یك كارشناس مسائل بین الملل:

مدل نشست بغداد می تواند به رفع برخی بن بست ها در مذاکرات وین کمک نماید

مدل نشست بغداد می تواند به رفع برخی بن بست ها در مذاکرات وین کمک نماید

به گزارش سیاسی یک کارشناس مسایل بین الملل ضمن اشاره به ابتکار عراق به منظور برگزاری نشست بغداد با حضور بعضی از کشورهای مهم منطقه اظهار داشت: مدل نشست بغداد می تواند جایگزین مناسبی برای درخواست های منطقه ای باشد که توسط آمریکا و اعضای برجام دنبال می شود.


رضا ذبیحی در گفت و گو با ایسنا درباب اهداف عراق از برگزاری نشست بغداد اظهار داشت: عراق از برگزاری این جلسه دو هدف مهم را دنبال می کند، نخست این که با این اقدام درصدد است پرستیژ و جایگاه منطقه ای و بین المللی خودرا ارتقا داده و خودرا بعنوان یک کشور میانجی و دارای مواضع متعادل و متوازن نشان دهد.
وی ادامه داد: دومین هدف بغداد از برگزاری این جلسه اهتمام در حداکثر سازی تامین منافع ملی خود بوسیله حل و فصل نمودن چالش های منطقه ای میان قدرت های بزرگ منطقه است.
این استاد دانشگاه اشاره کرد: عراق در دوره دولت فعلی بر این باور است که حل و فصل اختلافات و مشکلات منطقه ای میان قدرت های منطقه به ویژه ایران و عربستان و حرکت این دو کشور به سمت تعامل، می تواند مستقیما بر مسائل داخلی و بین المللی این کشور اثر مثبت بگذارد و پس از این طریق اهتمام دارد که ابتکار عمل را به دست بگیرد.
این کارشناس مسائل بین الملل افزود: بدین سبب بغداد با برگزاری این جلسه، منافع ملی مشخص خود را دنبال خواهد کرد، اما چنانچه همه چیز به خوبی جلو برود، این جلسه می تواند یک فرصت تاریخی برای بهبود اوضاع منطقه ای و حل و فصل بحران های موجود در منطقه باشد.
ذبیحی اضافه کرد: البته ایران نیز همیشه از گفتگوها و مذاکرات منطقه ای استقبال کرده است و پس بنظر می رسد از سمت ایران نیز اراده کافی برای اقدامات تعامل آمیز با سایر قدرت های منطقه ای وجود دارد.
وی افزود: عربستان طی چندین سال قبل بنا به برخی سوء تفاهمات پیشین، برای انجام مذاکره بمنظور حل مسائل بین طفره می رفت، اما برگزاری یکی دو نشست طی ماه های اخیر میان ایران و عربستان در بغداد، نشان از این دارد که سران این کشور نیز متقاعد شدند که بهترین راه برای حل و فصل مسائل متنابه منطقه ای، تنها مذاکره، گفت و گو و تعامل است.
این پژوهشگر روابط بین الملل افزود: همین طور طی ماه های اخیر شاهد می باشیم که تلاش هایی از طرف کشورهای 1+5 سابق و ایران بمنظور احیای برجام صورت گرفته است و بنظر می رسد در شش دور مذاکره میان طرفین دراین زمینه توافقات اولیه خوبی بوجود آمده است. اما در مقابل، برخی بن بست ها، پیشرفت مذاکرات را با چالش های گاهی جدی مواجه کرده است و همچون این چالش ها، درخواست هایی است که درباب مسائل منطقه ای از طرف غرب و خصوصاً آمریکا مطرح می شود.
ذبیحی اشاره کرد: در حقیقت این کشورها به دنبال پیوندن زدن میان مذاکرات هسته ای با مذاکرات منطقه ای هستند، اما از این طریق با تحت فشار قرار دادن ایران، شانس موجود برای احیای برجام را گرفتار تهدید کرده اند. این در حالیست که می دانیم در توافق برجام سخنی از مسائل منطقه ای به میان نیامده است.
این استاد دانشگاه اضافه کرد: در این میان، نشست بغداد فرصت مناسب و مغتنمی است که می تواند نشان دهد که کشورهای منطقه ای خود قادر به حل و فصل مسائل پیرامون خود هستند و نیازی به دخالت و حضور قدرت های خارج از منطقه در این مباحث ندارند.
این کارشناس مسائل بین الملل افزود: در نتیجه غرب نیز می تواند بجای پافشاری بر درخواست های غیرمتعارف و تعیین شرط در مذاکرات هسته ای و مشروط کردن برجام به انجام مذاکرات منطقه ای میان ایران و 1+5، همراه با سایر کشورهای عضو برجام، از تلاش کشورهای منطقه ای برای رفع مسائل و مشکلات میان خود حمایت کرده و استقبال کند.
وی اشاره کرد: در حقیقت این نگرانی وجود دارد که پای فشار کشورهای غربی و آمریکا برای طرح مذاکرات منطقه ای در قالب گفتگو های برجامی، تلاش ها بمنظور احیای برجام را تحت تاثیر جدی قرار دهد و این تلاش ها را ناکام گذارد.
این استاد دانشگاه فزود: این در حالیست که بجای تاکید بر این موضوع، کشورهای عضو برجام بعنوان قسمتی از جامعه بین الملل می توانند از اراده کشورهای منطقه ای بمنظور حل مسائل فی ما بین استقبال کرده و حتی مشوق هایی برای این کشورها در صورت رفع مشکلات میان خود در نظر بگیرند.
ذبیحی در آخر اشاره کرد: در حقیقت نقش جامعه بین المللی و قدرت های غیر منطقه ای می تواند یک نقش حمایت گر و نه دخالت گر باشد. نقشی که در آن جنبه تحکمی وجود ندارد، ولی در عین حال از پیشرفت ها و حل معضلات منطقه ای استقبال می کند و آن را تشویق می نماید.

منبع:

1400/06/05
16:07:11
5.0 / 5
1210
تگهای خبر: آمریكا , ایران , برجام , جامعه
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)

تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
لطفا شما هم نظر دهید
= ۲ بعلاوه ۳
سیاسی بین الملل