فرمانده قرارگاه خاتم الانبیا:

۳۷ پروژه را در۶ ماهه آینده تحویل می دهیم

۳۷ پروژه را در۶ ماهه آینده تحویل می دهیم

فرمانده قرارگاه سازندگی خاتم الانبیا(ص) از همکاری خیلی خوب با بخش های مختلف دولت اطلاع داد و اظهار داشت: با دولت برنامه ریزی کردیم که در 6 ماهه آینده 37 پروژه تأثیرگذار را تکمیل و تحویل دهیم.


به گزارش سیاسی به نقل از ایرنا، سرتیپ دوم پاسدار سعید محمد روز یکشنبه در نشست خبری به مناسبت سالگرد تأسیس این قرارگاه اظهارکرد: امروز کشور در وضعیت سختی به سر می برد و فشارهای تحریم های ظالمانه مقابل کشور ما برقرار است که این فشار را مردم تحمل می کنند.
فرمانده قرارگاه سازندگی خاتم الانبیاء (ص) اضافه کرد: باید از این فشارهایی که امروز به کشور وارد می شود حداکثر استفاده را داشته باشیم و از آن فرصت ایجاد نماییم و نتیجه این فشارها این باشد که به خودکفایی و استقلال برسیم و روی پای خود بایستیم تا تهدیدهایی که با آن روبرو می باشیم را تبدیل به فرصت های جدید شود.
وی اظهار داشت: قرارگاه پس از تأسیس اهتمام کرده است که خلاء موجود در کشور را پوشش داده و به صورتی روحیه خودباوری را در کشور به اثبات برساند. قرارگاه از سال ۶۸ تا الان با دولت های گوناگون همکاری بسیار نزدیک و رو به رشدی را تجربه کرده و شاهد بودیم که سال قبل مقام معظم رهبری از قرارگاه بعنوان بازوی اجرائی قوی دولت ها یاد کردند.
محمد افزود: تلاش ما این است که همین موضع را در کنار دولت ها حفظ نماییم و اگر جایی احساس نیاز کنند و خلاء وجود دارد، قرارگاه ورود پیدا کند و حل و فصل کند.
وی افزود: قرارگاه با یک بدنه سنگین بخش خصوصی مشتمل بر حدود ۵ هزار شرکت بخش خصوصی مشغول فعالیت است. تلاش ما این است همانند دوران دفاع مقدس که سپاه پاسداران بعنوان یک زنجیره و نخ تسبیح عمل می کرد و توانمندی های کشور را در مقابل دشمن سازماندهی می کرد، قرارگاه خاتم هم بتواند در بخش اقتصادی از کلیه ظرفیت های کشور استفاده نماید.
فرمانده قرارگاه خاتم الانبیا با تاکید بر لزوم تکمیل زنجیره ارزش در بخش های مختلف کشور اظهار داشت: دراین زمینه بنا به دلایلی غفلت هایی رخ داده بطوریکه شاهد می باشیم که بسیاری از جاهای کشور لطمه پذیر است و تحریم ها سبب شده در حوزه های مختلف مثل نفت و گاز و پتروشیمی، صنایع معدنی و معادن و کشاورزی و امثال آن کشور گرفتار لطمه هایی باشد که نتیجه آن فشار مستقیم روی مردم است.
محمد با اعلان اینکه با رصد گلوگاه ها نقاط لطمه را شناسایی کردیم، افزود: قرارگاه در زمینه تامین مالی طرح ها ورود کرده و به صورتی اهتمام داریم نقدینگی های سرگردان در بازارهای کاذب را به سمت پروژه های مولد و حل گلوگاه های کشور هدایت نماییم.
وی اشاره کرد: در این راستا چارچوب اصلی فکری خودرا بیانیه گام دوم قراردادیم چونکه بیانیه گام دوم چارچوب های اقتصاد مقاومتی را مجدداً تشریح کرده و راهکار داده و ماموریت ها مشخص شده و آنرا بعنوان یک سند برای کارهای قرارگاه خاتم در نظر گرفته و در همان چارچوب ادامه فعالیت می دهیم.
فرمانده قرارگاه خاتم با اعلان اینکه قرارگاه پروژه های بر زمین مانده را انجام می دهد، اظهار داشت: قرارگاه دراین زمینه پروژه های مختلفی را تحویل داده و طبق آمار در سال ۹۹ هر هفته یک پروژه را به پایان رساندیم و تحویل دادیم و همین ماجرا برای ادامه سال ۹۹ هم برقرار است و با دولت برنامه ریزی کرده ایم که در ۶ ماه آتی ۳۷ پروژه مهم و تأثیرگذار را تکمیل و تا اختتام دولت تحویل دهیم.
فرمانده قرارگاه خاتم الانبیا اظهار داشت: با توجه به این که دولت مسائل و مشکلاتی چون نبود نقدینگی و منابع مالی دارد کوشیدیم انعطاف پذیری لازم را داشته باشیم و خیلی جاها در تامین مالی خودمان کمک دولت نماییم یا اینکه با روش های متنوع و ظرفیت های مختلفی که در بودجه ۹۹ پیش بینی شده و امیدواریم در بودجه ۱۴۰۰ بهتر دیده شود بتوانیم از دارایی های غیر مولد در دولت وجود دارد استفاده نمائیم.
وی افزود: کشور آنقدر ظرفیت دارد که نباید منتظر بمانیم مشکلی بابت بحث عدم نقدینگی در کشور وجود داشته باشد. حتی اگر نفت کشور به این صورت گرفتار تحریم باشد و فروش آن کم شود، می توان از ظرفیت های داخلی مانند نقدینگی که نزد مردم است و اموال و دارایی های غیر مولد دولت برای فعال نگه داشتن پروژه ها بهره برد است. منتها باید رویه های جاری و روال های اداری وزارتخانه ها بازبینی شود.
محمد اظهار داشت: متأسفانه قوانین، دستورالعمل ها و بخشنامه ها برای جنگ اقتصادی طراحی نشده است. در صورتیکه در خیلی جاها امکان این هست که از این توانمندی ها با روش های نوینی استفاده گردد اما ضوابط و قوانین و مقررات سبب شده کارها گره بخورد.
فرمانده قرارگاه خاتم الانبیا با تاکید بر لزوم پرهیز از اقدامات جزیره ای دستگاهها اظهار داشت: قرارگاه تاحدی که توانسته این کار را انجام داده است و هیچ کجا منتظر نقدینگی نماندیم. پیشنهادات خوبی هم به دولت دادیم و این روش ها را اجرا می نماییم.
وی در پاسخ به سوالی درباره فاز چهارم پالایشگاه خلیج فارس اظهار داشت: استخراج گاز از اعماق زمین در منطقه پارس جنوبی و انتقال آن به پالایشگاه های عسلویه در ۲۴ فاز در حال انجام می باشد. همراه این گاز میعانات گازی استخراج می شود و این میعانات توسط یک خط لوله به طول ۳۸۰ کیلومتر به بندرعباس در منطقه ستاره خلیج فارس منتقل می شود.
محمد با تاکید بر این که پارس جنوبی منطقه مهمی برای تامین انرژی کشور است اظهار داشت: چونکه حدود ۸۵ درصد از گاز شیرین کشور از پارس جنوبی استحصال می شود و به نیروگاههای گازی می رود و تبدیل به برق می شود. و از جانب دیگر میعانات گازی استحصال شده به ستاره خلیج فارس فرستاده می شود و در آنجا به بنزین تبدیل می شود. عملاً پارس جنوبی عمده تولید برق، بنزین و گاز شیرین کشور را سرویس دهی می کند بدین سبب اختلال در این روند موجب مشکل می شود.
فرمانده قرارگاه سازندگی خاتم الانبیا اضافه کرد: باتوجه به تحریم هایی که الان وجود دارد میعانات گازی متأسفانه قابل فروش نیست پس اگر نتوانیم برای میعانات گازی برنامه ریزی نماییم عملاً استحصال گاز هم مختل می شود و سایر مشکلات دیگر هم به وجود می آید بدین سبب اهمیت ستاره خلیج فارس اینجا مشخص می شود.
وی افزود: امروز نزدیک به ۳۶۰ هزار بشکه به صورت اسمی اما به صورت رسمی نزدیک به ۴۰۰ هزار بشکه در روز را تبدیل به فرآورده های بسیار راهبردی بنزین و گازوئیل می کند.
محمد اظهار داشت: این پروژه از قبل در ۴ فاز طراحی شده بود و قرارگاه مشمول تکمیل فاز ۴ بود بنا به دلایلی متوقف گردید و پروژه های دیگری مثل پالایشگاه سیراف در اولویت قرار گرفت. با پیگیری های انجام شده توانستیم با وزارت نفت به توافق خوبی برسیم و آن هم این که بتوانیم فاز جدید را بعنوان یک شرکت جدید با نام مهرخلیج فارس در کنار ستاره خلیج فارس راه اندازی نماییم که البته از ۲ ماه پیش کلنگ آن به زمین زده شده است. ۱۲۰ هزار بشکه معیانات گازی در آنجا تبدیل به فرآورده خواهد شد.
فرمانده قرارگاه سازندگی خاتم الانبیا (ص) اضافه کرد: باتوجه به این که ستاره خلیج فارس دارای «یوتیلیتی» آماده است یعنی آب و برق و گاز و مسائل دیگر آن در خود منطقه ستاره خلیج فارس به صورت مازاد طراحی شده و امروز در دسترس و موجود است بدین سبب راه اندازی یک فاز ۱۲۰ بشکه ای در ستاره خلیج فارس حدود ۴۷۰ میلیون یورو هزینه دارد در صورتیکه همین ۱۲۰ هزار بشکه بخواهد در جای دیگری که یوتیلیتی نیاز داشته باشد مثل سیراف راه اندازی شود لااقل ۱۲۰ هزار بشکه حدود یک میلیون یورو منابع نیاز دارد.
وی افزود: پروژه ستاره خلیج فارس از همه نظر به نفع کشور است ضمن این که بر طبق طراحی های انجام شده این پروژه جدید را به صورت پتروپالایشگاه طراحی کردیم و باتوجه به مازاد تولید که در کشور وجود دارد و از جانب دیگر بحران کشور امروز واردات بی رویه مواد پایین دستی صنعت نفت و گاز است و این به هیچ وجه به صلاح کشور نیست مخصوصاً در زمان تحریم پس این فاز جدید را بر طبق تولید مواد اولیه صنایع شوینده ها و نساجی و صنعت پت طراحی کردیم.
محمد اظهار داشت: این پروژه از روزی که کلنگ آن زده شده پیشرفت مناسبی داشته و برنامه ریزی شده است که به مدت ۲ سال آنرا تکمیل نماییم.
فرمانده قرارگاه سازندگی خاتم الانبیا (ص) اضافه کرد: راه اندازی پتروپالایشگاه ها نقش به سزایی در جلوگیری از خام فروشی دارد که در ۲ نوع طراحی می شود که خوراک برخی از آنها نفت و بعضی دیگر میعانات گازی است. در هر دو حال از خام فروشی جلوگیری می کند و ارزش افزوده بسیاری را برای کشور فراهم می آورد.
وی اظهار داشت: تامین مالی این پروژه توسط خود قرارگاه سازندگی خاتم است. باتوجه به این که روش های جدیدی را با دوستان در وزارت اقتصاد و دارایی اتخاذ کردیم این پروژه در حال پیشرفت است. خوشبختانه در زمانی که بورس گرفتار افت شدید بود برای بخش آزادراهی از فروش اوراق منفعت استفاده نمائیم و مردم هم از آن استقبال خوبی کردند و ظرف ۱۶ دقیقه ۲ هزار میلیارد ریال توانستیم آنرا به فروش برسانیم.
محمد تصریح کرد: همین کار را برای بخش پتروپالایشگاهی و بخش صنایع معدنی در حال انجام هستیم و بسته های خوبی را آماده کردیم که البته با مشکلات قانونی روبه رو شده که با دوستان وزارت اقتصاد و دارایی مطرح گردیده است و دنبال راه هستیم. امیدواریم تا اختتام امسال قسمتی از این پروژه های مالکیتی را از مسیر فرابورس و پذیره نویسی تامین منابع مالی شود.
فرمانده قرارگاه سازندگی خاتم الانبیا (ص) اشاره کرد: حال پروژه مهر خلیج فارس خوب است و به خوبی کار جلو می رود و ظرف مدت ۲ سال آینده این پروژه به ثمر خواهد رسید.
وی در پاسخ به سوال دیگری درباره طلب قرارگاه سازندگی خاتم از دولت اظهار داشت: طلب ما به دو صورت ریالی و ارزی است. زمانی که ارز بالا و پایین می شود طلب ما نیز دستخوش تغییرات می شود که پیش از بالا و پایین شدن نرخ ارز در مجموع حدود ۴۲ هزار میلیارد تومان طلب ارزی و ریالی است. با دولت برنامه ریزی کردیم که این بدهی ها را در بودجه ها دیده شود. البته برخی از این طلب های ما از سال های قبل است و برخی جدید است. داریم برنامه ریزی می نماییم که به صورتی فعالیت هایمان را انجام دهیم که مشکلی برای اجرای پروژه ها پیش نیاید.
فرمانده قرارگاه سازندگی خاتم الانبیا (ص) اظهار داشت: قرارگاه با این مطالباتی که دارد اما برای تامین هزینه پروژه ها روش های جدیدی را اتخاذ کردیم که یکی از آن خود بودجه دولت می باشد که توافقاتی با دولت کرده ایم. استفاده از تسویه خزانه دیگر روش است چونکه قرارگاه یکسری دیون دولتی دارد و در انجام پروژه ها به دولت مثل مالیات و بیمه بدهکار می شویم بدین سبب طلب ها و بدهی ها را تهاتر می نماییم. ظرفیتی در بودجه دیده شده است که قسمتی از مطالبات را از این طریق وصول می نماییم و بخش دیگر طلب را هم دولت به ما اوراق داده است.
وی افزود: به هر حال بخش عمده ای از نقدیندگی مورد نیاز خاتم بوسیله اوراق دولت پرداخت می شود که آنها را تبدیل به نقدینگی می نماییم و بخش دیگر منابع مورد نیاز را بوسیله شبکه بانکی تامین می شود و بخش دیگری را هم از محل بازار سرمایه تامین می نماییم. که قبلاً هم گفتم بوسیله اوراق منفعت آزادراهی فروختیم که باز هم مشابه آنرا آماده کردیم و البته بخشی هم از فروش اموال و دارایی های قرارگاه سازندگی است. در سنوات گذشته املاکی را برای اسکان نیروهای خود در استانها و شهرستان های مختلف به اجبار تامین کردیم بدین سبب در این شرایط سخت آغاز به فروش آنها کردیم که منابع آنرا داخل پروژه ها استفاده نمائیم.
محمد در پاسخ به سوال دیگری درباره بودجه قرارگاه در سال ۱۴۰۰ اظهار داشت: ورودی تمام منابع مالی قرارگاه از مسیر خزانه دولت می باشد. کل دستگاه های اجرائی قراردادهایی که با ما دارند و ما با آنها عملیات پیمانکاری انجام می دهیم واریزی وجه آنها به حساب ۲۵۰ خزانه است. غیر از دستگاه های اجرائی دولت سایر کارفرماها مانند شهرداری ها و بخش های مختلف هم واریزی وجه آنها هم به حساب ۲۵۰ خزانه می رود بدین سبب کل دریافتی قرارگاه از حساب خزانه است.
وی تصریح کرد: گردش مالی قرارگاه در خزانه ۱۰ هزار میلیارد تومان است. یعنی سال قبل ۱۰ هزار میلیارد تومان و امسال هم سقف ما ۱۰ هزار میلیارد تومان است و برای سال آینده هم فعلاً بودجه تصویب نشده و معین نیست اما احتمالاً همین حدود باشد.
وی تصریح کرد: این ۱۰ هزار میلیارد تومان شامل پروژه های عمرانی و غیر عمرانی و از مسیر شرکت های دولتی و شهرداری ها است.
فرمانده قرارگاه سازندگی خاتم الانبیا (ص) با اعلان اینکه در سال ۹۹ بودجه عمرانی کشور ۸۳ هزار میلیارد تومان بوده است، اظهار داشت: ردیف های بودجه ای کلی است و عددی که در ردیف بودجه نوشته می شود برای کل پروژه ها است و قرارگاه در پروژه های گوناگون قسمتی از کار را انجام می دهد.
محمد افزود: از ۸۳ هزار میلیارد تومانی که در بودجه ۱۳۹۹ لحاظ شده بود، سهم قرارگاه در بودجه عمرانی حدود ۳ هزار و ۵۰۰ میلیارد تومان است. همین موضوع برای شرکت های دولتی و شهرداری ها هم وجود دارد. عملاً از ۱۰ هزار میلیاردتومانی که سالانه در خزانه گردش داریم حدود ۳ هزار میلیارد تومان برای بودجه های عمرانی و حدود ۷ هزار میلیارد تومان سایر پروژه شرکت های دولتی و شهرداری ها است. این نسبت نهایتاً ۴.۵ درصد سهم قرارگاه از کل مجموع پروژه هایی است که در کشور اتفاق می افتاد.
وی درباره مطالب مطرح شده در شبکه های معاند در خصوص اینکه طلب قرارگاه سود قرارگاه است، اظهار داشت: طلب قرارگاه سود قرارگاه نیست این گردش مالی قرارگاه است. وقتی می گویم سالانه قرارگاه ۱۰ هزار میلیارد تومان در خزانه گردش مالی دارد، یعنی این پول متعلق به پروژه های قرارگاه است و باید بابت هزینه های مختلف پروژه پرداخت گردد.
محمد اضافه کرد: سازمان برنامه و بودجه طبق فرمول های خود هشت درصد برای پیمانکاران سود در نظر گرفته است و ما از ۶ تا ۷ سال قبل مطالباتمان را ستاندن نکردیم اینها موجب می شود ارزش پول کم شود به اضافه این که بجای پول هم اوراق داده می شود که طبق محاسبات بین یک تا سه درصد است که این هم به پروژه های محرومیت زدایی تخصیص داده شده است.
فرمانده قرارگاه خاتم الانبیا تصریح کرد: قرارگاه خاتم الانبیا خودگردان و پروژه محور است و منابعی از جایی غیر از قراردادهایی که دارد، نمی گیرد و فقط پروژه های دولت را انجام می دهیم بدین سبب از محل واریزی نقدیندگی دولت ارتزاق می نماییم.
وی با اعلان اینکه قرارگاه خیلی شفاف کار می کند، اظهار داشت: وقتی منابع ورودی قرارگاه از خزانه دولت می باشد عملاً مانند بقیه دستگاهها و وزارتخانه هایک نفر بعنوان عامل ذی حساب از جانب وزارت اقتصاد و دارایی در آن مستقر است و کل منابع مالی که از خرانه دولت بیرون می آید بر طبق ضوابط و قوانین دولتی هزینه شود. در قرارگاه خاتم هم یک نفر ذی حساب از جانب وزارت اقتصاد در قرارگاه مستقر است که بر پروژه های قرارگاه نظارت دارد و ما تابع ضوابط و قوانین هزینه کرد دولتی هستیم.
محمد اظهار داشت: در حقیقت قرارگاه علاوه بر سپاه توسط یک عامل بیرونی هم نظارت می شود ولی نظارت اصلی بر آن توسط عوامل بیرونی از سمت دولت، وزارت اقتصاد و دارایی صورت می گیرد. علاوه بر آن قرارگاه از جانب دیوان محاسبات هم تحت کنترل و نظارت هستیم و نماینده دیوان هم در قرارگاه مستقر است.
فرمانده قرارگاه خاتم الانبیا اظهار نمود: ما به صورت ماهانه گزارش عملکرد را هم در اختیار وزارت اقتصاد و هم دیوان محاسبات قرار می دهیم و اختتام هر سال هر دو مجموعه گزارشی از عملکرد قرارگاه تهیه می شود. علاوه بر این سازمان حساب رسی هم به طریق مشخص و حرفه ای با استخدام حسابرس رسمی در قرارگاه بر رویدادهای مالی در قرارگاه نظارت دارد. بدین سبب کل عملیات ما رسد می شود و سالانه مالیات و بیمه پروژه ها را پرداخت می نماییم.
محمد اشاره کرد: بدین سبب امروز قرارگاه خاتم از سالم ترین مجموعه های اقتصادی کشور است و در مقابل سیستم های نظارتی یکی از شفاف ترین مجموعه ها است
وی در پاسخ به این پرسش که آیا تا اختتام دولت مطالبات قرارگاهتسویه می شود، اظهار داشت: با دولت و مجلس رایزنی هایی شده است که در بودجه ۱۴۰۰ مبالغی را در نظر گرفته شود که پروژه ها گردش خودرا داشته باشد و الان هم انتظار نداریم که دولت باتوجه به شرایطی که دارد، کل طلب قرارگاه را تسویه کند. اما پیگیر هستیم تا مبالغی را دریافت نماییم که پروژه ها گرفتار رکود نشود.
فرمانده قرارگاه خاتم الانبیا اضافه کرد: چند ماه پیش توافقی را با سازمان برنامه و بودجه داشتیم و قرار شد که از شروع سال ۹۹ تا انتهای سال ۹۹ حدود ۱۲ هزار میلیارد تومان به قرارگاه پرداخت کنند البته تا الان شاید بتوان گفت ۴۰ درصد آن پرداخت شده است.
وی همین طور در پاسخ به این پرسش که چرا قرارگاه از ظرفیت تامین مالی به روش صندوق پروژه در بازار سرمایه استفاده نکرده است؟ اظهار داشت: ابزار صندوق پروژه یک ابزار نوین و بسیار کاربردی در خیلی از کشورهای پیشرفته است و ما نیز باید از این ابزار به نحو احسن استفاده نمائیم، اما مشکلی که وجود دارد این است که یک صندوق پروژه نیاز به سازوکاری دارد که مردم به آن اعتماد کنند و از سویی فرابورس هم درخواست ضمانت نامه به میزان خود پروژه را دارد که این برای ما گره به وجود آورده است.
محمد اشاره کرد: تامین مالی از بازار بورس و استفاده از صندوق پروژه برای اجرای پروژه ها و آبادانی کشور روشی نوین است که می تواند به مردمی سازی اقتصاد و مقابله با تحریم ها کمک نماید.
فرمانده قرارگاه خاتم الانبیا افزود: قرارگاه در این راستا به میزان چهار و نیم میلیارد دلار و همین طور ۱، ۱۰۰ میلیارد تومان پروژه های دقیق و سودده طراحی نموده است که برای سرمایه گذاران و مردم نیز جذابیت خواهد داشت، اما ارائه چنین تضامینی به فرابورس عملاً ممکن نیست بدین سبب در حال رایزنی هستیم تا این مشکل به شیوه کشورهای پیشرفته مرتفع شود.
وی افزود: در این کشورها شرکت های مجری اعتبارسنجی می شوند و برمبنای آن اعتبار صندوق پروژه را تعریف کرده و از مردم برای سرمایه گذاری بهره می گیرند اگر این امکان در کشور ما نیز فراهم گردد قرارگاه می تواند بعنوان یک مجموعه معتبر و مورد اعتماد مردم مدیریت پروژه ها را در اختیار داشته و به خوبی از سرمایه گذاری مردم بهره برداری کند.
محمد در پاسخ دیگری در خصوص اینکه تا چه میزان از ظرفیت شرکت های داخلی برای اجرای پروژه ها استفاده می شود، اظهار داشت: سال قبل در نمایشگاه رونق تولید موفق شدیم ۳۵ درصد از اقلام و تجهیزات مورد نیاز خودرا در همان نمایشگاه داخلی سازی نماییم.

وی با اعلان اینکه افزایش عمق نفوذ داخلی سازی آن هم نه در کلیات بلکه در جزئیات برای ما بسیار حائز اهمیت می باشد، اظهار داشت: ۷۰ درصد ستاره خلیج فارس و پارس جنوبی کاملاً و با جزئیات داخلی سازی شده است بدین سبب اعتماد به شرکت های داخلی در اولویت تمام پروژه های ما قرار دارد.


1399/09/24
13:59:00
5.0 / 5
1403
تگهای خبر: تولید , سازمان , سیستم , كشور
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)

تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
لطفا شما هم نظر دهید
= ۲ بعلاوه ۲
سیاسی بین الملل