سردار حجازی:

رابطه میان شهید سلیمانی و حضرت آقا خاص و كم نظیر بود

رابطه میان شهید سلیمانی و حضرت آقا خاص و كم نظیر بود

سیاسی: سردار ˮسیدمحمد حجازیˮ جانشین فرمانده نیروی قدس سپاه پاسداران انقلاب اسلامی با اشاره به اینکه رابطه میان شهید سلیمانی و حضرت آقا خاص و کم نظیر بود، اظهار داشت: عموما حضرت آقا به همه فرماندهان و خدمتگزاران این لطف را دارند.


به گزارش سیاسی به نقل از ایرنا، جانشین فرمانده نیروی قدس سپاه پاسداران انقلاب اسلامی در سالروز شهادت شهید قاسم سلیمانی در مصاحبه ای با شبکه خبری المیادین و در پاسخ به این پرسش که نیروی قدس چیست که اسرائیل را این قدر اذیت و آمریکا را نگران می کند؟ اظهار داشت: در قانون اساسی ایران، دفاع از مستضعفان و مظلومان وظیفه ای بر عهده جمهوری اسلامی است و جزء آرمان های جمهوری اسلامی است که از مظلومان دفاع کند.
او افزود: طبیعتا برای اجرای این اصل نیازمند طریقه عملی است که نیروی قدس سپاه این وظیفه را بر عهده دارد. هر جا مظلومی باشد، باید به کمک او شتافت خصوصا در جهان اسلام و منطقه ما.
جانشین فرمانده نیروی قدس سپاه پاسداران انقلاب اسلامی اظهار داشت: کشور ما مثل منطقه سالهای طولانی زیر ستم جباران و ستمگران بوده است بنابراین، این جزء آرمان ها و اعتقادات ماست که باید از مظلومان دفاع کرد.
وی اضافه کرد: وقتی که سپاه تشکیل شد، دقت کنید که حتی اسم ایران هم در انتهای آن نیست؛ سپاه پاسداران انقلاب اسلامی. این امر این مفهوم را می رساند که رسالت و مأموریتی در حد و اندازه انقلاب اسلامی دارد.
سردار حجازی اظهار داشت: در قانون اساسی هم همین طور ذکر شده است. در ابتدا یکی از واحدهای سپاه پاسداران واحد نهضت ها بود. تشکیلاتی به نام نیروی قدس نبود. بعدا این رشد پیدا کرد و پس از رهبری آیت الله خامنه ای تبدیل شد به نیروی قدس. الحمدلله خدمات بهادار ای در جبهه ها و عرصه های مختلف داشته است.
جانشین فرمانده نیروی قدس سپاه پاسداران انقلاب اسلامی در پاسخ به پرسش دیگری در خصوص اینکه آیا با حضور سردار سلیمانی این نیرو قدرتمندتر شد؟ اظهار داشت: بله، با آمدن شهید سلیمانی به نیروی قدس، گستردگی کمی و کیفی بزرگی پیدا کرد برای اینکه این از واحد به نیروی قدس تبدیل شد، دیگر مثل یک اداره نبود بلکه نیرویی بود با همه ابعادها.
او افزود: شخصیت سردار سلیمانی که شخصیتی فعال، دورنگر و ساعی و اهل ریسک بود و شجاعت لازم را داشت، سبب توسعه نیرو شد. اتفاقات پی در پی که در منطقه افتاد، سبب گسترده شدن فعالیت نیروی قدس شد همچون عقب نشینی رژیم صهیونیستی از جنوب لبنان و بعدا جنگ سی وسه روزه و بعد اتفاق های دیگر تا داعش و دیگر نیروهای تروریستی در منطقه، هر جا مسئولیت و ماموریت باشد سبب تحرک و بالندگی و بلوغ و رشد می شود.
وی اضافه کرد: اقدامات دشمن در منطقه مثل اشغال عراق، افغانستان، حمایت دشمن از داعش و تروریست ها در منطقه و جنایاتی که در حق فلسطینی ها شد، عواملی برای توسعه نیروی قدس شد.
سردار حجازی همین طور در پاسخ به این پرسش که « گفته می شود سردار سلیمانی فرمانده ای راهبردی بود این را چطور توصیف می کنید؟»، اظهار داشت: اساسا همین طور است. شخصیت شهید سلیمانی دارای ابعادی همه جانبه است. چه در سطح شخصی و چه در سطح کاری. او تنها شخصیت نظامی است که در طول چهل سال عمر انقلاب، همیشه در جبهه و خط مقدم جبهه بوده است.
او افزود: هشت سال دفاع مقدس او یک فرمانده بود. لشگر ثارالله را فرماندهی می کرد. این لشگر از موفقترین یگان ها بود. پس از اختتام جنگ، بسیاری از فرماندهان رفتند سراغ تمرین و بازسازی و ارتقای تحصیلی و....
جانشین فرمانده نیروی قدس سپاه پاسداران انقلاب اسلامی اظهار داشت: اما در شرق کشور در مرز افغانستان و پاکستان، ناامنی های مختلفی رخ داد و ما شاهد ترور و تخریب و تاراج اموال مردم بودیم. یگان دفاع از مرزها قادر نبود با این تهدید روبرو شود. تصمیم گرفته شد که این مسئولیت به سپاه پاسداران داده شود. بدین سبب سپاه مسئول شد و این مسئولیت به شهید سلیمانی داده شد.
وی اضافه کرد: قرارگاهی به نام قدس تشکیل شد که ماموریت آن مبارزه با تروریست هایی بود که از کشورهای دیگر به مرز می آمدند. این اقدام شهید سلیمانی را وارد فاز امنیتی نیز کرد. در اینجا تجربه ای عمیق پیدا کرد. تروریست ها گروههای شناخته شده ای نبودند بلکه گروههای ناآشنا و پیچیده بودند.
سردار حجازی افزود: پس از آن قرارگاه قدس به نیروی قدس منتقل شد و در همانجا بود که ایشان به مسائل داخل افغانستان آشنا شد. او با خاصیت های افغانستانی ها و گروه های افغانستانی آشنا شد. نیروی قدس هم جنبه سیاسی، امنیتی و نظامی دارد.
وی اضافه کرد: هوش سرشار و نبوغ ایشان و از سویی دیگر، پرکاری او سبب شد شخصیتی متمایز شود. در حیات مبارکش توانست خدمات بهادار ای بکند.
جانشین فرمانده نیروی قدس سپاه پاسداران انقلاب اسلامی در ادامه همین طور درباب مقاومت فلسطین و اینکه سردار سلیمانی برای این مقاومت چه کرد، اظهار داشت: اگر شما شرایط گروه های فلسطینی را با زمان قبل و پس از آن که شهید سلیمانی مسئول نیروی قدس شد، مقایسه کنید، متوجه می شوید.
او افزود: آن زمان فلسطینی ها سنگ در دست داشتند و فلسطینی ها بیشتر شعارهای سوسیالیستی سر می دادند اما وقتی گروههای اسلامی تشکیل شدند، مثل جهاد اسلامی با تردید به آنان نگاه می شد و افقی برای آنها نمی دیدند.
سردار حجازی اظهار داشت: حماس که تشکیل شد، شاید بسیاری از بزرگان فلسطین تصور می کردند که ریشه نخواهند دوانید اما دیدیم که این شجره های طیبه چطور رشد کرد و توانستند معادله با رژیم صهیونیستی را دگرگون کردند.
وی اضافه کرد: راه درازی در پیش است و من نمی گویم همه آنچه باید صورت گیرد این گروه ها انجام داده اند. راه دراز است. این گروه ها سازش با رژیم صهیونیستی را رد کرده اند و آزادی سرزمین فلسطین را در دستور کار خود قرار دادند. طبعا اینها بدون کمک و حمایت و مشورت نمی توانستند به موفقیت برسند.
او افزود: همانطور که رهبر انقلاب بارها فرموده اند که ایران در پشتیبانی از فلسطین جدی است و آنرا ادامه می دهد، این برای ما وظیفه تعیین می کند که تا جایی که بتوانیم از آنها حمایت می نماییم.
سردار حجازی اضافه کرد: امروز رژیم صهیونیستی دیگر به آسانی به خود اجازه نمی دهد که به فلسطین حمله کند و می داند که باید در مقابلش هزینه بدهد. این برای غزه محاصره شده معادله عجیبی است. ارتشی که ادعا می کند چهارمین ارتش دنیاست از وارد شدن به جنگ با گروههای فلسطین خوف دارد.
جانشین فرمانده نیروی قدس سپاه پاسداران انقلاب اسلامی اظهار داشت: اگر مقاومت اسلامی نبود می شد جلوی زیاده خواهی اسرائیل (در فلسطین) را گرفت؟. دیوارهای بلندی که رژیم صهیونیستی در مرز فلسطین کشیده است، در امور نظامی یعنی پدافند یعنی دفاع یعنی ترس دشمن از نفوذ مجاهدان فلسطینی. این همان رژیم صهیونیستی است که هر گاه اراده میکرد به هر نقطه ای حمله می کرد اما امروز در چنین وضعی است. بدین سبب اتفاق بزرگی افتاده و شهید سلیمانی در این وضع موثر بود. نمی توان برخی امور را ذکر کرد اما قابل فهم هست. طبق فرموده رهبر انقلاب، پشتیبانی از فلسطین همیشه در دستور کار خواهد بود.
او افزود: ارتباط ما با دیگر گروههای دیگر هم برقرار است و از همه آنهایی که برای آزادی فلسطین تلاش میکنند حمایت میکنیم اما ظرفیتی به نام اسلامگراها وجود داشت که از آن استفاده نمی شد و این ظرفیت الان بالفعل شده است. البته گروههای دیگر هم بودند و برخی حتی اعتقاد به آزادی کامل فلسطین ندارند و قسمتی از آنرا مد نظر قرار دارند. ما بوسیله همکاری با قسمتی از ظرفیت ملت فلسطین که از آن استفاده نشده بود توانستیم این ظرفیت را فعال نماییم. و این حمایت هم ادامه دارد.
سردار حجازی در ادامه و درباب رژیم صهیونیستی و اینکه می گوید حملاتی به نیروهای ایرانی در سوریه کرده و همین طور درباره سازش برخی کشورهای عربی با این رژیم و اینکه آیا ایران از این مسئله نگران است یا خیر، اظهار داشت: درباره حملاتی که ادعا می کنند به ایران وارد کرده اند، خیلی از این ادعاها کذب و ادعاهای تبلیغاتی است. بارها دفتر مستشاری ایران در سوریه به این ادعاهای دروغ پاسخ داده است و گفته که چنین نیست.
او افزود: تصور میکنم چیزی را که اسرائیلی ها ادعا می کنند مثلا می گویند نیروهای ایران در سوریه مستقر هستند در صورتیکه ایران هیچگاه نیرو یا یگان مستقر در سوریه نداشته و بیشتر در حالتهای مستشاری در سوریه بوده اند. که گاهی این حضور مستشاری در حد گفت و گو و مشورت دادن است و گاهی مستشار در میدان حاضر می شود و ارزیابی می نماید.
وی اضافه کرد: حضور ایران در سوریه از ابتدا هم شامل استقرار نیرو و یگان نبوده است. مستشاران ما در یگان ها حضور داشته اند و راهنمایی کرده اند اما اینکه ادعا می کنند پایگاه یا پادگانی از ایران را زده اند، درست نیست چون چنین چیزی وجود ندارد.
سردار حجازی افزود: آنها بخوبی می دانند که اگر نیرو یا شخصی از ایرانیها را به شهادت برسانند، حتما با پاسخ ایران مواجه می شوند. حتما پاسخ می دهیم کما اینکه در گذشته پاسخ داده شده است. پس این ادعاها بدون پشتوانه است. بله آنها حملاتی به کامیونی کرده اند که ادعا می کنند که حمل سلاح می کرده یا حملاتی به پایگاه ارتش سوریه کرده اند که مدعی هستند مورد استفاده ایرانیها بوده. صدماتی به ارتش سوریه و برخی امکانات انجام شده که بطور مقتضی به آن پاسخ داده شده است.
جانشین فرمانده نیروی قدس سپاه پاسداران انقلاب اسلامی اضافه کرد: اما درباب سازش، ممکنست بعضی از حکام مثلا در امارات یا بحرین تصور کنند که برقراری ارتباط با رژیم صهیونیستی برای آنان امنیت می آورد. خب ما به آنها می گوییم آیا رژیم صهیونیستی توانسته امنیت خودرا برقرار کند یا از خود حمایت کند که بتواند از شما حمایت کند؟
او افزود: آنها از ترس مجاهدان فلسطینی دیوارهای شش متری و هشت متری کشیده اند. این نشان دهنده ترس و وحشت آنان است. هر پیشرفتی در جهان اسلام حاصل شود به خود می لرزند. اسرائیلی ها امنیت خودرا نمی توانند برقرار کنند چه برسد به دیگران.
سردار حجازی اضافه کرد: مسئولان این کشورها می دانند که این ادعا ادعای دروغی است که میگویند برای ما امنیت می آورد. آنها دارند دستور آمریکا را اجرا می کنند. خواست آمریکا را اجابت می کنند و لاغیر. ترامپ از آنان خواسته این کار را بکنند و اینها هم دارند توجیهاتی می آورند. مگر حجم اقتصاد رژیم صهیونیستی چقدر است که بتواند به امارات کمک نماید.
جانشین فرمانده نیروی قدس سپاه پاسداران انقلاب اسلامی افزود: اینکه این امر تهدیدی برای امنیت ملی ایران باشد، بعید نیست و امکان دارد. ما اعلام نموده ایم که حضور اسرائیلی ها در کشورهای شما سبب ناامنی برای شما خواهد شد. اصلا قبول نخواهیم کرد که این کشورها در حاشیه خلیج فارس، مبدأ تهدیدهایی برای ایران شوند.
سردار حجازی در ادامه درباره ارتباط شهید قاسم سلیمانی و ارتباط او با حزب الله و سید حسن نصرالله نیز اظهار داشت: وقتی ایشان و حزب الله هدفی واحد دارند و به شکل طولانی با هم در جبهات حضور داشته اند، این سبب علاقه عمیق بین طرفین می شود.
وی اضافه کرد: من شاهد بودم که اشتیاق این دو برادر برای ملاقات زایدالوصف و دیدنی و باشکوه بود. احترام عمیق متقابلی هم بین دو طرف بود. هیچ وقت شهید سلیمانی چیزی از سید نخواست که او را در حرج قرار بدهد یا بالعکس. مثلا فقط پیشنهاد بود به این شکل که آیا این را قبول دارید که اینچنین بشود؟ ادبیات طرفین اینطور و بسیار دوستانه و محبت آمیز و عمیق بود. عرض کردم وقتی هدف و اعتقادات و نوع تفکر یکی باشد، این نزدیک و ارتباط قلبی را هم فراهم می آورد.
جانشین فرمانده نیروی قدس سپاه پاسداران انقلاب اسلامی همین طور درباب اتهامات اسرائیل به حزب الله و ایران درباره رسیدن موشک های نقطه زن به لبنان هم اظهار داشت: شما به نظر کارشناسان اسرائیلی مراجعه کنید تا عمق وحشت آنان را متوجه شوید. یکی از اسرائیلی ها گفته بود که دویست موشک دقیق برابر با هزاران موشک غیردقیق است. گفته بودند که اجازه نمی دهند این موشک ها به دست حزب الله برسد.
او افزود: خب شما میدانید که سید حسن نصرالله که فرد صادقی است اظهار داشت که این موشک ها به دست حزب الله رسیده است. تعدادش هم بیشتر از چیزی است که دشمن تصور می کند. امروز مقاومت دارای امکانات خوبی است و اگر دشمن حماقتی کند، حتما پشیمان خواهد شد.
سردار حجازی در ادامه درباره عراق و پشتیبانی از مقاومت اسلامی در عراق در مقابل اشغالگری آمریکا و همین طور درباب پشتیبانی از این مقاومت بعد از شهید سلیمانی نیز اظهار داشت: عراق همسایه ماست و اگر چیزی برای عراق تهدید باشد برای ما هم تهدید شمرده می شود.
او افزود: مناسبات فرهنگی و اجتماعی که میان عراق و ایران از گذشته دور بوده، پس از صدام، توسعه یافته و این دو کشور را به هم وابسته کرده است. این رابطه رابطه منطقی است. از کشورهایی که ازراه دور به عراق آمده اند باید پرسید که در عراق چه می کنند؟ رابطه ما طبیعی و منطقی است.
وی اضافه کرد: زمانی که داعش در عراق ظهور پیدا کرد، وضع نابسامانی بود. عراقی ها از ایران درخواست کمک کرده اند همچون کردهای عراق. جمهوری اسلامی با آغوش باز این درخواست را پذیرفت و حضور پیدا کرد. شاید عراقی ها انتظار نداشتند ما این درخواست را اینقدر جدی بگیریم.
او افزود: این به شخصیت سردار سلیمانی هم ارتباط می یابد. او منتظر نمی نشیند که همه مقدمات فراهم گردد بلکه سریعا عمل کرد. زمانی که مسعود بارزانی درخواست کمک کرد، پیش از صبح، امکانات در فرودگاه اربیل به دست آنان رسید.
سردار حجازی اضافه کرد: دلیل این حضور اولا درخواست بحق همسایه و ملت عراق است. آنها هم اعتقاد و همسایه هستند. دوم اینکه ما به هیچ وجه اجازه نمی دهیم که عتبات هدف تعرض قرار بگیرد. این خط قرمز ماست. اگر چنین اتفاقی بیفتد، ما بدون تردد و فاصله وارد عملی خواهیم شد.
جانشین فرمانده نیروی قدس سپاه پاسداران انقلاب اسلامی افزود: این تهدید ایران، وهمی نبود بلکه واقعی بود. شما دیدید که در حرم سامراء انفجار شد و گنبد فروریخت و این امکان وجود داشت که در نقاط دیگر هم این اتفاق رخ بدهد. جمع این عوامل سبب شد که ایران بسرعت وارد عمل شود. این را هم می دانستیم و می دانیم که داعش طرحی آمریکایی بود به جهت اینکه جهت حضور باردیگر آمریکا در عراق، بهانه ایجاد شود.
سردار حجازی در ادامه همین طور درباب روابط شهید سلیمانی با بشار اسد رئیس جمهوری سوریه و روابط ایران و سوریه بعد از شهید سلیمانی نیز اظهار داشت: نتیجه حضور میدانی شهید سلیمانی و در نتیجه مقایسه آنچه در میدان می دید با گزارش هایی که به دستش می رسید، سبب می شد تا بر صحنه اشراف داشته باشد.
او افزود: زمانیکه ایشان با رئیس جمهوری می نشست و وضعیت میدانی را بررسی می کرد، او جزئیات و اطلاعات زیادی با خود برای گفتن داشت. درست است که سیستم ارتش سوریه این اطلاعات را به ایشان می داد اما بیان این اطلاعات از زبان کسی که خودش مستقیم در میدان بوده، اثر دیگری داشت و وی از این اطلاعات بهره می برد. بارها به این نکته اشاره نموده است.
وی اضافه کرد: نکته دیگر اینکه ایده ها و طرح ها و نظرات خودرا برای آقای رئیس توضیح می داد و نظرات او را هم می گرفت و مشورت می کرد. این جلسات نوعی جلسات عملی و پرثمر بود. ضمن اینکه وقتی آقای رئیس جمهوری بشار اسد درخواستی می داشت، سریع فراهم می شد و این برای آنان جذاب بود.
سردار حجازی افزود: الان هم همان روابط میان ایران و سوریه برقرار است و به رغم جوسازی ها و تبلیغات رسانه ای، هیچ یک از روابط کاهش نیافته است البته جبهه های نبرد دیگر مثل سالهای گذشته فعال نیست مثل زمانیکه ارتش در چند جبهه همزمان می جنگید. طبعا حجم فعالیت گذشته دیگر نیاز نیست اما در صورتیکه نیاز باشد، اساسا همان حمایت ها تکرار می شود.
وی همین طور درباب اینکه آیا دیداری میان سردار قاآنی با رئیس جمهوری بشار اسد انجام شده تایید نمود که «بله. انجام شده است».
جانشین فرمانده نیروی قدس سپاه پاسداران انقلاب اسلامی در بخش دیگری از مصاحبه خود درباب سوالی درباره نقش ایران در یمن و اینکه عربستان تا کی میتواند به تجاوزش در یمن ادامه بدهد؟ اظهار داشت: تا زمانیکه آمریکا و غربی ها از عربستان حمایت کنند و سلاح بدهند، می توانند ادامه دهند. آنها تا زمانیکه فکر می کنند می توانند دستاوردی کسب کنند، ادامه می دهند. تا الان هم دستاوردی نداشته اند.
او افزود: تا زمانیکه از داخل تحت فشار قرار نگیرد و حمایت خارجی هم ادامه داشته باشد، سعودی ها ادامه می دهند. اما اگر هر یک از این عوامل کنار برود، در کمتر از نصف روز می تواند این جنگ اختتام یابد.
سردار حجازی همین طور درباره رابطه شهید سلیمانی با آیت الله خامنه ای رهبر معظم انقلاب اسلامی و روابط ویژه آنان و ادامه ارتباط ایشان با نیروی قدس نیز اظهار داشت: طبعا رابطه ای که میان شهید سلیمانی و حضرت آقا بود، خاص و کم نظیر بود.
او افزود: شما در بعضی این عکس ها هم می بینید شدت اشتیاق آقا هنگام ملاقات شهید و بالعکس. من بارها دیده ام اما برای نخستین باری که دو نفری همزمان خدمت آقا بودیم، دیدم که چه بهجت و شادی ای در چهره ایشان به علت ملاقات با شهید سلیمانی بود و از علل این هم می توان به اخلاص و مجاهدت شهید سلیمانی در راه اهداف واعتقاداتش اشاره نمود.
وی اضافه کرد: عموما حضرت آقا به همه فرماندهان و خدمتگزاران این لطف را دارند. شما در مراسم نماز شهید سلیمانی و در مراسم ترحیم او مشاهده کردید که چطور سردار قاآنی را تکریم کردند و در کنار خود جای دادند. این نشان دهنده این است که جایگاه نیروی قدس و فرمانده آن نزد آقا چگونه است. خب الان دیدارها به علت همه گیری کرونا کاهش یافته اما نظارت و هدایت ایشان همچنان هست.
جانشین فرمانده نیروی قدس سپاه پاسداران انقلاب اسلامی در آخر همین طور درباب شهید ابومهدی المهندس نیز اظهار داشت: من بارها با این شهید عزیز ملاقات داشتم و حقیقتا انسانی نورانی و مجاهد و مخلص و پاکباخته بود. او برای هدف و وظیفه اش از هیچ تلاشی دریغ نمی کرد.
وی اضافه کرد: همه توان خودرا به کار می گرفت و آنچه می توانم به این دو شهید بگویم، یاران و همسنگران شما، راه شما را ادامه می دهند و اجازه نمی دهند این پرچم به زمین بیفتد و عهد بسته اند که این راه بدون رهرو نخواهد ماند و راهشان ادامه دارد.منبع:

1399/10/15
13:47:00
0.0 / 5
1267
تگهای خبر: آمریكا , ارتش , ایران , خدمات
این مطلب را می پسندید؟
(0)
(0)

تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
لطفا شما هم نظر دهید
= ۲ بعلاوه ۵
سیاسی بین الملل