علوی:

نقض حقوق بشر در آمریكا ریشه دار، سیستماتیك و نهادینه شده است

نقض حقوق بشر در آمریكا ریشه دار، سیستماتیك و نهادینه شده است

به گزارش سیاسی وزیر اطلاعات، آمریكا را پایبند به رعایت حقوق بشر و حق حاكمیت كشورها ندانست و اظهار داشت: آمریكا به شكل گسترده حقوق بشر را در زمینه های تبعیض نژادی، تروریسم و حق حاكمیت كشورها نقض و ضایع كرده و این نقض حقوق بشر ریشه دار و سیستماتیك و نهادینه شده است.


حجت الاسلام والمسلمین سید محمود علوی روز دوشنبه در نشست «هفته بازخوانی و افشای حقوق بشر آمریکایی» در محل شورای هماهنگی تبلیعات اسلامی، اظهار داشت: دشمنان حرف از رابطه می زنند اما به دنبال سلطه هستند؛ از روابط اقتصادی سخن می گویند اما دنبال غارت منابع هستند و از حقوق بشر دم می زنند اما رفتار آنها مغایر این شعار است.
وزیر اطلاعات برگزاری این نشست ها و هم اندیشی ها را منشا خیر و برکت بسیار زیاد توصیف کرد و حضور زیرساخت فکری نظام در این جلسه را توفیق دانست و اضافه کرد: خداوند شما را از روابط مهرآمیز و دوستانه با کسانی که با شما به سبب دین سرستیز دارد نهی می کند کسانی که شما را آواره می کنند و به آن افتخار می کنند. روابط دوستی با چنین دشمنانی مصداق بارز ظلم است.
علوی اشاره کرد: آیین مقدس اسلام گفتمان خویش را برپایه عقلانیت و حرمت گذاری به انسان ها با هر فکر و اندیشه ای می داند. اسلام دین خویش را حق می داند و این طبیعت هر دینی است. همینطور اسلام پذیرش را به اختیار خود انسان ها واگذاشته است.
وی افزود: وقتی یک فضا روشن و یک فضای تاریک وجود دارد و طبع انسان ها متمایل به فضای روشن است، چه نیازی است که به آنها تحمیل نماییم که به سمت این فضا بیایند. خود آنان به سمت فضای روشن می آیند و مسیر رشد و کمال مسیر مشخصی است و مسیر اسلام هم این است.
وزیر اطلاعات درباره پذیرش اختیاری و آزادانه دین اسلام، اظهار داشت: خود مردم انتخاب می کنند و نیازی به اکراه نیست و اگر عده ای اصرار به عمل به عقاید کفرآمیز خود داشتند اسلام برابر آنها موضع خصمانه نمی گیرد.
علوی با اعلان اینکه اسلام مرزبندی های اعتقادی را مشخص می کند اما راه ارتباط انسان ها را به سبب تفاوت دینی نمی بندد، خاطرنشان کرد: حتی در راهبردها و برنامه های اسلام بر جریان محبت در میان انسان هایی که دارای تفاوت دین، دیدگاه و عقیده هستند، عمل می شود. خداوند متعال شما را از رابطه محبت آمیز و رفتار عادلانه با کسانی که با شما سر ستیز ندارند نهی نمی کند و خداوند به عدالت و قسط با همه سفارش می کند و می گوید به حقوق آنها احترام بگذارید، خداوند انسان های عدالت جو و عدالت خواه را دوست دارد، تا بین شما و عده ای از غیر مسلمان ها که بین شما خصومت بوجود آمده برپایه محبت و نیکی، مودت ایجاد شود تا خصومت بین شما و غیر مسلمانان از بین برود و میان شما مودت باشد، انسان به رغم تفاوت ها با هم روابط سازنده و دوستانه داشته باشند.
وزیر اطلاعات اظهار داشت: آنجایی خداوند شما را از رابطه باز می دارد که دیگران درصدد سلب حقوق مسلمانان باشند. خداوند متعال از برقراری روابط انسانی با کسانی که با شما به سبب دین و اعتقادات اسلامی سر ستیز دارند نهی می کند. کسانی که رابطه انسانی و عادلانه ندارند و به عهد و پیمان اعتقادی ندارند و پایبند آن نیستند.
علوی اضافه کرد: کسانی که می خواهند اراده خویش را بر شما تحمیل کنند و به خاطر منش آزاد اندیشانه اسلامی با شما سر ستیز دارند، رابطه محبت آمیز و انسانی و عادلانه ندارند در مقابل آنان باید به گونه دیگری رفتار کرد، کسانی که عهد و پیمان و قرارداد را قبول ندارند، اگر اینها دست برتر را پیدا کنند پایبند هیچ عهد و پیمانی نخواهند بود، روابط مهرآمیز با آنان معنایی ندارد و اسلام این رابطه را نمی پذیرد و نهی می کند.
وزیر اطلاعات افزود: آنان اگر زمینه پیدا کنند جز دشمنی با شما رفتار دیگری ندارند و اگر به شما دسترسی پیدا کنند دشمنی خویش را آشکار می کنند و نیت های سوء خویش را در عملکرد و اظهارات خود بروز می دهند و فقط وقتی در جهت مطامع و اهداف ضد حقوق بشری آنان قرار گیرید، با شما همراهی می کنند. آنان در هر عرصه ای شامل سیاسی، اقتصادی، فرهنگی و حتی نظامی و امنیتی می کوشند با شما وارد مبارزه شوند با اینها غیر از مقابله به مثل چاره دیگری نیست و در هر عرصه ای که با شما وارد شدند، مقابله به مثل کنید و با آنها بجنگید.
وی اضافه کرد: اینکه آنان بیایند و در نزدیکی مرزهای شما پایگاه بزنند و شما را هدف قرار دهند و سپس بگویند اگر پایگاه ما را در آن کشور هدف قرار دهید با کشور ثالث وارد جنگ شده اید. اسلام هویت اینها را افشا کرده و می فرماید که امکان دارد آنها در ظاهرا خوش و بش کنند و روی خوش نشان دهند اما آنان حرف از رابطه می زنند و دنبال سلطه هستند و از رابطه اقتصادی می گویند و به دنبال غارت منابع و ثروت های ملت ها هستند. از علم و دانش حرف می زنند اما دنبال سرقت مغزها و نخبگان جوامع هستند، حرف از حقوق بشر می زنند اما در رفتار و اقدامات آنها آثاری از حقوق بشر وجود ندارد در هر عرصه ای اگر شعار زیبا می زنند در پشت آن هدفی پلید و شیطانی دارند. سیاست اعلامی آنان پشتیبانی از حقوق بشر است اما آنان سیاست در اعمالی غارت منابع و ثروت ملت ها و دولت های دیگر را دنبال می کنند.
آمریکا به کدام معاهده بین المللی پایبند بوده است
علوی اظهار داشت: شما رفتار آمریکا را نه با ما بلکه با دنیا ببینید به کدام معاهده دو جانبه یا چند جانبه ای پایبند بوده است. اگر قرار شد معاهده ای نقطه آخر داشته باشد باید با رضایت طرفین باشد اما هیچگاه یک طرف نمی آید که یک معاهده دو یا چند جانبه را نقض کند. خروج معاهده در سازوکارهای آن دیده می شود، کشوری با نادیده گرفتن ساز و کارهای لغو عضویت، خود از آن یک طرفه بیرون برود نه در دنیا و برابر مسلمانان بلکه در دنیا چه اعتبار می تواند داشته باشد و می توان با آنها رابطه معنادار وسازنده و دوستانه داشت؟
وزیر اطلاعات افزود: آمریکا در دوران ترامپ از بسیاری معاهدات دو جانبه و چندجانبه شامل پاریس، برجام و... خارج شد و این نشان داده است که هیچ احترامی برای حقوق ملت ها و دولت ها و بشر قائل نیست؛ معاهده را زیر پا می گذارد، آمریکا به جهت اینکه به تکالیف خود در معاهدات عمل نکند، آنها را نقض می کند چون تصور می کند قدرت و زور دارد.
علوی اظهار داشت: ما در ارتباط با آمریکا با دو مخاطب روبرو می باشیم یکی از آنها خود آمریکا و هم پیمان آن صهیونیسم است و دیگری مردم کشورهای دنیا هستند، آمریکا و هم پیمانش رژیم صهیونیست نشان دادند که اهل گفتمان منطقی و عقلانی نیستند، بلکه صرفاً با تحکم و قلدری برخورد می کنند اما مقابل آنها نباید عقب نشینی نماییم و کوتاه بیایم و باید با آنها با همین منطق صحبت کرد.
وی افزود: به جهت اینکه آخرین قدم عقب نشینی را نداشته باشیم باید نخستین قدم را بر نداریم. مقام معظم رهبری گفتند که باید قوی باشیم و کشوری با اتکاهای قوت می تواند در مقابل زورمندان حرف بزند و قدرت بازدارندگی داشته باشد. امروز جمهوری اسلامی ایران با اتکا به قدرتی که از همگرایی همه مردم و مسئولان زیر نظر مقام معظم رهبری بوجود آمده بعلاوه قدرت نظامی خود با قدرت موشکی و دیگر سلاح های خود تولید و بومی جمهوری اسلامی، از جایگاهی برخوردارست که می تواند مقابله به مثل کند و اگر آمریکا حرفی بزند که در آن عزت و کرامت جمهوری اسلامی ایران حفظ نشود، با همان ادبیات با آنها حرف می زنیم و کمترین کرامتی برای آنها قائل نیست.
حجت الاسلام و المسلیمن علوی افزود: هر چند آمریکا خودش را در پس پرده حقوق بشر پنهان می کند اما این چهره حقوق بشری آمریکا یک روزی توسط جمهوری اسلامی ایران و امام خمینی (ره) شناخته و پوشالی بودن آن برملا شد. در سال ۱۳۴۳ امام (ره) فرمودند که آمریکا از شوروی بدتر و شوروی از آمریکا بدتر و انگلیس از آنها بدتر است لکن ما امروز مبتلا به آمریکا هستیم؛ شعار نه شرقی و نه غربی از همین جا کلید زده شد.
وی اضافه کرد: جمهوری اسلامی اظهارات تو خالی حقوق بشری آنها را درک کرده است و به برکت ایران و جمهوری اسلامی و باورهای آن دنیا به این باور رسیده که شعارهای حقوق بشری آمریکا عملا تو خالی است، چه در مسئله حق حاکمیت و اراده کشورها و ملت ها هیچ احترامی قائل نیست، آمریکا خویش را منادی حقوق بشر می داند اما کارکردی از آن نمی بینیم.
در رفتار آمریکا اثری از پایبندی به حقوق بشر نمی بینیم
علوی اظهار داشت: در زمینه تبعیض نژادی، تروریسم و حق حاکمیت کشورها و اراده ملت ها، آمریکا هیچ احترامی قائل نیست در حالیکه خویش را پرچمدار حقوق بشر می داند اما در کارنامه آنها آثاری از پایبندی به حقوق بشر نمی بینیم و عملا به شکل گسترده حقوق بشر را نقض می کند، نقض حقوق بشر توسط آمریکا ریشه دار و سیستماتیک بوده و نقض حقوق بشر در این آمریکا یک حرکت عادی شده است.
وزیر اطلاعات افزود: ما در حکومت آمریکا هیچ نشانه ای از اصلاح رفتار نمی بینیم، پلیس آمریکا خشن ترین رفتار را نسبت به رنگین پوستان دارد و نه تنها از رنگین پوستان دفاع نمی کند بلکه بی پروایی از رفتار پلیس خود تشکر می کند، این آمریکای مدعی حقوق بشر است، آنها در صحنه بین الملل پیوسته تکرار می کنند که با من مذاکره کنید تا با شما این طور رفتار نکنم، این با کدام چهارچوب روابط و قواعد بین المللی سازگار است. تازه اگر پای چنین قراردادی که مدنظر آنان است را هم یک حکومت امضا کند آن روزی که دیگر آن حکومت در جهت اهداف آنان نبود آنرا به کنار می زند، باصدام چه رفتاری کرد تا زمانی که می توانست از صدام ضد ایران استفاده نماید حامی آن بود و سپس او را کنار زد.
علوی اضافه کرد: ما تحریم های آمریکا ضد ایران در شرایط کرونایی را شاهد می باشیم. خشن ترین تحریم دارویی را آمریکا ضد ایران اعمال کرده و شعار می دهد که تحریم ها شامل کالاهای دارویی نیست، آنها اگر بتوانند از حرکت هر نوع دارو و مواد غذایی به سمت ایران جلوگیری می کنند. کدام قدرتی در دنیا با این درندگی ضد ملتی دیگر اقدام می کند، به خیال خود می خواهد اراده یک کشور را از بین ببرد و او را تسلیم مذاکره ذلیلانه کند، در حالیکه ملت مسلمان ایران سرافراز و متکی به باورهای اسلامی است، با چنین دشمنی به قول مقام معظم رهبری مذاکره مفهومی ندارد، مذاکره با این دشمن وادادگی است.
تاریخ آمریکا با تبعیض نژادی آمیخته شده است
علوی با اعلان اینکه تاریخ آمریکا با تبعیض نژادی آمیخته شده است، اضافه کرد: از آنجایی که ساکنان بومی و اصلی این سرزمین را از خانه شان بیرون کرد، آنها حتی در صیانت از سلامت مردم خود هم تبعیض قائل می شوند، در ایالات با اکثریت سفید پوست، تلفات ناشی از ویروس کرونا در رنگین پوستان بیشتر است، سفید پوستان حتی حق زندگی برای سیاه پوستان قائل نیستند و رنگین پوستان و بومیان این کشور از کمترین حقوق خود برخوردار نیستند.
وزیر اطلاعات با اشاره به تبعیض نژادی دولت آمریکا در مقابله با ویروس کرونا، اظهار داشت: حکومت آمریکا ناکارآمدی خویش را در این شرایط نشان داد و آنها در این شرایط برای رنگین پوستان حق حیات قائل نبودند و پرچم تبعیض نژادی را بالا می برند و روی آن پشتیبانی از حقوق بشر را می نویسند.
علوی با اشاره به جنایت های منافقان در ایران افزود: این همه منافقین در ایران مرتکب جنایت شدند و حداقل ۱۲ هزار انسان را به شکل تروریستی را به کام خاک و خون کشاندند کدام یک از جنایت ها را آمریکا محکوم نمود و بعد از مدتی هم اینها را از فهرست تروریست ها خارج می کند. آمریکا نه تنها از جریان تروریستی حمایت می کند بلکه تروریسم در جهت منافع خویش را می پذیرد و غیر آنرا نفی می کند و از تروریستی که در جهت منافع او باشد، حمایت می کند.
وی افزود: در ترور شهید سلیمانی هم نقض مقررات بین المللی و هم نقض قوانین حاکمیتی یک کشور –عراق- بود چنانکه در افغانستان و دیگر کشورها هم این چنین جنایاتی مرتکب می شوند آنها حتی بدون اجازه شورای امنیت در کشورها دخالت می کنند، نه تنها از تروریست ها حمایت می کنند بلکه خود آنان هم به اقدامات تروریستی دست می زنند. آنها نه تنها از تروریست ها حمایت می کنند بلکه دست پرورده آنها یعنی صهیونیست ها هم همین کار را می کنند، تروریسم در اندیشه آنها امری ذاتا منفی نیست.
علوی اضافه کرد: در زمینه تروریسم اقتصادی، آمریکا گوی سبقت را از همه ربوده است. ما با آمریکا جز با زبان زور و قدرت نمی توانیم حرف بزنیم و ازاین رو باید با مردم خودمان در دفاع از راهبردها و سیاست های و تاکتیک های خود مقابل آمریکا باید با منطق و عقلانیت حرف بزنیم. دنیا امروز منطق ایران را می فهمد امروز تمام دنیا جرات نه گفتن به آمریکا را ندارند. تنها یک قدرت در دنیا قدرت نه گفتن دارد و آن هم جمهوری اسلامی است و کشورهایی مانند عراق، سوریه، یمن و لبنان و دیگر ملت ها همراهی می کنند و سرانجام این ملت ها به صورت ید واحده در زیر سایه کرامت اسلامی گرد هم می آیند و و افول آمریکا و صهیونیسم را به چشم خواهیم دید.
منبع:

1399/03/27
14:26:44
5.0 / 5
2412
تگهای خبر: آمریكا , ایران , برجام , تولید
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)

تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
لطفا شما هم نظر دهید
= ۷ بعلاوه ۳
لینک دوستان سیاسی
سیاسی بین الملل