عراقچی :

پیشنهادات ایران در مورد منطقه روی میز است

پیشنهادات ایران در مورد منطقه روی میز است

معاون سیاسی وزیر امور خارجه کشورمان، در گفت و گو با یک روزنامه ایتالیایی اظهار نمود: تسلیحات هسته ای هیچ جایی در راهبرد دفاعی و ایدئولوژی ایران ندارد.


به گزارش سیاسی به نقل از ایسنا، متن کامل مصاحبه روزنامه ایتالیایی « لارپوبلیکا» با سید عباس عراقچی به شرح زیر است:
پرسش: جناب آقای عراقچی، انتقال قدرت از دولت ترامپ به دولت بایدن را چگونه می بینید؟ ارزیابی شما از حمله طرفداران ترامپ به کنگره چه بود؟
پاسخ: ما موضع خاصی در مقابل این انتقال قدرت بین دو دولت نداریم. فقط منتظریم ببینیم رئیس جمهور جدید آمریکا چگونه می خواهد مواضع اشتباه ترامپ را تصحیح کند. آنچه در تلویزیون در جریان حمله به کنگره دیدیم، موجب طرح این پرسش می شود که آیا واقعآ همینامریکاست که می خواهد به دنیا یاد بدهد "حاکمیت قانون" و دموکراسی چیست؟ آنچه در واشنگتن صورت گرفت چهره واقعی دموکراسی آمریکایی را به ما نشان میدهد. حالا روشن شده است که آنها هیچ حقی ندارند که به هیچکس در دنیا بگویند که مشکلات سیاسی درخانه خودشان را چگونه حل کنند.

پرسش: از دیدگاه شما چهره واقعی دموکراسی امریکا کدام است؟

پاسخ: امریکا همیشه از دیدگاه ما یک قدرت هژمون بوده که خواسته های خودرا به دنیا تحمیل کرده است. حالا مشاهده شد که اینرویکرد " هژمونیک" در داخل امریکا نیز وجود دارد. آنها همیشه از زبان زور یا مستقیمآ از خود زور برای تحمیل اراده خود به دنیا بهره برده اند. حالا این نقش زور یا استفاده از زبان خشونت بار، درداخل کشورشان نیز مورد بهره برداری قرار می گیرد. تهدید، ارعاب، دعوت به عدم رعایت قانون، به قبول نکردن نتیجه انتخابات؛ این چهره امریکاست که ما در این روزها می بینیم.
پرسش: بایدن به زودی باید تصمیم بگیرد با برجام چه بکند. تقاضای شما کدام است؟
پاسخ: درخواست ایران واقع گرایانه است و عبارت است از اینکه امریکا تحریم ها را بردارد و به توافق هسته ای بازگردد. من آلترناتیو دیگری نمی بینم. ما با حسن نیت مذاکره کردیم و با حسن نیت به برجام عمل کردیم. دیگر نوبت دولت جدید امریکاست که اشتباهات دولت پیشین را جبران کند. امریکا بود که برجام را رها کرد و خودش باید برگردد. برای بازگشت به توافق هسته ای، باید تمام تحریم ها را لغوکند. ما آماده انجام تمام تعهدات ذیل برجام هستیم به شرطی که امریکایی ها به تعهدات خود عمل کنند و تحریم ها را بردارند.
پرسش: آیا تماسهای محرمانه ای با دولت جدید امریکا داشته اید؟
پاسخ: خیر. هیچ تماسی نداشته ایم و هیچ قصدی هم برای آن نداریم. طبیعتآ منتظریم که آنها در پست های خود قرار بگیرند و دست به کار بشوند.
پرسش: آنها باید چگونه گفتگو با شما را از سر بگیرند؟ آیا حاضرید با فرستادگان بایدن وارد مباحثه شوید؟
پاسخ: من فکر می کنم که چارچوب نسبتا کارایی هنوز وجود دارد که همان قالب پیش بینی شده در برجام است. آنها بودند که آن قالب رارها کردند و می توانند به همان برگردند و گفتگو را از سر بگیرند. فعلآ هیچ تمایلی به هیچ تماس مستقیمی نداریم و فکر می نماییم که برجام چارچوب صحیحی است و مذاکرات باید در قالب آن صورت گیرد. امریکا حتی قبل از بازگشت به توافق هسته ای، می تواند برایاز سرگیری مذاکرات به قالب گفت وگوهای برجام برگردد. البته این نیز پس از شنیدن نظر دیگر اعضای برجام خواهد بود تا به درخواست احتمالی امریکا، پاسخ هماهنگ شده ای داده شود.
پرسش: شما در پاسخ به تحریم های امریکا، نقض برجام را آغاز نموده اید. غنی سازی بیست درصدی اورانیوم چه معنایی دارد؟
پاسخ: ما برمبنای حقوقی که در خود برجام پیش بینی شده، عمل کرده ایم. هنگامی که امریکا از توافق خارج شد، ایران تصمیم گرفت که در برجام بماند و برای بیش از یک سال آنرا رعایت کرد. چونکه سه کشور اروپایی عضو برجام از ما خواسته بودند که صبر نماییم تاآنها چاره هایی عملی برای جلوگیری از سقوط توافق پیدا کنند. از ماه می ۲۰۱۸ تا ماه می ۲۰۱۹ ما به تعهداتمان کاملا عمل کردیم. اما اروپا هیچ چاره ای ارائه نداد و به آنچه وعده داده بود عمل نکرد. بدین سبب ایران تصمیم گرفت که برمبنای حقوق پیش بینی شده خوددر پاراگراف۳۶ برجام، به صورت تدریجی عمل کند. برجام مانند هر توافق دیگر، برمبنای تعادل بین "داده ها" و "ستانده ها" بنا شدهاست. تصمیم امریکا در خصوص ترک برجام و اعمال مجدد تحریم ها مقابل ما، این موازنه را از بین برد. ما برجام را از بین نبردیم، ما ازطریق کاهش تعهدات خود و حفظ موازنه بین طرفها، آنرا نجات دادیم.
پرسش: ایران حالا گام هایی به سمت هسته ای نظامی برداشته است. چگونه می توان از چنین وضعیتی به عقب برگشت؟
پاسخ: زمانی که به توافق جدیدی برسیم، برای ایران کاملا امکان دارد که به عقب برگردد. اما می خواهم بار دیگر روشن کنم که تسلیحات هسته ای هیچ جایی در راهبرد دفاعی ما ندارد و در ایدئولوژی ما هم جا ندارد. یک فتوای بسیار مهم که استفاده از هر نوع سلاح کشتارجمعی را کاملآ ممنوع می کند کماکان به قوت خود باقیست. ما برای همیشه به این تصمیم پایبند خواهیم ماند. اگر ایران سلاح هسته ای می خواست، بلافاصله بعد از خروج امریکا از برجام سراغ آن می رفت. آن موقع تمام دلایل را برای چنین اقدامی داشتیم.
پرسش: برمبنای محاسبات آژانس بین المللی انرژی اتمی، شما ۲ ممیز ۴ تن اورانیوم غنی شده دارید. این اورانیوم چه خواهد شد وآینده حضور بازرسان آژانس در ایران چگونه خواهد بود؟
پاسخ: از شروع برجام و حتی یک سال پس از خروج امریکا، ۱۵ گزارش آژانس گواهی کرد که ایران کاملآ به تعهدات خود عمل کرده است. بازرسان آژانس در کار خود بسیار ورزیده و دقیق هستند و حتی یک میکروگرم از مواد را در سایتها اندازه گیری می کنند. با موادهسته ای چه خواهیم کرد؟ همه چیز برگشت پذیر است. هنگامی که توافق برجام را امضا کردیم، 10 تن مواد داشتیم و برای آن چاره پیدا شد. این دفعه نیز می شود.
پرسش: به دولت بایدن برگردیم. آیا فرصت های جدیدی بین دو کشور امکان خواهد داشت؟
پاسخ: فرصت همیشه هست، این طرف ها هستند که باید بتوانند از آنها بهره برداری کنند. برای ایران فرصت هست و همین طور برای امریکا. امیدواریم که دولت جدید آن کشور تصمیمات درستی بگیرد. بااینکه ما در هر صورت می توانیم بدون برجام زندگی نماییم و باید بگویم که به لطف تحریم های ترامپ، دولت ایران برای دومین سال متوالی بودجه را بدون درآمد نفت تنظیم کرده است. این رویایی چهل ساله بود، یعنی داشتن اقتصادی غیروابسته به نفت! تحریم های ترامپ ما را به این کار واداشته است. کار آسانی نیست، دشوار است ومردم در فشار هستند. اما این واکنش ما در مقابل وضعیتی بود که آمریکا ایجاد کرد.
پرسش: بسیاری، مانند وزیران امور خارجه فرانسه و آلمان، فکر می کنند که موضوعات جدید مانند موشک های قدرتمند ایران نیزباید درمذاکرات جدید برجام گنجانده شود. پاسخ شما چیست؟
پاسخ: توافق برجام باید کاملا اجرا شود. هیچ برجام پلاس، هیچ توافق دیگر، هیچ مذاکرات جدید درمورد برجام وجود نخواهد داشت. موشک های ایران تنها ابزار دفاعی مطمئن برای ایران هستند و در مورد این مسئله هیچ مذاکره ای وجود ندارد. در مورد دیگر موضوعات، همه چیز بستگی به این دارد که برجام چگونه اجرا خواهد شد. در مورد امنیت خلیج (فارس) این موضوعی است که می تواند بدونمداخلات خارجی، موضوع گفتگو بین کشورهای منطقه باشد. امنیت منطقه می تواند به صورت جمعی مورد بحث قرار بگیرد. اما شما بامن موافق هستید که ایران کاملآ اعتماد به امریکا و به کشورهای اروپایی را از دست داده است. ما با حسن نیت مذاکره و عمل کردیم، ولی امریکا و اروپاییها به تعهدات خود عمل نکردند. اروپاییها یا نتوانستند یا نخواستند به تعهدات خود عمل کنند که البته در عمل نتیجه اش یکی است.
پرسش: همه می دانند که ایران دردوره جنگ هدف موشک های صدام حسین قرار گرفت و بنا بر این نیاز کشور به داشتن یک عامل بازدارنده موشکی تشدید شد. در عین حال گویا شما هراس ملت های عرب خلیج فارس را که به همسایه بسیار بزرگ و قدرتمند و مسلح خود نگاه می کنند، در نظر نمی گیرید.
پاسخ: می توانم درک کنم در ارتباط با ایران چه احساسی دارند. اما باید در عین حال ایران و دیدگاهش در مورد این کشورها را نیز درک کرد. ما به آنها به چشم کشورهایی نگاه می نماییم که به صدام حسین در حمله به ایران کمک کردند، از او حمایت سیاسی و مالی به عمل آوردند. اینها کشورهایی هستند که هر سال بیش از ۱۰۰ میلیارد دلار سلاح خریداری می کنند. عربستان و امارات مشغول انبار کردن همه نوع تسلیحات هستند. آنها در جایگاهی نیستند که بگویند ایران در حال افزایش توانایی های نظامی خود است. موشک های ما دفاعی هستند، و عامل بازدارندگی به شمار می آیند. ما از حملات موشکی صدام حسین در طول جنگ لطمه خوردیم. سیاست ما اکنون"دوباره هیچ گاه " است. دیگر با این کشورهاست که شرایط جلب اعتماد ایران را ایجاد کنند.
پرسش: ایتالیا همیشه مناسبات خوبی با ایران داشته است. چگونه می توان این مناسبات را تقویت کرد؟

پاسخ: ایران و ایتالیا همیشه روابط خوبی داشته اند و بین آنها احترام متقابل وجود داشته است. ایتالیا همیشه یکی از شرکای تجاریاول ایران بوده است. اگر تحریم ها برداشته شود، مناسبات اقتصادی فیمابین می تواند از سر گرفته شود. اگر تحریم ها برداشته نشود، دو کشور می توانند در هر صورت مکانیسم هایی را برای تقویت همکاری سیاسی خود ایجاد کنند. در رابطه با همکاریهای سیاسی بعنوان مثال به حضور ایتالیا در بحث یمن اشاره می کنم که حضور کشور شما در آن (در قالب گروه E4) به سبب اصرار ایران بوده است.
پرسش: شما اشاره کردید به ایجاد نوعی مکانیسم برای برطرف نمودن تنش های سیاسی در خلیج فارس و رئیس جمهور روحانی نیزبارها به این مساله اشاره نموده است. عملآ چه پیشنهادی دارید؟
پاسخ: رئیس جمهور روحانی در رابطه با امنیت خلیج فارس طرح تعامل کشورهای منطقه را در درجه اول مطرح کرده است که البته کشورهای مسئول جامعه جهانی، که ایتالیا نیز می تواند یکی از آنها باشد، می توانند با آن همکاری داشته باشند. به اعتقاد ما حضورنیروهای نظامی بیگانه در خلیج فارس کمکی به حل موضوعات سیاسی و امنیتی نمی کند و تامین ثبات خلیج فارس تنها به کشورهای منطقه مربوط می شود.
پرسش: آیا در مناسبات با عربستان و امارات و دیگر کشورهای عربی خلیج فارس مقرر است برای همیشه رقابت وجود داشته باشد؟
پاسخ: عربستان، امارات، ایران واقعیت های منطقه هستند، باید در این منطقه در کنار هم زندگی نماییم و هیچکس نمی کند دیگری را از منطقه حذف کند. باید رقابت ها را که شاید غیرقابل اجتناب هستند، مدیریت نماییم و برخورد، قابل قبول نیست. باید چارچوبی به وجود بیاوریم که در قالب آن با یکدیگر صحبت نماییم و برای امنیت و ثبات منطقه تلاش نماییم. امنیت یک مفهوم به هم پیوسته است. در هر منطقه ای از جهان، نمی توان فقط برای برخی از کشورها وجود داشته باشد در حالی که دیگران از آن بی بهره هستند. امنیت باید بعد اقتصادی نیز داشته باشد. نمی گردد که کشوری تحت تحریم زندگی کند، تحت "فشار حداکثری" باشد، و دیگران گویی که هیچ اتفاقی نیافتاده به زندگی شان ادامه دهند. اصلا قابل قبول نیست. ما برای ورود به گفتگو با دیگر کشورهای خلیج فارس آمادگی داریم. ما همه تولید کننده نفت هستیم و یکدیگر را درک می نماییم و می توانیم برای ثبات بازار با هم همکاری داشته باشیم. پیشنهادات ما بر روی میز است. امیدوارم که کشورهایی که شما به آنها اشاره کردید، از محاسبات اشتباه بپرهیزند. واقعیت این است که خیلی از کشورها، خصوصاً عربستان، مرتکب اشتباهات بسیاری شده اند. به سیاست آنها در عراق، لبنان، سوریه نگاه کنید. آنها از صدام حسین حمایت کردند، داعش را ایجاد کردند، نخست وزیر لبنان را حبس کردند و غیره. حالا بزرگترین اشتباه، سوق دادن دیگران به سمت برخورد با ایران خواهد بود.
پرسش: در مورد توافق نامه های ابراهیم بین اسرائیل و برخی کشورهای عرب چه نظری دارید؟ آیا تنش زدایی بین ایران و اسرائیل امکان پذیر است؟
پاسخ: این یک اشتباه از طرف هر دو طرف بوده است. به صلح بین آنهایی که شما اشاره کردید منجر نمی گردد، یک اشتباه راهبردی است، وضعیت را بیش از پیش پیچیده خواهدنمود. رژیم اسرائیل یک اشغالگر غیرقانونی در منطقه و دلیل عمده تنش های زیاد منطقه درسالهای گذشته است. هیچ امکانی برای هیچ تغییری در موضع ما در قبال رژیم اسرائیل وجود ندارد.1399/11/05
01:09:34
0.0 / 5
1677
تگهای خبر: آمریكا , اروپا , ایران , برجام
این مطلب را می پسندید؟
(0)
(0)

تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
لطفا شما هم نظر دهید
= ۲ بعلاوه ۱
سیاسی بین الملل