بشیری:

دیپلماسی اقتصادی ما فعال نیست

دیپلماسی اقتصادی ما فعال نیست

سیاسی: نماینده مردم پاکدشت در مجلس شورای اسلامی بر ضرورت فعال شدن ظرفیت دیپلماسی اقتصادی تاکید نمود.


به گزارش سیاسی به نقل از ایسنا، فرهاد بشیری در جلسه علنی بامداد امروز (سه شنبه) و در جریان پرسش از وزیر امور خارجه درباره ی این که چرا دیپلماسی اقتصادی جدی گرفته نمی شود؟، اظهار نمود: استکبار به دنبال این است که پاشنه آشیل مملکت ما را برهم بریزد و ما را از مسیری که آگاهانه در آن حرکت می نماییم گرفتار یاس کند، پس فرصت های اقتصادی را از ما می گیرد. به هر حال استکبار خصوصاً دونالد ترامپ شرایط سختی برای کشور ما ایجاد کردند و ضرورت دارد همه ما ید واحده شویم و تلاش نماییم جلوی دشمن را بگیریم.
وی افزود: دشمن همیشه از یک روش برای از پا درآوردن ملت استفاده نمی کند بلکه یک روز صدام را به جان کشورهای منطقه انداخت که با توپ و تانک و موشک حمله کرد و پس از آن دونالد ترامپ با روش دیگری بی رحمانه تاخت. ما اگر در انزوا و گوشه گیری باشیم نمی توانیم با دنیا کار نماییم.
نماینده مردم پاکدشت در مجلس شورای اسلامی با اشاره به اینکه این سوال از ۱۳ مهرماه مطرح شده، افزود: آقای وزیر و همکارانشان به دنبال این نبودند که سوال چه بوده و تا این تاریخ همکارانشان اصلا مراجعه نکردند. هیچ کسی از وزارت امور خارجه نیامد که مستندات و مدارکی بدهد که در حوزه اقتصادی چه کارهایی شده است.
وی افزود: کارکرد بسیار قوی وزارت امور خارجه می تواند دیپلماسی اقتصادی باشد که باید به آن توجه گردد آقای وزیر هم قانون اساسی، سیاست های کلی و سند چشم انداز را مطالعه کند و ببیند وزارت امور خارجه چه جایگاهی دارد؟. شما برای وحدت اقتصادی چه اقداماتی کردید؟ چرا این وحدت را در حوزه اقتصادی تقویت نمی کنید؟ استکبار بین ما شکاف به وجود آورده و جلوگیری از سلطه اقتصادی بیگانه بر کشور امری است که باید به آن توجه گردد.
بشیری افزود: مجموعه وزارتخانه های داخل کشور متولی سیاست داخلی و وزارت خارجه متولی اجرای سیاست خارجی است. در حقیقت وزارت خارجه وظیفه ای معادل مجموع وزارتخانه ها در خارج از کشور برعهده دارد، اما فعالیت وزارت خارجه در حوزه اقتصادی چقدر لمس می شود بنظر می رسد بازبینی در وظایف وزارت امور خارجه امری لازم است.
نماینده مردم پاکدشت در مجلس شورای اسلامی تصریح کرد: کدام لایحه را به مجلس آورده اید که مجلس شورای اسلامی به شما کمک نکرده است؟چشم انداز جمهوری اسلامی در افق ۱۴۰۴ مسائل را به ظرافت تبیین کرده ما ظرفیت های بالایی داریم که در سیاست های کلی هم به آن پرداخته شده است. امروز آنچه دشمن می تواند کشور ما را عاصی کند در حوزه اقتصادیست این مساله را از هر کسی که وزیر بود اساسا پیگیری می کردم که چرا دیپلماسی اقتصادی ما فعال نیست و به نظرم پاسخ های وزیر هم قانع کننده نبود.
در ادامه پاسخ های وزیر امور خارجه به رای مجلس شورای اسلامی گذاشته شد که مجلس از آن قانع نشد.
منبع:

1399/10/30
11:03:49
0.0 / 5
1664
این مطلب را می پسندید؟
(0)
(0)

تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
لطفا شما هم نظر دهید
= ۶ بعلاوه ۲
لینک دوستان سیاسی
سیاسی بین الملل