گفت وگوی سیاسی با داوطلبان انتخابات ریاست جمهوری،

سرتیپ نامی: خیلی از مشكلات محصول بی نظمی و بی قانونی می باشد

سرتیپ نامی: خیلی از مشكلات محصول بی نظمی و بی قانونی می باشد

به گزارش سیاسی داوطلب نامزدی انتخابات ریاست جمهوری، اظهار داشت:  نظم و قانون دو فاکتور بسیار مهم و ضروری برای اجرای هر کاری است چون که خیلی از مشکلات محصول بی نظمی و بی قانونی می باشد.


سرتیپ محمدحسن نامی داوطلب نامزدی انتخابات ریاست جمهوری روز دوشنبه در گفتگو با خبرنگار سیاسی ایرنا به علل داوطلبی و برنامه های خود برای سیزدهمین دوره انتخابات ریاست جمهوری پرداخت که در ادامه مشروح آن را می خوانید.
ایرنا: انگیزه ورود شما به انتخابات بعنوان نامزد مستقل چیست؟
نامی: کشور ما حالا احتیاج به مدیرانی دارد که در زمینه اجرا قوی باشند. در طول مدت خدمتم کسانی را دیده ام که توانایی خوب صحبت کردن را نداشتند ولی در اجرا بسیار قوی بودند. امروزه کشور به کسی نیاز دارد که دائماً در حرکت باشد و کارها را پیگیری کنند البته برای کشورهایی که دارای سیستم هستند این سیستم همواره فعال است.
کشور ما متفاوت با همه جهان است و رئیس دولت هر چهار تا هشت سال یکبار با دیدگاه ها و نگرش های مختلف سیاسی روی کار می آید. رئیس دولت باید فردی باشد که بتواند وحدت مدیریتی برقرار کند، البته نمی گویم وحدت فرماندهی، چون عقیده دارم که اگر هر سه قوا، وحدت مدیریتی میان خود داشته باشند می توانند تحت رهبری فرماندهی معظم کل قوا حرکت کنند حتما نتایج مطلوبی در تمامی ابعاد سیاسی، نظامی، اقتصادی، اجتماعی و حتی زیست محیطی که جهت زندگی آینده و نسل آینده حیاتی می باشد خواهیم داشت.
اگر من مسئولیت را بر عهده بگیرم می توانم در چارچوب یک چارچوب این وحدت مدیریتی را برقرار کنم چون که مدیر اجرایی پیش از اینکه به دیگران بپردازد باید خویش را با محیط سازگار کند تا بتواند با همه کار کند.
هر کجا که مسوولیتی برعهده داشتم، هیچ وقت نفراتی را از مسئولیت قبلی به محل جدید نبردم. با این کار بسیار مخالفم و کار صحیحی نمی دانم که زمانی که فردی در سازمانی عهده دار مسوولیتی می شود اطرافیان و نزدیکان را همراه خود به آنجا ببرد.
عقیده من بر این است که همه مردم اهل جمهوری اسلامی ایران هستند ازاین رو باید بتوانیم به سادگی با همه آنها کار نماییم. اشخاص نباید تفاوتی داشته باشند. آوردن افراد مورد قبول به محل کار جدید، این شبهه را به وجود می آورد که شخص می خواهد اگر خطایی انجام داد به جایی درز نکند.
اگر رئیس جمهوری شوم اطاعت پذیری کاملی از رهبر معظم انقلاب اسلامی خواهم داشت چون که ما مطیع و سرباز رهبر معظم انقلاب اسلامی هستیم. ازاین رو باید در چهارچوب پرچمدار انقلاب اسلامی و ذیل فرمایش های ایشان حرکت نماییم.
کسی که بر سر کار می آید باید خادم و خدمتگزار مردم باشد و هر حرکتی که انجام می دهد برای کشور و مردم عایدی و فایده ای داشته باشد.
ایرنا: مخالف گروه گرایی هستید؟
نامی: کار ما تیمی است. یکی از روش ها در نیروهای مسلح انضباط است که شالوده و نظم دهنده همه کارهاست. نظم و قانون دو فاکتور بسیار مهم و ضروری برای اجرای هر امری است بخصوص مسوول اجرایی یعنی دولت باید هم خود منظم باشد و هم خواهان ایجاد نظم باشد چون که خیلی از مشکلات در بی نظمی و بی قانونی صورت می گیرد.
ایرنا: قوه مجریه احتیاج به فرمانده دارد یا مدیر؟
نامی: قوه مجریه در شرایط فعلی احتیاج به مدیری قوی دارد. فرمانده به کسی می گویند که در همه ابعاد نظارت داشته باشد و در هر کوتاهی مقصر بوده، قصور خویش را بپذیرد. ازاین رو در دولت احتیاج به مدیر اجرایی قوی داریم که بتوانند مصوبات موجود، فرمایش های رهبر معظم انقلاب اسلامی و قانون اساسی را به خوبی اجرا نماید و این مدیر دراین زمینه باید سوابق اجرایی قوی هم داشته باشد.
ایرنا: در نشست خبری اعلام داوطلبی خود گفتید بعنوان یک نامزد مستقل حاضر می شوید ولی در جای دیگر اظهار کردید اگر آقای رییسی بیاید انصراف می دهید؟
نامی: آقای رییسی در طول این مدت نشان داد که در پرچمداری و مبارزه با فساد خوب عمل کرده و الان مورد توجه خواص، نخبگان و عامه جامعه قرار گرفته و در اطاعت پذیری از رهبر انقلاب در سطح عالی و برای اجرایی کردن منویات ایشان کاملا مقید و مصمم است.
از من سوال شد که آیا شما تا آخر می مانید و پاسخ دادم مصمم هستم که این کار را انجام دهم. همینطور من در پاسخ به سوال دیگری گفتم در صورتیکه آقای رییسی به منظور تقویت جبهه انقلاب وارد عرصه انتخابات شود من به نفع او کنار می روم. مشخص است اگر آقای رییسی به عرصه انتخابات ورود کنند، ائتلافی حاصل می شود که نه تنها من، شاید دیگران هم باید در این ائتلاف حضور پیدا کنند.
ایرنا: تفکر خویش را به کدام جریان یا یک فرد نزدیک می بیند؟
نامی: ما نظامی ها، نگاهمان چپ و راستی نیست برای ما این مطرح است که فردی که متعلق به جمهوری اسلامی است باید مشکلاتش را حل نماییم و هیچ تفاوتی برای ما ندارد. اگر اصولگرایان را دارای اعتقادات اسلامی بدانیم، از این جهت با آنها نزدیک هستیم.
من از یکم فروردین سال ۵۸ که برای دفاع از کردستان وارد آنجا شدم با شهید صیاد آشنا شدم. ما از نسل او هستیم و من این شهید را بعنوان شاخص برای همه کارهایم قرار دادم.
ایرنا: آیا با آقای احمدی نژاد ارتباط دارید؟
نامی: با آقای احمدی نژاد حدود ۴ ماه قبل تلفنی صحبت کردم و ارتباط حضوری با هم نداشتیم.
ایرنا: پیش از اعلام داوطلبی در ستاد انتخاباتی عزت الله ضرغامی بودید؟
نامی: سال هاست با آقای ضرغامی دوست هستم و پیش از اینکه او وارد این کار شود دائما به دیدن او می رفتم. او فردی بسیار دانا و توانا و بخصوص در ابعاد فرهنگی بسیار خبره است. دوستی ما هنوز هم ادامه دارد.


ایرنا: برنامه های شما برای اداره کشور چیست؟
نامی: ۶۴ برنامه نوشتم که اگر برای اجرایی شدن آنها تلاش نماییم کشور روی ریل صحیح خود قرار می گیرد و مشکلات اقتصادی مردم به شدت کاسته می شود. من برای هر سال، برخی از این برنامه ها را نوشته ام. بعنوان مثال من برای سال اول، ۶ برنامه اجرایی دارم که با اجرای آن می توانیم کشور را به تعادل قابل قبول برسانیم. ۸ برنامه هم برنامه کلی است. یکی از مهم ترین برنامه های من آمایش ملی- سرزمینی است.
نگاه اغلب دانشمندان و متخصصان این است که کشوری که آمایش ملی - سرزمینی را انجام می دهد به منزله این است که بار دیگر سرزمین خویش را تصرف کرده است. تعریف علمی آمایش ملی برقراری انضباط و نسبت منظم میان انسان، فعالیت و فضا است. انسان و فعالیت که مشخص است، منظور از فضا هم همان است که با دست بشر روی عرصه جغرافیا ایجاد می شود.
اکنون یک سوم جمعیت کشور در مرکز و به شعاع ۱۴۸ کیلومتری آن واقع شده است. در واقع ایرادی که من به دولت های گذشته دارم این است که عدم توجه به روستاها سبب شد که روستاها و بخش ها به سرعت شهرنشین شوند که این هزینه کشور را بیشتر می کند. اگر ما به توسعه کشور توجه داریم باید قبول نماییم که توسعه کشور از مسیر روستاها، بخش ها و مناطق تولیدی می گذرد و مهم ترین حلقه مفقوده توسعه و عمران اجرایی نکردن آمایش سرزمینی است.
آمایش سرزمین تنها یک سند نیست و ۴۴ پیوست دارد که باید برابر برنامه معرفی شود. همچون این پیوست ها میتوان به محیط زیست، راه ها شامل راه های زمینی، راه آهن، دریایی و خطوط ساحلی و خطوط انتقال انرژی اشاره نمود.
امروزه ابعاد تکنولوژی جدید وارد زندگی مردم شده و اگر ما از این ابعاد فناوری استفاده نمائیم هم هزینه را برای مردم کاهش می دهیم و هم شفاف سازی و مانع زدایی می نماییم.
یکی دیگر از پیوست ها این است که کنار تغییر ساختار دولت، دولت الکترونیک را برقرار نماییم. دولت الکترونیک به دولتی گفته می شود در ۲۴ ساعت شبانه روز و ۳۶۵ روز سال آماده پاسخگویی باشد.
ما در آمایش ملی از تغییر ساختار دولت سخن می گوییم. حالا شمار کارکنان دولت ۴.۲ میلیون نفر است، اگر ۱.۸ میلیون نفر هم تعداد بازنشستگان را به آن اضافه نماییم، حجم زیادی از بودجه کشور را می بلعد و سبب می شود نتوانیم در زمینه توسعه ای قدم چندانی برداریم. این تعداد پرسنل دولتی در کشور ۸۲ میلیون نفری ما حجم زیادی از بودجه را می بلعد ازاین رو برای کوچک کردن دولت و کاهش هزینه ها باید اغلب کارهای دولتی را به مردم واگذار نماییم.
امروزه در بخش نظامی هم میتوان قسمت عمده ای از کارها را به مردم واگذار کرد. چون که زمانی که کار به مردم واگذار می شود، فرد خویش را پاسخگو می داند و چون به فکر فایده هزینه است که این مورد باعث کاهش هزینه ها هم می شود ولی کارهای دولتی این گونه نیست.
در نرم جهانی کره جنوبی با ۵۳ میلیون و ۸۰۰ هزار نفر جمعیت با حجم بالای تجارت جهانی، تعداد کارکنان دولتش ۵۳ هزار نفر است. ازاین رو بعضی از کارهای ما بی مورد است.
البته کاری به این دولت و آن دولت ندارم ولی به اعتقاد من دولت هایی که هنوز نتوانسته اند خودشان را با به کارگیری ابزار الکترونیک سازگار کنند به مانند میدانی مینی شده اند که دیگر نمی توانند از هیچ طرح سالم اقتصادی - خدماتی که برای مردم مفید باشد، عبور کنند. چنین دولت هایی خودشان را هم نمی توانند جمع کند. ازاین رو در صورتیکه مسئولیت به من سپرده شود یکی از اقداماتی که قصد انجام آنرا دارم پرداختن به این امر است.
ما در یک فضای سرزمینی گسترده ای قرار داریم. برپایه آنچه در جغرافیا خوانده ایم که وسعت سرزمین ما یک میلیون و ۶۴۸ هزار و ۱۹۵ کیلومتر است در صورتیکه خیلی بیشتر از این است. حالا وسعت کشور ما یک میلیون و ۸۷۳ هزار و ۹۵۹ کیلومتر است. ما از بین علایم مرزی و دقیق اندازه گیری کرده ایم. ما هشت هزار و ۵۷۴ کیلومتر مرز، شامل دو هزار و ۴۵ کیلومتر مرز رودخانه ای، سه هزار و ۹۶۵ کیلومتر مرز خشکی و دو هزار ۵۶۴ کیلومتر مرز دریایی داریم و اینها کاملا مشخص است.
وقتی از وسعت سخن می گوییم، وسعت دریایی و خشکی را شامل می شود. اما از گذشته تا هم اکنون مهم تر از خشکی ها، آبها هستند. وسعت دریاهایی که متعلق به ما است، شامل آب های داخلی، آبهای سرزمینی، منطقه نظارت یا دریای مجاور با آبهای انحصاری- اقتصادی را جزو وسعت سرزمین مان لحاظ کردیم. من حتی برای دریا طرح دارم. حالا خلیج فارس بعنوان مهم ترین و تاثیرگذارترین منطقه ژئوپولتیکی در جهان مطرح است که هر تغییری چه مثبت و چه منفی بر کل جهان تأثیر خواهد داشت. ۵۷ درصد از خلیج فارس متعلق به جمهوری اسلامی است. در دریای عمان جزیره ای وجود ندارد اما در خلیج فارس ۱۸۳ جزیره است، که ۲۱ جزیره از آن و ۲ جزیره هم در اروند متعلق به ایران است. مجموع مساحت این ۲۱ جزیره، هزار و ۸۸۴ کیلومتر است. جزیره قشم به تنهایی هزار و ۴۹۱ کیلومتر وسعت دارد و ۲.۷ برابر بحرین، ۳.۲ برابر سنگاپور است. از طرفی ما ۳۱ استان داریم که شامل ۱۶ استان مرزی و ۱۵ استان غیرمرزی که در مرکز قرار دارند.
یکی از ۶۴ برنامه من این است که به استان ها مسئولیت بدهم. در دیپلماسی خارجی توجه به تقویت دیپلماسی با کشورهای همسایه بخصوص کشورهای مسلمان جهان و نگاه به شرق همواره مورد تاکید رهبر معظم انقلاب قرار داشته است. ما به این ۱۶ استان مسئولیت می دهیم که با کشورهای همسایه، تجارت عالی داشته باشند. جمهوری اسلامی ایران پس از چین و روسیه بیشترین تعداد همسایگان را دارد. ما با ۱۵ کشور، ۸ کشور از راه آب و ۷ کشور از راه خشکی همسایه هستیم. عقیده من درباره استان هایی که در این میان قرار گرفته اند هم این است که هر کدام از این جزایر را به یک استان واگذاری نماییم تا از موهبت دریا برخوردار باشند.
تجارت دریایی بحث مهمی است. در کنار اقیانوس هند، ۲۴ کشور وجود دارد. ما حتما باید با آنها اتحادیه اقتصادی ایجاد نماییم و اثرگذار باشیم. ما باید هم عمق تاثیرگذاری و هم تجارت را تقویت نماییم. امروزه جهانشهرها که مبادی ورودی علم، ثروت، تکنولوژی و قدرت هست کنار آب های آزاد ایجاد می شوند. ما سواحلی با این وسعت داریم اما جهانشهر نداریم. اگر مسئولیت به من سپرده شود من این اقدام را انجام خواهم داد. به اعتقاد من باید حداقل در کنار سواحل مکران سه جهانشهر و در سواحل خلیج فارس ۳-۴ جهانشهر داشته باشیم. جهانشهرها می توانند اقتصاد و قدرت حضور ما را در کنار سواحل تقویت کند.
باید بتوانیم جمعیت را متعادل نماییم اگر بحث فضا را مطرح نماییم یعنی آن چیزی که به دست بشر در صحنه جغرافیایی بوجود آمده است، حالا در یک بی عدالتی فضایی به سر می بریم یعنی انسان ها را به صورت فشرده در یک فضای تنگ مانند تهران قرار داده ایم و این صدمه می زند. در کویر امکاناتی داریم. حدود ۱۰-۱۱ سال پیش طرحی را دراین زمینه تهیه و به دولت آن زمان عرضه کردیم که مبحث آب را شروع کنند. در آن زمان هنوز دستگاه های آب شیرین کن خورشیدی وجود نداشت ولی حالا این دستگاه ها موجود است و هزینه را به شدت می کاهد. باید آب را به مناطق کویری بیاوریم.
برنامه و طرحی که در آن زمان عرضه دادیم قرار بود که برپایه آن ۲۵۰ کیلومتر از سواحل جنوب از آب دریا استفاده کنند و آب هایی که در این جا استفاده می شود به مرکز کشور برگردانیم. امروز آب شیرین را هم میتوان مانند برق، شبکه ای کرد و کار دشواری نیست. یک زمانی می گفتند برق را نمی توان شبکه ای کرد ولی دیدیم اینکار انجام شد. باید در این بی عدالتی فضایی، برنامه آمایش را پیشبینی نماییم. اگر فرزندان ما در یک فضای تنگ و سنگین رشد کنند، نمی توانند از روان سالمی به واسطه رشد در یک فضای باز و مفرح فراهم می شود، بهره مند شوند.
کسی که در آنجا تربیت می شود حتما روان سالم تری برای آینده کشور دارد ضمن اینکه ما باید در پیوست های آمایشی مان در مرحله اول و ۱۰ سال اول هزار شهرک پیشبینی نماییم، شهرک هایی که دارای همه امکانات باشند و بتوانیم از بلندمرتبه سازی جلوگیری نماییم. اسلام با بلندمرتبه نشینی مخالف است. این بی عدالتی فضایی سبب شده تعدادی بی عدالتی دیگر را هم به دنبال خود بیاورد. اولین بی عدالتی که بی عدالتی اقتصادیست و به اعتقاد من حالا ۲۹ تا ۳۱ درصد اقتصاد کشور اقتصاد خدماتی و فقط در مرکز کشور است. سبب شدیم که مردم تولید را رها کرده و از روستاها، بخش ها و شهرها بیایند و کار خدماتی انجام دهند که عمده آن هم مغازه است. هم اکنون ۵۰ تا ۵۳ درصد اقتصاد کشور فقط در ۷ شهر بزرگ است و بقیه کشور به حال خود رها شده است، ازاین رو طبیعی است که شما باید انتظار این را داشته باشید که هر روز حاشیه نشینی در کنار شهرهای بزرگ بیشتر شود.


ایرنا: اگر برای ریاست جمهوری انتخاب و مردادماه وارد نهاد ریاست جمهوری شوید اولین اقدام و دستوری شما چه خواهد بود؟
نامی: اولین اقدام من این است که بتوانم نخبگان را در گروه های خاص برای پرداختن به مشکلات اقتصادی ظرف ۱۵ روز جمع کنم. چون که ۶ ماه بعد باید پاسخگو باشم. مردم به جهت اینکه ببینند دولت جدیدی که انتخاب نموده اند چگونه است، سه تا ۶ ماه بیشتر صبر نمی کنند ازاین رو برنامه های بلند مدت، میان مدت و کوتاه مدت دارم. برنامه کوتاه مدت این است که بتوانیم ظرف مدت سه ماه، نیازهای اقتصادی بخصوص نیازهای معیشتی مردم سریع پاسخ داده شود.
کشور از ۸.۲ تا ۱۱.۲ منابع جهان را در اختیار دارد ازاین رو در جهان نه کم نظیر بلکه بی نظیر هستیم. من حتی یکی از برنامه هایی که نوشته ام که هنوز روی آن کار می نماییم این است که هر کارت ملی ایرانی سهمی از این ثروت ملی داشته باشد. هر کسی امروز می خواهد برای مردم کاری انجام دهد ابتدا باید در پس ذهنش این مورد را قرار دهد که همه چیز در این کشور متعلق به مردم است و نه متعلق به دولت یا جای دیگر. در توسعه ثروت باید منابع را تبدیل به ثروت کنند و در اختیار مردم قرار دهند و کشور را به لحاظ قدرت اقتصادی ارتقا دهند. نهاد دولت صاحب چیزی نیست و این ثروت باید در اختیار مردم قرار گیرد.
بعد از آن مهم ترین بحث بیانیه گام دوم است. در این بیانیه موارد بسیار زیادی است. این یک صحیفه بسیار پرارزش است که انقلاب اسلامی و مردم را تحت لوای خود قرار داده است. یکی بحث توجه به جوانان و دیگری توجه به ساختار خانواده است. وقتی می گوییم خانواده، اول باید مسکن را فراهم نماییم. بعضی از دوستان در فضای مجازی ایراد می گیرند که چون در کره شمالی بودم این گونه می گویم. ولی این گونه نیست. من تعجب می کنم کره شمالی ۲۷ میلیون و ۳۰۰ هزار نفر جمعیت دارد ولی همه ثروت آن به اندازه کرج ما نیست اما با این وجود وقتی مقرر است پسر و دختری یک سال دیگر به سن ازدواج برسند، مسکن برای آنها آماده است. البته ما با بقیه ابعاد کره شمالی کاری نداریم چون که ما باید نکات مثبت هر کشوری را ببینیم و از آن درس بگیریم.
اگر سراسر کره شمالی را بگردید حتی یک تکه آشغال پیدا نمی کنید که این مورد هم یک بُعد و خصیصه مثبت آنهاست، ازاین رو تاکید می کنم که ما باید ابعاد و خصوصیات خوب هر ملت یا جامعه را بگیریم و در کشورمان استفاده نمائیم. در بحث خانواده هم زمانی که یک خانواده می خواهد تشکیل گردد باید تلاش نماییم در همان یکسال اول، رنج و آلام معیشتی خانواده ها را برطرف نماییم. بعد از آن که خانواده تشکیل شد مسکن و شغل نیاز دارد، آیا میتوان به دختر و پسر بدون اینکه مسکن، شغل و وسایل زندگی داشته باشند، بگوییم ازدواج کنند؟
فرض نماییم خانواده تشکیل شد به آنها می گوییم بچه دار شوند، این بانویی که در این خانه کار می کند، بعنوان دولت باید برای او مقرری برقرار کنم چونکه به معیشت خانواده کمک می نماید و هزینه خانواده را می کاهد. شما وقتی به خانه می روید اگر کسی در خانه نباشد که غذا درست کند، زندگی را مدیریت و از فرزندان نگهداری کند، طبیعتاً هزینه زندگی شما بسیار بالا خواهد بود. ما باید برپایه اینکه فرد چند فرزند دارد و حتی اگر تنها زن خانه است و فرزندی ندارد، چه برای هر فرزند و چه برای خود شخص مقرری برقرار نماییم. امروز زنان خانه دار، به اقتصاد کشور کمک می کنند و آنرا مدیریت می کنند.
ایرنا: نظرتان درباره زنان و حضورشان در صحنه های مدیریتی کشور چیست، آیا در کابینه خودتان از ظرفیت زنان هم استفاده می کنید؟
نامی: زنان نیمی از جمعیت کشور را می سازند و اگر بیشتر نباشند کمتر هم نیستند و ظرفیت مدیریتی بالایی دارند. نکته مهم این است که زنان دقت و ظرافت شان بیشتر از مردان است. امروز در دنیا همه کارهایی که احتیاج به ظرافت و دقت بالایی دارد را زنان انجام می دهند. در آموزش و پرورش هم همینطور است. ازاین رو اگر زنان را نیمی از جامعه در نظر بگیریم، این نیمه یا اصلاً در صحنه مدیریتی وجود ندارند و یا حضورشان بسیار محدود است. اگر من به سر کار بیایم تلاش می کنم از ظرفیت زنان به شکل نیمه ای که باید در صحنه باشند، استفاده کنم. اگر تعیین کابینه در اختیار من باشد این کار را انجام می دهم، چون که زنان در کارها بسیار دقیق هستند.
ایرنا: نظر شما نسبت به اصطلاح «رجل سیاسی» در قانون اساسی چیست؟ برخی این اصطلاح را شخصیت سیاسی و برخی دیگر مردان سیاسی تعبیر می کنند؟
نامی: به اعتقاد من رجل سیاسی برپایه آن چیزی که منظور قانونگذار بوده و بنا به تفسیر شهید بهشتی کسانی هستند که توانمندی اجرای مدیریت های استراتژیک را داشته باشند. بعضی از مشاغل در کشور ما استراتژیک هستند و باید برای مشاغل راهبردی، افراد استراتژیک را انتخاب نماییم. منظور از رجل سیاسی کسی است که توانایی انجام یا اجرای مشاغل استراتژیک در سطح کلان را دارد.


ایرنا: فضای رقابت انتخابات ریاست جمهوری را چطور پیشبینی می کنید؟
نامی: این مورد بستگی به شرایط دارد فعلاً چند سالی است که خصوصا از بیرون از مرزها بخصوص در فضای مجازی تبلیغات بسیاری برای دلسرد کردن مردم نسبت به انتخابات صورت می گیرد. عقیده من بر این است مشارکت به نقطه قابل قبولی می رسد.
انتخابات ریاست جمهوری با سایر انتخابات متفاوت می باشد چونکه نگاه جهانی به آن وجود دارد. یک نگاه، نگاهی است که صهیونیست ها دارند و روی آن حساب می کنند، نگاهی که استکبار جهانی و نگاهی که ارتجاع منطقه دارند. ما باید حداکثر مشارکت را فراهم نماییم. من و شما هر کدام یک سهمی در انتخابات داریم، بنابر این همه ما حتی آنهایی که در انتخابات حضور ندارند هم باید به حضور حداکثری مردم در انتخابات کمک کنند.
در حال حاضر، ظرفیت رای حدود ۲.۸ تا ۳.۲ دهم میلیون نفر را دارم که البته می تواند تقویت شود. امروزه اعتماد به یک نفر، یک روزه، یک ماهه یا یک ساله جلب نمی گردد. من در طول خدمتم سالم کار کردم و چندین مسئولیت مردمی دارم. سال هاست که مسوول هیات امنای خیرین تهران هستم و در چند جای دیگر هم کار می کنم. البته کار برای رضای خدا است.
ایرنا: باتوجه به دید ژئواکونومیکی که دارید آینده روابط ایران و آمریکا را چطور پیشبینی می کنید اگر دولت تشکیل دادید با این کشور چه روابطی خواهید داشت؟
نامی: رهبر معظم انقلاب همواره در بیاناتشان فرموده اند، آمریکا، انگلیس، استکبار جهانی و صهیونیست همواره نگاه از بالا به ما داشته اند ازاین رو باید قدرتمند شویم که این نگاه برداشته شود. البته آنها به این نتیجه رسیده اند که جمهوری اسلامی ایران کشوری نیست که با تهدید، ارعاب و حتی با تحریم عقب نشینی کند. ما روی خواسته های انقلاب ایستاده ایم و همچنان پرچم انقلاب را بالا نگه خواهیم داشت. اگر زمانی آمریکا، سیاست خویش را در مورد جمهوری اسلامی ایران کنار بگذارد ما با آمریکا مشکلی نخواهیم داشت.
سیاست های استکباری مقابل جمهوری اسلامی ایران کارساز نبوده و نخواهد بود. البته آمریکا از سیاست تحریم نسبت به ما بهره برده اما نباید خیلی به مسئله تحریم می پرداختیم و آنرا پررنگ می کردیم. اگر ما قدری به درون مان توجه می کردیم و روی خودمان کار می کردیم تحریم ها نمی توانست هیچ تاثیری بر ما داشته باشد.
باید روابط مان با کشورهای منطقه را بهبود ببخشیم و بعنوان مثال در نظر دارم که اگر مسئولیت را در دولت برعهده گرفتم با کشورهای همجوار، یک توافقنامه عدم تعرض به یکدیگر امضا نماییم. آمریکا یا استکبار جهانی درپی این هستند که ثروت کشورهای جهان را چپاول کنند و الان هم با ایجاد اختلافات اینکار را انجام می دهد.
رژیم صهیونیستی تلاش می کند کشورهای مسلمان را با درگیر کردن در جنگ های مختلف ضعیف کند این سیاست کلی صهیونیست است. ازاین رو باید برای این مورد راهکار پیدا نماییم. باید به کشورهایی که از آنها پیروی می کنند بگوییم که استکبار جهانی هر روزی که قدرت پیدا کند نیازی به شما نخواهد داشت و با یک ضربه نابودتان می کند. این وظیفه ما است که با نگاه برادرانه و ارشادی به سایر کشورها بخصوص کشورهای اسلامی آنها را هدایت نماییم و گاهی از خطاهای آنها بگذریم.منبع:

1400/02/21
13:52:46
5.0 / 5
1172
تگهای خبر: آمریكا , آموزش , ایران , تخصص
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)

تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
لطفا شما هم نظر دهید
= ۹ بعلاوه ۲
سیاسی بین الملل