تغییرات گسترده در وزارت دفاع عراق:

یك فرمانده جنگ با داعش رئیس ستاد كل ارتش عراق شد

یك فرمانده جنگ با داعش رئیس ستاد كل ارتش عراق شد

سیاسی: در ادامه تغییر و تحول ها در وزارت دفاع از زمان آغاز به كار دولت «مصطفی الكاظمی»، امروز یكشنبه سپهبد ستاد «عبدالامیر یارالله» كه در جریان آزادسازی شهرهای اشغالی عراق از دست گروه تروریستی داعش، فرماندهی عملیات موصل را به عهده داشت، بعنوان رئیس ستاد ارتش عراق انتخاب گردید.


وزیر دفاع عراق امروز شنبه به خبرگزاری رسمی عراق (اینا) گفته است که سپهبد ستاد عبدالامیر یارالله بعنوان رئیس جدید ستاد کل ارتش عراق برگزیده شده است.
«جمعه عناد» افزود که باتوجه به انتصاب سپهبد ستاد «عثمان الغانمی» به وزارت کشور، سپهبد ستاد یارالله جایگزین وی در ریاست ستاد کل ارتش عراق شده است.
وی ادامه داد، در همین راستا سپهبد ستاد «عبدالامیر الشمری» بعنوان معاون فرماندهی عملیات مشترک نظامی برگزیده شده است.
وی خاطر نشان ساخت که نخست وزیر بعنوان فرمانده کل نیروهای مسلح عراق طی امروز و فردا (دوشنبه) بطور رسمی این تغییر و تحول های جدید نظامی را در وزارت دفاع عراق اعلام می کند.
عبدالامیر یارالله که قبل از این مسئولیت فرماندهی عملیات مشترک عراق را نیز بر عهده داشته، یکی از فرماندهان ارشد نظامی عراق در مبارزه با گروه تروریستی داعش از ۲۰۱۴ تا ۲۰۱۷ بشمار می رود و جزو فرماندهان محبوب نظامی عراق است که رابطه خوبی با الحشد الشعبی دارد.
عبدالامیر الشمری نیز قبل از این فرمانده عملیات امنیت بغداد را برعهده داشت که در جریان اعتراضات اجتماعی، «حیدر العبادی» نخست وزیر وقت در ۱۸ مارس ۲۰۱۶ (۲۸ اسفند ۹۴) او را از این سمت کنار گذاشت.
طبق گزارش های رسانه ای، مصطفی الکاظمی نخست وزیر و فرمانده کل نیروهای مسلح عراق دست به تغییر و تحول تازه در چند پست مهم در وزارت دفاع زده است.
طبق این گزارش، عبدالامیر یارالله بعنوان رئیس کل ستاد ارتش، عبدالامیر الشمری معاون فرماندهی عملیات مشترک نظامی، سپهبد «عبدالامیر الزیدی» معاون رئیس کل ستاد ارتش در امور عملیات نظامی و سپهبد «باسم الطائی» بعنوان معاون رئیس کل ستاد ارتش در امور ادارای برگزیده شده اند.
در همین چارچوب، سپهبد «علی الاعرجی» بعنوان دبیر کل وزارت دفاع، سپهبد «عماد الزهیری» بعنوان بازرس نظامی در وزارت دفاع و سرلشکر «علی الماجدی» بعنوان فرمانده جدید عملیات امنیت سامراء انتخاب شده اند.
مصطفی الکاظمی به دور از هیاهوی رسانه ای و جنجال سیاسی، در هفته های اخیر تغییرات گسترده ای در صفوف نظامیان عراق به وجود آورده است.
تغییر فرمانده نیروهای زمینی ارتش و فرماندهی عملیات بغداد در طول دو روز اخیر و بازگرداندن فرمانده نیروهای سازمان مبارزه به تروریسم به خدمت و ارتقا سمت او به رئیس سازمان مبارزه با تروریسم همچون این تغییرات بوده است.
الکاظمی طی حکمی در ۱۸ ماه می (۲۹ اردیبهشت ماه ۹۹) سرلشکر ستاد «قاسم المحمدی» را بعنوان فرمانده جدید نیروهای زمینی ارتش عراق برگزید.
این پست قبل از آن در اختیار سپهبد ستاد «جمعه عناد سعدون» وزیر دفاع فعلی در دولت الکاظمی بود که به سبب انتصاب جمعه عناد به وزارت دفاع، نخست وزیر عراق، المحمدی را جایگزین او کرده است.
فرمانده کل نیروهای مسلح عراق همین طور در ۱۹ ماه می (۳۰ اردیبهشت ماه ۹۹) طی حکمی جداگانه سپهبد ستاد «قیس المحمداوی» را بعنوان فرمانده جدید عملیات امنیت بغداد برگزیده است.
الکاظمی همین طور در همان آغاز کار دولت خود بعنوان نخست وزیر و فرمانده کل نیروهای مسلح عراق، سرلشکر «عبدالکریم خلف» را که سمت سخنگوی فرمانده کل نیروهای مسلح را در دولت عبدالمهدی برعهده داشت، برکنار و سرتیپ «یحیی رسول» سخنگوی فرماندهی مشترک را جایگزین او کرد.
الکاظمی در همین راستا «تحسین الخفاجی» سخنگوی سابق وزارت دفاع را بعنوان جانشین سرتیپ رسول، به سمت سخنگوی فرماندهی مشترک نظامی عراق ارتقا داده است.
دولت الکاظمی در نخستین دستورات خود، سپهبد ستاد «عبدالوهاب الساعدی» را به خدمت برگرداند و سمت او را از فرماندهی نیروهای سازمان مبارزه با تروریسم به ریاست این سازمان ارتقا داد و در عوض سپهبد ستاد ««طالب شغاتی» رئیس سابق این تشکیلات نظامی را بازنشسته کرد.
تاکنون اغلب تغییر و تحول هایی که الکاظمی به آن در صفوف نظامی انجام داده متعلق به وزارت دفاع است و کمتر وزارت کشور را گرفتار تغییر و تحول کرده است.
از مهمترین تغییرات در وزارت کشور عراق تاکنون، انتقال یکی از فرماندهان ارشد دفاع به سمت وزارت کشور بوده است.
الکاظمی در کابینه جدید خود سپهبد ستاد عثمان الغانمی رئیس ستاد ارتش را که از فرماندهان ارشد دفاعی محسوب می شود، به سمت وزارت کشور برگزیده است.
برخی منابع خبری از احتمال تغییر «فالح الفیاض» رئیس سازمان «الحشد الشعبی» توسط الکاظمی آگاهی داده اند، اما هنوز نه فرماندهی نیروهای مسلح و نه این سازمان این اخبار را بطور قطع و یقین تایید نکرده اند.منبع:

1399/03/19
10:38:18
5.0 / 5
2893
تگهای خبر: كشور , نخست وزیر
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)

تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
لطفا شما هم نظر دهید
= ۴ بعلاوه ۲
لینک دوستان سیاسی
سیاسی بین الملل