با حضور وزیر دفاع در نمایشگاه نهضت قطعه سازی ؛

رونمایی از گیربكس بومی شناورهای گشتی، جستجو و نجات

رونمایی از گیربكس بومی شناورهای گشتی، جستجو و نجات

سیاسی: با حضور وزیر دفاع و پشتیبانی نیروهای مسلح گیربكس دریایی بومی سازی شده انواع شناورهای دریایی در نمایشگاه نهضت قطعه سازی رونمایی گردید.


به گزارش سیاسی به نقل از ایرنا، سرتیپ امیر حاتمی روز پنجشنبه در آیین رونمایی از این دستاورد باارزش گفت: در سال مزین به شعار" جهش تولید" و با توجه به تأکیدات مقام معظم رهبری در خصوص حرکت شتابنده در امتداد بومی سازی محصولات دفاعی و نظر به نقش کلیدی سامانه های قوای محرکه در تولید شناورهای نظامی و غیرنظامی تندرو، سازمان صنایع دریایی وزارت دفاع در راه دستیابی به خودکفایی در طراحی و تولید این زنجیره مهم و حیاتی و رفع گلوگاه های سامانه قوای محرکه شناور، موفق به بومی سازی گیربکس دریایی شد.
وزیر دفاع و پشتیبانی نیروهای مسلح با اعلان اینکه در صنایع کشتی سازی یکی از حوزه های اصلی و گلوگاه های مهم، سامانه های قوای محرکه و زیرمجموعه های آن شامل موتور، گیربکس و سامانه رانش است، اضافه کرد: کشورهای غربی در دهه های گذشته و به روش های مختلف از ورود این سامانه ها به جمهوری اسلامی ممانعت می کردند و در نهایت همین تحریم ها برای سیستم دفاعی کشور فرصتی را فراهم آورد تا با تاکید بر ظرفیت و توانمندی بومی این محصولات را به مرحله تولید برسانند.
حاتمی، رفع گلوگاه های موجود در تامین انواع سامانه های انتقال قدرت شناورها، دستیابی به فناوری و دانش طراحی و ساخت سامانه های هیدرولیک، کلاچ و سایر اجزای سیستم انتقال قدرت، صرفه جویی ارزی و اقتصادی کشور و همین طور ایجاد چرخه تامین قطعات را از مهمترین اهداف تولید گیربکس دریایی برشمرد.
وی با اعلان اینکه تولید محصولات حوزه قوای محرکه و رانش دریایی به سبب نیازمندی های این حوزه به زیرساخت های عمیق دانشی و همین طور هزینه های سرمایه ای سخت افزاری و نرم افزاری از پیچیدگی های زیادی برخوردار است، اشاره کرد: متخصصان سازمان صنایع دریایی وزارت دفاع با تحقیق گسترده در این عرصه و باتوجه به نیاز مبرم حوزه نظامی و غیرنظامی به این سامانه ها موفق شدند در ۱۲ ماه گیربکس ۱۶۵۰ اسب بخار را طراحی و تولید کنند.
وزیر دفاع و پشتیبانی نیروهای مسلح با بیان قابلیت این گیربکس در حوزه نظامی اظهار داشت: نیروها و یگان های نظامی در حوزه رزم، ماموریت و صحنه نبرد نیازمند استفاده از شناورهای سبک، تندرو، جستجو و نجات با قدرت مانور بالا هستند و این سیستم رانش نیاز نیروهای مسلح را تامین خواهدنمود.
حاتمی در تشریح قابلیت این سیستم رانش در حوزه غیرنظامی اظهار داشت: از این سیستم می توان در شناورهای غیرنظامی مانند شیلات، سازمان اداره و بنادر و بعضی از واحدهای امنیتی و حفاظتی ساحلی نیز بهره برد.
وی گیربکس دریایی را یک واسط اصلی و ضروری میان تولید توان موتور و واحد پیشران عنوان نمود و اضافه کرد: طراحی و انتخاب یک گیربکس مناسب از ضروریات یک شناور است چونکه قادر می باشد بوسیله اجزای تشکیل دهنده خود انتقال حرکت و گشتاور محور محرک را به سایر محورهای ضروری انتقال دهد.منبع:

1399/06/14
15:10:31
5.0 / 5
1782
تگهای خبر: تخصص , تولید , سازمان , سیستم
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)

تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
لطفا شما هم نظر دهید
= ۸ بعلاوه ۵
سیاسی بین الملل