جلسه ستاد هماهنگی اقتصادی دولت

روحانی: وضعیت اقتصادی رونق می گیرد

روحانی: وضعیت اقتصادی رونق می گیرد

سیاسی: یكصد و هشتاد و دومین جلسه ستاد هماهنگی اقتصادی به ریاست حجت الاسلام والمسلمین حسن روحانی رئیس جمهور انجام شد و در ادامه مباحث جلسه گذشته، رئیس سازمان برنامه و بودجه گزارشی از روند آماده سازی و نهایی شدن لایحه بودجه سال 1400 ارائه نمود.


به گزارش سیاسی به نقل از ایسنا، رئیس جمهور با تکیه بر اولویت تدوین لایحه بودجه بر مبنای حقیقت های اقتصادی و در عین حال تداوم برنامه های توسعه کشور، رشد و رونق تولید و ایجاد گشایش در معیشت مردم و اقشار کم برخوردار اظهار داشت: مقاومت ملت ایران در بیشتر از دو سال و نیم جنگ اقتصادی بی سابقه با دشمنان قسم خورده به ثمر نشسته است و زمینه های بهبود در شرایط اقتصادی مردم فراهم گشته است و با وجود لطمات و صدمات سختی که به اقتصاد کشور وارد شد، دولت با حمایت و همکاری مردم اجازه نداد تحریم کنندگان به اهداف شوم خود برسند.
روحانی افزود: از این نظر با توجه به اهداف لایحه بودجه سال آینده و با برنامه ریزی هایی که انجام شده، با امیدواری می توانیم اعلام نماییم وضعیت اقتصادی کشور رو به بهبودی و رونق قرار خواهد گرفت.
رئیس جمهور بعد از گزارش کارگروه اقتصادی کرونا در مورد وضعیت اقتصادی و مشکلاتی که در اثر تعطیلی ها برای بعضی از مشاغل و کسب و کارها در دور جدید اعمال محدودیت های شدید ایجاد خواهد شد، ضمن اشاره به لزوم اعمال این محدودیت ها با هدف حفظ جان و سلامت مردم عنوان کرد: بدون شک در راه اجرای این محدودیت ها افراد کم برخوردار با مشکلاتی روبرو خواهند شد ازاین رو با وجود همه مشکلات و مضایقی که همه مردم شریف از آنها آگاهند، دولت تصمیم گرفته است برای گروه های هدف و اقشار صدمه پذیر که در اثر تعطیلی کسب و کار آنان گرفتار صدمه خواهند شد، اقدامات حمایتی را در نظر بگیرد.
رئیس جمهور به سازمان برنامه و بودجه مأموریت داد با هماهنگی با وزارت تعاون و بانک مرکزی در مورد تأمین اعتبارات مورد نیاز این خانوارها اقدام نماید.
در آخر این جلسه محمدباقر نوبخت رئیس سازمان برنامه و بودجه در گفتگویی ضمن اشاره به اینکه لایحه بودجه سال ۱۴۰۰ با عنایت به حکم قانونی در خصوص تحویل آن تا ۱۵ آذر ماه به مجلس، آماده شده است، اظهار داشت: ۲۱ تبصره ای که باید همراه با جداول بودجه تهیه شود، در اختیار وزرا قرار گرفت تا نظرات خودشان را حداکثر تا آخر هفته به سازمان برنامه و بودجه اعلام کنند.
رئیس سازمان برنامه و بودجه اضافه کرد: مواردی که لازم است برای آنها تأمین نظر شود یا جلسات مشترکی با دستگاه ها برگزار شود، نیز تا آخر هفته صورت خواهد گرفت تا هفته آینده تبصره های الحاقی به ماده واحده نیز در دولت بررسی شود و بگونه ای برنامه ریزی شده که بتوانیم پیش از ۱۵ آذر لایحه بودجه سال ۱۴۰۰ را به مجلس تقدیم نماییم.
نوبخت عنوان کرد: این لایحه هم از سیاست های کلی در ارتباط با اقتصاد مقاومتی و هم از برنامه اصلاح ساختار بودجه ریزی تبعیت می کند. سازمان برنامه و بودجه حسب نظر مقام معظم رهبری، برنامه اصلاح ساختار را در سال ۱۳۹۷ آماده و تقدیم شورایعالی هماهنگی اقتصادی کرد، اما از آنجائیکه این برنامه در شورا تصویب نشد، نهایتا مجلس شورای اسلامی باید این برنامه را بررسی و تصویب کند.
وی با اشاره به اینکه از نظر سازمان برنامه و بودجه، برنامه اصلاح ساختار بودجه آماده است و مجلس می تواند نسبت به تصویب آن اقدام نماید، خاطرنشان کرد: هیچ عذری برای سازمان برنامه و بودجه و مجلس در مورد اعمال برنامه اصلاح ساختار بودجه در بررسی لایحه بودجه وجود ندارد، چون که این برنامه حالا آماده بوده و در اختیار مجلس قرار گرفته و فقط احتیاج به تصویب دارد.
رئیس سازمان برنامه و بودجه ضمن اشاره به اینکه مجلس در نظر داشت که برخی از موارد در رابطه با برنامه اصلاح ساختار را در همین لایحه هم بگنجانیم، تصریح کرد: نمایندگان آنرا به صورت یک طرح قانونی به مجلس تقدیم کردند که امروز مقرر است بررسی آن آغاز شود. سازمان برنامه و بودجه بر مبنای مواردی که می دانست مورد نظر نمایندگان مجلس است، اصلاحات لازم را در لایحه انجام داد و امیدوارم آنچه برای بودجه سال ۱۴۰۰ در نظر گرفتیم با اعمال نظر نمایندگان مجلس منقّح و کامل شده تا بتوانیم از اول سال ۱۴۰۰ آنرا به نحو شایسته اجرا نماییم.
منبع:

1399/08/27
12:53:03
5.0 / 5
1567
تگهای خبر: ایران , تولید , سازمان , شورا
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)

تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
لطفا شما هم نظر دهید
= ۶ بعلاوه ۱
لینک دوستان سیاسی
سیاسی بین الملل