طرح سوال از وزیر ارتباطات در مورد شبكه ملی اطلاعات در كمیسیون صنایع

طرح سوال از وزیر ارتباطات در مورد شبكه ملی اطلاعات در كمیسیون صنایع

به گزارش سیاسی سخنگوی کمیسیون صنایع و معادن مجلس از طرح سوالات نمایندگان از وزیر ارتباطات در جلسه امروز این کمیسیون اطلاع داد.


حجت الله فیروزی در گفتگو با ایسنا ضمن اشاره به جلسه بامداد امروز(دوشنبه) کمیسیون صنایع و معادن مجلس که با حضور وزیر ارتباطات و برای پاسخ به سوالات برخی نمایندگان برگزار شد، اظهار داشت: ابتدا سوال مشترک علیزاده نماینده دامغان و علی جدی نماینده شیروان درباره علت عدم ایجاد شبکه ملی اطلاعات عنوان شد که با عنایت به صدمه های امنیتی، مالی و فرهنگی در اینترنت جهانی، چرا هنوز این شبکه ملی باوجود تاکید رهبر معظم انقلاب اجرا نشده است.
وی ضمن اشاره به توضیحات آذری جهرمی، خاطرنشان کرد: وزیر ارتباطات هدف از تاسیس شبکه ملی اطلاعات را صدمه هایی دانست که شبکه جهانی اینترنت دارد اما اظهار داشت که نباید مسئولیت درباره راه اندازی این شبکه را منحصر به وزارت ارتباطات کرد چون که فقط بخشی از ساختار به این وزارت خانه مربوط بوده و موضوع هایی مثل تولید محتوا و غیره به عهده سایر دستگاه ها است.
فیروزی خاطرنشان کرد: به قول وزیر ارتباطات سیاستگذاری های کلی در حوزه فضای مجازی به عهده شورایعالی مجازی است، وزارت ارتباطات اهتمامی کرده و سندی نوشته که به تصویب شورایعالی فضای مجازی هم رسیده است که بعنوان نقشه راهی برای ایجاد شبکه ملی اطلاعات است.
سخنگوی کمیسیون صنایع افزود: وزیر ارتباطات همینطور توضیح داد که شبکه ملی اطلاعات تلفیقی از اقدامات مختلف است و کارهای آن شروع شده و پیشرفت های خوبی داشته اند که با عنایت به ظرفیت های کشور اقدامات در حال انجام می باشد و در این راه باید محدودیت های بوجود آمده جهانی را هم در نظر گرفت.
وی تصریح کرد: آقای آذری جهرمی به اقداماتی هم اشاره نمود و اظهار داشت که در همین راستا نرم افزارهایی بوجود آمده که به طور مثال جایگزین نرم افزار مسیریاب ویز شده و توانسته است موفق باشد بنابراین میتوان اپلیکیشن های داخلی خوبی هم جایگزین اپلیکیشن هایی مشابه تلگرام و واتساپ داشته باشیم که در قالب شبکه ملی اطلاعات قابل تعریف و استفاده باشد.
نماینده مدم فسا در مجلس همینطور اظهار داشت: در این نشست وزیر ارتباطات تأخیر در راه اندازی شبکه ملی اطلاعات را پذیرفت، وزیر در پاسخ به سوال نماینده دامغان اشاره نمود که فضای مجازی فرصت بزرگی برای کشور است که در شرایط کرونا در حوزه علم و آموزش و فعالیتهای فرهنگی موثر بوده است، البته طبیعی است که فضایی که تولید محتوای آن در خارج از کشور تأمین می شود، صدمه هایی هم دارد که لازم است برای حل آن شبکه ملی اطلاعات با همکاری شورایعالی فضای مجازی پیگیری شود.
فیروزی ضمن اشاره به اظهارات آذری جهرمی درباره اهمیت امن سازی فضای مجازی، اظهار داشت: وزیر اظهار نمود که با شورایعالی فضای مجازی همکاری بوجود آمده تا شبکه ملی اطلاعات راه اندازی شود و هدف گذاری های لازم انجام شده است. وزیر اعلام نمود که مرکز مدیریت یکپارچه رصد و پایش شبکه ملی اطلاعات آماده شده که خود بخش قابل توجهی از شبکه ملی اطلاعات است و طی ماه های آتی به بهره برداری می رسد.
سخنگوی کمیسیون صنایع در انتها اضافه کرد: در نهایت مقرر شد نمایندگان سوال کننده یک هفته به وزیر ارتباطات مهلت داده و گزارش های تکمیلی این وزارت خانه پیرامون سوال خویش را دریافت نمایند و پس از استماع نظرات کارشناسان، قانع شدن یا نشدن خویش را اعلام کنند.1400/02/27
18:50:23
5.0 / 5
1137
تگهای خبر: آموزش , اینترنت , تولید , شورا
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)

تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
لطفا شما هم نظر دهید
= ۲ بعلاوه ۲
سیاسی بین الملل