خلاصه مهمترین اخبار مجلس در روز ۲۸ بهمن

گزارش ایسنا از بررسی اصلاحیه لایحه بودجه 1400

گزارش ایسنا از بررسی اصلاحیه لایحه بودجه 1400

تصویب کلیات اصلاحیه لایحه بودجه ۱۴۰۰، موافقت نمایندگان با بررسی دوباره طرح شفافیت آرای نمایندگان و... همچون مهم ترین اخبار امروز (سه شنبه) بیست و هشتم بهمن ماه ۱۳۹۹ مجلس هستند که می توانید مشروح آنرا در لینک های زیر بخوانید.


به گزارش سیاسی به نقل از ایسنا، جلسه علنی امروز سه شنبه مجلس به ریاست محمد باقر قالیباف برگزار شد و بررسی کلیات لایحه بودجه سال ۱۴۰۰ کل کشور که از جانب دولت اصلاحاتی بر روی آن اعمال شده بود، در دستور کار نمایندگان قرار گرفت.
در جلسه غیرعلنی امروز هم پیرامون کلیات لایحه بودجه سال ۱۴۰۰ بحث وبررسی شد.بررسی اصلاحیه لایحه بودجه سال ۱۴۰۰
در ابتدای ورود مجلس شورای اسلامی به بررسی کلیات اصلاحیه لاحیه بودجه، احمد امیرآبادی فراهانی عضو هیات رییسه مجلس شورای اسلامی نامه رئیس جمهور را قرائت کرد.
در این نشست محمدباقر نوبخت - رئیس سازمان برنامه و بودجه کل کشور – و حسینعلی امیری – معاون پارلمانی رئیس جمهور – بعنوان نماینده دولت به منظور بررسی کلیات لایحه بودجه حضور بهم رساندند.

***موافقان کلیات بودجه***

مجلس و دولت با بودجه سیاسی برخورد نکنند
در جریان بررسی کلیات لایحه بودجه، محمد صفری نماینده رودسر در موافقت با کلیات لایحه بودجه ۱۴۰۰ اظهار داشت: مجلس شورای اسلامی و دولت حق این را ندارند که با مسئله ی بودجه سیاسی برخورد کنند چون سیاسی برخورد کردن مشکلات خاص خویش را دارد، باید از این مورد پرهیز شده و چنین نگاهی به کلیات بودجه وجود نداشته باشد.

بلاتکلیف گذاشتن بودجه به مردم صدمه می رساند
سید کاظم دلخوش نماینده مردم صومعه سرا هم با تکیه بر این که نباید در چند ماه پایانی فعالیت دولت، بودجه را بلاتکلیف گذاشت، اظهار داشت که مردم از بلاتکلیف ماندن بودجه صدمه می بینند.

دولت در اصلاحیه بودجه به رویه قانون تمکین کرده است
همینطور سیدشمس الدین حسینی عضو کمیسیون برنامه و بودجه با بیان اینکه دولت به رویه قانونی تمکین کرده است، اظهار داشت: دولت با این اصلاحیه لایحه یک گام به سمت جلو برداشته است.

دولت گام کوچکی برای اصلاح بودجه برداشته است
از دیگر موافقان کلیات لایحه بودجه، مهدی طغیانی عضو کمیسیون اقتصادی بود که اظهار داشت: دولت در اصلاحیه بودجه گام کوچکی برای اصلاح برداشته و امیدواریم که مجلس گام بلندتری در این حوزه بردارد.

اصلاحیه دولت، بودجه ای واقعی است
همینطور مهرداد گودرزوند چگینی عضو کمیسیون برنامه و بودجه با اشاره به اینکه دغدغه ما در مورد واقعی بودن بودجه با این اصلاحیه دولت رفع شد، اضافه کرد: بودجه کشور به معنای هدایتگری و ریل گذاری مجلس برای اداره کشور در سال آینده است، این کار باید بگونه ای صورت گیرد که تعادل بخش های مختلف حفظ شود.

درآمدهای مالیاتی در لایحه اصلاحی بودجه افزایش یافته است
احمد امیرآبادی فراهانی عضو هیات رئیسه هم تصریح کرد: دولت در لایحه اصلاحی که به مجلس عرضه کرده است تغییرات خوبی در آن صورت داده است. نخستین نکته توجه به فرمایشات مقام معظم رهبری در مورد سهم صندوق توسعه ملی از محل فروش نفت می باشد که دولت به دستور رهبری عمل کرده است. از طرفی حدود ۴۰ هزار میلیارد تومان هزینه ها کاهش یافته است.

دولت ۶ مورد مهم مخالفان لایحه بودجه را اصلاح کرده است
در ادامه علی بابایی کارنامی سخنگوی کمیسیون اجتماعی تضریح کرد: قوه مجریه ۶ دغدغه مخالفین لایحه بودجه مثل فروش نفت، افزایش سقف حقوق، کاهش انتشار اوراق، افزایش سهم صندوق توسعه ملی و افزایش اعتبار حقوق بازنشستگان را اصلاح کرده است.

۳۰ تا ۴۰ درصد دغدغه های مجلس در اصلاحیه لایحه بودجه مرتفع شده است
همینطور محسن زنگنه عضو کمیسیون برنامه، بودجه و محاسبات مدعی شد که دولت در اصلاحیه لایحه بودجه ۱۴۰۰، ۳۰ تا ۴۰ درصد دغداغه های مجلس را مرتفع کرده است.
وی ادامه داد: ارجاع لایحه از جانب مجلس به دولت منطقی بود. چون که دولت مجری قانون است و باید این تغییرات را انجام می داد.

اعمال تحریم ها ابزاری برای مذاکره نیست
مجتبی رضاخواه عضو کمیسیون برنامه و بودجه، از دیگر موافقان کلیات لایحه بودجه اظهار داشت که حتی اگر امریکا تحریم ها را لغو نکند ما کشور را اداره خواهیم کرد و اعمال تحریم ها هیچ ابزاری برای مذاکره به دست آنها نمی دهد. اگر می خواهید مذاکره کنید باید همه تحریم ها را بردارید و اگر تحریم ها را لغو نکنید ما قادر به اداره کشور خواهیم بود.

***مخالفان کلیات بودجه***

اصلاحات بودجه انجام شد، اما دغدغه مجلس را رفع می کند؟
در ادامه بررسی اصلاحیه لایحه بودجه سال ۱۴۰۰، حجت الاسلام علیرضا سلیمی عضو هیات رییسه در مخالفت با کلیات لایحه بودجه اظهار داشت: بابت انجام اصلاحیه بودجه از دولت تشکر می کنم، اما آیا این اصلاحیه توانسته دغدغه های مجلس شورای اسلامی را رفع کند؟

بی انضباطی بی سابقه ای در لایحه بودجه دیده می شود
همینطور محمد وحیدی نماینده مردم بجنورد با بیان اینکه در اصلاحیه بودجه ۱۴۰۰ بی انضباطی بی سابقه ای دیده می شود، اظهار داشت: رشد بی سابقه اعتبارات در بودجه ای که الان به مجلس داده شده بسیار صدمه زا است دستگاههای دولتی و هزینه هایشان نشان دهنده عدم صرفه جویی و بی توجهی دولت به خواسته های واقعی مردم است.

لایحه بودجه عرضه شده تورم زاست
سید مصطفی میرسلیم نماینده مردم تهران هم با اشاره به اینکه لایحه بودجه عرضه شده تورم زاست، تصریح کرد: لایحه بودجه عرضه شده بیشتر جنبه تبلیغاتی و سیاسی داشته و در انتهای سال آینده کشور را با مشکلات عدیده ای روبرو می کند.

بودجه ارزی و ریالی را جدا کنید
روح الله ایزدخواه عضو کمیسیون صنایع و معادن ضمن مخالفت با اصلاحیه دولت بر لایحه بودجه ۱۴۰۰ از کمیسیون تلفیق خواست که در اصلاحات خود وابستگی بودجه را به ارز خارجی کاهش دهند و بودجه ارزی و ریالی را جدا کنند.

در اصلاحیه بودجه به معیشت مردم توجه نشده است
علی موسوی نماینده مردم ملکان هم تصریح کرد: در لایحه بودجه عرضه شده از جانب دولت بعضی از حقوقهای نجومی بیشتر از ۱۴ برابر افزایش یافته اما به معیشت مردم و اقشار صدمه پذیر توجه نشده است.

به محض تصویب این بودجه، تورم خویش را نشان می دهد
در ادامه لطف الله سیاهکلی نماینده مردم قزوین اظهار داشت که به محض تصویب این بودجه، تورم خویش را نشان داده است و هزینه ای به مردم تحمیل می شود بنابراین تصویب این بودجه کار اشتباهی است.

بودجه با محوریت مذاکره با آمریکا بسته شده است
از دیگر مخالفان اصلاحیه بودجه الله وردی دهقانی نماینده ورزقان بود که اظهار داشت: بودجه با محوریت مذاکره با آمریکا بسته شده است و در اصلاحیه بودجه تغییرات قابل توجهی دیده نمی گردد و در آن بی عدالتی محسوس است.

مخالف حذف ارز ۴۲۰۰ تومانی هستیم
همینطور سید غنی نظری خانقاه عضو کمیسیون اقتصادی تصریح کرد: در این لایحه ارز۴۲۰۰ تومانی حذف گردیده است که تأثیر مخربی بر زندگی مردم می گذارد و مخالف آن هستیم.
وی ادامه داد: دولت باید بودجه ای عرضه کند که تورم را کنترل کرده و سفره مردم را بزرگتر کند، باید معیشت مردم را ارتقاء دهد، باید بودجه ای عرضه کند که دارای تبعیض نباشد، باید تلاش کند تبعیض ها را بکاهد ولی این وضعیت در اصلاحیه دیده نشده است.از بازگشت بودجه به دولت کراهت داشتیم اما اصلاحیه آثار مثبتی دارد
در این نشست رییس سازمان برنامه و بودجه هم با بیان اینکه کراهتی از بابت بازگشت لایحه بودجه به دولت وجود داشته، در عین حال اظهار داشت که اصلاحیه بودجه آثار مثبتی دارد که سبب می شود دولت و مجلس شورای اسلامی با همدلی سال ۱۴۰۰ با قوت آغاز کنند.
رئیس سازمان برنامه و بودجه به درخواست رئیس مجلس شورای اسلامی توضیحاتی را درباره بخشنامه اخیر در زمینه ی سال مالی عرضه کرد.

کلیات اصلاحیه لایحه بودجه ۱۴۰۰ تصویب شد
پس از اظهارات نمایندگان مخالف و موافق و صحبت های محمد باقر نوبخت رئیس سازمان برنامه و بودجه، کلیات اصلاحیه لایحه بودجه ۱۴۰۰ به رای مجلس گذاشته شد که نهایت با ۲۱۱ رای موافق، ۲۸ رای مخالف و ۶رای ممتنع از مجموع ۲۵۲ نماینده حاضر به تصویب مجلس رسید.قالیباف لایحه بودجه را به کمیسیون تلفیق ارجاع داد
رئیس مجلس شورای اسلامی پس از تصویب کلیات لایحه بودجه ۱۴۰۰، آنرا به کمیسیون تلفیق ارجاع داد و اعلام نمود مجلس از روز یک شنبه هفته آینده بررسی جزئیات بودجه را در صحن مجلس آغاز می کند.
محمد باقر قالیباف همینطور در پاسخ به تذکر احد آزادیخواه در خصوص این که لایحه بودجه سال ۱۴۰۰ بعد از مخالفت صحن علنی مجلس باید به کمیسیون تلفیق ارجاع می شد، اظهار داشت: تبصره ۳ ماده ۱۸۲ صراحت دارد که باید به دولت اعاده شود.

***


در جلسه علنی امروز همینطور نمایندگان موافقت کردند که طرح شفافیت آرای نمایندگان باردیگر در دستور کار مجلس قرار گیرد و این طرح برای بررسی مجدد به کمیسیون آئین نامه داخلی ارجاع شد.

اخطارها و تذکرات نمایندگان مجلس
تذکر نماینده بروجن به وزیران کشور و نیرو
رییسی: مردم تحت فشار تورم افسارگسیخته هستند
محمدیاری: نمایندگان در بررسی بودجه به آبادانی مناطق محروم توجه کنند
زنجانی: افزایش ۶۰ درصدی قیمت مواد غذایی در یک سال گذشته
نقدعلی: مساله آب را پوپولیستی نکنید/ نیکزاد مبحث آب را به دولت بسپارید
راستینه: آب را بعنوان مسئله ملی و با عنایت به حقوق استان های مبداء ببینیم
پورابراهیمی: از هزینه کرد یک میلیارد یورو برای مقابله با کرونا گزارش بدهید
یوسفی: در روزهای پایانی دولت بخشی از مشکلات اقتصادی را رفع کنید
پاک فطرت: رأی مثبت مجلس به بودجه به معنای رفتن به سمت اصلاح ساختار است

***
علی نیکزاد، نایب رئیس مجلس با بیان اینکه مجلس فردا جلسه علنی ندارد، اظهار داشت: مجلس از یکشنبه هفته آینده به صورت سه شیفت وارد بررسی لایحه بودجه ۱۴۰۰ خواهد شد.
منبع:

1399/11/28
14:34:19
0.0 / 5
1667
تگهای خبر: آمریكا , سازمان , سفر , شورا
این مطلب را می پسندید؟
(0)
(0)

تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
لطفا شما هم نظر دهید
= ۴ بعلاوه ۵
لینک دوستان سیاسی
سیاسی بین الملل