خودنمایی ناوهای ایرانی در بزرگترین رژه نیروی دریایی روسیه

خودنمایی ناوهای ایرانی در بزرگترین رژه نیروی دریایی روسیه

سیاسی: بزرگترین رژه گرامیداشت روز نیروی دریایی روسیه با حضور ولادیمیر پوتین رییس جمهوری این کشور و برخی میهمانان خارجی همچون امیر دریادار حسین خانزادی فرمانده نیروی راهبردی دریایی ارتش جمهوری اسلامی ایران و با شرکت دهها کشتی جنگی همچون دو ناو ایرانی در سنت پترزبورگ اجرا شد.


به گزارش سیاسی به نقل از ایرنا از مسکو، در رژه دریایی سن پترزبورگ، ۵۴ فروند کشتی جنگی شامل ناو، ناوشکن، ناوچه موشک انداز، زیردریایی های اتمی و دیزلی ۴۸ فروند شکاری و بمب افکن و بالگرد تهاجمی و شناسایی از مقابل جایگاه عبور کردند.

رژه عظیم دریایی روسیه به مناسبت سیصد و بیست و پنجمین سالگرد تاسیس ناوگان دریایی روسیه در رودخانه نوا که از شهر سن پترزبورگ عبور می کند، انجام شد.
برنامه رژه نیروی دریایی روسیه به شکلی برنامه ریزی شده بود که در ابتدا ولادیمیر پوتین رییس جمهوری روسیه سوار بر شناور نظامی از مقابل ناوهای شرکت کننده عبور کرده و بعد از آن همه ناوها و زیردریایی های شرکت کننده در رژه در مقابل جایگاه ویژه در ساحل رودخانه نوا عبور کردند.
در ادامه رژه ۴۸ جنگنده و بمب افکن سوخو و بمب افکن های دورپرواز توپولوف-۱۴۲ و هواپیماهای تجسسی دریایی ایل-۳۸ بالگردهای نیروی دریایی روسیه بر فراز محل برگزاری رژه دریایی، پرواز کردند.

بگفته مقامات وزارت دفاع روسیه رژه امسال در مقایسه با رژه های سال های قبل روز نیروی دریایی روسیه بزرگترین رژه بوده است.
امیر دریادار حسین خانزادی فرمانده نیروی دریایی ارتش جمهوری اسلامی ایران، کاظم جلالی سفیر کشورمان در روسیه و تعدادی از معاونان نیروی دریایی، اعضای هیات ایران در مراسم رژه امسال هستند.

ناو سهند و ناوبندر مکران از ناوگروه هفتاد و پنجم نیروی دریایی ارتش جمهوری اسلامی ایران نیز بعد از درنوردیدن ۱۴ هزار مایل دریایی و عبور از اقیانوس اطلس و مناطقی راهبردی، در خلیج فنلاند به این رژه دریایی پیوسته اند.
پوتین در سخنانی در مراسم روز نیروی دریایی روسیه با اعلان اینکه به تاریخ نیروی دریایی کشورمان افتخار می نماییم گفت: نام دریانوردان و ملوانان روس که برای کشور خود افتخار کسب کرده اند، را همیشه گرامی می داریم.
وی اضافه کرد: روسیه در تاریخ معاصر خود (در دوره بعد از فروپاشی شوروی) توانست در مدت کمی در زمره قدرت های پیشرو دریایی جهان قرار گیرد. نیروهای مسلح روسیه به پیشرفته ترین تسلیحات و توانمندترین سیستم های پدافند موشکی و تسلیحات دفاع ساحلی مجهز شده است.
رئیس جمهوری روسیه اظهار داشت: نیروی دریایی روسیه از تمام امکانات لازم برای دفاع از کشور برخوردارست. ناوگان روسیه تسلیحات پیشرفته برای مقابله با دشمن و وارد آوردن ضربه جبران ناپذیر در اختیار دارد. نیروهای نظامی روسیه تسلیحات بی نظیر دارند که در صورت نیاز از آن استفاده می شود.
وی اشاره کرد: با رشادت ملوانان روس، پرچم آندریفسکی (نماد نیروی دریایی روسیه) هیچ وقت پایین نخواهد امد و همانطور که پتر کبیر امیر روسیه وصیت کرده است پرچم ناوگان روسیه در مقابل هیچ دشمنی نباید پایین کشیده شود.
شلیک همزمان توپخانه در ساحل خلیج فنلاند و رودخانه نوا (در سن پترزبورگ) به رژه دریایی روسیه تمام کرد.

امروز علاوه بر سن پترزبورگ در شهرهای مختلف روسیه به ویژه بنادر این کشور ازجمله بندر ولادی واستوک در خاور دور و کالینین گراد و بندر سواستوپل در ساحل دریای سیاه مراسم روز نیروی دریایی روسیه انجام شد.
روز نیروی دریایی از سال ۱۹۳۹ در دوره شوروی سابق برگزار می گردد و برمبنای دستور رییس جمهوری روسیه از سال ۲۰۰۶ ( ۱۳۸۵) آخرین یکشنبه ماه جولای هر سال روز نیروی دریایی روسیه است.


فرمانده نیروی دریایی ارتش جمهوری اسلامی عصر روز گذشته در بدو ورود به سنت پترزبورگ، حضور ناوهای سهند و مکران که جهت شرکت در این رژه در خلیج فنلاند حضور بهم رساندند را رویدادی تاریخی عنوان و بیان کرد و گفت:: این موفقیت به مفهوم باز شدن دروازه های دریاهای شمال و فنلاند به روی ناوگان ارتش جمهوری اسلامی ایران است.

امیر دریادار حسین خانزادی اضافه کرد: این ناوها در این راه طولانی وارد مناطقی راهبردی در جهان شدند که تا حالا سابقه نداشته است.

وی که به دعوت وزیر دفاع روسیه و جهت شرکت در رژه دریایی این کشور به سنت پترزبورگ سفر کرده است، افزود: حرکت بزرگ ناوهای ایرانی از چند ماه پیش شروع شد و الان، خودرا به دریای فنلاند و آب های سنت پترزبورگ رسانده اند.

مقرر است دریادار خانزادی در این سفر با مقامات عالی رتبه نظامی و دفاعی روسیه و همتایان خود از کشورهای شرکت کننده دیدار و ملاقات داشته باشد.

منبع:

1400/05/04
09:34:55
5.0 / 5
1309
تگهای خبر: ارتش , ایران , سفر , سیستم
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)

تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
لطفا شما هم نظر دهید
= ۲ بعلاوه ۴
لینک دوستان سیاسی
سیاسی بین الملل