در تماس های تلفنی جداگانه انجام شد

رایزنی قالیباف و روسای مجالس چند كشور اسلامی درباره جنایات صهیونیست ها در غزه

رایزنی قالیباف و روسای مجالس چند كشور اسلامی درباره جنایات صهیونیست ها در غزه

سیاسی: رئیس مجلس شورای اسلامی در تماسهای تلفنی جداگانه ای با روسای مجالس چند کشور اسلامی درباب جنایات صهیونیست ها در غزه بحث و تبادل نظر کرد.


به گزارش سیاسی به نقل از ایسنا، محمدباقر قالیباف امروز(سه شنبه) در تماسهای تلفنی جداگانه با رئیس مجلس ملی فلسطین، رئیس مجلس شورای سلطنت عمان، رئیس مجلس ملی جمهوری اسلامی پاکستان و رئیس مجلس سنای جمهوری دمکراتیک خلق الجزایر درباب تحولات فلسطین به گفت و گو و تبادل نظر پرداخت.

قالیباف در ابتدای این تماس تلفنی خود با سلیم الزعنون رئیس مجلس ملی فلسطین، ضمن اشاره به اقدامات جنایتکارانه اخیر رژیم صهیونیستی در بمباران مناطق مسکونی غزه و همین طور کشتار مردم در کرانه باختری و حمله به نمازگزاران در مسجد الاقصی که منجر به شهادت و مجروحیت جمع زیادی از مردم مظلوم فلسطین و غزه شد، اظهار داشت: جمهوری اسلامی ایران اقدامات صهیونیست­ها در نسل کشی فلسطینیان بوسیله کشتار زنان و کودکان فلسطینی را که در زمره جنایت جنگی است، به شدت محکوم می کند.
وی همچنین، اضافه کرد: از تمامی روسای مجالس کشورهای اسلامی و سازمان­های بین المللی حامی فلسطین خواسته ایم تا با محکومیت اقدامات صهیونیست­ها و حامیان غربی آنها، از مردم مظلوم فلسطین و غزه حمایت کنند.
رئیس مجلس شورای اسلامی در آخر این گفت وگوی تلفنی، اشاره کرد: اطمینان دارم که با جنایاتی که این رژیم کودک کش در ایام اخیر مرتکب شده است وضعیت به حالت عادی برنخواهد گشت و مردم و مقاومت فلسطین پاسخی قاطع به رفتار سفاکانه آنان خواهند داد.
سلیم الزعنون، رئیس مجلس ملی فلسطین نیز در این مکالمه تلفنی با اشاره به اقدامات رژیم صهیونیستی، اظهار داشت: جنایت اخیر صهیونیست­ها مقابل مردم فلسطین به اندازه ای است که تا حالا بی سابقه بوده و حقیقتاً مردم مظلوم غزه که در مقابل این تهاجم صهیونیست­ها بی دفاع هستند، نیاز مبرم به کمک­ و حمایت­ کشورهای اسلامی و جامعه جهانی دارند.
وی اضافه کرد: نتانیاهو یک شرور آدمکش است که برای باقی ماندن در قدرت نیاز داشت تا دور جدید کشتار و آشوب مقابل فلسطینیان را به راه اندازد.
رئیس مجلس ملی فلسطین در آخر این گفت وگوی تلفنی، ضمن قدردانی از مواضع جمهوری اسلامی ایران در پشتیبانی از مردم مظلوم فلسطین، اظهار داشت: لازم است تا کشورهای حامی فلسطین، هرچه سریعتر خشم خودرا به طور آشکار بر سر رژیم صهیونیستی، آمریکا، انگلیس و دیگر حامیان صهیونیست­ها فرود آورند.
قالیباف در تماس تلفنی، خود با خالد بن هلال بن ناصر المَعولی، رئیس مجلس شورای سلطنت عمان، با اشاره به جنایات رژیم صهیونیستی در بمباران غزه و کشتار مردم مظلوم فلسطین اظهار داشت: اقدامات صهیونیست­ها در قتل عام مردم بی­گناه، زنان، کودکان و تخریب خانه و کاشانه فلسطینیان، جنایت جنگی است و جمهوری اسلامی ایران به شدت این اقدامات را محکوم می کند.
وی همین طور اضافه کرد: تحولات اخیر، وحدت بین فلسطینی­ها به ویژه مردم کرانه غربی با غزه و قدس شریف را به نمایش گذاشت.
رئیس مجلس شورای اسلامی در بخش دیگری از سخنان خود اظهار داشت: از تمامی روسای مجالس کشورهای اسلامی و سازمان­های بین المللی حامی فلسطین می خواهیم تا اقدامات صهیونیست­ها و حامیان غربی آنها را محکوم کرده و از مردم مظلوم فلسطین و غزه حمایت کنند.
قالیباف اقدام سفاکانه صهیونیست­ها را نتیجه چراغ سبز نشان دادن برخی کشورهای عرب منطقه دانست که اخیراً در پروژه آمریکایی - صهیونیستی به نرمال سازی روابط با این رژیم خونخوار مبادرت ورزیدند.
رئیس مجلس شورای اسلامی در آخر این گفت وگوی تلفنی اشاره کرد: این پاکسازی قومی و نژادی توسط صهیونیست­ها به هیچ وجه قابل قبول نیست و تبدیل غزه و مسجد الاقصی به قتلگاه فلسطینیان و حمایت غرب از اقدام آنان مایه تاسف است.
خالد بن هلال بن ناصر المَعولی، رئیس مجلس شورای سلطنت عمان نیز در این مکالمه تلفنی با بیان انزجار از اقدامات رژیم صهیونیستی در ایام اخیر اظهار داشت: جنایت اخیر صهیونیست­ها در کشتار مردم غزه و کوچاندن الزامی فلسطینیان بسیار ظالمانه است.
رئیس مجلس شورای سلطنت عمان با قدردانی از مواضع جمهوری اسلامی ایران در پشتیبانی از مردم مظلوم فلسطین و غزه اظهار داشت: سلطنت عمان خواهان اقدام فوری جامعه جهانی در جلوگیری از قتل عام مردم غزه و فلسطین به دست صهیونیست­ها است.
حملات صهیونیست ها به کودکان و زنان بی دفاع نشانه بارز نقض حقوق بشر و نسل کشی است
همچنین رئیس مجلس شورای اسلامی در گفت وگوی تلفنی جداگانه خود با با اسد قیصر رئیس مجلس ملی جمهوری اسلامی پاکستان و صالح قوجیل رئیس مجلس سنای جمهوری دمکراتیک خلق الجزایر ضمن محکوم کردن جنایات رژیم صهیونیستی بیان داشت: در ایام اخیر حملات ظالمانه صهیونیستی در فلسطین و نوار غزه به شدت تشدید شده که منجر به از میان رفتن اماکن عمومی و مسکونی و به شهادت رساندن کودکان و زنان بی دفاع که نشانه بارز نقض حقوق بشر و نسل کشی می باشد گردیده است.
وی اضافه کرد: حملات وحشیانه صهیونیست ها به مردم بی دفاع فلسطین زمانی تلخ تر می شود که آمریکا و برخی کشورها از این اقدام رژیم اشغالگر قدس حمایت می کنند.
رئیس مجلس شورای اسلامی در بخش دیگری از سخنان خود بر وحدت کشورهای اسلامی تاکید نمود و اضافه کرد: لازم است مجالس کشورهای اسلامی نسبت به این جنایات رژیم صهیونیستی مواضع روشن و قاطعی داشته باشند.
قالیباف در آخر بر تداوم حمایت جمهوری اسلامی ایران از مردم و مقاومت فلسطین تا آزادی سرزمین های اشغالی و قدس شریف قبله اول مسلمین اصرار کرد.
اسد قیصر رئیس مجلس ملی جمهوری اسلامی پاکستان در این تماس تلفنی ضمن ابراز نگرانی از وضعیت فعلی مردم مظلوم فلسطین اظهار داشت: جمهوری اسلامی پاکستان نیز هتک حرمت بیت المقدس قبله اول مسلمین و حملات هوایی اخیر رژیم صهیونیستی و گلوله باران مناطق عمومی و مسکونی را قویاً محکوم می کند و خواهان آزاد سازی سرزمین های اشغالی همچون قدس شریف است.
وی در ادامه بر نقش و جایگاه مهم جمهوری اسلامی ایران برای حل و فصل مناقشات منطقه اصرار کرد و اظهار داشت: ایران بعنوان کشوری مهم در جهان اسلام می تواند نقش مهمی درباب فلسطین ایفا نماید.
رئیس مجلس ملی پاکستان در آخر ضمن حمایت قاطعانه آن کشور از مردم مظلوم و بی دفاع فلسطین گفت: طی روزهای گذشته در پارلمان پاکستان قطعنامه ای ضد صهیونیستی با اتفاق آرا به تصویب رسید. پشتیبانی از فلسطین یکی از اصول اساسی کشور ما است.
صالح قوجیل رئیس مجلس سنای جمهوری دموکراتیک خلق الجزایر نیز در این تماس تلفنی ضمن محکوم کردن جنایات رژیم صهیونیستی بر حمایت کشور متبوعش از مردم مظلوم فلسطین اصرار کرد و اظهار داشت: همه کشورهای اسلامی باید بصورت یکپارچه مواضع خودرا نسبت به حمایت مردم و مقاومت فلسطین اعلام نمایند.
وی در همین راستا اضافه کرد: دولت و مجالس کشورهای اسلامی می بایست در مقابل کشورهایی که به رژیم غاصب صهیونیستی امتیاز داده اند تا موجب تقویت این رژیم کودک کش در ارتکاب چنین اقدامات اسفناک و هولناکی شوند واکنش نشان دهند.
رئیس مجلس سنای جمهوری دموکراتیک خلق الجزایر در آخر با اشاره به مواضع آن کشور درباب مسئله فلسطین اشاره کرد: حمایت و دفاع از فلسطین و مقاومت موضع اصلی و اساسی ما بوده و همیشه در کنار ملت فلسطین خواهیم ایستاد.
محمدباقر قالیباف رئیس مجلس پس از ظهر امروز سه شنبه در تماسهای تلفنی جداگانه ای با محمدالحلبوسی رئیس مجلس نمایندگان عراق و مصطفی شنتوپ رئیس مجلس ملی کبیر ترکیه درباب تحولات فلسطین گفتگو و تبادل نظر کرد.
قالیباف در این تماس ها ضمن محکوم کردن جنایات رژیم اشغالگر قدس بر لزوم رایزنی و همفکری رهبران پارلمان های کشورهای اسلامی اصرار کرد و اظهار داشت: صهیونیست ها در حملات اخیر به ملت فلسطین، روز به روز جسورتر شده و با حمله به منازل مسکونی و درمانگاه ها و حتی ساختمان خبرنگاران دست به جنایات بزرگی زده اند بدین جهت اتخاذ موضع مناسب و مستحکم از طرف کشورهای اسلامی ضرورتی انکار نشدنی است.
رییس مجلس شورای اسلامی در ادامه اضافه کرد: در این شرایط حمایت بی قید و شرط عملی و سیاسی وظیفه تک تک کشورهای اسلامی و آزادی خواه است.
قالیباف در آخر مقاومت گروه های فلسطینی را تحسین برانگیز دانست و ابراز امیدواری کرد که در نهایت حق بر باطل پیروز شده و شاهد آزادی همه سرزمین های اشغالی از لوث وجود صهیونیست ها خواهیم بود.
محمد الحلبوسی رئیس مجلس نمایندگان عراق نیز در این تماس تلفنی با اشاره به تجاوزات اشغالگران قدس اظهار داشت: رژیم صهیونیستی اقدامات پستی را انجام می دهد. وقت آن رسیده است کشورهای اسلامی مشکلات خودرا کنار گذاشته و بعنوان ید واحده در مقابل صهیونیست ها بایستند.
وی اضافه کرد: موضع عراق در پشتیبانی از ملت فلسطین همیشگی و ثابت است و چه در سطح رهبران و چه مردم عراق در کنار مردم فلسطین خواهیم بود و در هر زمان و مکانی به یاری آنها می شتابیم.
محمد الحلبوسی در آخر اظهار داشت: با رئیس مجلس شورای اسلامی هم نظر هستم که اتخاذ موضع واحد از طرف کشورهای اسلامی ضروری می باشد. ما باید بر آرمان های ملت فلسطین تاکید مجدد داشته باشیم.
مصطفی شنتوپ رئیس مجلس ملی کبیر ترکیه نیز در این تماس تلفنی با تشکر از حمایت جمهوری اسلامی ایران از ملت فلسطین و قدس شریف اظهار داشت: وقت آن رسیده است که کشورهای اسلامی تدابیری داشته باشند که جنایات رژیم اشغالگر قدس را متوقف کرده و صهیونیست ها را سر جایشان بنشانیم.
وی اضافه کرد: به عنوان کشور ترکیه در هر مبارزه عدالت خواهانه ای همراه و در کنار مردم فلسطین خواهیم بود و برای اختتام دادن به این وحشت بزرگ هرگونه تدابیر سیاسی و عملی لازم را بکار خواهم گرفت.
مصطفی شنتوپ در آخر تعدادی از حمایت های جامعه بین الملل از فلسطینیان را ناکافی و کمرنگ دانست اظهار داشت: مباحثی که گاهی در بعضی از کشورهای دیگر مطرح می شود کم فایده و بی اثر است و این کشورهای اسلامی منطقه هستند که باید تصمیمی جدی در مقابل این رژیم کودک کش اتخاذ کنند.

منبع:

1400/02/28
23:44:05
5.0 / 5
1217
تگهای خبر: آمریكا , ایران , جامعه , دولت
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)

تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
لطفا شما هم نظر دهید
= ۵ بعلاوه ۳
سیاسی بین الملل