در پایان روز نخست حضور رئیس مجلس در استان خوزستان انجام شد

تاكید قالیباف بر نظارت میدانی و شنیدن بی واسطه مشكلات مردم

تاكید قالیباف بر نظارت میدانی و شنیدن بی واسطه مشكلات مردم

به گزارش سیاسی رئیس مجلس شورای اسلامی با اشاره به اینكه نظارت میدانی مجلس یازدهم را از خوزستان شروع كردیم تا دینمان را به مردم این سرزمین ادا نماییم، اظهار داشت: نظارت میدانی مجلس سبب شنیده شدن مشكلات مردم بدون واسطه می شود.


به گزارش سیاسی به نقل از ایسنا، در ادامه نظارت میدانی رئیس مجلس شورای اسلامی بر حوزه های انتخابیه استان خوزستان محمدباقر قالیباف شامگاه سه شنبه طی نشستی به بررسی مشکلات و دغدغه های مطرح شده از طرف مردم آبادان، خرمشهر، هندیجان و ماهشهر پرداخت و همین طور بوسیله ویدئوکنفرانس با فعالان اجتماعی، فرهنگی و اقتصادی این استان گفت و گو کرد و در جریان مطالبات و مسائل آنان قرار گرفت.
رئیس قوه مقننه ضمن تسلیت ایام سوگواری سالار شهیدان و امام سجاد (ع) از رعایت پروتکل های بهداشتی از طرف مردم خوزستان در امتداد برگزاری مراسم های مذهبی قدردانی نمود و اظهار داشت: این اقدام مردم به دنیا نشان داد که محبان دوده (ع) در پاسداشت فرهنگ عاشورا ثابت قدم هستند؛ همین طور ملت ایران نشان دادند هر وقت اراده کنند، می توانند حضور وظیفه شناسانه برای انجام کارهای مهم داشته باشند.
مردم خوزستان با هر سلیقه و گرایش قومی پای انقلاب و حفظ وطن ایستادند
قالیباف با اشاره به اینکه نظارت میدانی مجلس یازدهم یکی از مهمترین اهداف این دوره مجلس شمرده می شود، اظهار نمود: رهبر انقلاب از مجلس یازدهم بعنوان مجلس امید و انتظار یاد کردند بدین سبب در نخستین نظارت میدانی به خوزستان سفر کردیم چونکه احساس می شد که مردم این خطه با هر نوع سلیقه و گرایش قومی پای انقلاب اسلامی و حفظ وطن ایستادند و مجاهدت کردند.
وی با اعلان اینکه نظارت میدانی مجلس یازدهم را از استان خوزستان شروع کردیم تا دینمان را به مردم این سرزمین ادا نماییم، اضافه کرد: در سفرهای مختلف به خوزستان احساس کردم مردم این منطقه حس محرومیت و تبعیض دارند که البته درست است چونکه امکانات قابل توجه و فرصت های زیادی پیش روی آنها وجود دارد.
رئیس قوه مقننه اشاره کرد: عرصه کشاورزی، تجارت، صنعت، معدن و حدود ۵ میلیون جمعیت فرصت های بزرگی برای راهگشایی از مشکلات استان فراهم می آورد اما با چالش هایی هم روبه رو هستیم.
رئیس مجلس شورای اسلامی با اشاره به اینکه مردم شهرستان های آبادان، خرمشهر، هندیجان و ماهشهر معیشت، اشتغال، تأمین آب آشامیدنی، مشکل فاضلاب و فرسودگی شهر را همچون مشکلات و دغدغه های خود می دانند، اظهار نمود: امیدوارم با رویکرد نظارتی مجلس یازدهم و حضور میدانی شاهد حل مشکلات باشیم چونکه قصدمان از این سفرها مچ گیری نیست بلکه پیگیری برای برطرف نمودن امور، پاسخگویی مسئولان و در صورت نیاز قانون گذاری است.
وی با تاکید بر اینکه نمایندگان مجلس خودرا نماینده مردم خوزستان می دانند، اضافه کرد: بر این اساس باید تلاش نماییم تا تصمیماتمان سبب حل مشکلات جامعه شود.
قالیباف شنیدن مشکلات جامعه از زبان مردم را دارای اهمیت دو چندان دانست و اضافه کرد: در دیدار با مردم خرمشهر، خانمی کاملا شفاف عنوان نمود که امکانات و بودجه وجود دارد اما در نوع هزینه کردها مشکلاتی مشاهده می شود بنابراین نظارت جدی باید صورت گیرد، البته کارهای قابل توجهی انجام شده اما بخش عمده ای از کارها باقی مانده که باید اجرایی شود.
رئیس مجلس شورای اسلامی شنیدن مشکلات مردم بدون واسطه را یکی از آثار نظارت میدانی مجلس دانست و افزود: کارآمدسازی، مردمی سازی و شفاف سازی از رویکردهای قوه مقننه است که با نظارت میدانی و کمک مردم و نمایندگان محقق می شود.
وی در ادامه اشاره کرد: جوانان برای برطرف نمودن امور مردم باید در صحنه کار باشند و خودرا شریک مسئولان بدانند؛ در واقع مردمی سازی اقتصاد به معنای استفاده جامعه از تمام ظرفیت ها و بالعکس است.
تمرکزگرایی و تصمیم گیری از بالا به پایین ریشه بروز خیلی از مشکلات
قالیباف با اشاره به مشکلات مطرح شده از طرف صیادان و فعالان تجاری خرمشهر و آبادان، اظهار داشت: گاهی اوقات تصمیمات اتخاذ شده در تهران سبب ایجاد مشکلات دیگری در استانها می شود.
رئیس قوه مقننه ریشه بروز خیلی از مشکلات را تمرکزگرایی و تصمیم گیری از بالا به پایین دانست و اضافه کرد: این مهم در حالی است که برای تصمیم گیری درست ابتدا باید حرف مردم را بشنویم سپس با متخصصان مشورت نماییم و همین طور ظرفیت ها و جغرافیای بومی هر منطقه را بشناسیم و بعد تصمیم گیری نماییم.
وی با اعلان اینکه فرصت های مختلفی برای توسعه کشاورزی، ارتقاء سطح محیط زیست، صنعت فولاد و تجارت در منطقه شادگان وجود دارد اما مردم این حوزه با سختی و مشقت زندگی می کنند، اشاره کرد: زیبنده نیست بعد از گذشت ۳۰ سال از آخر جنگ شاهد برطرف نشدن بعضی از مشکلات در مناطق مختلف استان خوزستان به خصوص خرمشهر باشیم.
رئیس نهاد قانونگذاری با اشاره به تدوین برنامه هفتم توسعه کشور در سال آینده، اشاره کرد: بدون شک تلاش خواهیم کرد احکام برنامه یاد شده باتوجه به نیازهای استانی مانند نیازهای استان خوستان تنظیم و تدوین شود تا از همه ظرفیت های استانها به درستی بهره گیری صورت گیرد.
گفت وگوی صریح و شفاف فعالان اجتماعی، فرهنگی و اقتصادی با رئیس مجلس
بر اساس این گزارش محمدباقر قالیباف، رئیس قوه مقننه بوسیله ویدئوکنفرانس با برخی از فعالان اجتماعی، فرهنگی و اقتصادی آبادان، خرمشهر، هندیجان و ماهشهر دیدار و گفت و گو کرد.
در ابتدای این دیدار ویدئوکنفرانسی یکی از فعالان اجتماعی شادگان از ضعف خدمات پزشکی و دندانپزشکی در این شهرستان گلایه نمود و اظهار داشت: عده ای از جوانان شادگان به سختی توانستند در یکی از زیرشاخه های رشته پزشکی در دانشگاه قبول شوند و برای فعالیت تعهد دادند اما وزارت بهداشت از جذب آنها سر باز زد، بدین جهت درخواست می شود تا شرایط صدور مجوز برای ادامه تحصیلات تکمیلی این دانشجویان فراهم گردد.
همچنین عبادی، یکی از فعالان اجتماعی هندیجان شناسایی رفع موانع تولید در منطقه مذکور را یکی از دغدغه های مردم منطقه عنوان نمود و اضافه کرد: متأسفانه به سبب نبود مجموعه های فرآوری در هندیجان شاهد خام فروشی تولیدات این شهرستان هستیم؛ این در حالیست که ظرفیت های زیادی در حوزه معادن، انرژی و کشاورزی برای ایجاد ارزش افزوده وجود دارد.
وی در ادامه صحبت هایش خواهان رفع مشکلات فعالان صنعت میگو و فعال سازی مسئولیت اجتماعی وزارت نفت برای کاهش صدمه های ناشی از کارهای صنایع پتروشیمی در هندیجان شد.
همچنین یکی از نمایندگان صنف صیادان از هندیجان تأمین سوخت قایق صیادان را از مشکلات جدی مردم هندیجان دانست و اظهار نمود: متأسفانه باوجود سختی شغل صیادی و فعالیت بیش از ۸ هزار صیاد در هندیجان این شغل جزو مشاغل سخت نمی گردد، بدین جهت خواهان رسیدگی به این مساله هستیم.
در ادامه ارتباط ویدئوکنفرانسی رئیس مجلس شورای اسلامی یکی از فعالان فرهنگی از بندر ماهشهر هجمه فرقه های ضاله به جوانان ماهشهری، بیکاری، آمار پایین ازدواج، عدم حمایت کافی منطقه ویژه اقتصادی از جوانان بومی، پایین بودن سرانه ورزشی و نبود سالن های ورزشی و عدم شفافیت در تقسیم بودجه فرهنگی شهرستان را همچون مشکلات منطقه بندر ماهشهر عنوان نمود.
بر اساس این گزارش، یکی از فعالان فرهنگی شهر چمران هم خواهان احیای اراضی کشاورزی این منطقه برمبنای رهنمودهای رهبر انقلاب و همین طور راه اندازی درمانگاه شبانه روزی و رفع معضل اسناد اراضی مسکونی شهر چمران شد.
همچنین یکی از اعضای شورای اسلامی شهر بندر امام خمینی(ره) هم وجود آمار بالای سکونتگاه های غیررسمی را از مشکلات این منطقه دانست و اشاره کرد: امروزه نداشتن فاضلاب شهری سبب ایجاد مشکلات برای مناطق مختلف این بندر شده و رفع این مساله نیازمند همکاری جدی پتروشیمی ها است.
همچنین این عضو شورای شهر بندر امام خمینی(ره) خواهان ارتقاء این منطقه به شهرستان شد تا بزرگترین بندر تجاری غرب آسیا بتواند به جایگاه واقعی خود برسد.
منبع:

1399/06/12
08:28:47
5.0 / 5
1804
تگهای خبر: ایران , تخصص , تولید , جامعه
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)

تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
لطفا شما هم نظر دهید
= ۲ بعلاوه ۵
لینک دوستان سیاسی
سیاسی بین الملل