رئیس ستاد هماهنگی كانون های فرهنگی هنری مساجد كشور:

باید مدافع بسیج باشیم

باید مدافع بسیج باشیم

رئیس ستاد هماهنگی كانون های فرهنگی هنری مساجد كشور بسیج را عظیم ترین ظرفیت مردمی جمهوری اسلامی ایران دانست و اظهار داشت: با اشاره به نقش آفرینی ها و جایگاه بسیج در عرصه های مختلف از آغاز انقلاب اسلامی، باید مدافع بسیج باشیم.


به گزارش گروه فرهنگی ایرنا از ستاد هماهنگی کانون های فرهنگی هنری مساجد کشور، حجت الاسلام و المسلمین حبیب رضا ارزانی با گرامیداشت فرارسیدن هفته بسیج، به اهمیت و جایگاه این پایگاه عظیم مردمی در انقلاب اسلامی و قسمتی از بیانات امام راحل اشاره نمود و اظهار داشت: نسبت به تشکیل بسیج و نقش آفرینی آن در سطح کشور فرازهای مختلفی در کلام امام خمینی(ره) وجود دارد؛ خصوصاً این جمله معروف که فرمودند«مملکت اسلامی همه اش باید نظامی باشد و تعلیمات نظامی داشته باشد… همه جا باید این طور بشود که یک مملکتی پس از چند سالی که ۲۰میلیون جوان دارد، ۲۰میلیون تفنگدار داشته باشد و ۲۰میلیون ارتش داشته باشد...»، آن زمان جمعیت کشور ۳۶ میلیون نفر بود و خواسته امام (ره) این بود که چنین ارتشی با این عِده و عُده با جمعیت قالب جوانان شکل بگیرد.
مشاور وزیر فرهنگ و رئیس ستاد هماهنگی کانون های فرهنگی هنری اضافه کرد: سازمان بسیج با گستره کارهای گوناگون و بزرگ در عرصه های مختلف نظامی، فرهنگی، امنیتی، دینی شکل گرفته و میان همه توده ها جایگاه خاصی یافته است و امروز شاهد می باشیم که بسیج میان اقشار مختلف حضور دارد؛ حالا بسیج اساتید، بسیج دانشجویان، بسیج هنرمندان، بسیج مساجد و محلات و... ثمره ای از این درخت تنومند است.
باید مدافع بسیج باشیم
وی با اعلان اینکه بسیج عظیم ترین ظرفیت مردمی جمهوری اسلامی ایران است، اشاره کرد: بسیج نهادی برخاسته از انقلاب و نگاه عقیدتی است. نگرش بسیج عجین با عقیده و ایمان است. همین رویکرد حالا در جای جای کارهای بسیج در گوشه و کنار نظام اسلامی دیده می شود؛ با توجه به این مهم، امروز باید مدافع بسیج باشیم.
ارزانی اظهار داشت: وجه تمایز جمهوری اسلامی ایران با خیلی از انقلاب ها و نظام های جمهوری این بود که از نیرویی چنین مردمی برخوردار بود که در همه عرصه ها در میدان حضور داشته باشد و به دفاع و پشتیبانی از نظام و اقشار مختلف بپردازد؛ زمان جنگ، زمان بروز حوادث طبیعی، در عرصه کارهای گوناگون سیاسی، فرهنگی و اجتماعی همیشه بسیج پرچم دار بوده است.
​​مشاور وزیر فرهنگ و ارشاد اسلامی با اعلان اینکه ستاد فهما در راستای تعامل مضاعف با سازمان بسیج، خیلی از برنامه ها و کارهای خودرا به صورت مشترک برگزار کرد، اضافه کرد: همچون این فعالیت ها می توان به طرح ملی راهکار، توزیع بسته های معیشتی میان نیازمندان در امتداد رزمایش مواسات و کمک مومنانه، برگزاری طرح ملی سه شنبه های تکریم و گرامیداشت خانواده شهدا، تکریم بسیجیان نمونه در سطح محلات اشاره نمود.
طرح رمضان برای پشتیبانی از نیازمندان در دوران کرونا همچنان ادامه دارد
ارزانی اشاره کرد: طرح ملی راهکار، رزمایش ایمان، همدلی، کار و ایثار رمضان بود که اخیرا مرحله دوم آن شروع شده است. این طرح ملی با هدف دستگیری از نیازمندان خصوصاً در روزهای شیوع ویروس کرونا وارد مرحله جدیدی شد و در سطح کانون های فرهنگی هنری مساجد سراسر کشور اجرا شد و همچنان با حضور پرشور اعضای بسیج و اعضای کانون ها ادامه دارد.
وی با اشاره به پیوند مسجد و کانون های مساجد اظهار داشت: ما خودرا جدا از بسیج نمی دانیم، هر مسجد یک پایگاه بسیج و کانون فرهنگی هنری دارد و ما چون یک روح در دو کالبد هستیم. همانطور که قبل تر اشاره شد، خیلی از کارهای ستاد فهما و بسیج با همکاری و مشارکت یکدیگر انجام می شود؛ چنانچه مقام معظم رهبری(مدظله العالی) در ۱۹ مهر سال ۱۳۹۱ در بیانات خود در خراسان شمالی فرمودند: « من سفارش می کنم که کانون های فرهنگی هنری مساجد را فراموش نکنید، البته با همکاری بسیج، بد است که بین روحانی مسجد و بسیج مسجد اختلاف به وجود بیاید. با همکاری بسیج این کانون های فرهنگی هنری مساجد را مؤثر کنید. برایش کار کنید.»، باتوجه به منویات معظم له، ستاد فهما ۲۰ بهمن سال قبل تفاهم نامه ای را با سازمان بسیج مستضعفین به امضا رساند.
رئیس ستاد هماهنگی کانون های فرهنگی هنری مساجد کشور اضافه کرد: هدف این تفاهم نامه هم افزایی و همکاری هرچه بیشتر دو نهاد انقلابی بمنظور برنامه ریزی صحیح و هدفمند با هدف جاذبه آفرینی، تقویت و پرورش ایده های خلاقانه، رشد و تحول در امتداد جذب حداکثری قشر نوجوان و جوان به مساجد و همین طور پشتیبانی از مجموعه جهادی و خودجوش محله محور بود.
وی بیان کرد: این تفاهم نامه میان مساجدی که همزمان دارای پایگاه مقاومت بسیج و کانون فرهنگی هنری هستند منعقد شد و همکاری مشترک دو طرف در اجرای طرح غنی سازی اوقات فراغت جوانان و نوجوانان در روزهای تابستان، تشکیل هیات اندیشه ورز مشترک سازمان بسیج و کانون های مساجد به صورت ملی، استانی و شهرستانی، آموزش سواد رسانه به اعضا و مخاطبان کانون ها توسط سازمان بسیج رسانه همچون مواردی است که با امضای این تفاهم نامه محقق شد.
رئیس ستاد هماهنگی کانون های فهما افزود: جذب نوجوانان و جوانان به مساجد با بهره بردن از ابزارهای فرهنگی هنری، مشارکت در تدوین طرح ها و برنامه ها بمنظور پیشگیری و کاهش لطمه های اجتماعی، همکاری در طراحی و اجرای برنامه های در رابطه با ترویج مسجد طراز انقلاب اسلامی، بهره مند شدن دو طرف از ظرفیت ها، توانمندی ها و امکانات یکدیگر از قبیل توان فکری، تجربی، پژوهشی، آموزشی، کارگاهی، کتابخانه ای، رسانه ای و ارتباطاتی از دیگر اهداف این تفاهم نامه مشترک است.
ارزانی ابراز امیدواری کرد به همت و همکاری بسیج بعنوان یکی از مهمترین نهادهای کشور و کانون های فهما، کارهای مسجدی وارد عرصه جدیدی شود.
به گزارش سیاسی به نقل از ایرنا، بنیانگذار کبیر انقلاب اسلامی امام خمینی (ره) پنجم آذرماه ۱۳۵۸ فرمان تشکیل بسیج مستضعفان را صادر کردند؛ از آن روز در تقویم رسمی کشور پنجم آذرماه روز بسیج مستضعفان و از ۲۹ آبان تا پنجم آذر ماه بعنوان هفته بسیج نامگذاری شده است.منبع:

1399/09/02
20:26:28
5.0 / 5
1509
تگهای خبر: آموزش , ارتش , ایران , سازمان
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)

تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
لطفا شما هم نظر دهید
= ۲ بعلاوه ۳
سیاسی بین الملل