رییس مركز اسناد و تحقیقات دفاع مقدس:

انتشار تاریخ دفاع مقدس به روایت فرماندهان شروع شد

انتشار تاریخ دفاع مقدس به روایت فرماندهان شروع شد

به گزارش سیاسی رئیس مركز اسناد و تحقیقات دفاع مقدس: با تاكید بر توسعه روز افزون و تخصصی تر تاریخ شفاهی فرماندهان دفاع مقدس بیان نمود: از عالی ترین سطح مدیریت جنگ تا فرماندهان گردان با بیشتر از چهار سال فرماندهی در جنگ بعنوان مهمترین منابع اسنادی با هدف مقابله با تحریف و آفت فراموشی حقایق جنگ، مبادرت به جمع آوری تاریخ شفاهی فرماندهان دفاع مقدس كرده ایم.


به گزارش سیاسی به نقل از ایرنا، همزمان با چهلمین سالگرد گرامیداشت دفاع مقدس، دومین مراسم "یادها و نام ها" با حضور سردار حسین سلامی فرمانده کل سپاه پاسداران، حجت الاسلام والمسلمین عبدالله حاجی صادقی نماینده ولی فقیه در سپاه پاسداران، سردار علی محمد نایینی مشاور فرمانده کل سپاه و رئیس مرکز اسناد و تحقیقات دفاع مقدس و تعدادی از فرماندهان و مسئولان کشوری و لشکری و خانواده معظم شهدا روز دوشنبه در موزه انقلاب اسلامی و دفاع مقدس تهران برگزار گردید.
در ابتدای این مراسم سردار علی محمد نایینی رئیس مرکز اسناد و تحقیقات دفاع مقدس ضمن خیرمقدم به حضار، یاد و خاطره امام خمینی (ره) و همه شهدای انقلاب اسلامی، شهیدان ۸ سال دفاع مقدس و شهدای مقاومت، امنیت و سلامت، بخصوص سید شهیدان جبهه مقاومت سردار سپهبد پاسدار حاج قاسم سلیمان را گرامی داشت.
مشاور فرمانده کل سپاه با اشاره به اینکه این مراسم در ادامه برنامه سال قبل با عنوان «نام ها و یادها» و در چهل سالگی دفاع مقدس برگزارشده است؛ اظهار نمود: سال جاری این مراسم نسبت به سال قبل متفاوت برگزار شده، چونکه سال جاری با انتشار ویروس منحوس کرونا، شرایط نشست متفاوت و در جمعی محدودتر، با رعایت دستورالعمل های بهداشتی برگزار می شود و بنابراین نتوانستیم در خدمت خیلی از سرداران و فرماندهان و خانواده معزز شهدا باشیم.
وی به اهداف اصلی برگزاری مراسم «نام ها و یادها» اشاره و عنوان کرد: هدف اصلی نشست امروز این است که به بهانه هفته دفاع مقدس تعدادی از فرماندهان، پیشکسوتان و حماسه آفرینان دفاع مقدس گرد هم آیند و یاد آن دوران پرافتخار را زنده سازند؛ از فرماندهان شهید عزیزی که به تعبیر مقام معظم رهبری «قهرمانان ملی» بودند، یادی به میان آید؛ از خانواده های محترم سرداران شهید، این قهرمانان صبر و مقاومت، تکریم و تعظیمی به عمل آید و سرانجام، از فرماندهان عزیزی تجلیل شود که با اهتمام به اجرای تاریخ شفاهی در مرکز اسناد و تحقیقات دفاع مقدس، به ارتقای سرمایه تاریخ جنگ یاری کرده اند.
رونمایی از چهل اثر تحقیقاتی و ۱۲۰ اثر اسنادی
سردار نایینی با اشاره به اینکه در دومین نشست یادها و نام ها و همزمان با چهلمین سالروز دفاع مقدس ملت ایران با اهتمام پژوهشگران و راویان و کارشناسان مرکز از چهل اثر تحقیقاتی و ۱۲۰ اثر اسنادی رونمایی خواهد شد، در مورد این آثار توضیح داد: در حوزه مطالعات نظامی کتاب های «نبرد ماووت» (عملیات نصر چهار)، «آتش کوهستان» (نبرد لشکر ۲۷ در والفجر ۳ و ۴)، «نبرد در خور عبدالله» (لشکر ۴۱ در عملیات والفجر ۸ با نظارت سردار شهید حاج قاسم سلیمانی)، کتاب «مقاومت مردمی آبادان»، کتاب «آزادسازی سنندج»، «اطلس نبرد در جبهه های میانی» و «اطلس واحد پدافندی هوایی سپاه» و شناسنامه های لشکر ۱۶ قدس، ۵۷ حضرت ابوالفضل و تیپ امام حسن مجتبی (ع) انتشار یافته اند.
وی اضافه کرد: روز شمار سی و هشتم با عنوان «فرمان تشکیل نیروهای سه گانه سپاه»، روزشمار چهل وپنج با عنوان «عملیات کربلای چهار»، روزشمار چهل و ششم با عنوان «عملیات کربلای پنج»، جلد اول روزشمار حوادث سال ۸۸ و جلد اول روزشمار امنیت و تروریسم با عنوان «شهر آشوب» (ترورهای سال ۶۰-۶۱) از آثار جدید در حوزه روز شمار هستند.

تجلیل از ۴۰ تن از فرماندهان دوران دفاع مقدس
رییس مرکز اسناد و تحقیقات دفاع مقدس ضمن اشاره به تجلیل از ۴۰ تن از فرماندهان دوران دفاع مقدس که در یک سال گذشته تاریخ شفاهی آنها آغاز و یا به پایان رسیده، به آثار تازه منتشرشده در حوزه تاریخ شفاهی فرماندهان و مدیران ارشد دفاع مقدس اشاره نمود و اظهار داشت: تعداد ۷ اثر تاریخ شفاهی شامل جلد ۲ و ۳ تاریخ شفاهی سردار محسن رضایی و جلد دوم تاریخ شفاهی سردار یحیی رحیم صفوی و تاریخ شفاهی سردار فتح الله جعفری، سردار پاکیاری، سردار حاج صادق آهنگران، مهندس سرداری (جنگ آب) هستند، در این مراسم رونمایی خواهند شد.
وی درمورد آثار تازه منتشرشده در حوزه مطالعات اجتماعی بیان نمود: سه اثر در حوزه ترجمه و ۱۵ اثر در موضوعات اجتماعی جنگ با استفاده از سوژه های پرمخاطب و با تجدیدنظر در شکل و قالب انتشار رونمایی خواهد شد.
سردار نایینی به کتب اسنادی تازه انتشار یافته هم اشاره نمود و اظهار داشت: در بخش اسناد با گویاسازی و آماده سازی اسناد عملیات های بیت المقدس، والفجر ۸، خیبر و بدر، امروز از ۱۲۰ اثر جدید اسنادی که پایه ای برای تحقیقات بعدی است رونمایی خواهد شد.
رونمایی هفتگی آثار مرکز
وی در ادامه توضیحات خود در ارتباط با کتاب های تازه انتشار یافته اظهار نمود: برای معرفی هریک از آثار جدید مرکز، بنابر این است که از هفته آینده "هر هفته یک اثر" رونمایی شود.
مشاور فرمانده کل سپاه با اشاره به سخنان رهبر معظم انقلاب در روز ۳۱ شهریورماه ۱۳۹۹ بیان نمود: در طلیعه چهلمین سالروز دفاع مقدس شاهد تحلیل جامع و مستدل رهبر فرزانه انقلاب و فرمانده معظم کل قوا امام خامنه ای عزیز (مدظله العالی) با برشماری سرفصل های مهمی از دفاع مقدس ملت ایران بودیم.
مرکز اسناد و تحقیقات دفاع مقدس بعنوان یکی از مراکز اصلی پژوهش و تحقیقات دفاع مقدس، با پیشینه ای پرافتخار و برخوردار از منابع دست اول و منحصربه فرد، مصمم است ضمن استمرار فعالیتهای گذشته، برپایه محورهای فوق الذکر در فرمایشات جامع رهبر معظم انقلاب تلاش مضاعفی به عمل آورد تا بخشی از مطالبات و انتظارات معظم له را جامه عمل بپوشد.
تقویت جهت گیری های سابق مرکز به منظور تحقق بخشی از مطالبات و انتظارات رهبر معظم انقلاب
وی با تاکید بر تقویت جهت گیری های سابق مرکز اسناد و تحقیقات دفاع مقدس به منظور تحقق بخشی از مطالبات و انتظارات رهبر معظم انقلاب، عنوان کرد: این مرکز در نظر دارد با بازبینی و تکمیل شناسایی مساله ها و نظام موضوعات، در یک پیکره درخت واره بعنوان نقشه راه مرکز همراه با تدوین شیوه نامه در هر بخش از حوزه تحقیقات جنگ اقدام نماید.
سردار نائینی با اشاره به اینکه توسعه و تقویت تولید آثار مرجع از دیگر اقداماتی است که در دستور کار مرکز قرار دارد، اظهار نمود: مرکز مقرر است با تولید آثار بیشتری نظیر مجموعه روزشمارها، تاریخ شفاهی فرماندهان، اطلس های جنگ، کارنامه عملیات ها و حوزه های تخصصی جنگ با هدف کمک به تولید اثر در حوزه های ترویجی و روایت گری به توسعه و تقویت آثار مرجع بپردازد.
وی اضافه کرد: تبدیل روایت های تاریخی از روش نقلی و شفاهی صرف به گونه های جدید از «مطالعات تاریخی با نگاه راهبردی» با استفاده از اسناد منحصربه فرد و دست اول از دیگر اقدامات مرکز خواهد بود.
برگزاری نشست های منظم تحلیلی تاریخی راهبردی و روش شناسی برای رفع نگرانی دو آفت تحریف و فراموشی در جنگ
رییس مرکز اسناد و تحقیقات دفاع مقدس با تاکید بر برگزاری نشست های منظم تحلیلی تاریخی راهبردی و روش شناسی برای رفع نگرانی دو آفت تحریف و فراموشی در جنگ، اظهار داشت: تجربه عملی دفاع مقدس ملت ایران قدرت دفاعی – سیاسی – فرهنگی و عمق راهبردی جمهوری اسلامی ایران است به همین جهت خط تخریب و تحریف دشمن جدی است. بنابراین نشست هایی را در این رابطه برگزار خواهیم کرد.
وی اظهار نمود: تولید روایت معیار، مستند و مستدل از مجموع یافته ها و روایت های شفاهی و پراکنده و متفاوت و گاهی متناقض از یک حادثه از دیگر اقداماتی است که در دستور کار مرکز اسناد و تحقیقات دفاع مقدس قرار دارد.
سردار نایینی با تاکید بر اینکه مرکز به عمق اجتماعی صحنه های نبرد توجه دارد، بیان نمود: به همین جهت در چند سال گذشته، بیشتر از ۱۵۰ مبحث و سوژه برای انجام تحقیق تعریف شده و در آنها مسائل اجتماعی جنگ، بیش ازپیش مورد توجه قرارگرفته است.
استمرار افزایش سرمایه اسنادی مرکز
وی از استمرار افزایش سرمایه اسنادی مرکز بعنوان یکی دیگر از اقدامات مرکز که در حال انجام می باشد، اشاره و عنوان کرد: تلاش کرده ایم با استفاده از الگوی موفق دوران دفاع مقدس، اسناد مربوط به میدان های جدید مجاهدت های سپاه نظیر جبهه مقاومت، بلایای طبیعی، حوزه های سازندگی، محرومیت زدایی را ثبت و ضبط نماییم. بی نیازی مرکز به لحاظ منابع روایت و استقلال مرکز به لحاظ تولید روایت معیار و استمرار حرکت او سبب رشد روز افزون این مرکز شده است.
مشاور فرمانده کل سپاه اظهار نمود: تلاش کرده ایم در مراحل سازمان دهی، احیاء و گویا سازی اسناد سرعت عمل ببخشیم و همینطور در عرضه خدمات اسنادی به پژوهشگران، نویسندگان و هنرمندان تسهیل نماییم. از طرفی به تقویت بیش ازپیش ظرفیت و سامانه ارتباط با نهادهای پژوهشی و پژوهشگران پرداخته ایم.
وی ضمن اشاره به تقویت حوزه ترجمه آثار دفاع مقدس اظهار داشت: علاوه بر این ترجمه آثار دیگران در مورد جنگ تحمیلی، شناخت نیاز مخاطبان خارجی آثار دفاع مقدس و کوشش برای رفع این نیاز در دستور کار مرکز اسناد و تحقیقات دفاع مقدس قرار دارد.
سردار نایینی با تاکید بر توسعه روز افزون و تخصصی تر تاریخ شفاهی فرماندهان دفاع مقدس بیان نمود: از عالی ترین سطح مدیریت جنگ تا فرماندهان گردان با بیشتر از چهار سال فرماندهی در جنگ بعنوان مهمترین منابع اسنادی با هدف مقابله با تحریف و آفت فراموشی حقایق جنگ، مبادرت به جمع آوری تاریخ شفاهی فرماندهان دفاع مقدس کرده ایم.
وی تعمیم تجربه را از دیگر اقدامات در دست مرکز اسناد و تحقیقات دفاع مقدس معرفی نمود و توضیح داد: موفق به انتشار ۷۰ مجلد روزشمارهای تألیفی دوران دفاع مقدس شده ایم، همینطور موضوعات مربوط به بعد از جنگ با طراحی و تدوین حدود ۱۵۰ مجلد است.
توسعه ارتباطات سایر مراکز
رییس مرکز اسناد و تحقیقات دفاع مقدس توسعه ارتباطات این مرکز با سایر مراکز را از اقدامات مهم در سال های اخیر برشمرد و اظهار داشت: با سپاه های استانی و مراکز حفظ آثار و پژوهشگران در استان ها با هدف تبادل اسناد و کمک به تولید آثار اسنادی و پژوهشی در استان ها ارتباطات مؤثری را برقرار کرده ایم.
وی در خاتمه از تولید و انتشار مجدد فصلنامه نگین اطلاع داد و اظهار داشت: فصلنامه نگین با نگاهی جدید در شکل و محتوای پژوهشی مجدداً منتشر خواهد شد.منبع:

1399/07/07
13:46:05
5.0 / 5
1712
تگهای خبر: ایران , تخصص , تولید , خدمات
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)

تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
لطفا شما هم نظر دهید
= ۳ بعلاوه ۴
سیاسی بین الملل