در وبینار واكاوی اندیشه های امام خمینی(ره) مطرح شد

نهضت امام (ره) سبب بیداری، وحدت و مقاومت اسلامی در افغانستان و جهان شد

نهضت امام (ره) سبب بیداری، وحدت و مقاومت اسلامی در افغانستان و جهان شد

سیاسی: هم زمان با فرارسیدن سی و دومین سالگرد ارتحال حضرت امام خمینی(ره)، بیدارگر بزرگ و مبارز مسلمان در عصرحاضر و بنیان گذار انقلاب اسلامی در جهان، شماری از علما، دانشمندان، دیپلمات ها، درجه داران نظامی، اساتید حوزه و دانشگاه و فعالان سیاسی با شرکت در وبینار «واکاوی اندیشه های امام خمینی(ره)» نهضت انقلابی به رهبری امام(ره) را زمینه ساز بیداری، وحدت و مقاومت اسلامی و احیای کرامت انسانی خصوصاً در سرزمین هایی مانند افغانستان، فلسطین و سایر نقاط جهان عنوان کردند.


به گزارش سیاسی به نقل از ایسنا، حجت الاسلام والمسلمین سید عیسی حسینی مزاری؛ رئیس عمومی مرکز کارهای فرهنگی اجتماعی تبیان و خبرگزاری آوا که در این وبینار سخن می گفت، در قسمتی از سخنان خود اظهار داشت با شروع انقلاب اسلامی در ایران نخستین گامی که از جانب ایشان گذاشته می شود، بحث تأسیس نظام اسلامی است و یک نظام قدرتمند اسلامی بنیان گذاری می کند.
حسینی مزاری از شخصیت های حقیقی و حقوقی افغانستان خواست که به مطالعه این نظام پرداخته، آنرا به دقت بررسی نمایند و درس های مطلوبی از آن فرابگیرند؛ برای اینکه به باور وی، امروز اگر در افغانستان اینهمه مشکل داریم، به خاطر نبود یک نظام اسلامی واقعی است. بااینکه نام نظام فعلی ما، نظام اسلامی است؛ اما در واقعیت امر، مبانی و احکام دین در این نظام از جایگاه درستی برخوردار نیست، و الا ما می توانستیم شرایط مطلوبی داشته و از ثبات و اقتدار برخوردار باشیم.
همین طور بهادر امینیان سفیر جمهوری اسلامی ایران در افغانستان نیز که در این وبینار صحبت می کرد، به تاثیرات اندیشه ها و نهضت انقلابی امام در بیداری و مقاومت اسلامی، پرداخت و اظهار داشت که باوجود کوشش های انحراف گرایانه، جریان مقاومت ادامه یافت که نمونه اش مقاومت مردم فلسطین طی چند روز اخیر در مقابل رژیم اسرائیل بود و این نقطه اوج تاثیر امام خمینی(ره) در بیداری اسلامی را به نمایش می گذارد.
وی اشاره کرد: آثار و علایمی از جریان مقاومت، امروز در یمن، افغانستان، عراق، سوریه و لبنان قابل مشاهده می باشد.
در این وبینار، سید جواد باهنر؛ رئیس حزب حرکت اسلامی سبز افغانستان و از دیگر سخنرانان وبینار واکاوی اندیشه های امام خمینی(ره) با اشاره به اینکه حضرت امام از جهاد افغانستان قاطعانه حمایت کرد، به شکل گیری قیام ها و احزاب اسلامی در افغانستان شکل و خروج اشغال گران و سرنگونی حکومت کمونیستی اشاره داشت و اشاره کرد: به صراحت می توان اظهار داشت که الگوی تمام این قیام ها و تاسیس احزاب اسلامی در افغانستان، حضرت امام و انقلاب اسلامی ایران بود.
حجت الاسلام محمد فیاض ارزگانی؛ سخنگوی شورای علمای شیعه افغانستان هم که وبینار واکاوی اندیشه های امام خمینی(ره) سخن می گفت، در قسمتی از سخنان خود تاکید کرد: امام خمینی(ره) بیشتر به این می اندیشید که اگر یک اتحاد جهانی اسلامی ایجاد شود مسلمانان هم می توانند از حیثیت و دین خود دفاع کنند، هم می توانند استقلال سیاسی به دست بیاورند و هم می توانند بر منابع راهبردی خود مسلط باشند و در عین زمان از مستضعفین عالم حمایت کنند و عدالت اسلامی را در جهان ترویج نمایند.
حجت الاسلام سید حیدر هاشمی؛ نماینده آیت الله العظمی سیستانی و امام جمعه شهر مزار شریف نیز در این وبینار به نقش امام در وحدت حوزه و دانشگاه اشاره نمود و اظهار داشت: امام خمینی(ره) به همان اندازه که به حوزه اهمیت می داد و سبک و منش حوزوی ها را رعایت می کرد به همان اندازه به دانشگاه ها و مراکز آکادمیک علوم جدید نیز اهمیت می داد و به همین دلیل، دلدادگی به امام از اقشار مختلف جامعه بنظر می رسد.
دیگر سخنران وبینار واکاوی اندیشه های امام خمینی(ره)، دکتر احمد ذبیح افشاگر؛ استاد دانشگاه و پژوهشگر بود. او موضوع کرامت انسانی در اندیشه امام را مهم دانست و اظهار داشت: امام خمینی در آثار و کلمات خود از کرامت اکتسابی انسان یاد کرده و مورد تاکید قرار می دهد که تمایز انسان ها از یکدیگر و به جهت اینکه جایگاهی را برای فرد تعریف نماییم فقط بحث تقوا است که او را شایسته تر نسبت به دیگران قرار می دهد و ما می توانیم نظر به ظرفیت شخصیتی او مسئولیت های بزرگتری را به او اعطا نماییم.
حجت الاسلام سید حسین موحد بلخی؛ استاد حوزه، شاعر و نویسنده نیز در وبینار واکاوی اندیشه های امام خمینی(ره) اظهار داشت: امام خمینی(ره) همان گونه که با امپریالیست غربی مبارزه کرد با کمونیست شرقی نیز اعلام مبارزه کرد و زمانی که افغانستان توسط شوروی سابق اشغال شد، قاطعانه از مردم مسلمان افغانستان حمایت کرد، به مهاجران پناه داد و در جنگ هشت ساله تحمیلی صدام مقابل ایران هیچ وقت تسلیم جوسازی روس ها نشد و استقلال اسلامی خودرا حفظ کرد.

سردارمحمد ابوالفضل؛ رئیس سابق تفتیش وزارت دفاع ملی و از فرماندهان پیشین جهاد افغانستان نیز در وبینار واکاوی اندیشه های امام خمینی(ره) اظهار داشت: اثرات حمایت بی دریغ امام از جهاد مردم افغانستان در تمام سنگرها مشهود بود. تصویر امام در هرجا دیده می شد و مردم همیشه تکیه بر ارشادات امام داشتند و از هدایت او الهام می گرفتند.
وی ابراز امیدواری کرد که مردم افغانستان فراموش نکنند و الگوگیری از امام خمینی را همچنان ادامه دهند و همان گونه که با متجاوزین شوروی سابق برخورد کرند با سایر متجاوزین که از هر گوشه و کنار گاهی دست درازی می کنند برخورد کرده و افغانستان را چنگال اجانب نجات دهند.
وبینار «واکاوی اندیشه های امام خمینی(ره)؛ از عزت و کرامت انسانی تا نظام سازی اسلامی و مسأله افغانستان» با شرکت چهره های سرشناس سیاسی، علمی، حوزوی و دانشگاهی، از طرف دفتر مرکزی مرکز کارهای فرهنگی – اجتماعی تبیان در کابل انجام شد.

منبع:

1400/03/14
13:26:53
5.0 / 5
1187
تگهای خبر: ایران , جامعه , شورا , عمومی
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)

تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
لطفا شما هم نظر دهید
= ۷ بعلاوه ۴
سیاسی بین الملل