رییس ستاد انتخابات كشور اعلام كرد

افزایش صندوق های دریافت رأی در 28 خردادماه برای رفع ازدحام

افزایش صندوق های دریافت رأی در 28 خردادماه برای رفع ازدحام

به گزارش سیاسی رئیس ستاد انتخابات کشور در نشست مشترک ستاد انتخابات کشور با اصحاب رسانه که به میزبانی کمیته اطلاع رسانی ستاد انتخابات در محل وزارت کشور برگزار شد، ضمن اشاره به این که رسانه ها نقشی محوری در ایجاد شور و شوق انتخاباتی دارند؛ اظهار داشت: رسانه ها بعنوان عنصر آگاهی بخش جامعه، نقشی تعیین کننده در انتخاباتی شدن فضای سیاسی کشور دارند.


به گزارش سیاسی به نقل از پایگاه اطلاع رسانی وزارت کشور، جمال عرف معاون سیاسی وزیر کشور و رئیس ستاد انتخابات کشور همینطور اظهار نمود: انتظار می رود در این فرصت باقی مانده، مثل دوره های گذشته رسانه ها حضوری فعال تر و قوی تر در عرصه انتخاباتی کشور داشته باشند و به قدر سهم و نقش خود، به مشارکتی شدن انتخابات در ۲۸ خرداد ماه کمک کنند.
رییس ستاد انتخابات کشور ضمن اشاره به اینکه طبق تقویم انتخاباتی، زمان ثبت نام انتخابات ریاست جمهوری ۲۱ اردیبهشت تا ۲۵ همین ماه است، اظهار داشت: پس از مرحله ثبت نام، مرحله رسیدگی به فرآیند صلاحیت داوطلبان را داریم که بایستی شورای نگهبان در بازه زمانی ۲۶ تا ۳۰ اردیبهشت ماه، صلاحیت هر کدام از نامزدهای ریاست جمهوری را مورد بررسی نهایی قرار دهد.
وی در این خصوص اظهار داشت: یک دوره ۵ روزه تمدید به رسیدگی صلاحیت داوطلبان هم جهت بررسی های بیش تر و رسیدگی به اعتراضات در تقویم انتخابات پیشبینی شده است.
معاون سیاسی وزیر کشور با بیان اینکه باید طبق تقویم انتخابات، شورای نگهبان در ۶ خرداد ماه نتیجه نهایی تأیید صلاحیت ها را به وزارت کشور اعلام نماید، اظهار داشت: از ۷ خرداد ماه به مدت بیست روز فرصت تبلیغات برای نامزدهای نهایی وجود دارد که باید طی این مدت برنامه ها و دیدگاه هایشان را با مردم در بین بگذارند.
عرف با تشریح این امر که تبلیغات در این دور از انتخابات به طور عمده در بستر فضای مجازی صورت می گیرد، عنوان کرد: شرایط کرونایی کشور امکان برگزاری تجمعات و میتینگ های انتخاباتی را ناممکن ساخته و برای همین کاندیداها طی فرصت هایی که در رسانه ها خواهند داشت، برنامه های راهبردی خویش را معرفی خواهند کرد.
وی عنوان کرد: با برنامه ریزی های صورت گرفته در وزارت کشور همه اصول و پروتکلهای لازم بهداشتی برای روز رأی گیری در نظر گرفته شده است و تلاش داریم با حفظ سلامت جان مردم، انتخابات را برگزار نماییم.
رییس ستاد انتخابات کشور در بخش دیگری از صحبت های خود، به تجربه انتخابات مجلس شورای اسلامی در اسفند ۹۸ و مرحله دوم در شهریور ۹۹ اشاره نمود و اظهار داشت: تلاش خواهیم کرد از تجربه برگزاری انتخابات در این دوره ها بخصوص در مرحله دوم مجلس شورای اسلامی استفاده لازم خواهیم کرد.
عرف به مبحث افزایش صندوق های رأی در این دور از انتخابات اشاره نمود و اظهار داشت: حدود ۷ الی ۸ هزار افزایش صندوق رأی در ۲۸ خرداد ماه برای کاهش تجمع حوزه های شلوغ پیشبینی کردیم.
رییس ستاد انتخابات کشور با تبیین این مورد که وزارت کشور حفظ جان مردم و سلامت مجریان انتخابات را مهم ترین اولویت خود قرار داده استف اظهار داشت: تأمین سلامتی مردم و عوامل اجرایی از ضروریات است.
معاون سیاسی وزیر کشور با بیان اینکه برگزاری انتخابات الکترونیک همچون راهکارهایی است که می تواند به حفظ سلامت شهروندان و کاهش معطلی در محل رأی گیری کمک اساسی کند، اظهار داشت: در این دور از انتخابات در بیشتر از ۳۰ شهر و مرکز استان کشور انتخابات شوراها به صورت تمام الکترونیکی برگزار می گردد و در شهر تهران هم رویکرد وزارت کشور برگزاری انتخابات الکترونیک است و در این حوزه هنوز هیأت نظارت مرکزی انتخابات موافقت خویش را اعلام نکرده است.
موضوع جدی تر شدن فعالیت احزاب، رسانه ها و گروه های مرجع از دیگر موضوعات یاد شده معاون سیاسی وزیر کشور بود که در این خصوص اظهار داشت: انتخابات، بهار احزاب و رسانه هاست و انتظار می رود در شرایط پیش روی کشور، رسانه ها حضوری جدی تر و مسؤولانه تر در عرصه سیاسی کشور داشته باشند.
عرف با بیان اینکه امید، مهم ترین نیاز امروز کشور است، اظهار داشت: یکی از رسالت های مهم رسانه ها، امیدآفرینی و برجسته سازی نقاط قوت کشور است و در این خصوص لزوم تولید بسته های خبری هوشمند و حرفه ای از رسانه ها احساس می شود.
معاون سیاسی وزیر کشور در ادامه خاطرنشان کرد: رسانه ها باید در چارچوب های مختلف خبری، اهمیت صندوق رأی را نزد مردم بعنوان منبعی مطمئن برای رشد سیاسی کشور ارتقا دهند و مردم عزیز کشورمان این حس را داشته باشند که خواسته ها و انتظاراتشان با حضور در پای صندوق رأی قابل تحقق است.
عرف ضمن اشاره به این که امروز جریان معاند رسانه ای به دنبال برجسته سازی این امر است که صندوق رأی دیگر اهمیتی ندارد؛ اظهار داشت: باید تلاش نماییم با اعتمادسازی و امیدآفرینی، نشان دهیم که صندوق رأی قدرتمند و اثربخش است و این مهم در گرو کار حرفه ای و منسجم رسانه ای است.
معاون سیاسی وزیر کشور هم چنین به مسأله مهم ثبات و انسجام در فردای روز انتخابات در کشور اشاره نمود و اظهار داشت: انتخابات نباید زمینه ای برای شکاف و افتراق در فضای سیاسی کشور باشد.
وی در این خصوص اظهار داشت: انتخابات باید به بستری برای بازتولید قدرت در کشور، انرژی و انگیزه جدید در ادامه حرکت نظام جمهوری اسلامی ایران باشد و امید داریم که این مهم با حضور پرشور مردم در ۲۸ خرداد ماه محقق شود.

این نشست، با حضور مدیران و اعضای ارشد برخی از خبرگزاری ها، روزنامه ها و پایگاه های خبری و همینطور مدیران معاونت مطبوعاتی و اطلاع رسانی وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی، در کمیته اطلاع رسانی ستاد انتخابات کشور برگزار شد.
منبع:

1400/02/09
22:20:48
5.0 / 5
1186
تگهای خبر: ایران , تولید , جامعه , شورا
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)

تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
لطفا شما هم نظر دهید
= ۲ بعلاوه ۵
لینک دوستان سیاسی
سیاسی بین الملل