فرمانده گروه پهپاد حضرت ولیعصر (عج) نیروی زمینی ارتش:

نیروی پهپادی توانمندی های خودرا در رژه 29 فروردین به نمایش می گذارد

نیروی پهپادی توانمندی های خودرا در رژه 29 فروردین به نمایش می گذارد

به گزارش سیاسی فرمانده گروه پهپاد حضرت ولیعصر (عج) نیروی زمینی ارتش اظهار داشت: برای نخستین بار نیروی پهپادی ارتش در رژه 29 فروردین روز ارتش جمهوری اسلامی ایران قسمتی از توانمندی های خودرا به نمایش می گذارد.


به گزارش خبرنگار سیاسی ایرنا، امیر «شهرام حسن نژاد» روز چهارشنبه در نشست خبری به مناسبت فرارسیدن روز ارتش اظهار نمود: ارتش جمهوری اسلامی ایران که در ۲۹ فروردین وارد مرحله جدیدی از حیات خود شد، نقش بسیار سازنده و بی بدلیلی طی این ۴ دهه داشته است و پس از جنگ تحمیلی شاهد رشد و شکوفایی بیش از پیش ارتش جمهوری اسلامی ایران و به ویژه نیروی زمینی هستیم.
فرمانده گروه پهپاد حضرت ولیعصر (عج) نیروی زمینی ارتش، ۲۹ فروردین را ادامه پیروزی انقلاب اسلامی عنوان نمود و اظهار داشت: یکی از یادگاران بزرگ امام راحل نهادسازی در سالهای اولیه انقلاب بود. در کنار آن یکی از نهادهایی که تغییر، حیات مجدد و رشد شکوفایی پیدا کرد ارتش جمهوری اسلامی ایران بود.
وی اضافه کرد: در پرتو انقلاب اسلامی و امید و نگاه خوشبینانه به آینده ارتش پله پله و گام به گام رشد بسیار فزاینده ای پیدا کرد و امروز توانسته از علوم «های تک» در حوزه جنگال، پهپاد و سایبر بهره ببرد.
امیر حسن نژاد با اشاره به گام دوم انقلاب اسلامی و ریل گذاری آن توسط رهبر انقلاب و فرماندهی معظم کل قوا اظهار داشت: بخش مهمی از این گام به علم و پژوهش بر می گردد. دراین زمینه پهپادها نتیجه علم، پژوهش و تفکر بومی ارتش جمهوری اسلامی ایران و نیروهای مسلح هستند. روند این علم در کشور ما نهادینه شده که خروجی این علم و فناوری ظهور قدرت پهپادی در آجا و نزاجا در زمان تحریم بوده است.
فرمانده گروه پهپاد حضرت ولیعصر (عج) نیروی زمینی ارتش اظهار داشت: زمانی که تحریم های غرب نسبت به جمهوری اسلامی ایران اعمال شد، در همین فضا پهپاد ارتش نیروی زمینی هم شکل گرفت. این نشان دهنده توانمندی علمی، پژوهشی، دانایی و عمل فرزندان این مرز و بوم در ارتش جمهوری اسلامی ایران و نیروی زمینی محوری است.
وی اضافه کرد: ادامه این روند نیاز به پشتیبانی، ممارست، ارتباط بین تمامی دستگاهها، ارتباط بین یگانه های پهپادی با دانشگاه ها و مراکز علمی - پژوهشی و پارک های علم و فناوری، شرکت های دانش بنیان دارد که البته این ارتباطات تا حدود زیادی برقرار شده اما کافی نیست باید توسعه بیشتری داشته باشد.
امیرحسن نژاد تصریح کرد: وزارت دفاع و پشتیبانی نیروهای مسلح و شرکت های وابسته به آن توانستند در گام دوم انقلاب و پیش از آن زمینه بسیار خوبی را فراهم آورند و امروز به رشد و بالندگی و شکوفایی برای پشتیبانی نیروهای مسلح به خصوص در حوزه پهپادی برسند و در این راه جوانان خلاق کشور می توانند این مسیر را با شدت و حدت بیشتری ادامه دهند.
فرمانده گروه پهپاد حضرت ولیعصر (عج) نیروی زمینی اظهار داشت: نیروی زمینی ارتش جمهوری اسلامی در حوزه پهپادی می تواند مرزهای جمهوری اسلامی ایران را همزمان در شمال شرق، جنوب شرق، جنوب غرب، غرب و شمال غرب پوشش دهد. ما بصورت پوشش دائمی در مرزهای جمهوری اسلامی ایران حضور داریم و برمبنای نص صریح قانون اساسی در خصوص حفظ تمامیت ارضی توسط نیروی زمینی قهرمان و محوری ارتش در حوزه پهپادی این کارها را انجام می دهیم.
وی با اشاره به اینکه نیروی زمینی تنها نیرویی نیست که دارای پهپاد است، اظهار داشت: در سطح آجا و نیروهای مسلح هم این ساختار و تشکل وجود دارد. ضمن اینکه یک همپوشانی بین نیروهای آجا در حوزه پهپادی، جنگال پایه، فاوا، رزمی و عملیات های تخریب دشمن در عمق و همین طور مراقبت و شناسایی به وجود آمده است.
این مقام عالی نظامی اظهار داشت: رزمایشی که در قالب اقتدار پهپادی در منطقه عمومی سمنان برگزار شد، نه فقط نشان دهنده توان پهپادی نیروی زمینی و ارتش بود بلکه نشان داد که پهپاد بعنوان یک ید واحده در ارتش جمهوری اسلامی ایران می تواند ماموریت های خودرا در هوا در قالب یک یگان بدون سرنشین انجام دهد.
امیرحسن نژاد با تشریح برنامه های یگان تحت امر خود امسال اظهار داشت: یکی از این موارد توسعه ساختاری است یعنی در حوزه ساختار و هم در حوزه آمایش باید بیش از گذشته بتوانیم پوشش چشمگیری در مرزهای جمهوری اسلامی ایران ایجاد نماییم.
فرمانده گروه پهپاد حضرت ولیعصر (عج) نیروی زمینی اضافه کرد: در حقیقت باید بتوانیم دشمن را در آن سوی مرزها متوقف نماییم و یکی از ابزارهایی که در حوزه ساختاری و آمایشی می تواند کمک نماید پهپادها هستند. چون این توانایی را دارند که بصورت ۲۴ ساعته رصد عمومی منطقه و رصد خصوصی منطقه را به عهده بگیرند.
وی با اعلان اینکه در وضعیت فعلی مداومت ۲۴ ساعته را در گروه پهپاد با یک تایپ پرنده می توانیم انجام دهیم، اظهار داشت: البته مداومت پرواز یک پرنده خیلی شرط نیست. باید پرنده های مختلفی داشته باشید که وقتی یک پرنده لندینگ می کند، پرنده بعدی تیک آف کند. بعنوان مثال پرنده ای ۴ ساعت مداومت پرواز دارد زمانی که نشست، پرنده دیگر پرواز می کند و این پروسه به طور ۲۴ ساعته است.
امیر حسن نژاد اشاره کرد: البته پرنده ای هم داریم که بتواند ۲۴ ساعت در دو سورتی کامل رصد منطقه را بعهده بگیرد. یعنی پرنده ای که بتواند یک شب کامل در آسمان باشد و پرواز پهپادی انجام دهد و رصد منطقه را برعهده بگیرد.
فرمانده گروه پهپاد حضرت ولیعصر(عج) اشاره کرد: نخستین نکته ما توسعه ساختار، سازمان و آمایش است برای این که بتوانیم رصد مناسبی در مناطق مرزی داشته باشیم. در حقیقت به دنبال ایجاد یک پوشش موزاییکی در مناطق مرزی هستیم.
وی افزود: دومین نکته ای که در سال ۱۴۰۰ به دنبال آن هستیم و این هم با تدابیر فرمانده نیروی زمینی شکل گرفته توسعه تجهیزات بومی است.
امیر حسن نژاد با اعلان اینکه ما در حوزه تجهیزات به خصوص پهپادی به لبه علم رسیدیم، اظهار نمود: با تدابیر فرماندهی نیروی زمینی در سال ۱۴۰۰ بوسیله صنایع داخلی و توانمندی های جهاد خودکفایی نیروی زمینی به دنبال تکمیل چرخه تولید و تامین پهپاد و تجهیزات جانبی آن در گروه پهپاد هستیم.
وی اضافه کرد: سومین نکته بحث توسعه نیروی انسانی متخصص است. عمر پهپاد در نیروی زمینی بسیار جوان است بدین سبب می طلبد که جوانان در این ساختار حضور فعال داشته باشند. جذب، آموزش، به کارگیری و ارتقای توانمندی های آموزشی و علمی و میدانی جوانان یکی از اهداف ما در سال ۱۴۰۰ است. نیروی انسانی سرمایه ما هستند و آموزش بعنوان سرمایه گذاری در کنار یکدیگر می تواند یکی از اهداف پهپادی را در نیروی زمینی با تدابیر بهادار سلسله مراتب فرماندهی بوجود آورد.
امیر حسن نژاد تصریح کرد: در حوزه پهپاد بحث عملیات خیلی مهمست بدین سبب هر آنچه که در حوزه ساختاری، تجهیزاتی و نیروی انسانی تلاش می نماییم یک جا باید این تلاش ها خودرا نشان دهد.
وی اظهار داشت: مناقشات اخیر در منطقه غرب آسیا مانند مناقشه قره باغ، تجاوزات رژیم غاصب صهیونیستی و درگیری هایی که طی چند سال قبل در منطقه غرب آسیا وجود داشته، ضرورت استفاده از پهپاد در عملیات ها را بیشتر نشان داده است به همین دلیل برای سال ۱۴۰۰ رزمایش هایی را با محوریت نیروی زمینی پیش بینی کردیم که استفاده از پهپاد یکی از محورهای اصلی این رزمایش هاست.
فرمانده گروه پهپاد حضرت ولیعصر (عج) نیروی زمینی اشاره کرد: در کنار سایر توانمندی های نیروی زمینی ارتش شامل توان زرهی، واکنش سریع، متحرک هجومی، توپخانه، هوانیروز پهپاد بعنوان یک پازل تکمیل کننده در حوزه آمادگی و توان رزمی می تواند به این نیرو کمک نماید و این در قالب رزمایش ها و تمرینات صحرایی شکل خواهد گرفت.
امیر حسن نژاد با تاکید بر اینکه پهپادها در نبردهای آینده نقش بسیار تاثیرگذاری بر صحنه عملیات خواهند داشت، اظهار داشت: نیروی زمینی مانند گذشته باید بتواند از این توانمندی خود استفاده نماید و برای مردم ایران به ویژه در مناطق مرزی امنیت ثبات و آرامش به همراه داشته باشد.
وی در ادامه با تشریح پهپادهای نیروی زمینی و ماموریت های آنها اظهار داشت: تایپ های پرنده نیروی زمینی متناسب با ماموریت های آنست. ما دارای تایپ های پرنده مراقبت، شناسایی، رزمی هستیم که این پرنده های رزمی به دو شکل عمل می کنند؛ یکی بصورت نقطه زن عمل می کنند یعنی به موشک های نقطه زن تجهیز می شوند و شکل دیگر پرنده های رزمی هستند که پس از به هدف خوردن به هدف منفجر می شوند و تفاوت آنها با موشک این است که در حین پرواز قابلیت کنترل دارند.
امیرحسن نژاد با اشاره به اینکه به دنبال ایجاد سامانه های فاوایی و جنگالی هستیم اظهار داشت: پرنده های لازم برای ایجاد این سامانه ها را داریم اما سامانه های آنرا باید تست و ارزیابی نماییم تا در این عرصه بتوانیم گام های موثری را برداریم.
وی اضافه کرد: در حوزه تحقیق و پژوهش ممکنست از شرکت های دانش بنیان استفاده گردد اما در بحث تولید به ویژه پرنده های پهن پیکر صنایع دفاعی با همکاری سازمان جهاد خودکفایی نیروی زمینی این کار را انجام می دهند.
فرمانده گروه پهپاد حضرت ولیعصر (عج) نیروی زمینی اظهار داشت: در سال ۱۴۰۰ ما به دنبال تولید انواع شبیه سازهای پهپادی هستیم تا بتوانیم برای اجرای تمرینات یا گذراندن برخی از الزامات از پهپادهای سرخط استفاده نکنیم بلکه با شبیه سازها قسمتی از نیازمندی های پهپادی را تامین نماییم.
امیرحسن نژاد اضافه کرد: برای نخستین بار نیروی پهپادی ارتش در رژه ۲۹ فروردین روز ارتش جمهوری اسلامی ایران قسمتی از توانمندی های خودرا به نمایش می گذارد.
وی به آموزش خلبانان پهپاد اشاره نمود و اظهار داشت: یکی از خلاقیت هایی که ارتش جمهوری اسلامی ایران داشته، استفاده بهینه از توانمندی های تمام نیروها در حوزه پهپادی است. به خاطر همین دانشکده پهپاد در مرکز آموزش و دانشگاه شهید ستاری نیروی هوایی تاسیس شده و بصورت یک دوره کامل افسری و درجه داری آموزش های فنی و خلبانی در آنجا انجام می شود. این افراد آموزش دیده در نیروهای مختلف ارتش به کار گرفته می شوند.منبع:

1400/01/26
22:23:15
5.0 / 5
1271
تگهای خبر: آموزش , ارتش , ایران , تخصص
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)

تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
لطفا شما هم نظر دهید
= ۳ بعلاوه ۱
سیاسی بین الملل