معاون تربیت و آموزش ارتش:

فعالیت علمی همچون ماموریت های ارتش است

فعالیت علمی همچون ماموریت های ارتش است

به گزارش سیاسی معاون تربیت و آموزش ارتش جمهوری اسلامی ایران با تاكید بر لزوم تربیت نیروی اندیشمند مدافع ارزش ها، اظهار داشت: كارهای علمی همچون ماموریت های ارتش است.


به گزارش سیاسی به نقل از ایرنا از روابط عمومی بنیاد حفظ آثار و نشر ارزش های دفاع مقدس، امیر سرتیپ «حسین شیخ» معاون تربیت و آموزش ارتش جمهوری اسلامی ایران بامداد امروز – دوشنبه - در همایش «آموزش مجازی آشنایی با علوم و معارف دفاع مقدس» که در موزه انقلاب اسلامی و دفاع مقدس برگزار شد، با اشاره به اقدامات ارتش جمهوری اسلامی ایران در جهت تربیت عنصر رزمنده با هدف اندیشه پروری، اضافه کرد: نظام های آموزشی به دنبال ارائه دانش، برای انجام ماموریت در بستر خاصی هستند، بدین سبب علم در بستر ماموریت تعریف می شود و ما در حوزه دانش، ماموریتی فعالیت می نماییم.
وی با تاکید بر این که آموزش باید با تعیین هدف رفتاری، منجر به تغییر رفتار شود، افزود: ما تقدم تربیت بر آموزش را مد نظر داریم؛ چونکه دانش اگر دست یک انسان تربیت شده قرار نگیرد، می تواند فاجعه ایجاد کند؛ بدین سبب آن چه موجب مانایی ما در ماموریت ها می شود، مجهز کردن نیروی انسانی به دانش هدفمند است.
معاونت تربیت و آموزش ارتش جمهوری اسلامی ایران در تشریح سه نگرش در حوزه دانش، اظهار داشت: «دانش نظری» آن چیزی است که در انتقال مفاهیم از آن بهره می بریم، «دانش عملی» اجرای آن مفاهیم در کار است و «دانش سازگاری» نیز تلفیق «دانش نظری» و «دانش عملی» است که موجب مانایی افراد در مقابل تهدیدات خواهد شد.
سرتیپ شیخ با تاکید بر اینکه باید به سمت بارور کردن اندیشه ها و نگرش ها برویم، تصریح کرد: باید در عرصه تهدید، با استفاده از ابزارها، خودرا مجهز به نگرش و بینش نماییم و راه دیگری نداریم. اگر نتوانیم ارزش های دفاع مقدس و انقلاب اسلامی را به نسل جوان منتقل نماییم، رقیب در این حوزه از ما جلو خواهد زد؛ بدین سبب همه دستگاه ها موظف می باشند که این ارزش ها را با هر ابزاری که امکان دارد، به نسل های آینده منتقل کنند.
وی تصریح کرد: همه دستگاه ها باید در یک کارگروه علمی، در جهت تربیت نیروی مدافع ارزش ها که با اندیشه دفاع می کند، حرکت کنند و با ابزارهای متفاوت، در این جهت گام بردارند.
معاونت تربیت و آموزش ارتش «تربیت» را «همراه شدن با فرهنگ سازمانی» و نیز «همراه شدن با محیط کاری» عنوان نمود و اظهار داشت: آموزش و پرورش تقدم پرورش بر آموزش ندارد؛ بدین سبب ما در ارتش و نیروهای مسلح، دوره های فنی و مهارتی را برای جوانانی که از آموزش بیرون آمده اند، برگزار می نماییم.آمادگی برای برگزاری آموزش های الکترونیکی
در ادامه امیر «حمیدرضا گرامی» مسوول سازمان آموزش و پژوهش های دفاع مقدس بنیاد حفظ آثار و نشر ارزش های دفاع مقدس روز دوشنبه در همایش «آموزش مجازی و آشنایی با علوم و معارف دفاع مقدس ویژه کارکنان دولت» درباره برخی فعالیتهای صورت گرفته در حوزه آموزشی دفاع مقدس اظهار داشت: در بخش آموزش و پژوهش فعالیتهای خوبی انجام شده است. یک هزار و ۶۰۰ استاد برای دروس دفاع مقدس داریم که در دانشگاه های سراسر کشور دو واحد درسی «آشنایی با علوم و معارف دفاع مقدس» را با اصول و روش های دانشگاه تدریس می کنند که مصوبات آن در شورای انقلاب فرهنگی به تصویب رسیده و موضوعاتش تدوین شده است.
وی در ادامه اضافه کرد: دلیل دعوت از نمایندگان وزارتخانه ها این است که از آموزش مبانی دفاع مقدس پشتیبانی کرده و به کارکنان خود نیز آموزش دهند. این کار به صورت پایلوت برای بیش از ۴۰۰ کارمند انجام شده است.
گرامی خاطرنشان کرد: آمادگی داریم این آموزش ها را به صورت الکترونیکی برگزار نماییم. در وزارت آموزش و پرورش کار آموزش را با برخی از معلمان شروع کرده و درخواست داریم در جهت تاکید رهبر معظم انقلاب اسلامی برای انتقال فرهنگ دفاع مقدس به نسل های آینده، این کار به درستی صورت گیرد. چنانچه می بینیم امروز دفاع مقدس به فرهنگ مقاومت تبدیل گشته و جوان امروز در میدان مقاومت حضور پیدا می کند.آموزش «سواد رسانه ای» باید در اولویت کار همه دستگاه ها قرار گیرد
حسین همراهی مشاور ایثارگران وزیر کشور، در ادامه این همایش تصریح کرد: دشمن نمی تواند ما را با ابزارهای جنگی خود شکست دهد؛ اما نکته ای که نباید از آن غافل شویم، این است که اگر بتواند افکار ما را تسخیر کند، می تواند بر ما فائق آید.
وی با تاکید بر اینکه ابزارهای رسانه ای در زندگی ما تحول ایجاد می کند، اضافه کرد: با عنایت به دستورات رهبر معظم انقلاب اسلامی، باید در عرصه تقابل با جنگ نرم پیشرفت نماییم.
همراهی تصریح کرد: باید در تمامی حوزه ها، آموزش «سواد رسانه ای» را در دستور کار قرار دهیم و تمامی دستگاه ها باید این مورد را اولویت کار خود بدانند.
وی تصریح کرد: امروز جوانان ما در معرض خطرات ناشی از نظریه های مختلف نظیر کمونیسم، مارکسیسم و... قرار دارند؛ اما اطلاعاتی در این حوزه ندارند؛ بدین سبب باید در آموزش سواد رسانه ای به این نظریه های مختلف نیز پرداخته شود.

شرکت ۴۰۳ هزار کارمند آموزش و پرورش در آموزش مجازی دوره معارف دفاع مقدس
احمد دانشفر نماینده وزارت آموزش و پرورش در ادامه این همایش با ارائه آماری از کارمندان ایثارگر و خانواده شهدا در این وزارتخانه تصریح کرد: بیش از ۳۵ هزار شهید دانش آموز در دوران دفاع مقدس داریم که از این تعداد نزدیک به دو هزار نفر دختر هستند.
وی اضافه کرد: از بین کارمندان این وزارتخانه ۶۰۲ همسر شهید، ۱۵ هزار و ۲۸۴ فرزند شهید، ۲۵۲ پدر شهید، ۱۶۳ مادر شهید، بیش از هفت هزار برادر شهید و ۹ هزار خواهر شهید داریم که این ها سرمایه ما هستند.
دانشفر افزود: اگر قرار بر این باشد کار در حوزه دفاع مقدس صورت گیرد، نشر آموزش مبانی و ارزش های دفاع مقدس در اولویت است.
وی اظهار داشت: به کمک «رایادرس» از سال ۹۱ وارد بحث آموزش الکترونیک شدیم و سامانه جامع مدیریت آموزش فرهنگیان را اجرا کردیم که برای یک میلیون پرسنل شناسه به وجود آمد و در طول سال از دانش هایی که برای آنان در نظر گرفته شده بود، بهره مند شوند.
نماینده وزارت آموزش و پرورش افزود: هدف اصلی این بود اگر قرار بر جایگزینی آموزش الکترونیکی است، فقط دو قسمت فضا و مکان را حذف نماییم و همه جنبه های کلاس حضور برقرار باشد و تنها جنبه گزارشی نباشد.
دانشفر خاطرنشان کرد: در سال ۹۲ حدود ۱۳ میلیون نفر ساعت آموزش الکترونیکی برگزار کردیم که در حد ارائه فیلم و جزوات بود و افراد در پروفایل آزمون می دادند. در سال ۹۸ رسیدیم به ۷۵ میلیون نفر ساعت آموزش که عدد کمی نیست و بطور میانگین برای هر فرهنگی نزدیک به ۷۵ ساعت آموزش الکترونیکی برگزار گردید که ناگفته نماند، بنیاد حفظ آثار و نشر ارزش های دفاع مقدس کمک زیادی در این راه کرد.
وی تشریح کرد: ضبط درس «معارف دفاع مقدس» برای کارکنان از سال ۹۷ شروع شد، از ۱۱ استاد معرفی شده کمک گرفتیم و برای یک دوره ۱۲ ساعته هفت ساعت فیلم آموزشی تهیه کردیم که طبق سرفصل ۴۰۳، هزار نفر از آموزش و پرورش در دوره شرکت کردند یعنی در نخستین دوره بیش از ۴۲۵ هزار نفر آموزش داشتیم که ۴۰۳ هزار نفر از آموزش پرورش بودند.
در ادامه این همایش علی پرهام نیا مدیرعامل موسسه «رایادرس» با بیان این که بسته آموزش مجازی آشنایی با معارف دفاع مقدس طی دو سال قبل با تلاش بهترین اساتید این حوزه تهیه شده است، تصریح کرد: این بسته به برخی از وزارتخانه ها ارائه شده و امسال مقرر است در چهلمین سالگرد دفاع مقدس، بقیه وزارتخانه ها نیز از آن بهره برداری کنند.
وی با اشاره به اینکه در ارائه بسته آموزشی آشنایی با دفاع مقدس، در بعضی از وزارتخانه ها با چالش هایی روبه رو هستیم، خاطرنشان کرد: سیستم های مدیریتی و آموزشی در وزارتخانه ها متنوع است؛ بدین سبب یک درگاه ارتباطی برای این مورد در نظر گرفته ایم.
پرهام نیا با اشاره به آغاز دوره آموزشی مجازی آشنایی با دفاع مقدس در وزارتخانه ها، خاطرنشان کرد: پس از تعیین زیرمجموعه های آموزشی در وزارتخانه ها برمبنای سیستم مدیریت و پرونده آموزشی در هر وزارتخانه، ثبت نام جهت شرکت در این دوره ها از ۲۵ شهریور مصادف با چهلمین سالگرد دفاع مقدس شروع شده و پنجم مهر نیز ورود به دسته های آموزشی آغاز خواهد شد.
موسسه «رایادرس»، مجری برگزاری دوره های مجازی آشنایی با دفاع مقدس در دستگاه های دولتی است
نشست «آموزش مجازی و آشنایی با علوم و معارف دفاع مقدس ویژه کارکنان دولت» با حضور مشاوران وزرا در امور ایثارگران، مدیران کل آموزش وزارتخانه ها، معاون آموزش و تربیت ارتش، رئیس حفظ آثار سپاه پاسداران و مدیران بنیاد حفظ آثار و نشر ارزش های دفاع مقدس در موزه انقلاب اسلامی و دفاع مقدس برگزار شد؛ همین طور تعدادی از مدیران استانی نیز به صورت ویدئو کنفرانس در این مراسم شرکت داشتند.منبع:

1399/06/06
13:25:28
5.0 / 5
1780
تگهای خبر: آموزش , ارتش , ایران , سازمان
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)

تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
لطفا شما هم نظر دهید
= ۱ بعلاوه ۲
سیاسی بین الملل