رئیس سازمان قضایی نیروهای مسلح:

حادثه ناوچه كنارك تعدادی متهم دارد

حادثه ناوچه كنارك تعدادی متهم دارد

به گزارش سیاسی رئیس سازمان قضایی نیروهای مسلح درباره آخرین وضعیت رسیدگی به حادثه ناوچه كنارك اظهار داشت: تعدادی در این پرونده متهم هستند كه حالا از بیان آن معذورم، چون در طول تحقیق امكان دارد تعداد متهمان كم و زیاد شود.


به گزارش روز شنبه سازمان قضایی نیروهای مسلح، حجت الاسلام والمسلمین شکرالله بهرامی با گرامیداشت یاد و خاطره شهدای ناوچه کنارک اضافه کرد: از همان لحظه که از این حادثه آگاه شدیم بدون فوت وقت ورود کردیم و دادستان نظامی تهران و بازجو ویژه به اتفاق سه همراه به کنارک رفتند.
وی افزود: از همان لحظات اولیه بدون فوت وقت وارد معرکه شدیم و صحنه را از نزدیک دیدیم و هنوز صحنه به هم نخورده بود و این پرونده در حال بررسی است و به نتایج نهایی نزدیک می شود.
بهرامی اضافه کرد: تعدادی در این پرونده متهم هستند که حالا از بیان آن معذورم، چون در طول تحقیق امکان دارد تعداد متهمان کم و زیاد شود اما مسؤلان ارتش و فرماندهان نیروی دریایی خواهان رسیدگی دقیق هستند.
بهرامی خاطرنشان کرد: مقام معظم رهبری هم در این خصوص خواهان بررسی قصور و تقصیر احتمالی شدند و بر جلوگیری از اینگونه حوادث تاکید فرمودند.
رئیس سازمان قضایی نیروهای مسلح اظهار داشت: به طور قطع در اینگونه مسائل نخستین اشتباه، آخرین اشتباه است و ما به جد پیگیر هستیم.
در پی بروز حادثه برای شناور نیروی دریایی ارتش در ۲۱ اردیبهشت سال جاری ۱۹ تن از کارکنان نیروی دریایی به شهادت رسیدند و ۱۵ نفر مجروح شدند.
ایران دخالتی درمورد مرگ اتباع افغانستان در هریرود نداشته است
بهرامی همینطور در پاسخ به سوالی در خصوص اینکه آیا مبحث مرگ اتباع افغانستان در مرز ایران و افغانستان (هریرود) در سازمان قضایی نیروهای مسلح منجر به تشکیل پرونده شده، اضافه کرد: مرزبانی جمهوری اسلامی ایران هیچ دخالتی درمورد مرگ اتباع افغانستان در مرز ایران و افغانستان (هریرود) نداشته و اگر مسؤلان این کشور مستنداتی دارند، ارائه نمایند.
رئیس سازمان قضایی نیروهای مسلح اضافه کرد: به جهت اینکه ببینیم آیا برای این مورد باید پرونده کیفری تشکیل گردد یا نه، نیازمند تحقیقات میدانی بودیم و تحقیقات بسیار زیادی انجام شد.
وی اظهار داشت: در همه این تحقیقات هیچ گونه آثاری در خصوص اینکه ماموران مرزبانی جمهوری اسلامی ایران دخیل در این قضیه باشند، یافت نشد و اگر مرزبانی افغانستان مساله ای داشت همان روز اول باید اعلام می کرد که مثلاً نیروهای ما برای مردم آن کشور مشکلاتی بوجود آورده اند اما آنها چیزی اعلام نکردند تا این که حدود ۱۰ روز از قضیه گذشت.
رئیس سازمان قضایی نیروهای مسلح با اشاره به اینکه نباید نقش قاچاقچیان انسان را نادیده گرفت، اضافه کرد: آنها پول های کلانی می گیرند و افراد را از مرز عبور می دهند و آن زمان که این مورد صورت گرفت سیل سنگینی رخ داده بود و افراد را به آنجا آوردند و برخی هم غرق شدند و حالا می خواهند تقصیر را به گردن مقامات جمهوری اسلامی ایران بیندازند.
بهرامی اظهار داشت: هیچ گونه سندی تابحال در این مورد دریافت نکرده ایم تا منجر به تشکیل پرونده شود و اگر هم بخواهیم کسی را احضار نماییم باید ادله ای برای تفهیم افترا داشته باشیم و ادله هم مستند باشد.
وی ادامه داد: چرا باید مقامات ایران که حدود ۳۰ هزار نفر متردد غیرمجاز را در خلال دو سال قبل در صحت و سلامت به کشورشان برگردانده اند و از بعضی از آنها پذیرایی هم کرده اند، بخواهند چنین اتفاقی را رقم بزنند؟
رئیس سازمان قضایی نیروهای مسلح اظهار داشت: از نظر ما مرزبانی ایران هیچ تخلفی را مرتکب نشده و دادستان نظامی استان را مأمور بررسی کردیم و با گرفتن اطلاعات از مرزبانی، اداره کل اطلاعات و نماینده وزارت خارجه به هیچ چیزی نرسیدیم.
بهرامی اضافه کرد: اگر مسؤلان افغانستان سندی دارند ارائه نمایند و ما بدون بخشایش رسیدگی می نماییم چونکه ما با افغانستان بعنوان کشوری برادر و مسلمان روابط خوبی داریم و برای ما انسان مهم می باشد نه اینکه این انسانی که فوت شده تبعه کشور ما است یا تبعه کشور دیگر.
وی اظهار داشت: از برادرانمان در افغانستان می خواهیم که اگر دلیل و سندی ندارند این مساله را خود مدیریت کنند تا منجر به تیره و تار شدن روابط نشود.
رئیس سازمان قضایی نیروهای مسلح اضافه کرد: البته رسانه های معاند به این مورد پرداختند و تا یک مساله پیش می آید می خواهند القا کنند پای جمهوری اسلامی ایران در بین است.
به گزارش سیاسی به نقل از ایرنا، رسانه های افغانستان ۱۲ اردیبهشت ماه به نقل از افرادی که در ظاهر به طور غیرقانونی از استان هرات افغانستان وارد خاک ایران شده و در رودخانه هریررود غرق شده بودند، ادعا کردند که این افراد توسط مرزبانان ایرانی شکنجه و مجبور به انداختن خود به رودخانه شده اند.
پرونده قائم مقام شهردار اسبق تهران بسیار مهم و پیچیده است
رئیس سازمان قضایی نیروهای مسلح درباره آخرین جزئیات رسیدگی به پرونده قائم مقام شهردار اسبق تهران اظهار داشت: این پرونده بسیار مهم و پیچیده است و معمولاً پرونده های اقتصادی، کار کارشناسی دقیق می خواهد و دادسرای نظامی تهران با صرف وقت و زمان زیادی این پرونده را به دادگاه ارسال کرد.
بهرامی درباره روند تحقیقات اظهار داشت: اگر به نظر کارشناسی اعتراض شد، باید گروه کارشناسی آنرا بررسی کند و کار کارشناسی فقط با نظر قاضی متوقف می شود و اگر به مرحله ای رسید که قاضی تشخیص داد نیازی به کار کارشناسی نیست، کارشناسی متوقف می شود.
وی افزود: برای این پرونده کیفرخواست صادر و بیشتر از ۴۰ جلسه دادگاه هم برگزار شده است.
بهرامی اضافه کرد: این پرونده ۹ متهم دارد که آقایان شریفی و سیف دو بازداشتی این پرونده و بقیه با قرار وثیقه آزاد هستند.
رئیس سازمان قضایی نیروهای مسلح اظهار داشت: این پرونده بسیار مهم می باشد و دادگاه در مقام رسیدگی به آن بعنوان نهادی بی طرف میان دادسرا و متهم به حساب می آید و وقتی رسیدگی به نتیجه رسید، دادگاه نظر نهایی را اعلام می کند.
بهرامی در پاسخ به سوالی در خصوص اینکه چرا با وجود برگزاری ۴۰ جلسه اطلاع رسانی مناسبی صورت نگرفته است، اضافه کرد: اگر قرار باشد ما یک سری اطلاعات را زودهنگام عرضه نماییم در مورد رأی دادگاه پیش داوری شده و ما در حدی که لازم بود اطلاع رسانی کردیم و گفتیم که مبالغ بسیار سنگینی در این پرونده مطرح و کار کارشناسی صورت گرفته است.
منبع:

1399/04/01
14:47:21
5.0 / 5
2333
تگهای خبر: ایران , كشور
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)

تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
لطفا شما هم نظر دهید
= ۱ بعلاوه ۱
لینک دوستان سیاسی
سیاسی بین الملل