ابراز نگرانی ایران از محدود شدن دسترسی عادلانه به فضای ماوراء جو

ابراز نگرانی ایران از محدود شدن دسترسی عادلانه به فضای ماوراء جو

سیاسی: سفیر و نماینده دائم کشورمان نزد سازمان های بین المللی در وین، در شصت و چهارمین نشست سالیانه کمیته استفاده صلح آمیز از فضای ماوراء جو (کوپوس) شرکت و سخنرانی کرد.


به گزارش سیاسی به نقل از ایسنا، کاظم غریب آبادی در این جلسه بر تعهد جمهوری اسلامی ایران در استفاده صلح آمیز و اکتشاف فضایی تاکید و توجه به اصول ذیل را در کارهای فضایی کشورها یاداور شد:
- دسترسی جهانی و برابر همه کشورها به فضا، بدون تبعیض و بدون در نظر گرفتن سطح پیشرفت علمی، فنی و اقتصادی آن ها؛
- استفاده منطقی و برابر از فضای ماوراء جو به نفع همه بشریت؛
- عدم تصرف فضای ماوراء جو، همچون ماه و دیگر اجرام آسمانی با ادعای حاکمیت، استفاده، اشغال یا هر بهانه دیگر؛
- مسئولیت دولت ها در قبال کارهای فضایی ملی خود که توسط نهادهای دولتی و غیردولتی انجام می شود؛
- غیر نظامی بودن فضای ماوراء جو؛
- پیش گیری از نصب و استقرار هرگونه سلاح در فضا؛
- استفاده از فضا بعنوان میراث مشترک بشریت برای اهداف صلح آمیز؛
- همکاری بین المللی در توسعه کارهای فضایی، با توجه ویژه به نیازهای کشورهای درحال توسعه.

سفیر و نماینده دائم کشورمان در ادامه با اشاره به حق دسترسی عادلانه به مدار زمین آهنگ، گفت: بهره برداری فعلی از مدار نزدیک به زمین بواسطه استقرار مجموعه های بزرگ ماهواره ای، از دسترسی عادلانه کشورهای درحال توسعه به این منبع مداری جلوگیری می کند. وی با اشاره به برنامه ریزی چندین شرکت خصوصی برای مستقر کردن شبکه های ماهواره در مدار نزدیک به زمین برای امکان پذیری دسترسی جهانی به اینترنت، اظهار داشت: "ارائه اینترنت جهانی بوسیله مجموعه های بزرگ ماهواره ای از فضا، هم فرصت ها و هم چالش هایی را به همراه دارد. این ماهواره ها در صورتیکه چشم انداز دسترسی به اینترنت جهانی کارآمدتر و فراگیرتر را ارائه می دهند، خطر اشغال بخش زیادی از مدار نزدیک به زمین را به دنبال دارند که سبب محرومیت عمده ای در استفاده و اکتشافات فضایی توسط کشورهای درحال توسعه و دسترسی آنها به این مدار می شود".
غریب آبادی اضافه کرد: "برنامه های پرتابی مجموعه های ماهواره ای بزرگ به زودی تمام فرکانس های اختصاص داده شده از طرف اتحادیه بین المللی مخابرات را اشغال خواهند کرد. هم اکنون نیز مدار نزدیک به زمین بسیار شلوغ بوده و چند نقطه مداری بیشتر برای تازه واردها باقی نمانده است که خود به طور جدی مانع دسترسی کشورهای درحال توسعه به فضا شده و نهایتاً منجر به انحصاری کردن فضا توسط چند کشور و شرکت های خصوصی آنها می شود".
منبع:

1400/06/09
21:32:58
5.0 / 5
1240
تگهای خبر: ایران , اینترنت , دولت , سازمان
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)

تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
لطفا شما هم نظر دهید
= ۹ بعلاوه ۳
لینک دوستان سیاسی
سیاسی بین الملل