رئیس قوه قضاییه:

با قاچاق كالا باید با حساسیت برخورد شود

با قاچاق كالا باید با حساسیت برخورد شود

رئیس قوه قضاییه اظهار داشت: اگر اینقدر که برخی آقایان جلسه گذاشتند به جهت اینکه چطور بتوانند از غربی ها یک امکانی برای این کشور بگیرند، جلسه برای رونق تولید و رفع موانع تولید در کشور می گذاشتند بسیار می توانست در گره گشایی در کشور موثر باشد.به گزارش سیاسی به نقل از قوه قضاییه، سید ابراهیم رئیسی امروز دوشنبه در نشست شورای عالی قوه قضاییه با شورای قضایی استانها که بصورت ارتباط تصویری برگزار شد، ضمن گرامیداشت اعیاد شعبانیه و میلاد با سعادت حضرت ولی عصر (عج) و سال جدید، اظهار نمود: در رهنمودهای رهبری معظم انقلاب اسلامی در سال گذشته، نکات محوری و راهبردی قابل توجهی برای همه ما مسئولان و ملت بزرگ ایران فرموده شد که از نکات بسیار مهم و اساسی، توجه دادن همه به آیات نورانی قرآن کریم و تقویت حلقه های تواصی به حق و تواصی به صبر بود.

رئیس قوه قضاییه اشاره کرد: از بخش های قابل توجه و اثرگذاری که حتما باید در دستور کار خود تواصی به حق و تواصی به صبر را قرار دهد، قوه قضاییه و جامعه حقوقدانان و قضات و دست اندرکاران ارتباط با مردم و آنان که شان نظارت و قضاوت دارند، است و لازم است تا هم حق را بشناسند و هم گرایش به حق پیدا کنند و در راه حق ایستادگی کنند.

رئیسی با اعلان اینکه شناخت حق، زمینه بسیار مهمی می خواهد، اظهار داشت: بسیاری حق را نشناختند درحالیکه شناخت حق گام مهمی است.

رئیس قوه قضاییه افزود: در گام دوم، لازم است هواهای نفسانی مانع نشود که به طرف حق گرایش پیدا نکنیم. حب و بغض شخصی، نگاه های جناحی، نگاه های قومی، قبیله ای، سیاسی، اجتماعی و وابستگی ها و پیوستگی های دنیایی گاهی مانع گرایش به حق است.

رئیس دستگاه قضا اضافه کرد: تلاش شود تا در راه حق ایستادگی شود. پرونده را شناخت، موضوع پرونده را خوب فهمید و حکم را خوب تشخیص داد و تصمیم بر حکمی گرفت و اگر انسان در هر جایی فهمید خطا کرده بگوید که در تشخیص آن اشتباه کردم که این مساله از رشادت ها و شجاعت های قابل تحسین است.

رئیسی با اشاره به سخنان امیرالمومنین (ع) بیان کرد: یک انسان سالک برای آن که در راه گرفتار انحراف نشود باید هم بصیرت، صبر، بردباری و تامل داشته باشد و هم در راه حق و شناخت حق صبر داشته باشد.

رئیسی افزود: در آیات نورانی قرآن یکی از نکات مهم و محوری مسئله صبر است. صبر بعنوان یکی از محورهای موفقیت یک انسان دارای ماموریت بزرگ و خطیر است و یکی از ماموریت های خطیر اولیای خدا مسئله قضا و قضاوت است و از شئون ممتاره انبیای الهی است.

رئیسی اشاره کرد: مسئله قضا، قضاوت، داوری کردن و تصمیم گرفتن مسئله بسیار مهمی است و مسئله حقوق مردم، حق الناس و حقوق عامه است. نسبت به این قضیه باید بسیار حساس عمل کرد.

رئیس قوه قضاییه در ادامه اظهار نمود: اگر کسی در همین جایگاه قضا تلاش کند تا این جایگاه را سکویی برای تقرب به پروردگار متعال قرار دهد بسیار باارزش است. حتما یکی از جلوه های مهم اجرای عدالت، مسئله قضاست. یک تصمیم گیری عادلانه و به حق می تواند بهشت را برای انسان به ارمغان بیاورد.

رئیسی با اعلان اینکه جایگاه خطیر قضاوت بسیار مهم می باشد، اظهار داشت: در انجام این کار باید از خداوند متعال استمداد طلبید و در خود ظرفیت ایجاد نماییم و بهترین زمان برای ایجاد ظرفیت ماه شعبان است و بهترین زمان برای ظرفیت سازی ماه مبارک رمضان است.

رئیس قوه قضاییه با اعلان اینکه قاضی و قضاوت شرح صدر می خواهد، اشاره کرد: هم تشخیص حق، هم گرایش به حق و هم ایستادگی در راه حق امر بسیار مهمی است و باید گفت برخی حقوق خوان، برخی حقوقدان و برخی حق خواه و حق محورند.

رئیسی افزود: ممکنست عده زیادی حقوق بخوانند و دانش حقوقی داشته باشند و عده زیادی حقوقدان باشند، اما برخی علاوه بر دانش حقوقی، حق خواه هستند و تمام وجود آنها حق خواهی است و می خواهند حق اجرا و عمل شود که این مساله بسیار ارزش دارد.

رئیس قوه قضاییه با اشاره به شعار سال اظهار نمود: در هر سالی که شعاری از جانب رهبری حکیم و فرزانه انقلاب اسلامی اعلام می شود، این اعلام به مفهوم نیاز جدی کشور به تحقق عملی آن شعار است؛ زمانی که مقام معظم رهبری اعلام یک شعار می کنند امروز این نیاز کشور است و باید همه دستگاهها با همه ظرفیت خود برای تحقق این شعار تلاش کنند. دستگاه قضایی چه در بخش نظارت و چه در بخش قضاوت باید ببیند که چگونه می تواند پشتیبانی کند و در کجای موضوع پشتیبانی از تولید، پشتیبانی از تولید و رفع موانع تولید قرار دارد.

رئیسی اظهار داشت: قوه قضاییه در هر بخشی که با ظرفیت های قانونی امکان پشتیبانی از تولید، رفع موانع تولید و پشتیبانی از تولید وجود دارد، باید در این حوزه فعالانه و در عمل و اجرا ظاهر شود و این وظیفه دستگاه قضایی است. باید از همکاران خود در سراسر کشور تقدیر کنم که در دو سال قبل با وجود تعدادی از مشکلات و کمبودها بیش از دو هزار واحد تولیدی را فعال کردند و یا از موانع برای فعال شدن آنها جلوگیری کردند و این جای تقدیر دارد.

رئیس قوه قضاییه بیان کرد: در سال قبل بیش از هزار واحد تولیدی را همکاران تلاش کردند تا سرپا نگهدارند و یا از تعطیلی نجات دهند و یا اینکه اگر مقرر است اخلالی در کار آنها ایجاد شود، نگذارند این بی نظمی اتفاق بیفتد که جای تقدیر و تشکر دارد.

رئیسی با اعلان اینکه از موانع مهم تولید مسئله قاچاق کالا است، اظهار داشت: با قاچاق کالا خصوصاً قاچاق سازمان یافته باید با حساسیت برخورد شود.

رئیس قوه قضاییه به دادستان های سراسر کشور اصرار کرد که برای شناخت شبکه های درهم تنیده قاچاق کالا از نیروهای اطلاعاتی و امنیتی کمک بگیرند و اظهار داشت: لازم است این شبکه ها شناسایی شوند و مبارزه با آن بصورت جدی تر در سال جدید صورت گیرد.

رئیسی با اعلان اینکه قاچاق کالا خنجری بر پشت تولید است، افزود: واردات بی رویه در کشور، تولید را گرفتار لطمه می کند.

رئیس دستگاه قضا به پشتیبانی از تولید، مبارزه با فساد و مبارزه با قاچاق کالا بعنوان ضروریاتی که برای مانع زدایی از مسیر تولید مورد تاکید است، اشاره نمود.

رئیسی بازخوانی و مرور قوانینی همچون قانون توسعه فضای کسب وکار، قانون رفع موانع تولید و قانون اقتصاد مقاومتی را مورد تاکید قرار داد و با اعلان اینکه تعدادی از این قوانین بطور کامل اجرا نشده است، اظهار داشت: باید قوانینی که تصویب شده بطور کامل اجرا شود و در این صورت در فضای کسب وکار و رونق تولید نقش مهمی خواهند داشت.
رئیس قوه قضاییه اشاره کرد: اگر اینقدر که برخی آقایان جلسه گذاشتند به جهت اینکه چطور بتوانند از غربی ها یک امکانی برای این کشور بگیرند، جلسه برای رونق تولید و رفع موانع تولید در کشور می گذاشتند بسیار می توانست در گره گشایی در کشور موثر باشد.
رئیسی اظهار داشت: حساب کنند چقدر وقت کشور را برای مواردی که نتیجه ای نداشت، گذاشتند و اگر همین وقت را برای رفع موانع تولید می گذاشتند امروز خیلی از کارخانجات تعطیل و نیمه تعطیل در کشور فعال و خیلی از گره ها باز شده بود.
رئیسی در ادامه با اشاره به اقدامات صورت گرفته در دستگاه قضایی در امتداد هوشمندسازی و الکترونیکی کردن امور و نقش این امر در رفع اطاله دادرسی بیان داشت: در سال قبل ۴۰ سامانه هوشمند و الکترونیکی در دستگاه قضایی افتتاح شد و همین طور در این سال شاهد فعال شدن ۲۵ سرویس استعلامی در قوه قضاییه بودیم که این اقدامات بسیار در رفع و کاهش اطاله دادرسی ها مؤثر بود.
رییس دستگاه قضا با اشاره به تعیین تکلیف پرونده های معوق در دستگاه قضایی در سال ۹۹، اظهار داشت: در ضمن سالی که گذشت همکاران قضایی ما در سراسر کشور به یک میلیون پرونده مسن رسیدگی کردند و همین مورد بیان کننده آنست که با وجود برخی مشکلات، مجموعه دستگاه قضایی توانایی رسیدگی و تعیین تکلیف پرونده های معوق را دارند.
رئیسی همین طور به کاهش ۱۳ درصدی زمان رسیدگی به پرونده ها در سال ۹۹ نسبت به سال ۹۸ اشاره نمود و از این بابت از مسئولان و همکاران قضایی در سراسر کشور تقدیر به عمل آورد.
رییس قوه قضاییه در ادامه با تاکید بر حفظ کرامت ارباب رجوع و همکاران قضایی در همه واحدها و مراجع قضایی، اظهار داشت: حفظ کرامت مردم و همکاران قضایی و همین طور مشارکت جویی از جامعه نخبگانی و عموم مردم در حوزه های مختلف در رابطه با دستگاه قضایی شامل بخش های پیشگیری، راهبردی، زندان ها و... همیشه مورد تاکید ما قرار دارد و این امر در پیشبرد مطلوب عموم بسیار مؤثر است.
رئیسی با اشاره به ضرورت اجرائی شدن کامل مفاد سند تحول قضایی در همه بخش ها گفت: همکاران و مسئولان قضایی باید سند تحول قضایی را به درستی و تمام و کمال بخوانند و فهم کنند و با تمام توان به اجرائی کردن مفاد این سند بپردازند و چنانچه در اجرای مفاد سند تحول با پرسش یا مشکلی مواجه گشتند مراتب را به ستادی که زیر نظر معاونت راهبردی قوه قضاییه تشکیل شده است منتقل کنند تا نسبت به حل این مشکلات اقدام صورت گیرد.
رئیس دستگاه قضا تاکید کرد: همه اجزای قوه قضاییه باید با جدیت به پیاده سازی بخش های مختلف سند تحول قضایی بپردازند و اثرات اجرائی شدن مفاد سند تحول قضایی برای مردم ظاهر شود.
رئیسی با اشاره به پیوست سند تحول قضایی ناظر بر نقش آفرینی استانها در اجرای مفاد این سند، اظهار داشت: ظرفیت عظیم فرهیختگان استانی چه در بین قضات و چه در بین عموم مردم کمک کار قوه قضاییه در اجرای بخش های مختلف سند تحول قضایی است؛ چنانکه برخی استان های ما در اجرای بخش هایی از سند تحول قضایی پیشتاز می باشند.
رئیس قوه قضاییه در ادامه با تاکید بر ضرورت رسیدگی ویژه، تخصصی و سریع به پرونده های در رابطه با واحدهای تولیدی، اظهار داشت: تمام مراجع و واحدهای قضایی که پیگیر مسائل و مشکلات واحدهای تولیدی هستند باید به سرعت این مساله را در دستور رسیدگی قرار دهند و شعبات تخصصی رسیدگی به مسائل واحدهای تولیدی نیز باید از مشورت مشاوران اقتصادی بهره بگیرند و بدانند که این مشورت خلاف استقلال قضات نیست و به روشن شدن بهتر موضوع برای قاضی کمک می نماید.
رئیسی اشاره کرد: معاونت منابع انسانی دستگاه قضایی باید نسبت به تهیه و تدوین بسته های آموزشی ویژه برای همه قضات خصوصاً قضات رسیدگی کننده به پرونده های اقتصادی و تولیدی مبادرت ورزد.
1400/01/16
20:17:50
5.0 / 5
1521
تگهای خبر: آموزش , ایران , تخصص , تولید
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)

تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
لطفا شما هم نظر دهید
= ۸ بعلاوه ۳
سیاسی بین الملل