روحانی در مراسم افتتاح طرح ملی انتقال نفت خام از گوره به جاسك:

خوزستان بعنوان قلب تپنده ایران مهم بوده و هست

خوزستان بعنوان قلب تپنده ایران مهم بوده و هست

روحانی با اعلان اینکه مردم خوزستان مردمی هشیار و بیدار هستند اظهار داشت: مردم این استان را با عده ای که شعار ناصحیح می دهند باید جدا کرد؛ اعتراض و انتقاد در قالب قانون اشکالی ندارد و باید اعتراض بیان شود؛ اینها حق مردم است.


به گزارش سیاسی به نقل از ایسنا، حجت الاسلام و المسلمین حسن روحانی بامداد امروز در مراسم افتتاحیه خط انتقال نفت از گوره به جاسک با اعلان اینکه شاید این افتتاح با اهمیت ترین افتتاح دولت یازدهم و دوازدهم بود، اظهار نمود: این افتتاح پاسخ بسیار قوی به توطئه گران آمریکا و کسانی است که به آینده ای ناپایدار برای این می اندیشدند.
وی افزود: دشمن در جنگ اقتصادی در دو میدان وارد شد. یکی صادرات نفت و دیگری نقل و انتقال پول و بانک ها. آنها حساب کرده بودند وقتی جریان نقل و انتقال پول و صادرات نفت را مختل کنند و آنرا به صفر برساند، ایران امکان استفاده از ارز برای تامین نیازهای خودرا ندارد، در صورتیکه در ۴ ماه اول امسال بانک مرکزی بیش از ۵ میلیارد دلار ارز برای دارو و کالاهای اساسی تامین کرده است. اگر کشور ارز نداشته باشند چگونه می تواند این کالاها را تامین کند؟
وی ادامه داد: نزدیک به ۵۰۰ میلیون دلار برای خرید واکسن اختصاص داده ایم و در این هفته شرایط مناسبی برای واکسیناسیون در کشور آغاز می شود. تا حالا بیش از ۹ میلیون نفر از واکسن استفاده کردند. ما قول داده بودیم تا اختتام دولت واکسیناسیون افراد بالای ۶۰ سال و دارای بیماری خاص تمام شود که به قول مان عمل کردیم.
رییس جمهور اظهار داشت: ما در حوزه مهار کرونا و رفع تحریم ها به مردم قول داده بودیم که در هر دو زمینه دولت با قاطعیت به مسئولیت خود عمل کرده است. با شروع واکسیناسیون قدم مهمی برای مهار کرونا برداشته شده است؛ در حوزه رفع تحریم ها هم ما همه کار انجام دادیم و اگر قانون مجلس جلوی ما را نگرفته بود حدودا پیش از عید تحریم ها را برداشته بودیم. دولت همه کارهای لازم را برای برداشتن تحریم ها انجام داد. وزیر خارجه هم در گزارش خود به مجلس روشن کرده است که ما به چه توفقیقاتی دست پیدا کردیم.
وی اشاره کرد: کار بزرگ دولت ما این بود که نشان دهیم در وضعیت تحریم و جنگ اقتصادی فقط به فکر تامین کالاهای ضروری نیستیم، بلکه طرح های مهم توسعه کشور را ادامه دهیم. طرحی که امروز راه اندازی شد دو میلیارد دلار ارزش داشت و ما با این کار به دنیا اعلام کردیم که توان اجرای چنین طرح ها را داریم. تا قبل از این تنها پایانه نفتی ما خارک بود و امروز ما این پایانه را متحول کرده و از تک پایانه ای خارج شدیم. در آبان ۶۴ که اسکله ما در خارک بمباران شد، دو هفته صادرات نفت نداشتیم. امروز اتکای ما به تک اسکله از بین رفت و ما نیازمندی خودرا به خلیج فارس برای صادرات نفت از بین بردیم و قادریم نفت را از دریای عمان صادر نماییم. خلیج فارس امتیازات و محدودیت های خودرا دارد اما دریای عمان به اقیانوس و آب های آزاد وصل است و با شروع به کار این طرح، زمان صادرات هم نسبت به گذشته ۱۰ روز جابجا می شود.
روحانی با اشاره به دیدار خود با مقام معظم رهبری در اواخر دولت یازدهم و مطرح کردن طرح انتقال نفت از گوره به جاسک اظهار داشت: ایشان فرمودند این طرح راهبردی ترین طرحی است که در دولت شما اجرا می شود؛ در حقیقت این طرح راهبردی ترین طرح جمهوری اسلامی است که نفت ایران از دریای عمان صادر شود و مسئله بسیار مهمی برای ما است؛ البته ما در زمان اجرای این طرح با جنگ اقتصادی رو به رو شدیم. ما لوله های مورد نیاز برای این طرح هزار کیلومتری در کشور نداشتیم و تحریم هم مانع شد این لوله ها وارد کشور شود، اما ما این لوله ها و تمام امکانات لازم را در ایران ساختیم. ۹۱ درصد این طرح در داخل کشور انجام شد و این امتیاز بزرگ دیگری برای کشورمان است.
رییس جمهور با اشاره به اهمیت سواحل مکران برای کشورمان اظهار داشت: مقام معظم رهبری هم بر آبادانی این سواحل تاکید داشتند و الان طرح های مختلفی در سواحل در حال اجراست.
رییس جمهور در بخش دیگری از سخنان خود با اشاره به اینکه دیار خوزستان دیاری است که در زمان جنگ تحمیلی مقاومت کرده است اظهار داشت: خوزستان هشت سال از این سرزمین دفاع کرده است و همه مناطق خوزستان در مقابل دشمن ایستادگی کردند. مردم بسیار عزیز و خوب خوزستان همیشه در صحنه بوده و برای انقلاب و آبادانی کشور تلاش نموده است دولت یازدهم و دوازدهم هم طرح های مختلفی همچون فاضلاب و آب شرب و همین طور احیای زمینهای کشاورزی در این استان انجام داده است. ۲۹۵ هزار هکتار زمینهای کشاورزی در استان خوزستان و ایلام احیا شده به شکلی که ارزش این زمین ها ده برابر و مقدار تولید محصولات آن چندین برابر شده است.
وی با تاکید بر اینکه خوزستان قلب تپنده ایران بوده و برای همه ما مهم می باشد، اشاره کرد: خشکسالی و برخی مشکلات دیرباز، حالا مردم را اذیت می کند. امسال ۵۲ درصد بارندگی ها کمتر شده و خشکسالی بی نظیری هم به وجود آمده است. دمای هوا در خرداد و اوایل تیر ۲.۵ درجه بیشتر شده وسدها هم کم آب شده، صنعت ما هم ۱۰ درصد نسبت به پارینه برق مصرف کرده است و در این بین استخراج رمز ارز موجب مصرف بیشتر برق شده است.
وی افزود: در این استان آب کمتر از معمول رها شده است که این هم به خاطر کشت پاییزی و احتیاط برای اختتام شهریور بوده است، ولی به هر حال مردم در مشکلات و فشار هستند. هیاتی هم به خوزستان اعزام شد و کل طرحی که تهیه شده بود در دولت تصویب کردیم و من گفتم از هر جا که شده پول این طرح پرداخت گردد به معاون اول هم دستورات لازم را دادم.
روحانی با اعلان اینکه مردم خوزستان مردمی هشیار و بیدار هستند اظهار داشت: مردم این استان را با عده ای که شعار ناصحیح می دهند باید جدا کرد اعتراض و انتقاد در قالب قانون اشکالی ندارد و باید اعتراض بیان شود؛ اینها حق مردم است. مردمی که در گرمای ۵۰ درجه هستند، حق طبیعی دارند که اعتراض کنند و حتی به خیابان بیایند؛ حالا عده ای هم ممکنست سوءاستفاده کنند و فرد نااهلی هم بیاید از سلاح گرم استفاده نماید و عزیزی از ما کشته شود من از مردم استان خواهش می کنم مشکلات را بوسیله قانونی پیگیری کنند و اجازه ندهند دشمنان ما خوشحال شده و از این اعتراضات سوءاستفاده کنند.
او در آخر اشاره کرد: دولت با همه توان و قدرت در خدمت مردم خوب و عزیز خوزستان خواهد بود.1400/04/31
22:57:50
5.0 / 5
1128
تگهای خبر: آمریكا , ایران , تولید , دولت
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)

تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
لطفا شما هم نظر دهید
= ۱ بعلاوه ۱
سیاسی بین الملل