فرمانده نیروی دریایی ارتش:

ناوشكن دنا نیمه اول دی ماه به ناوگان نیروی دریایی ملحق می شود

ناوشكن دنا نیمه اول دی ماه به ناوگان نیروی دریایی ملحق می شود

فرمانده نیروی دریایی ارتش جمهوری اسلامی ایران از الحاق ناوشكن دنا در نیمه اول دی ماه به این نیرو آگاهی داد.


به گزارش خبرنگار سیاسی ایرنا، دریادار «حسین خانزادی» روز شنبه در نشست خبری به مناسبت روز نیروی دریایی اظهارداشت: در ایام آینده نمایش دیگری از خودکفایی و ظرفیت های بومی ساخت تسلیحات دفاعی در رابطه با نیروی دریایی به معرض نمایش گذاشته خواهد شد که در پیشانی آنها ساخت مجموعه ای از شناورهای سطحی است که ملت شریف ایران شاهد آن خواهند بود.
فرمانده نیروی دریایی ارتش جمهوری اسلامی ایران خاطرنشان کرد: ناوشکن جمهوری اسلامی ایران به نام دنا نیز نیمه اول دی ماه به نیروی دریایی ارتش الحاق خواهد شد.
دریادار خانزادی اظهار داشت: ناو موشک انداز زره که تمام آزمایش های دریایی خودش را پشت سر گذاشته، یک شناور بسیار پرسرعت، پرقدرت و با قابلیت مانور بالاست و این شناور همین هفته آمادگی الحاق به نیروی دریایی ارتش جمهوری اسلامی ایران را دارد.
وی خاطرنشان کرد: دنا ساخت کامل وزارت دفاع و پشتیبانی جمهوری اسلامی ایران است که با نظارت و مشارکت نیروی دریایی تکمیل شده و زره شناوری است که بطور کاملاً بومی در کارخانجات نیروی دریایی ارتش جمهوری اسلامی ایران ساخته شده است.
به گفته فرمانده نیروی دریایی ارتش ناوشکن دنا پرونده پنجم از شناورهای موشک انداز از این مورد است که در سالهای گذشته چهار فروند از آنها در ناوگان شمال به نیروی دریایی الحاق شدند.
فرمانده نیروی دریایی ارتش با اشاره به اینکه هر جا نیاز بوده ظرفیت های دفاعی کشور به سرعت توسعه یافته است، تصریح کرد: موشک انداز زره به همراه شناورهای دیگری از این دست که در سال ۱۴۰۴ از آن به نیروی دریایی ملحق می شوند، ظرفیت جدیدی از توان پرسرعت و پر قدرت دفاعی نیروی دریایی ارتش جمهوری اسلامی ایران که در ناوگان جنوب است.
وی با یادآوری اقدامات نیروی دریایی ارتش در دفاع مقدس اظهارداشت: تسلط بر دریا توسط نیروی دریایی ارتش جمهوری اسلامی ایران سبب شد که خاک و مرزهای جمهوری اسلامی ایران از راه دریا با موضوع محاصره مواجه نشود. شکست حصر آبادان شاکله و کلید اصلی آن از دریا شروع شد. اینکه اجازه داده نشد شبه جزیره آبادان به محاصره در بیاید کلید اصلی آن دریا بود که در نهایت به آزادی خرمشهر منجر گردید.
دریادار خانزادی افزود: نیروی دریایی از هفتم آذر سال ۵۹ تا امروز حرکت پیوسته امنیت ساز خودرا در دریا همیشه ادامه داده است اظهار داشت: نیروی دریایی در دوران هشت سال دفاع مقدس کارنامه ارزشمندی به جا گذاشت و پس از آن دوران سازندگی و تثبیت نیروی دریایی در دریا شروع شد که با عمق دهی انقلابی به شناورها و شکست تحریم های نظامی که متوجه تسلیحات و تجهیزات نیروی دریایی بود کارنامه درخشان دیگری ثبت گردید.
وی افزود: در دوران بسیار غرورآفرین سازندگی نیروی دریایی تلاش خودرا برای ساخت تجهیزات کاملا بومی و مستقل کردن دفاع و امنیت از هرگونه وابستگی به خارج از کشور شروع کرد و امروز شاهد می باشیم هر چیزی که در سطح و زیر سطح دریا برای برقرار کردن امنیت و ایجاد بازدارندگی و حتی ظرفیت بزرگ تهاجمی مورد نیاز نیروی دریایی بوده با استفاده از ظرفیت های بومی و داخلی با دقت و کیفیت بسیار خوبی مهیا شده است.
فرمانده نیروی دریایی ارتش تصریح کرد: امروز انباشت بزرگی از ظرفیت های فنی، علمی، فناورانه و زیرساخت های صنعتی در اختیار داریم و آن قدر دانش دفاعی در حوزه تجهیزات شناورهای سطحی و زیرسطحی نیروی دریایی پیشرفت کرده که هیچ گونه وابستگی به بیرون وجود ندارد و شعار ما می توانیم نمایش ارزشمندی از تکیه بر ظرفیت های داخلی و بخصوص جوانان این مملکت است.
وی افزود: شاید امروز بخواهیم بخشی از توانایی ها و ظرفیت های بومی را به آن اشاره نماییم تلفیقی از پیشرفته ترین تجهیزات و وسایلی که روی شناورها شامل انواع موشک ها انواع سیستمهای توپخانه انواع سامانه های کنترل آتش و هدایت تسلیحات و انواع سامانه های رانش و ساخت پیشرفته ترین شکل در بدنه با خطوط طراحی جدید جزو دستاوردهای بزرگی است که نیروی دریایی را کاملاً مستقل کرده است.
وی ا امه داد: نیروی دریایی علاوه بر موضوع تجهیزات تمرکز جدی بر تربیت نیروی انسانی بومی از آغاز انقلاب تا امروز داشته است. مراکز آموزش تحصیلات پایه و تکمیلی نیروی دریایی که در نقاط مختلف کشور مستقر هستند امروز نیروی دریایی را از هرگونه نیاز به آموزش های خارجی کاملا مستقل کرده است. نیروی انسانی تربیت شده در مراکز آموزشی این نیرو امروز در عرصه دریا ها آنقدر قدرتمند و توانا و حرفه ای عمل کرده که همه کشورها و قدرت های بزرگ دریایی بعنوان اذعان دارند.
وی اظهار داشت: با این نگاه مجاهدت خاموشی در دریاهای آزاد شکل گرفت لااقل امروز ۱۲ سال از ان می گذره و طی این مدت ناوگروه های زیادی از نیروی دریایی برای برقرار کردن امنیت در دریاهای آزاد کار خودرا آغاز کردند و به صورت پیوسته شبانه روزی و بلا انقطاع در دریاهای آزاد بخصوص منطقه شمال اقیانوس هند، خلیج عدن تنگه باب المندب، دریای سرخ و حتی شرق منطقه اقیانوس هند حضور پررنگ و موثر و معناداری داشتند و این مورد سبب شده که امنیت دریاها با استفاده از ظرفیت های موجود و با تاکید بر تواناییهای بومی به شکل بسیار برجسته ای برقرار باشد.
امیرخانزادی اظهار داشت: ما نه فقط این کار را به صورت مستقل انجام دادیم و زیر پرچم ائتلاف قرار نگرفتیم بلکه به همه کشورهای دیگری که کشتی های آنها در دریا و در منطقه اقیانوس هند در حال حرکت بوده کمک کردیم به جهت اینکه با امنیت کامل از این منطقه عبور کنند. این احترامی است که جمهوری اسلامی ایران برای آزادی کشتیرانی و آزادی دریانوردی و برخورداری تعدادی از امنیت دریایی قائل است و این همچنان تداوم خواهد داشت.
وی در با بیان اینکه استقرار کامل نیروی دریایی در منطقه شمال اقیانوس هند به شکلی که از حالت ماموریتی صرف بیرون برود در دستور کار نیروی دریایی قرار گرفته است اظهار داشت: تا به امروز ۷۰ ناوگروه به شمال اقیانوس هند و خلیج عدن اعزام شده و ناوگروه هفتاد و یکمین روزهای آینده اعزام می شود که معنای آن این است که این حضور باید از شکل ماموریتی بیرون برود.
فرمانده نیروی دریایی اضافه کرد: برای این کار طی سالهای گذشته ما از ظرفیت بنادر کشورهای دوست و همسایه در این منطقه استفاده می کردیم. وضعیت خاصی که بیماری کرونا طی ماه های گذشته حاکم کرده در منطقه ما ملزم به این می کند که برای امنیت دریانوردان خود و تمرکز بر ظرفیت های بومی پرهیز نماییم. از اینکه به بندر سایر کشورها به صورت مرتب وارد بشویم شاید این کار به شکل نوبعی شکل بگیرد و برای این کار لازم که مثل بسیاری از قدرت های بزرگ دریایی از ظرفیتی تحت عنوان ناب بندری استفاده نماییم.
دریادار خانزادی افزود: ناب بندری همانطور که از اسم آن پیداست یک شناور نظامی است که تحت عنوان ناب شکل می گیرد و قسمت دوم که به آن بندر می گوییم معنای آن این است که بناست دریا در حالیکه شناوره بخشی از امکاناتی که یک بندر می تواند در اختیار شناورهای نظامی قرار بدهد در دریا این کار را انجام دهد.
وی افزود: به جهت اینکه همه کشورهای دنیا با استفاده از ظرفیت های موجود کار را جلو بردند که در پیشانی آنها رژیم تروریستی امریکایی است که از نام بندری خودش در سالهای گذشته رونمایی کرده و با استفاده از ظرفیت کشتی های نفت کش شکل گرفته است. حتی نوع پیشرفته تر آنرا امروز در منطقه ما حضور دارد اگر نگاه نماییم باز این شناور هم بر بستر کشتی های نفتکش شکل گرفته است.
فرمانده نیروی دریایی اظهار داشت: نفکش ها عموما از شناورهایی با بدنه دوجداره هستند و این امنیت شناور را در دریا بالا می برد و در مقابل سوانح سبب این می شود که آلودگی های زیست محیطی شکل نگیرد.
وی اضافه کرد: جمهوری اسلامی ایران امروز به شدت به ظرفیتی در دریا نیازمند است که نیروی دریایی با استفاده از همین شناورها ناو بندری را آماده کرده که در ناوگان جنوب به آب انداخته شده و این شناور ظرفیت حمل در حالت عادی ۵ فروند بالگرد از انواع بالگردهایی که در جمهوری اسلامی ایران وجود دارد را دارد. می تواند سنگین ترین بالگرد را هم با خودش حمل کند. در حالت خاص هم می تواند تا ۷ فروند بالگرد را با خودش حمل کند. این بالگردها از طیف بالگردهای مین روب و ضد زیردریایی و ضدسطحی خواهند بود.
دریادارخانزادی افزود: ظرفیت ترابری خوبی هم برای بالگرد در اختیارش قرار دارد. مجهز شده به پهپادهای عمود پرواز از نوع پلیکان که ساخت مجموعه جهاد خودکفایی نیروی دریایی است و این پهپادها می توانند افق های دوردست را برای منظورهای مختلف که ممکن شناسایی باشد یا ممکن قرار گرفتن در شبکه فرماندهی کنترل و هدایت سلاحها باشد مورد استفاده قرار بگیرد.
فرمانده نیروی دریایی اظهار داشت: ظرفیت بسیار خوبی برای حمل سوخت و آب و سایر آمادها در اختیار دارد که با یک دفعه سوختگیری این شناور می تواند به همراه سایر ناوشکن هایی که او را همراهی خواهند کرد چندین بار دور کره زمین را بپیماید. لااقل بین ۸ تا ۱۰ بار می تواند این کار را انجام دهد البته به این مفهوم نیست که ما از امروز دور کره زمین راه می افتیم.
وی تصریح کرد: تمرکز اصلی ما در منطقه اقیانوس هند است و این شناور می تواند بدون محدودیت برای مدت های طولانی در منطقه شمال اقیانوس هند از ناوگان های نیروی دریایی پشتیبانی کند. امکانات خیلی خوبی برای استقرار تیم های عملیاتی ویژه دارد. ظرفیت های مورد نیاز عملیات ویژه شامل قایق های تندرو باشد با خودش حمل می کند و امکانات پدافندی و آفندی بسیار خوبی برای این شناور پیشبینی شده است که آنرا طی روزهای آینده شاهد خواهیم بود که به مجموعه نیروی دریایی ملحق می شود.
دریادار خانزادی تصریح کرد: این شناور می تواند معادلات برقرار کردن امنیت بومی توسط نیروی دریایی ارتش جمهوری اسلامی ایران را در منطقه شمال اقیانوس هند به نفع کشورهای منطقه و به نفع امنیت جمعی برهم زند.
وی خاطرنشان کرد: همان گونه که طی سالهای گذشته به خوبی از تحریم ها عبور کردیم امروز ظرفیت های جدیدی نمایش داده می شود که این خود نشانه همت و جسارت بسیار خوبی است که با ظرفیت نیروی انسانی جوان در نیروی دریایی شکل گرفته است.


1399/09/08
13:09:38
5.0 / 5
1516
تگهای خبر: آموزش , ارتش , ایران , سیستم
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)

تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
لطفا شما هم نظر دهید
= ۷ بعلاوه ۲
سیاسی بین الملل