا عبدوس»، پدر معظم شهیدان سرافراز «حیدر و حمید عبدوس» دعوت معبودش را لبیک گفت و به دیدار فرزندان شهیدش پیوست.
پیکر این پدر شهیدان در آرامگاهش واقع در امامزاده اشرف(ع) سمنان تشییع و به خاک سپرده شد. مراسم سوم و هفتم آن مرحوم در جوار تربت پاکش انجام شد.
شهید حجت الاسلام حیدر عبدوس سال ۱۳۴۱ به دنیا آمد و سال ۱۳۶۵ در عملیات کربلای چهار به شهادت رسید و شهید حمید عبدوس سال ۱۳۴۷ به دنیا آمد و سال ۱۳۶۵ در عملیات کربلای پنج به شهادت رسید.
مادر شهیدان گرانقدر «میرمحکم» آسمانی شد
حاجیه خانم معصومه میرمحکم» مادر گرانقدر شهیدان «عباس، محمود و احمد میرمحکم» در سن ۸۴ سالگی بر اثر کهولت سن فوت کرد و به فرزندان شهیدش پیوست. پیکر این مادر شهیدان در بهشت زهرا (س) به خاک سپرده شد.
شهید عباس میرمحکم سال ۱۳۳۶ به دنیا آمد و سال ۱۳۶۶ پس از تحمل ۶ سال مجروحیت و دیالیز به شهادت رسید. شهید احمد میرمحکم سال ۱۳۴۶ به دنیا آمد و سال ۱۳۶۴ در عملیات والفجر ۸ و فتح فاو شهید شد. شهید محمود میرمحکم سال ۱۳۴۴ متولد شد و سال ۱۳۶۵ طی عملیات کربلای ۵ در شلمچه به شهادت رسید.
پدر شهیدان سرافراز «عطائی مقدم» آسمانی شد
«حاج عباسعلی عطائی» پدر شهیدان والامقام «حمزه و سهراب عطائی مقدم» بعد از تحمل سالها غم فراق به فرزندان شهیدش پیوست. پیکر مطهر این پدر بزرگوار با رعایت پروتکلهای بهداشتی در جوار گلزار شهدای سهروفیروزان به خاک سپرده شد.
شهید حمزه عطایی مقدم سال ۱۳۴۶ در روستای سهروفیروزان از توابع شهرستان فلاورجان چشم به جهان گشود و سال ۱۳۶۱ با سمت تک تیرانداز در شلمچه به شهادت رسید.
شهید سهراب عطائی مقدم سال ۱۳۴۶ در روستای سهروفیروزان از توابع شهرستان فلاورجان چشم به جهان گشود و سال ۱۳۶۵ با سمت بی سیم چی در شلمچه بر اثر برخورد ترکش به شهادت رسید.
همسر و مادر شهیدان «فروتن» آسمانی شد
حاجیه خانم «زهرا یوسفی» همسر شهید والامقام «غلام فروتن» و مادر شهید گرانقدر «جواد فروتن» بعد از تحمل سال ها فراق از همسر و فرزندش در سن ۶۹ سالگی بعد از یک دوره بیماری دعوت حق را لبیک گفت و آسمانی شد.
پیکر این اسوه صبر و مقاومت طی مراسمی بعد از ادای احترام مسئولان در بهشت امام زاده سید حسین موسوی روستای خیرآباد از توابع شهرستان تربت جام در جوار شهیدان به خاک سپرده شد.
شهیدان پدر و پسر «غلام فروتن» و «جواد فروتن» ۱۲ آبان ۱۳۱۴ و یکم مرداد ۱۳۵۲ در روستای خیرآباد چشم به جهان گشودند و در سوم آبان ۱۳۷۶ بر اثر درگیری با اشرار در روستای چاهک تربت جام به مقام رفیع شهادت نائل آمدند.
مادر بزرگوار سرداران شهید «لری گویینی» آسمانی شد
«ربابه ارجمند» مادر گرانقدر سرداران شهید «امان الله و احمد لری گویینی» به دیدار فرزندان شهیدش پیوست و مراسم خاکسپاری این اسوه صبر و بردباری در گلزار شهدای سیرجان قطعه والدین شهدا انجام شد.
شهید امان الله لری گویینی سال ۱۳۳۴ در روستای پاریز از توابع شهرستان سیرجان دیده به جهان گشود و سال ۱۳۶۵ در عملیات کربلای ۵ در منطقه عملیاتی شلمچه به درجه رفیع شهادت نائل آمد.
شهید احمد لری گویینی سال ۱۳۳۵ در روستای پاریز از توابع شهرستان سیرجان چشم به جهان گشود و سال ۱۳۶۵ با سمت فرمانده گروهان به درجه رفیع شهادت نائل آمد.
مادر شهیدان «جلیلی» به فرزندان شهیدش پیوست
مرحومه «حاجیه خانم صاحب سلطان نورانی» مادر شهیدان والامقام «مهدی و عبدالله جلیلی» در سن ۸۷ سالگی به سبب کهولت سن و بعد از سال ها دوری از فرزندان افتخار آفرینش آسمانی شد و به شهیدانش پیوست.
پیکر این اسوه صبر و استقامت در گلزار شهدای روستای جشن آباد با ادای احترام تنی چند از مسئولان، به خاک سپرده شد.
مادر معظم شهیدان والامقام «صفرزاده گندشمین» آسمانی شد
حاجیه خانم «بابائی گندشمین» مادر معظم شهیدان والامقام «خدابخش و علی صفرزاده گندشمین» از شهدای شهرستان اردبیل در دفاع مقدس، دعوت حق را لبیک گفت و به فرزندان شهیدش پیوست.
پیکر مطهر این مادر صبور و فداکار روز سه شنبه دوم شهریورماه با رعایت شیوه نامه های بهداشتی با حضور خانواده های معظم شاهد، ایثارگران، تشییع و در گلزار شهدای «غریبان» اردبیل در جوار فرزندان شهیدش به خاک سپرده شد.
گفتنی است جهادگر شهید خدابخش صفرزاده گندشمین متولد نهم مرداد ۱۳۳۲ در ۲۵ بهمن ۱۳۶۲ در منطقه عملیاتی اروندرود و شهید علی صفرزاده گندشمین متولد ۱۹ خرداد ۱۳۴۹ اعزامی از بسیج سپاه پاسداران انقلاب اسلامی در عملیات افتخارآفرین خیبر منطقه عملیاتی جزیره مجنون حین دفع متجاوزین بعثی به فیض عظیم شهادت رسیدند.
جانباز ۷۰ درصد «معصومی» به همرزمان شهیدش پیوست
جانباز سرافراز ۷۰ درصد روشندل «حاج عزیز معصومی» یادگار دوران دفاع مقدس بعد از سال ها تحمل رنج و جراحات ناشی از جنگ تحمیلی دعوت حق را لبیک گفت و به یاران شهیدش پیوست.
مراسم تشییع پیکر این شهید والا مقام در روستای کمانگر کلا آمل انجام شد.
شهید والامقام روشندل «حاج عزیز معصومی» سال ۱۳۶۰ در منطقه ماهشهر از ناحیه هر دو چشم به درجه رفیع جانبازی نائل آمد.
مادر شهیدان سرافراز «جمالی» آسمانی شد
«حاجیه خانم کاظم زاده» مادر شهیدان سرافراز «سردار عبدالرسول و رحیم جمالی» بعد از سالها تحمل غم فراق از فرزندان شهیدش، آسمانی شد.
پیکر مطهر این بانوی بزرگوار بعد از تشییع با رعایت پروتکلهای بهداشتی در جوار گلزار شهدای قهدریجان به خاک سپرده شد.
شهید عبدالرسول جمالی قهدریجانی سال ۱۳۳۶ در شهر قهدریجان از توابع شهرستان فلاورجان چشم به جهان گشود و سال ۱۳۶۲ با سمت فرمانده گروهان در محور بانه مریوان توسط نیروهای عراقی بر اثر برخورد ترکش به شهادت رسید.
شهید رحیم جمالی قهدریجانی سال ۱۳۴۴ در شهر قهدریجان از توابع شهرستان فلاورجان چشم به جهان گشود و سال ۱۳۶۲ در محور بانه مریوان توسط نیروهای عراقی بر اثر برخورد ترکش به شهادت رسید.
پدر گرامی شهیدان «کوهی» به دیدار حق شتافت
پدر گرامی شهیدان «جمشید و هوشنگ کوهی» از شهدای استان فارس در دوران دفاع مقدس دیدار حق را لبیک گفت و به فرزندان شهیدش پیوست.
مرحوم «حاج اسداله کوهی» پدر شهیدان «جمشید و هوشنگ کوهی» از شهدای شهرستان کوار بر اثر کهولت سن دعوت حق را لبیک گفت.
شهید جمشید کوهی سال ۱۳۶۱ در عملیات فتح المبین در منطقه عملیاتی شوش مفقودالاثر شد و شهید هوشنگ کوهی سال ۱۳۶۲ در منطقه جنوب در منطقه تنگه ابوغریب در اثر برخورد ترکش به ناحیه شکم دعوت حق را لبیک گفت.
از رضا رضایی مجد


منبع:

1400/06/15
11:06:50
5.0 / 5
1409
تگهای خبر: ارتش , ایران , شورا
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)

تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
لطفا شما هم نظر دهید
= ۷ بعلاوه ۱
سیاسی بین الملل