رییس اداره بهداشت و درمان ستاد كل نیروهای مسلح:

فاز یك واكسن فخرا بزودی به اتمام خواهد رسید

فاز یك واكسن فخرا بزودی به اتمام خواهد رسید

به گزارش سیاسی رئیس اداره بهداشت و درمان ستاد کل نیروهای مسلح اظهار داشت: بزودی فاز یک واکسن فخرا به اتمام خواهد رسید و وارد فاز دوم خواهیم شد.


به گزارش خبرنگار سیاسی ایرنا، سرتیپ دوم پاسدار حسن عراقی زاده رئیس اداره بهداشت و درمان ستاد کل نیروهای مسلح و دبیرقرارگاه بهداشتی - درمانی امام رضا (ع) در نیروهای مسلح بامداد امروز دوشنبه در نشست خبری اضافه کرد: تعداد بیمارانی که از شروع شیوع ویروس کرونا تا چهارم اردیبهشت ماه سال جاری در بیمارستان های نیروهای مسلح بستری شدند، ۵۴ هزار و ۷۹۱ بیمار کرونایی بوده و هم اکنون هم حدود ۲ هزار بیمار کرونایی همزمان روی تخت های ما بستری هستند.
وی با اعلان اینکه بیمارستان های نیروهای مسلح جهت عرضه خدمات درمانی و بستری بیماران آمادگی صددرصد دارند، اظهار داشت: به هر تعدادی که وزارت بهداشت و درمان لازم بدانند و اعلام رسمی کنند ما آماده هستیم که بیمارستان های سیار خودمان را در هر نقطه ای از کشور چه در شهرهای بزرگ، شهرستان ها و چه در مناطق دور افتاده به سرعت کمتر از ۲۴ ساعت مستقر و عرضه خدمات را آغاز نماییم.
سردار عراقی زاده اظهار داشت: هر جا لازم باشد و وزارت بهداشت اعلام نماید، آماده راه اندازی تخت های نقاهتگاهی هستیم. طرح شهید سلیمانی که از ابتدا با قوت و قدرت کارش را آغاز کرد این روزها هم به کار خود بسته به شرایط و بسته به اینکه آنها اجازه داشته باشند که به درب منازل رجوع کنند و صلاح باشد این کار را ادامه خواهند داد.
دبیرقرارگاه بهداشتی - درمانی امام رضا (ع) همینطور درباره آخرین وضعیت واکسن فخرا اظهار داشت: تولید واکسن فخرا هم به سرعت در حال پیشرفت است و بزودی فاز یک آن به پایان خواهد رسید و وارد فاز دوم خواهیم شد.
وی در ادامه اظهار داشت: وظیفه ذاتی نیروهای مسلح دفاع از کیان و مرزهای نظام مقدس جمهوری اسلامی و حفظ امنیت کشور است و هر مأموریت دیگری هم که در کنار آن انجام می دهند نباید به این دو مأموریت اصلی خدشه وارد شود. این موضوعی بوده که از ابتدا مورد توجه بوده یعنی باوجود اینکه ما در یک مأموریت های ثانویه مثل کرونا، سیل و زلزله وارد می شویم اما مأموریت اصلی ما که دفاع و امنیت از نظام مقدس جمهوری اسلامی ایران است نباید خدشه دار شود و این در این دوره هم مورد توجه قرار گرفته و ذره ای خدشه به این دو مأموریت اصلی وارد نشده است.
سردار عراقی زاده اضافه کرد: ما به مبحث کرونا بعنوان یک رزمایش دفاع بیولوژیک نگاه کردیم. کرونا ممکن بود منشا طبیعی یا غیر طبیعی داشته باشد اما ما بعنوان یک رزمایش نگاه کردیم که بتوانیم کشور را در مقابل تهدیدات عمدی بیولوژیک مصون سازی نماییم و آمادگی های لازم را برای آن روز داشته باشیم.
رییس اداره بهداشت نیروهای مسلح افزود: سیاست کلی ستاد کل نیروهای مسلح و قرارگاه امام رضا (ع) از شروع مبحث کرونا تا امروز هماهنگی کامل و لحظه به لحظه با ستاد ملی کرونا و وزارت بهداشت و درمان است. هیچ اقدامی را بدون هماهنگی با ستاد ملی و یا وزارت بهداشت انجام ندادیم و امروز هم همین حرف می زنیم و در آینده هم همین مسیر را خواهیم رفت.
دبیرقرارگاه امام رضا (ع) تصریح کرد: مبحث کرونا در تاریخ یکم یا دوم اسفندماه سال ۱۳۹۸ که نخستین موارد شناخته شده کرونا در کشور عنوان شد بلافاصله در ستاد کل قرارگاهی تحت عنوان قرارگاه مقابله با ویروس کرونا به ریاست معاون هماهنگ کننده ستاد کل سردار عبداللهی تشکیل شد. متناظر این قرارگاه ارتش، سپاه، نیروی انتظامی و وزارت دفاع شکل گرفت. این قرارگاه به صورت روزانه کارهای خویش را به روز می کرد و متناسب با شرایط کشور برنامه های خویش را اعلام می کرد. در تاریخ ۲۲ اسفند که فرمان رهبر معظم انقلاب در خصوص یک حمایت همه جانبه و دفاع همه جانبه و کمک همه جانبه نیروهای مسلح در حوزه کرونا صادر شد که در آن زمان قرارگاه امام رضا (ع) با ریاست سرلشکر باقری رئیس ستاد کل نیروهای مسلح تشکیل شد و این قرارداد متناظر آن در ۴ سازمان دیگر تشکیل شد.
وی با اشاره به اینکه در ذیل قرارگاه امام رضا (ع) ۱۰ کمیته تشکیل شد اظهار داشت: کمیته اطلاعات انتظامی و امنیتی، کمیته عملیات، کمیته آماد و پشتیبانی، کمیته نیروی انسانی، کمیته آموزش و فرهنگ سازی، کمیته فنی و تحقیقات، کمیته فرهنگی و اطلاع رسانی، کمیته بهداشت و درمان که در عین حال دبیرخانه قرارگاه هم بود، کمیته طرح ریزی و راهبردی و کمیته مستندسازی که هر کدام از آنها در حوزه موضوعی خود مأموریت های خاصی را به عهده گرفتند.
سردار عراقی زاده اضافه کرد: در ایام ابتدایی علاوه بر کمبودهایی در زمینه مواد محافظتی مثل ماسک و مواد ضدعفونی کننده و لباس های خاص، احتکار هم زیاد شده بود بدین سبب در حوزه های امنیتی بسیج، سپاه و نیروی انتظامی از جهت کشف انبارهای ماسک و مواد شوینده که احتکار شده بود فعال شدند.
وی افزود: در فضای مجازی اطلاعات غلط و تشویش آوری برای جامعه ایجاد می شد که حوزه فاوا و امنیتی از همان ابتدا فعال شدند و برخوردهای مناسبی داشتند و این فعالیت ها هنوز هم ادامه دارد.
دبیرقرارگاه امام رضا (ع) اظهار داشت: در حوزه عملیاتی به درخواست وزارت بهداشت احتیاج به یک ضدعفونی کردن و پاکسازی های محیطی در سطح وسیع داشتیم که این کار توسط دهها و صدها یگان نیروهای مسلح در اقصی نقاط کشور، شهرها و مناطق دورافتاده انجام شد و پاکسازی های محیطی صورت گرفت که بعدها بنا به دلایلی خواسته شد که این کار کم شود.
وی اضافه کرد: در بخش کمیته آماد باتوجه به کمبودهایی که آن روزها در ماسک و مواد ضدعفونی کننده وجود داشت همه ظرفیت وزارت دفاع و پشتیبانی نیروهای مسلح و بسیج به کار گرفته شود و حتی کارگاه های محلی نیروهای مسلح به کار گرفته شد به جهت اینکه بتوانند در این عرصه در واقع نیاز کشور را فراهم آورند.
رییس اداره بهداشت و درمان ستاد کل افزود: باتوجه به این که کرونا یک پدیده ناشناخته در همه دنیا و در کشور بود احتیاج به تحقیقات مفصلی در این عرصه داشتیم بدین سبب کمیته تحقیقات تشکیل شد. دانشگاه علوم پزشکی ارتش و دانشگاه علوم پزشکی بقیة الله در سپاه برای دریافت طرح های تحقیقاتی و انجام طرح های تحقیقاتی فعال شدند که خیلی از طرحها به نتیجه رسیده است.
سردار عراقی زاده اظهار داشت: کمیته بهداشت و درمان یا دبیرخانه که نقش هماهنگی های درون سازمانی و برون سازمانی را داشت از ابتدا تشکیل شد چون که ما عضو ستادی که در وزارت بهداشت برای هماهنگی های لازم تشکیل شده بود از ابتدا بودیم و هماهنگی ها را انجام دادیم.
وی اضافه کرد: کوشیدیم از ابتدا تا امروز تمام کنش ها، واکنش ها و فرآیندهایی را که در سطح نیروهای مسلح و در سطح کشور تا حدی که ما اطلاع داریم اتفاق افتاده همه آنها را مستند سازی نماییم و بتوانیم از آن در آینده بعنوان درس آموخته ها استفاده نمائیم و برای آیندگان هم یک مجموعه مستند ارزشمندی را به جا بگذاریم بتوانند در آینده در حوادث مشابه اگر صورت گرفت از آن استفاده کنند.
دبیرقرارگاه بهداشتی – درمانی امام رضا (ع) افزود: در ابتدای کار با کمبودهایی در سازمان ها و بیمارستان ها داشتیم کوشیدیم کامل نماییم. برای انجام یک تست ساده pcr را در ابتدا مشکل وجود داشت. به سرعت بیمارستانهای نیروهای مسلح خویش را به آزمایشگاه های pcr تجهیز شدند. وزارت دفاع و پشتیبانی نیروهای مسلح جزو نخستین سازمان هایی بود که کیت pcr را در کشور تولید کرد. تا پیش از کیت pcr برای کوبید را ناچار بودیم که از خارج تهیه نماییم. در صنایع وزارت دفاع نخستین کیت تشخیص کرونا را توانستند تولید کنند که هم در نیروهای مسلح و هم در بخش کشوری در وزارت بهداشت از آن استفاده شد.
وی اظهار داشت: آزمایشگاه های لازم دراین زمینه برقرار شد. تخت های icu که در آن زمان به شدت مورد نیاز بود در سطح بیمارستانهای ما گسترش پیدا کرد.
سردار عراقی زاده با اشاره به اینکه ما از ابتدا به وزارت بهداشت اعلام کردیم که آماده هستیم در چند حوزه همکاری جدی داشته باشیم اظهار داشت: تخصیص بیمارستان های نیروهای مسلح برای پذیرش بیماران کرونایی که ابتدا اعلام کردیم که ۷۰ درصد تخت ها در اختیار بیماران کرونایی قرار بگیرد و در مرحله بعد اعلام کردیم کل تخت های بیمارستانی نیروهای مسلح شامل ارتش، سپاه، ناجا و وزارت دفاع در اختیار وزارت بهداشت و درمان و در اختیار کشور برای پذیرش بیماران کرونایی قرار بگیرد که تا امروز هم ادامه دارد.
وی اضافه کرد: هم اکنون 2 هزار بیمار کرونایی روی تخت های بیمارستان های نیروهای مسلح بستری هستند و البته هنوز قابلیت افزایش و توسعه دارد. ظرفیت بیمارستانهای ما در شهرهایی که نیاز دارند به هر میزان که جا داشته باشند و به هر میزان که لازم باشد در اختیار و در خدمت وزارت بهداشت برای پذیرش بیماران است که از ابتدا اعلام شده و هنوز هم ادامه دارد. در هر زمانی هم که لازم باشد این ظرفیت در اختیار بیماران کرونایی قرار خواهد داشت.
دبیر قرارگاه بهداشتی درمانی امام رضا (ع) اظهار داشت: ما از ابتدا اعلام کردیم که به هر میزان و در هر جایی که لازم باشد بیمارستان های سیار را برپا نماییم که تا هم اکنون 15 بیمارستان سیار حسب درخواست وزارت بهداشت مستقر شده، انجام مأموریت کرده و جمع شده است.
سردار عراقی زاده اضافه کرد: هر زمانی و در هر نقطه ای که وزارت بهداشت اعلام نماید ما آماده هستیم که بدون محدودیت بیمارستان های سیار خودمان را مستقر نماییم، مأموریت بپذیریم و تا هر زمانی هم که لازم باشد این مأموریت را ادامه دهیم.
وی اشاره کرد: بار دیگر اعلام می کنم اگر وزارت بهداشت برای برگزاری بیمارستان های سیار درخواست کند این کار را انجام خواهیم داد. در دوره گذشته تجربه ای داشتیم که نمی خواهیم تکرار نمی نماییم مقامات دیگر غیر مسئول این تقاضا را در برخی از رده ها از ما داشتند. این هماهنگی باید حتما در سطح ستاد ملی و وزارت بهداشت صورت بگیرد بدین سبب هر درخواستی از این مسیر به ما برسد حتما انجام می دهیم.
رییس اداره بهداشت و درمان نیروهای مسلح به بحث نقاهتگاه اشاره نمود و اظهار داشت: بعد از آن که بیماران از بیمارستان ترخیص می شوند سلاح نباشد که به منزل بروند و دوران قرنطینه را باید طی کنند بدین سبب ما آمادگی داریم که بخش های نقاهتگاهی ایجاد نماییم و این عزیزان را در آنها بستری نماییم. تا آخر سال ۹۹، ۳۳۱ نقاهتگاه به ظرفیت ۲۸ هزار و 357 تخت نقاهتگاهی توسط نیروهای مسلح در کشور بوجود آمد. در استانها در شهرستان ها و هر جایی که وزارت بهداشت اعلام نموده بودند این نقاهتگاه ها را راه اندازی کردیم که البته خیلی استقبال نشد و مردم بیشتر ترجیح دادند بعد از آن که از بیمارستان ترخیص می شوند به منزل خود بروند. از آنجائیکه اجبار و الزامی هم وجود نداشت ما خیلی آمار بستری در نقاهتگاهها نداشتیم اما این آمادگی و ظرفیت سازی برقرار شد.
وی در ادامه اضافه کرد: در شیراز یک بیمارستان پشتیبان که در یک ورزشگاه با همکاری نیروهای مسلح و دانشگاه علوم پزشکی شیراز راه اندازی شده که هم اکنون فعال است و حدود ۵۰ بیمار دارد. تعداد زیادی بیمار در دو هفته اخیر پذیرش و ترخیص شدند و بعنوان یک ظرفیت پشتیبان در اختیار بیمارستان های شهر است. در اصفهان بیمارستان سیاری را نیروی زمینی سپاه از قبل راه اندازی کرده بود که هنوز فعال است و به بیماران شهر کمم می کند. یک بیمارستان هم ارتش با همکاری دانشگاه علوم پزشکی اصفهان و بنیاد برکت در کنار بیمارستان الزهرای اصفهان راه اندازی کردند. نیروهای مسلح آمادگی دارد در تمام استانها و هر جایی که دانشگاه های علوم پزشکی اعلام نیاز کنند و توسط وزارت بهداشت به ما گفته شود امکان این همکاری هست و آماده هستیم در ظرف چند ساعت این بیمارستان ها و مراکز نقاهتگاهی مستقر شود.
سردار عراقی زاده اظهار داشت: نیروهای مسلح آمادگی دارد که در بخش تیم های مراقبتی به مجموعه وزارت بهداشت در بخش های پیشگیری کمک کنند که البته نیروهای مسلح از ابتدا فعال بوده است. سال قبل حدود ۴۰۰ تیم پزشکی ۳ تا ۵ نفر را در استان های مختلف به وزارت بهداشت معرفی کردیم و وارد تیم های آنها شدند و در حوزه پیشگیری طرح شهید سلیمانی از اواخر پاییز سال ۹۹ با همکاری نیروهای بسیج شروع شد و همچنان هم ادامه دارد.
وی اضافه کرد: طرح شهید سلیمانی که با همکاری سازمان بسیج مستضعفین و بخصوص بسیج جامعه پزشکی و با همکاری وزارت بهداشت درمان و آموزش پزشکی شروع شد چند هدف عمده را دنبال کرد. ابتدا بیماریابی فعال، یعنی مردم به جای این که به مراکز درمانی ثابت رجوع کنند جایی وجود داشته باشد که بتوانند تماسهای تلفنی برقرار کنند و در ثانی کسانی باشند که بتوانند به صورت محله محور به محله ها و درب منازل رجوع کنند و اطلاعات بیماری را گرفته و متناسب با آن آموزش های لازم را بدهند.
دبیرقرارگاه بهداشتی درمانی امام رضا (ع) افزود: طرح شهید سلیمانی از آذر سال ۹۹ آغاز شد طی چند مرحله فراز و فرودهایی داشت. نهایتا مرحله دوم آن که در واقع یک بیماریابی فعال در مقیاس وسیع تر بود در اسفند ماه انجام شد و امروز هم این طرح فعال است ادامه داد با اینکه ممکنست در مقاطع زمانی مختلف بسته به شرایطی که در کشور وجود دارد نوع عملکرد آنها متفاوت باشد.
وی تصریح کرد: فرمانده کل سپاه درارتباط تصویری که با استانها و فرماندهان سپاه های استانها داشتند تاکید کردند که طرح شهید سلیمانی همچنان باید با قوت استمرار داشته باشد که بتوانیم به اهداف و نتایج مورد نظر خود برسد.
سردارعراقی زاده در ادامه به تولیدات صنعتی که مورد استفاده دز حوزه کرونا قرار گرفته اشاره نمود و اظهار داشت: همکاران ما در وزارت دفاع در ابتدا تولید ماسک را شروع کردند. لباس های محافظتی که در بیمارستان ها مورد استفاده قرار گرفت. نخستین کیت تشخیص pcr را در وزارت دفاع تولید کردند و بعد از آنجائیکه تنها علاج کرونا شاید پس از رعایت پروتکل ها بحث واکسن بود وارد تولید واکسن شدند.
دبیرقرارگاه بهداشتی درمانی امام رضا (ع) اضافه کرد: دو ماه قبل واکسن فخرا که برگرفته از نام شهید فخری زاده است رونمایی گردید. این واکسن در مجموعه ای در حال تولید است که شهید فخری زاده مسئولیت آنرا به عهده داشتند و هم اکنون هم همکاران ایشان راه شان را ادامه می دهد که توانست مجوز بالینی را کسب کند و فاز یک آن در چند هفته آتی تمام شود و وارد فاز ۲ شود. از واکسن های خیلی خوبی خواهد بود که می تواند دست کشور را بگیرد و به کمک مردم بیاید. البته در کنار تولید این واکسن بیمارستان بقیه الله هم در بخش تولید واکسن فعال است.
وی اظهار داشت: همکاران ما در ناجا با همکاری یگان های اطلاعاتی سپاه از ابتدا تا امروز هم در بخش کشف و رصد انبارهای احتکاری که توسط مبتکران جمع شده بود و در دسترس مردم به خوبی قرار نمی گرفت همینطور در فضاسازی های منفی که در فضای مجازی صورت می گرفت توانستند این فضا را رصد و شناسایی کنند و با متخلفین و عوامل ناامن سازی فضای مجازی برخورد کنند.
رییس اداره بهداشت و درمان ستاد نیروهای مسلح اظهار داشت: یکی دیگر از محورهایی که دوستان ما در ناجا خیلی فعال بودن کمک به کنترل ترددها و عبور و مرور جاده های کشور بود. ستاد ملی کرونا بسته به شرایط تصمیماتی را در ارتباط با ورود و خروج شهرها یا ممنوعیت ورود به پارک ها می گیرد بدین سبب عامل اجرایی همه این تصمیمات سلبی و ایجابی در این عرصه عزیزان ما در نیروی انتظامی هستند که در طول این مدت به صورت شبانه روز فعال بودند و هستند که از همه این عزیزان تشکر می کنم.
وی در ادامه اظهار داشت: تمام جلسات ستاد ملی کرونا رئیس ستاد کل حضور داشتند و نقش بسیار مهم و موثری ایفا کردند. نماینده ستاد کل در تمام جلسات قرارگاه پشتیبانی ستاد کرونا که با مسئولیت وزیر کشور تشکیل می شود حضور دارند.
دبیرقرارگاه بهداشتی – درمانی امام رضا (ع) درباره آمار شهدای مدافع سلامت اظهار داشت: تا امروز 35 نفر در نیروهای مسلح شهید مدافع سلامت هستند. پزشک، پرستار و از عزیزان دیگری که در بیمارستان های ما به شکلی مشغول خدمت بودند.
سردار عراقی زاده درباره بحث آموزش نیروهای مسلح اظهار داشت: یکی از کمیته های زیرمجموعه قرارگاه امام رضا (ع) کمیته آموزش است که مسئولیت این کمیته با معاون آموزش ستادکل است. از شروع کرونا تصمیمات خوبی گرفته شد. اولا که طول دوره آموزش رزم مقدماتی سربازی از دو ماه به یک ماه کاهش پیدا کرد. که این تصمیم بزرگی بود که طول دوره آموزشی که سالهای سال 2 ماه بوده است به نصف کاهش پیدا کرده است.
وی اضافه کرد: فضای مراکز آموزش به یک دوم کاهش پیدا کرد. یعنی اگر مرکز آموزشی هزار نفر باید در آن آموزش می دیدند به صورت استاندارد ابلاغ گردید که باید به یک دوم کاهش پیدا کند. فاصله گذاری بین افراد و بین تخت ها و کلاس های آموزشی که تشکیل می شد بیشتر شد. پروتکلهای بهداشتی سخت گیرانه ای به مراکز به لحاظ رعایت فاصله گذاری مناسب، کوتاهی زمان کلاس ها، برگزاری کلاس ها در فضای باز و تهویه مناسب در داخل کلاس های سربسته و یا آسایشگاه و دستوراتی در مورد غذاخوری ها، نمازخانه ها ابلاغ گردید.
وی اظهار داشت: تا مقطعی ما اصلا بیماری در میان سربازان نداشتیم. در موج دوم کرونا تعدادی بیمار داشتیم چون که سربازان از پادگان خارج می شدند اما حادثه خارج از کنترل نداشتیم. معمولا مواردی که بود به صورت تک گیری بوده که بلافاصله توسط تیم بهداشتی که در محل پادگان حضور داشتند شناسایی شده یا این افراد در داخل پادگان قرنطینه شدن یا تحت درمان قرار گرفتند و به بیمارستان منتقل شدن. د اگر شرایط داشتند به مرخصی فرستاده شدند که مجموعه این اقدامات انجام شده است.
سردار عراقی زاده تصریح کرد: مأموریت اصلی نیروهای مسلح دفاع از کشور و تأمین امنیت کشور است نباید مخدوش شود چون که دفاع و امنیت تعطیل بردار نیست و باید به این دو حوزه توجه گردد بدین سبب کوشیدیم با رعایت پروتکل ها مراکز آموزشی کار خویش را انجام دهند و هم اینکه موارد خارج از کنترل نداشته باشیم.منبع:

1400/02/06
22:13:56
5.0 / 5
1221
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)

تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
لطفا شما هم نظر دهید
= ۶ بعلاوه ۱
سیاسی بین الملل