هزینه های بودجه ای انجمن تئاتر دفاع مقدس كاملا شفاف است

هزینه های بودجه ای انجمن تئاتر دفاع مقدس كاملا شفاف است

مدیرعامل انجمن تئاتر انقلاب و دفاع مقدس با اشاره به آنكه كل بودجه این انجمن 2 میلیارد تومان است، اظهار داشت: میزانِ هزینه كرد بودجه انجمن كاملا شفاف و تمامی برنامه های خودرا بر طبق این بودجه برنامه ریزی كرده ایم.نشست خبری تشریح کارهای انجمن تئاتر انقلاب دفاع مقدس در چهلمین سالگرد حماسه دفاع مقدس با حضور حمید نیلی مدیرعامل این انجمن بامداد امروز (سه شنبه ۲۵ شهریورماه) در تماشاخانه سرو انجام شد.

محکومیت توهین نشریه فرانسوی به ساحت پیامبر اکرم(ص)

نیلی در ابتدای نشست با محکومیت اهانت نشریه فرانسوی شارلی عبدو نسبت به ساحت پیامبر عظیم الشأن اسلام حضرت محمد(ص)، ابراز امیدواری کرد: هم زمان با چهلمین سالگرد حماسه هشت سال دفاع مقدس جامعه تئاتر کشور بتوانند گامی کوچک در امتداد ادای دین خود به شهدای دفاع مقدس بردارند.

رسالت خطیر هنرمندان نسبت به شهادت سپهبد شهید حاج قاسم سلیمانی

وی در ادامه به تشریح گزارش هایی از فعالیت انجمن تئاتر انقلاب و دفاع مقدس در شش گام اشاره نمود و اظهار داشت: انجمن تئاتر انقلاب دفاع مقدس طی سالیان گذشته با مدیران پیشین خود اهتمام کرده تا همیشه بحث پویایی کارهای خود در امتداد هنر انقلاب و دفاع مقدس را حفظ نموده و در حد وسع و توانایی خود، آنها را گسترش دهد.

این مدیر هنری با اشاره به آنکه من نیز از زمان حضورم در این انجمن در جایگاه مدیرعامل تلاش کردم تا همان مرام و شیوه را ادامه دهم اشاره کرد: ورود من به انجمن با یکی از تلخ ترین اتفاقات تاریخ انقلاب کشورمان یعنی شهادت سردار سپهبد شهید حاج قاسم سلیمانی هم زمان بود. اتفاقی که با خود شکوه و شور مردمی در تشییع جنازه سردار مقاومت را به همراه داشت.

هر چه بعنوان کوچک ترین خادم هنرمندان عرصه تئاتر همدوش با دیگر هنرمندان این جبهه و سنگر فرهنگی تلاش نماییم تا در مورد شخصیت سردار بزرگ مقاومت در چارچوب تولید آثار نمایشی به ادای دین، وظیفه و تکلیف بپردازیم باز هم شاید نتوانیم کوچک ترین بخشز از این سهم بزرگ و رسالت عظیم را ادا نماییم. آن گونه که تمامی مردم کشورمان در تشییع پیکر مطهر سردار مقاومت آن چنان سنگ تمام گذاشتند هنرمندان نیز لازم است تا به وسع و توانایی خود ادای دینی نسبت به سردار شهید راه مقاومت کشورمان سپهبد شهید حاج قاسم سلیمانی داشته باشند.جشنواره سردار آسمانی، پاسخی به مطالبه هنرمندان انقلاب و دفاع مقدس بود

نیلی اشاره کرد: در همان روزهای نخست انتشار خبر شهادت سردار سپهبد شهید حاج قاسم سلیمانی طی تعامل با همکارانمان در انجمن تئاتر انقلاب و دفاع مقدس سنگ بنای اولین همایش ملی تئاتر سردار آسمانی را بنیان گذاری کردیم که در همان گام نخست با استقبال باشکوهی از طرف هنرمندان همراه شد.

وی تصریح کرد: همچنین در حاشیه این همایش محفلی را با نام نمایش - خاطره برگزار کردیم که طی آن شاهد حضور هم رزمان، دوستان و برخی از اعضای خانواده سپهبد شهید حاج قاسم سلیمانی برای بازتاب خاطراتشان از این سردار مقاومت بوده اند تا بتوانیم در ادامه راه با استناد از همین خاطرات و گفتگوها دست به تولید آثاری بزنیم که در خور مقام شهید مقاومت و در گامی والاتر گفتمان هنر انقلاب باشد.
وی با اشاره به آنکه طی برگزاری همان همایش تعدادی آثار از طرف هنرمندان شناخته شده کشورمان به دست ما رسید که توسط کارشناسان ما درحال بررسی است تا در صورت امکان کار تولید نمایش ها با محوریت زندگی، مجاهدت، رشادت و شهادت شهید حاج قاسم سلیمانی را آغاز نماییم اضافه کرد: به فاصله اندکی از این رویداد ناگوار شاهد حضور ویروس منحوس کرونا بودیم که تمامی اتفاقات کشور ازجمله کارهای فرهنگ و هنر را تحت تاثیر خود قرار داد.

جشنواره «تئاتر + خانه» اولین رویداد تئاتری در بستر فضای مجازی بود

نیلی اظهار داشت: در شروع سال جدید که شاهد اوج فعالیت هنرمندان تئاتر بودیم ویروس کرونا نوعی رکود و سکون و خمودگی را میهمان فعالیت هنرمندان این عرصه و همین سبب با راه اندازی جشنواره «تئاتر + خانه» سعی کردیم تا نخستین گام را در حوزه استفاده از بستر فضای مجازی برای فعالیت هنرمندان تئاتر آن هم در روزها و شرایط کرونا برداریم. خوشبختانه این جشنواره نیز با استقبال شایانی مواجه گردید و از طرف دیگر توانست فعالیت هنرمندان تئاتر در کشور را همچنان زنده نگاه دارد.

ارسال ۱۳۰۰ اثر به جشنواره تئاتر مقاومت

نیلی گام سوم کارهای انجمن تئاتر انقلاب و دفاع مقدس را انتشار فراخوان هفدهمین جشنواره تئاتر مقاومت و ارسال دعوت نامه برای ۸۰۰ گروه رسمی تئاتر در کشورمان برای حضور در این جشنواره دانست و اشاره کرد: تا اختتام فراخوان ۱۳۰۰ اثر برای ما ارسال شد که تا این لحظه منهای بخش نمایشنامه نویسی، ارزیابی دیگر بخش ها به انتها رسیده است.

انتشار ماهنامه نقش صحنه پس از ۱۰ سال وقفه

مدیرعامل انجمن تئاتر انقلاب و دفاع مقدس گام چهارم را انتشار ماهنامه نقش صحنه بعد از ۱۰ سال وقفه ای که در راه انتشارات این ماهنامه به وجود آمده بود دانست و تصریح کرد: فعالیت ما در امتداد احیای ماهنامه نقش صحنه نیز خوشبختانه با لبیک خوبی از طرف هنرمندان تئاتر همراه شد. سعی کردیم تا با تاکید به عنصر فضای مجازی این ماهنامه را نیز به صورت الکترونیکی منتشر نماییم تا در بطن آن بتوانیم نه فقط به بررسی روند و سیر تحولات عرصه تئاتر کشورمان بپردازیم که تلاش نماییم با رویکرد عمومی در کنار پرداخت به مباحث تخصصی تئاتر، عموم مخاطبان به حوزه هنرهای نمایشی را هرچه بیشتر با این هنر آشنا نماییم.

به گفته نیلی، تا این لحظه سه شماره از این ماهنامه به شکل الکترونیکی چاپ و انتشار یافته است و البته چهارمین شماره آن بعنوان ویژه نامه چهلمین سالگرد انقلاب دفاع سالگرد دفاع مقدس تا اختتام شهریور ماه منتشر خواهد شد.

مدیرعامل انجمن تئاتر انقلاب دفاع مقدس طراحی و راه اندازی سایت تخصصی انجمن را که این روزها مراحل پایانی خودرا سپری می کند از دیگر کارهای انجمن طی چند ماه اخیر دانست و خاطرشنان کرد: این سایت کمک می نماید تا هنرمندان و علاقه مندان به حوزه هنرهای نمایشی، خاصه تئاتر انقلاب و دفاع مقدس بتوانند به ساده ترین شکل ممکن به اخبار و مطالب محتوایی این عرصه دسترسی پیدا کنند.

تبدیل تماشاخانه سرو به کمپانی تولید تئاتر

نیلی درباره راه اندازی مجدد تماشاخانه سرو و رونق آن طی بازه ای کمتر از یک سال از زمان راه اندازی باردیگر آن اظهار داشت: در این راه همراهانی چون امیرحسین شفیعی و توحید معصومی در رونق بخشیدن به کارهای این سالن بسیار فعال بودند و همین طور تلاش می نماییم در آینده ای نزدیک تماشاخانه سرو را در چارچوب یک کمپانی تولیدکننده تئاتر مدیریت نماییم تا کارهای آنرا بتوانیم با نگاهی ن، و جدید و بدیع در حوزه تئاتر به مخاطبان معرفی نماییم.

وی اضافه کرد: تماشاخانه نیز تلاش می کند تا با میزبانی از آثار فاخر نوعی دیگر از جریان سازی و بسترسازی حوزه تئاتر در کشور را برای مخاطبان، علاقه مندان و هنرمندان این عرصه فراهم آورد.اجرای ۴۰ اثر نمایشی و تجلیل از هنرمندان تئاتر دفاع مقدس

نیلی در ادامه نشست خبری به تشریح کارهای در رابطه با چهلمین سالگرد دفاع مقدس پرداخت و تصریح کرد نخستین گام ما با هدف استعدادیابی هنرمندان تئاتر و همین طور احیاء تولیدات نمایش رادیویی تعامل و تفاهمی بود که با رادیو نمایش داشتیم. طی آن جشنواره رادیویی راویان حماسه را برگزار کردیم که بیش از ۸۰ اثر در دو بخش روایت گری و نمایش رادیویی به دست دبیرخانه مجازی ما تا امروز رسیده است.

وی اظهار داشت: همین طور طی تفاهم نامه ای با سازمان فرهنگی هنری شهرداری بنا داریم تا ۴۰ نمایش خیابانی از تولیدات هنرمندان به نام عرصه نمایش خیابانی کشورمان را با محوریت دفاع مقدس در ضمن هفته بزرگداشت چهلمین سال دفاع مقدس در سطح پایتخت به اجرا درآوریم. در دهه نخست مهرماه با همکاری سازمان فرهنگی هنری شهرداری تهران مراسمی برای تجلیل و تقدیر از هنرمندان فعال در عرصه تئاتر دفاع مقدس خواهیم داشت.

کرمان میزبان دومین همایش تئاتر سردار آسمانی

مدیر عامل انجمن تئاتر انقلاب و دفاع مقدس در مورد کارهای پژوهشی انجمن اظهار داشت: انتشار ویژه نامه نقش صحنه را نیز با همین موضوع با نگاهی به اوج و فرود تئاتر دفاع مقدس از آغاز تا کنون داریم. تئاتر دفاع مقدس فراز و فرودهایی داشته است به این معنا که در بعضی سال ها تئاتر دفاع مقدس اوج بسیاری می گیرد و در بعضی سال ها هم کم رنگ می شود. به همین دلیل نشستی را با موضوع لطمه شناسی تئاتر دفاع مقدس در چهار دهه اخیر ترتیب داده ایم که مقرر است در سالن مشاهیر تئاتر شهر اجرا شود که به زودی از طرف روابط عمومی انجمن جزئیات آن منتشر خواهد شد.

وی اضافه کرد: انجمن تئاتر انقلاب و دفاع مقدس با همکاری اداره کل ارشاد اسلامی استان کرمان نیز قرار شد دومین همایش سردار آسمانی را در زمان شهادت سردار برگزار نماییم که الان در حال گردآوری آثار آن هستیم و اساس این کار هم اجرای تئاتر خیابانی است، اما چند تئاتر صحنه ای هم به صورت میهمان در کرمان خواهیم داشت.

نیلی در ادامه اظهار داشت: سه رونمایی کتاب نیز شامل دو نمایشنامه از لیلی عاج درباره شهید ابراهیم هادی و کتاب چهار شهید خلبان از شهرام کرمی و یک کار پژوهشی شامل نقد چهل نمایشنامه جریان ساز دفاع مقدس با قلم آقای مهدی نصیری داریم که در این ایام رونمایی خواهد شد و آخرین موضوع نیز نمایشگاه زخم عتیق است که با واژه مقاومت هم راه است. چونکه همه شهدای دفاع مقدس سرلوحه شان قیام عاشورا بود پس این نمایشگاه را با محوریت ادوات تعزیه، نسخ خطی و نشست های تخصصی و پژوهشی آنرا ادامه خواهیم داد.

جشنواره تئاتر مقاومت به شکل رویدادی حقیقی برگزار می شود

نیلی درباره برگزاری جشنواره هفدهم تئاتر مقاومت باتوجه به وضعیت ویروس کرونا در کشور به شکل رویدادی حقیقی و یا برگزاری آن در بستر مجازی گفت تصمیم آنست که این رویداد را با رعایت تمامی ضوابط و قواعد فاصله گذاری اجتماعی و شیوه نامه های بهداشتی به شکل حقیقی برگزار نماییم. البته برنامه های جایگزینی را نیز در صورتیکه دامنه شیوع ویروس کرونا و موج های بعدی آن به شکلی پیش رود که امکان برگزاری این رویداد را از ما سلب کند برای عدم وقفه در برگزاری و برگزاری این جشنواره اتخاذ شده است.

وی اشاره کرد: طی چند وقت اخیر کتاب های بسیار گران سنگی از سرداران شهید دوران حماسه سازی هشت سال دفاع مقدس تولید شده است که یکی دیگر از اولویت های ما گام برداشتن در امتداد تولیدات هنری بواسطه این آثار مکتوب و ماندگار است و امیدواریم تا آخر سال بتوانیم با استناد به همان کتاب ها و آثار فاخری که در جشنواره هفدهم تئاتر مقاومت ارائه خواهد شد شاهد چاپ نمایشنامه های بهادار در عرصه تئاتر انقلاب باشیم.

بودجه انجمن ۲ میلیارد تومان است

نیلی در پاسخ به پرسش خبرنگار ایرنا در خصوص شفاف سازی در مورد بودجه حمایتی و تزریقی انجمن تئاتر انقلاب دفاع مقدس اظهار داشت: بودجه تام و تمام ما ۲ میلیارد تومان است که در حوزه شفاف سازی و در امتداد فعالیت هایمان سعی کردیم تا همیشه گام های مؤثری برای نحوه هزینه کرد بودجه را بوسیله رسانه ها منتقل نماییم. از طرف دیگر تلاش می نماییم در بهترین صورت ممکن ضمن بهره برداری صحیح و اصولی از این بودجه محدود برنامه های خودرا تا اختتام پیش ببریم.


1399/06/26
11:33:04
5.0 / 5
2144
تگهای خبر: پایتخت , تخصص , تولید , جامعه
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)

تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
لطفا شما هم نظر دهید
= ۱ بعلاوه ۴
سیاسی بین الملل