دبیر شورای عالی امنیت ملی:

امضای سند جامع همكاریهای ایران و افغانستان باعث جهش در روابط دو كشور خواهد شد

امضای سند جامع همكاریهای ایران و افغانستان باعث جهش در روابط دو كشور خواهد شد

دبیر شورایعالی امنیت ملی اظهار داشت: امضای سند جامع همكاریهای ایران و افغانستان باعث جهش در روابط دو كشور خواهد شد.به گزارش سیاسی به نقل از ایسنا، علی شمخانی دبیر شورایعالی امنیت ملی بعداز ظهر امروز در دیدار محمد حنیف اتمر سرپرست وزارت خارجه افغانستان با تاکید بر لزوم نهایی سازی و امضای هر چه سریعتر سند جامع همکاری ایران و افغانستان تصریح کرد؛ امضای این سند راهبردی، ضمن ایجاد جهش و تحولی اساسی در روابط دو کشور و فعال سازی کلیه ظرفیت های قابل تبادل، استقامت مناسبات تاریخی دو کشور را به دنبال خواهد داشت.

شمخانی با ابراز خشنودی از توافق میان آقایان غنی و عبدالله و افزایش ثبات در ساختار سیاسی افغانستان اظهار امیداواری کرد در سایه این توافق، رشد و توسعه همه جانبه در این کشور افزایش یافته وآلام و سختیهای مردم برطرف شود.

دبیر شورایعالی امنیت ملی با اشاره به بیشتر از چهل سال حمایت های همه جانبه و منحصر بفرد جمهوری اسلامی ایران از مردم افغانستان بخصوص پذیرش بیشتر از سه میلیون مهاجر و ارائه انواع تسهیلات در حوزه های خدماتی، رفاهی، بهداشتی و آموزشی به آنان بر استمرار همراهی دولت و ملت ایران با برادران و خواهران افغانستانی خود تصریح کرد.
دریابان شمخانی با تبیین سیاست های تشنج آفرین و ناامن ساز آمریکا در منطقه اظهار داشت: بعد از شکست های فضاحت بار آمریکا در سوریه و عراق که با فروپاشی داعش رقم خورد، دشمنان ملتهای مسلمان با طراحی جدید، روابط حسنه ایران و افغانستان راه هدف گرفته اند تا مانع از تداوم همبستگی و مودت میان دو ملت شوند.

شمخانی با اظهار تاسف از جانباختن گروهی از اتباع افغانی که غیر قانونی وارد ایران شدند خاطرنشان ساخت: در حالیکه نیروهای انتظامی ایران هیچگونه نقشی در شکل گیری این رخدادها نداشته اند، فضای خبری سنگین و غیر مستند بوجود آمده از جانب برخی مسئولین و رسانه های افغانستان مایه تعجب و تاسف است.

وی اضافه کرد: مستندات غیر قابل تردیدی در رد ادعاهای مطرح شده بر ضد ایران وجود دارد که در صورت اراده طرف افغانستانی می تواند فارغ از فضاسازیهای غیر سازنده مورد بررسی قرار بگیرد.

محمد حنیف اتمر سرپرست وزارت خارجه افغانستان هم در این دیدار با قدردانی از همراهی و حمایت های مستمر، موثر و همه جانبه جمهوری اسلامی از دولت و ملت افغانستان در طول سال های متمادی، بر اراده دولت و ملت افغانستان برایرگسترش روابط فی درخلال تصریح کرد.

وی استمرار روابط گرم و دوستانه میان دو کشور را از اولویت های اصلی دولت افغانستان برشمرد و اضافه کرد: به هیچ طرف ثالثی اجازه مخدوش کردن روابط دو کشور را نخواهیم داد.

وی با اظهار تاسف از برخی اقدامات غیر قابل قبول از جانب بدخواهان دو کشور که با سو استفاده از جریحه دار شدن احساسات پاک مردم افغانستان در وقایعی که منجر به جانباختن گروهی از اتباع این کشور شد تصریح کرد: بر حل موضوعات فی درخلال دو کشور از راه گفتگو و مدارا تاکید می نماییم و هرگونه اظهار و اقدام سوء ضد جمهوری اسلامی ایران را محکوم می نماییم.

اتمر ضمن ضمن تایید اظهارات دبیر شورایعالی امنیت ملی کشورمان پیرامون اهمیت و نقش مهم امضاء سند جامع همکاریهای ایران و افغانستان اظهار امیداوری کرد که با تلاش مضاعف دو کشور سند ظرف سه ماه آینده نهایی شده و به امضای روسای جمهور دو کشور برسد.
1399/04/01
00:12:22
5.0 / 5
2288
تگهای خبر: آمریكا , آموزش , ایران , خدمات
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)

تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
لطفا شما هم نظر دهید
= ۶ بعلاوه ۲
سیاسی بین الملل