روحانی در جلسه كمیته های تخصصی ستاد ملی مقابله با كرونا:

كنترل كرونا بدون توسل به روش های قهری دستاوردی درخشان است

كنترل كرونا بدون توسل به روش های قهری دستاوردی درخشان است

سیاسی: در جلسه امروز كمیته های تخصصی ستاد ملی مقابله با ویروس كرونا كه به ریاست حجت الاسلام و المسلمین حسن روحانی تشكیل شد، آخرین وضعیت روند مبارزه با این ویروس فراگیر و ناشناخته جهانی در كشور بررسی گردید.به گزارش سیاسی به نقل از ایسنا، رئیس جمهور با اشاره به اذعان سازمان بهداشت جهانی به موفقیت ایران در کنترل شیوع این ویروس اشاره کرد: مردم شریف، مسئولان و دستگاه های مرتبط باید با هوشیاری و مراقبت لازم با رعایت کامل دستورالعمل های بهداشتی و استفاده از ماسک در فضای سرپوشیده، این دستاورد بزرگ را که از مرحله به دست آمدن آن مهم تر و دشوارتر است، حفظ کنند.

روحانی هر گونه اهمال و کوتاهی را سبب یک اتفاق ناگوار و زیان بزرگ تر در راه مقابله با کرونا خواند و اضافه کرد: هم اکنون با اقدامات انجام گرفته به موفقیت بزرگ کنترل بیماری در مرکز استانها رسیده ایم و در سایر استانها به تدریج به مرحله مهار این ویروس نزدیک می شویم اما آنچه اهمیت دارد این است که ممکنست در اثر رفتارهای ناشناخته این ویروس و عدم رعایت دستورالعمل ها به یک وضعیت غیرقابل پیش بینی و ناخوشایند گرفتار شویم.

رئیس جمهور با اشاره به گزارش هایی که در مورد وضعیت قرمز شهرهای برخی استانها مطرح است، بر لزوم ارائه تعریف شاخص ها در زمینه قرمز قلمداد کردن وضعیت ایمنی شهرستان ها و استانها اصرار کرد و گفت: همه باید بدانند چه شهرهایی از کشور را با چه وضعیتی منطقه قرمز قلمداد می نماییم و در این مناطق چه محدودیت هایی در چه بازه زمانی و وسعت جغرافیایی اجرا خواهد شد.

روحانی افزود: بر این اساس باید محدودیت ها به صورت نقطه ای و نه یکپارچه در استان اجرا شود و در عین حال این محدودیت ها فقط باید با هماهنگی ومجوزکمیته های تخصصی درمانی و اجتماعی - امنیتی و درمرکز اجرا شود.

رئیس جمهور همین طور نحوه اعلام هشدارها و اجرای محدودیت ها و دستورالعمل ها را از نکات مهم و حساس خواند و اشاره کرد: از نکات درخشان و مهم در مرحله ابتدایی کنترل بیماری این بود که بدون توسل به روش های قهری و فقط با قدرت اقناع و همراهی صمیمانه مردم توانستیم به این مرحله در کنترل بیماری برسیم.

روحانی روش اقناع و آموزش همگانی مردم بوسیله دستگاه های ارتباطی و تبلیغاتی را در زمینه روش های سازگاری با کرونا تاثیرگذارتر برشمرد و اظهار داشت: باتوجه به همکاری و همراهی خوب مردم، مسئولان کادر بهداشتی و درمانی و اجرایی باید با شفافیت و دقت هشدارهای لازم را به مردم بدهند.

رئیس جمهور استفاده از ماسک و رعایت فاصله اجتماعی را در جلوگیری از انتقال ویروس کووید 19 بسیار مهم خواند و اشاره کرد: در کشورهایی که استفاده از ماسک را در اماکن سرپوشیده و تجمع ها الزامی کرده اند، این امر عامل موفقیت قابل توجهی در کنترل بیماری بوده و باید از این تجربه استفاده نمود. ضمن آن که بر طبق اعلام و تشخیص مسئولان، برگزاری تجمع ها، مهم ترین عوامل شیوع بیماری شناخته شده که می بایست از این اقدام ممانعت شود.

در این جلسه درباب موضوع آموزش در حوزه آموزش و پرورش و آموزش عالی، تدوین دستورالعمل ها و شروع سال تحصیلی جدید، آموزش حضوری و مجازی و همین طور تامین سلامت و کیفیت آموزش از طرف کمیته تخصصی آموزش ستاد ملی مطرح و مورد بررسی قرار گرفت و مقرر شد، موارد مطرح شده برای تصویب به ستاد ملی ارائه شود.

همچنین کمیته تخصصی اقتصادی ستاد، پیشنهادی در زمینه جابجایی منازل استیجاری و لزوم کنترل قاطع زنجیره انتقال ویروس با تاکید بر مذاکره و توافق مالکان با مستاجران واحدهای مسکونی در زمینه تمدید قراردادهای اجاره سالیانه، باتوجه به وضعیت اقتصادی جامعه در شرایط کرونا بیان کرد که مقرر شد، جهت بررسی و تصویب به جلسه ستاد ملی مقابله با کرونا در روز شنبه آینده ارائه شود.

منبع:

1399/03/30
12:15:46
5.0 / 5
2306
تگهای خبر: آموزش , ایران , تخصص , جامعه
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)

تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
لطفا شما هم نظر دهید
= ۱ بعلاوه ۳
سیاسی بین الملل