سخنگوی سازمان انرژی اتمی:

عوامل خرابكاری در سایت نطنز شناسایی شدند

عوامل خرابكاری در سایت نطنز شناسایی شدند

سخنگوی سازمان انرژی اتمی از شناسایی عوامل خرابكاری در حادثه نطنز توسط دستگاه های امنیتی آگاهی داد و اظهار داشت: موضوع در دست پیگیری است.


به گزارش روز یکشنبه ایرنا، بهروز کمالوندی در گفت و گویی تلویزیونی درباره آخرین تحولات مربوط حادثه انفجار و آتش سوزی در تاسیسات هسته ای نطنز ( اینجا بخوانید) و احتمال اینکه بازرسان آژانس بین المللی انرژی اتمی جاسوس باشند، اضافه کرد: ما غیر از بازرس، بارها حملات سایبری را داشتیم و آنها را دفع کردیم. تعداد زیادی خرابکاری صنعتی داشتیم و از موارد زیادی که کشف کردیم، نمایشگاهی داریم که البته همه اینها مواردی نیست که بخواهیم به بازرس انتساب دهیم. اما می تواند بازرس هم عامل باشد. باید مراقبت نماییم و می توانم بگویم مراقبت خوبی هم شده و اشراف کامل وجود دارد.
سخنگوی سازمان انرژی اتمی با اعلان اینکه حادثه نطنز متاسفانه جنبه خرابکاری دارد، اظهار داشت: این سازمان های امنیتی هستند که باید دقیق بررسی نمایند و قرار هم بر این بوده که آنها در این زمینه اظهار نظر کنند و تحقیقاتشان ادامه دارد و تا آنجایی که اطلاع داریم عوامل را کشف کرده اند و دلیلهای، روش و چگونگی را هم می دانند و نسبت به این مساله اشراف دارند.
وی اشاره کرد: ما جزئیات دقیق را نمی دانیم، اما تا اندازه ای که به ما گفته اند، چون موضوع در دست پیگیری و بررسی است معذوریم که بیشتر در ارتباط با آن صحبت نماییم.
سخنگوی سازمان انرژی اضافه کرد: هدف آنها ضربه زدن به ما در تولید مواد غنی شده است، ولی نتوانستند به هدف خود برسند، پس ما یک سالن دیگر به هم به تجهیزات خود اضافه می نماییم، حالا تولید ما آسیبی ندیده و تلاش مذبوحانه آنها، ما را متوقف نکرده است.
کمالوندی با تشبیه کردن صحنه فعلی به صحنه جنگ اظهار داشت: ممکنست در این صحنه ضربه ای بخوریم ولی این صحنه انگیزه ما برای دفاع و کار را بیشتر کرده است.
سخنگوی سازمان انرژی اتمی با اشاره به اینکه آژانس تحت فشار است، اظهار داشت: فشار سیاسی واقعیتی بر سازمان هاست آقای گروسی اظهار داشت که فشار هست ولی تلاش می کند حرفه ای عمل کند.
وی با اشاره به سفر مدیرکل آژانس بین المللی انرژی اتمی به ایران و درخواست آژانس برای از بازدید از دو محل اظهار داشت: متاسفانه در طول ۲ سال قبل رژیم صهیونیستی با کمک آمریکا تلاش نموده اند که در شورای حکام جو را مقابل ایران به هم بزنند، اما ایران هم در مسافرت آقای گروسی بسیار خردمندانه با این درخواست برخورد کرد و با ارائه مقاله ها و استدلال های حقوقی که چرا ایران نباید به این سوالات پاسخ بدهد وی را قانع کرد.
کمالوندی افزود: جمهوری اسلامی ایران چیزی برای پنهان کردن ندارد، پس اجازه دسترسی به محل مورد درخواست آژانس را داد، چونکه ادامه این مساله و اجازه ندادن به آژانس به نفع آمریکا بود، ایران نشان داد توانمندی دیپلماتیک و حقوقی بالایی دارد، وزارت امور خارجه هم نقش زیادی در این مساله دارد.
به گفته سخنگوی سازمان انرژی اتمی بازدید محل دوم مورد درخواست آژانس در اواخر ماه سپتامبر انجام می شود.1399/06/18
10:13:53
5.0 / 5
2137
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)

تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
لطفا شما هم نظر دهید
= ۶ بعلاوه ۱
لینک دوستان سیاسی
سیاسی بین الملل