روحانی در دیدار وزیر امور خارجه قطر مطرح كرد

استقبال ایران از گفت و گو با كشورهای حوزه خلیج فارس درباب مسائل دوجانبه و منطقه ای

استقبال ایران از گفت و گو با كشورهای حوزه خلیج فارس درباب مسائل دوجانبه و منطقه ای

رئیس جمهور از کشور قطر بعنوان دوست و همسایه خوب ایران در منطقه نام برد و بر ضرورت توسعه مناسبات دو کشور در همه زمینه ها به ویژه روابط تجاری و اقتصادی تاکید نمود.


به گزارش سیاسی به نقل از ایسنا، حجت الاسلام والمسلمین حسن روحانی عصر دوشنبه در دیدار وزیر امور خارجه قطر، با اشاره به تحولات اخیر در منطقه و ضرورت توسعه همکاریهای مشترک بین تهران و دوحه گفت: روابط دو کشور در سالهای گذشته بسیار عالی و رو به گسترش بوده و با ایجاد شرایط جدید بین المللی باید از فرصت های به وجود آمده برای توسعه و تعمیق روابط و همکاری ها استفاده گردد.
روحانی همین طور با اشاره به توافقات حاصل شده در مسافرت سال قبل امیر قطر به ایران و توافق های کمیسیون مشترک اقتصادی دو کشور، بر ضرورت تسریع در اجرائی و عملیاتی شدن این توافقات اصرار کرد و اظهار داشت: ایران و قطر می توانند در زمینه های مختلف اقتصادی، تجاری، فرهنگی، علمی، گردشگری همکاری ها را گسترش دهند و بخش های خصوصی دو کشور نقش مهمی در این راه ایفا می کنند.
رئیس جمهور با اعلان اینکه پیشرفت هر کشوری در منطقه با برقراری صلح و ثبات و آرامش در منطقه حاصل خواهد شد، با استقبال از گفت و گو و همکاری با کشورهای حوزه خلیج فارس، اشاره کرد: همچنان بر طرح ابتکار صلح هرمز پایبند هستیم و معتقدیم صلح و ثبات در منطقه جز در سایه همکاری، همراهی و گفت و گو میان کشورهای منطقه بدست نخواهد آمد و این کشورهای منطقه هستند که باید برای سرنوشت خود تصمیم بگیرند.
روحانی در ادامه با اشاره به تحولات اخیر در کشور آمریکا و اختتام ترامپیسم در این کشور و اعلام سیاست های متفاوت از طرف دولت جدید این کشور همچون تمایل به بازگشت به برجام، گفت: امروز برای همه دنیا ثابت شده که سیاست فشار حداکثری شکست خورده و دولت جدید آمریکا چاره ای جز جبران اشتباهات دولت قبل و عمل به تعهدات قانونی ندارد.
رئیس جمهور با تاکید بر ضرورت لغو تحریم ها از طرف آمریکا و بازگشت به قطعنامه 2231 شورای امنیت سازمان ملل از طرف این کشور، اظهار داشت: هر زمانی که آمریکا تحریم های غیرقانونی را لغو و به قانون بازگردد، بلافاصله ایران هم به همه تعهدات خود در قالب برجام بازخواهد گشت.
وزیر امور خارجه قطر نیز در این دیدار، از ایران بعنوان یک کشور دوست در منطقه نام برد و بر توسعه و تعمیق روابط دو جانبه در همه زمینه ها به ویژه همکاریهای تجاری و اقتصادی اصرار کرد.
"محمد بن عبدالرحمن بن جاسم آل ثانی" در دیدار با رئیس جمهور کشورمان، بعد از تقدیم پیام کتبی امیر قطر به دکتر روحانی، از جمهوری اسلامی ایران بعنوان کشور قدرتمند و موثر منطقه یاد کرد و بر ضرورت همکاری و همفکری کشورهای منطقه و خلیج فارس برای حل مشکلات اصرار کرد.
بن جاسم آل ثانی اضافه کرد: همیشه معتقد به حفظ آرامش و ثبات و گفت و گو میان کشورهای منطقه بوده ایم و ما نیز در تداوم طرح ابتکار صلح هرمز و طرح امید، خواهان گفت و گوهای منطقه ای برای حل مشکلات میان کشورهای منطقه هستیم.
وزیر امور خارجه قطر با قدردانی از همراهی و همکاری ایران در دوره تحریم ها مقابل این کشور، گفت: امیدواریم هرچه زودتر با بازگشت آمریکا به برجام، مشکلات و تحریم ها در قالب این توافق حل و فصل شود و در این راه قطر از هرگونه مساعدت برای شکل گیری این اتفاق دریغ نخواهد کرد.1399/11/27
21:19:35
0.0 / 5
1266
تگهای خبر: آمریكا , ایران , برجام , سازمان
این مطلب را می پسندید؟
(0)
(0)

تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
لطفا شما هم نظر دهید
= ۱ بعلاوه ۳
سیاسی بین الملل