معاون هماهنگ كننده ارتش:

مراكز علمی ما تولیدكننده علوم دریایی باشند

مراكز علمی ما تولیدكننده علوم دریایی باشند

به گزارش سیاسی ایرنا- معاون هماهنگ کننده ارتش جمهوری اسلامی اظهار داشت: مراکز علمی ما می توانند تولیدکننده علوم دریایی باشند و می توانیم با این روش کریدور شمال و جنوب را فعال نماییم.


دریادار حبیب الله سیاری در همایش ملی خلیج فارس و سواحل مکران در آستانه قرن ۱۵خورشیدی در شیراز اضافه کرد: اگر این کریدور را فعال نکنیم، مزیت ژئوپلیتیکی ما در جنوب شرق با رونق گرفتن بندر کشور همسایه کمرنگ خواهد شد در صورتیکه می توانیم از کمرنگ شدن مزیت های ژئوپلیتیکی کشور جلوگیری نماییم و در سایه امنیت توسعه پایدار داشته باشیم.
وی افزود: اگر به دنبال توسعه پایدار در سایه امنیت هستیم باید به استفاده از هر سه بعد تولید قدرت دریایی یعنی ناوگان تجاری، ناوگان نظامی و زیرساخت ها و ناوگان علوم و فنون دریایی دقت کنیم.
وی افزود: صنایع ما توانمند هستند و می توانیم با نگاه به درون از منافع دریا استفاده نمائیم، می توانیم در هر سه مولفه ناوگان تجاری، نظامی و زیرساخت ها و علوم و فنون دریایی، مولفه قدرت دریایی را رشد دهیم و در جهت ارتقای علم و دانش و زیرساخت های مربوطه در دریا فعال باشیم.
سیاری بیان کرد: در حقیقت توسعه در سایه امنیت شکل می گیرد و ناوگان نظامی هم در دریا تولید امنیت می کند.
وی، با اشاره به وجود برخی نقاط ضعف در بحث صنایع ناوگان تجاری و علوم و فنون دریایی کشور افزود: ما در میان ۱۰ کشور برتر در دارای ناوگان و صنعت دریانوردی برتر حضور نداریم، در رتبه ۲۱ جهانی قراردادهای کشتی قرار گرفته ایم و در جمع بزرگترین کشورهای تولید کننده کشتی نیستم، در میان ۱۸ دانشگاه برتر دنیا در حوزه اقیانوس شناسی و حوزه مهندسی دریایی و کشتی سازی حضور نداریم، در هفت دانشگاه برتر دنیا در مقطع کارشناسی ارشد، مهندسی دریایی و کشتی سازی حضور نداریم و در جمع ۶ دانشگاه برتر جهان در عرصه دریانوردی حضور نداریم.
سیاری، درباب نتایج حضور در دریا اظهار داشت: برقراری امنیت اقتصاد ملی در دریا، باز ماندن خطوط مواصلاتی دریایی کشور، اقتدار جمهوری اسلامی در دریاهای آزاد و ارتقای وزن و منزلت ژئوپلیتیکی جمهوری اسلامی در دریا همچون این نتایج است.
معاون هماهنگ کننده ارتش جمهوری اسلامی اضافه کرد: باید دریا را باور نماییم و باور نماییم که کشور ما یک کشور دریایی است، دریا در پیشرفت کشور بسیار موثر است، منابع و منافع بسیاری در دریا داریم، دریا منبع ثروت و قدرت است و استکبار در طول تاریخ ما را به خاطر ثروتمند و قدرتمند نشدن، از دریا دوره کرده است.
این همایش را دانشگاه شیراز برگزار کرد.منبع:

1400/02/10
13:41:59
5.0 / 5
1192
تگهای خبر: ارتش , تولید , كشور
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)

تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
لطفا شما هم نظر دهید
= ۵ بعلاوه ۱
سیاسی بین الملل