رییس شورای حل اختلاف تهران:

درخواست تخلیه ملك، با عرضه مستندات از جانب موجر امكانپذیر است

درخواست تخلیه ملك، با عرضه مستندات از جانب موجر امكانپذیر است

به گزارش سیاسی رئیس شورای حل اختلاف تهران با اشاره به مصوبه ستاد کرونا درباره تمدید قراردادهای اجاره مسکن و استثنائات آن، اظهار داشت: اگر ثابت شود که موجر به مسکن نیاز شخصی دارد یا مستاجر تخلفی در قرارداد اجاره کرده باشد، قاضی مربوطه دستور تخلیه را صادر می کند.غلامرضا مهدوی در گفتگو با ایسنا، در ارتباط با استثنائات مصوبه ستاد ملی مبارزه با کرونا در مورد تخلیه منازل مسکونی اجاره ای اظهار نمود: مصوبات ستاد مبارزه با کرونا برای ما لازم الاجرا و در حکم قانون است و ما هم از بدو تصویب این مصوبه، در شورای حل اختلاف در باب مسائل تخلیه اماکن مسکونی با نهایت دقت آنرا رعایت می نماییم و احیانا اگر کسی تخلفی کرد باید خودش جوابگو باشد.

وی اضافه کرد: این مصوبه یک سلسله استثنائات و تبصره هایی دارد که همه این مصوبه بایستی به صورت یکجا یعنی هم اصل و هم تبصره های آن اجرا شود.

مهدوی بیان نمود: مثلا یک مورد تخلف مستاجر در حین اجاره است که اگر عقد اجاره تخلفی داشته باشد و ثابت شد، از اصل می افتد و باید تخلیه کند.

وی اضافه کرد: مورد دیگر هم که به تازگی تصویب شده این است که اگر فرزند ذکور مالک ازدواج کند طبیعتا سند ازدواج و اینکه خانه ندارد دلیل بر این ادعاست.

رییس شورای حل اختلاف تهران در ادامه تصریح کرد: از موارد دیگر که باید رعایت شود این است که ۲۵ درصد اجاره بهایی که قبلا تعیین کرده بودند و یا ۲۵ درصد مبلغ ودیعه ای که دارند افزایش یابد که اگر این موارد رعایت نشود طبق عمومات باید مسکن تخلیه شود و اگر این اقدامات انجام شد طبیعتا تخلیه صورت نمی گیرد و قرارداد تمدید می شود.

مهدوی در مورد استثناء درخواست مسکن اجاره ای برای نزدیکان موجر خاطرنشان کرد: یکی از تبصره ها این است که اگر فرزند ذکور موجر باشد و خانه نداشته و نیاز شخصی داشته باشد، از موجبات تخلیه است و دستور تخلیه در اینجا اجرا می شود و طبیعتا باید به مرحله اثبات برسد یعنی صرف ادعا نمی گردد چیزی را اثبات کرد.

وی تصریح کرد: در اصطلاح حقوقی می گوییم "صرف ادعا مثبت دعوا نمی تواند باشد"، ازاین رو کسی که ادعا می کند فرزندم ازدواج کرده و نیاز شخصی دارم طبق دستورالعمل باید دلیلش را عرضه کند و همکاران شورای حل اختلاف هم باید با دقت بررسی نموده و اگر ثابت شد که نیاز شخصی است و فرزند ذکور او ازدواج کرده و مدارکی مانند ازدواج نامه و مدارک و مستندات آنرا عرضه کرد، طبیعتا قاضی مربوطه دستور تخلیه را صادر می کند که جزء این تبصره و استثنائات است.

رییس شورای حل اختلاف تهران در ارتباط با اینکه آیا این موارد را قصات اجرا می کنند، اظهار داشت: بله در حال اجرا می باشد و به محض اینکه مصوبه ابلاغ گردید ما به تک تک مجتمع های سطح استان برای اجرا ابلاغ کردیم که برای رعایت مفاد این دستورالعمل همه ما مکلف هستیم که طبق آن عمل نماییم و برای ما لازم الاجراست.

منبع:

1399/09/27
11:01:03
5.0 / 5
1398
تگهای خبر: شورا
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)

تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
لطفا شما هم نظر دهید
= ۶ بعلاوه ۲
سیاسی بین الملل