دستاوردهای اقتدار آفرین صنعت دفاعی

دستاوردهای اقتدار آفرین صنعت دفاعی

سیاسی: رونمایی از دستاوردهای اقتدارآفرین صنعت دفاعی در شرایط سخت تحریم نشان دهنده شتاب فزاینده ایران در تولید نیازهای نظامی بمنظور تقویت توان دفاعی و پیشبرد دكترین بازدارندگی جمهوری اسلامی است.


صبح روز پنجشنبه و در آستانه روز صنعت دفاعی (۳۱ مرداد) تازه ترین دستاوردهای صنعت دفاعی و نظامی کشور با حضور حجت الاسلام «حسن روحانی» رئیس جمهوری و امیر سرتیپ «امیر حاتمی» وزیر دفاع و پشتیبانی نیروهای مسلح رونمایی گردید.
انواع پهبادها، موتورهای هواپیما و نیز دو موشک بالستیکی و کروز در آیین امروز رونمایی قرار گرفت و نشان داد که ایران حتی با وجود تحریم ها و محدودیت های بی سابقه در حوزه دفاعی به پیشرفت های قابل توجهی دست یافته است.
توان دفاعی ایران بازدارنده است
رییس جمهوری در مراسم رونمایی از دستاوردهای صنعت دفاعی کشور ارتقا پرشتاب صنایع نظامی ایران را همگام با خیلی از کشورهای پیشرفته جهان و در راه توان بازدارندگی و دفاعی کشور ارزیابی کرد.
این جهش پرشتاب زمانی مدلول می یابد که بدانیم ایران طی پنج سال قبل از جایگاه بیست و سوم دنیا در صنعت دفاعی به جایگاه چهاردهم دست یافته است. این در حالیست که جمهوری اسلامی ایران از سال ۸۶ تحت تحریم های تسلیحاتی قرار داشته و از اردیبهشت ماه سال ۹۷ همزمان با خروج ترامپ از برجام، حدودا تمام حوزه های موثر در صنعت دفاعی کشور تحریم شده است. ارتقای توان دفاعی کشور در شرایطی رشد شایان توجهی را تجربه می کند که ایران بواسطه محدودیت منابع مالی، در مقایسه با برخی کشورهای منطقه بودجه دفاعی کمتری هم داشته است. با این همه اما برمبنای اعلام امیر سرتیپ «امیرحاتمی» وزیر دفاع و پشتیبانی نیروهای مسلح، درباره کوشش های خستگی ناپذیر نیروهای مسلح برای شکستن این تحریم ها اظهار داشت: «بیش از ۷۷۰ خانواده محصول دفاعی یعنی بیش از ۹۰ درصد نیازهای حوزه رزم نیروهای مسلح را تامین می نماییم.»
کیفیت سلاح های تولید شده و به روز بودن آنها معیار مهم دیگری در صنعت دفاعی است که باوجود تبلیغات منفی رسانه های خارجی در صدر برنامه های نیروهای مسلح قرار دارد. رئیس جمهوری هم در آیین افتتاح دستاوردها دراین زمینه اظهار داشت: «مهم این است که سلاح ما دارای دقت لازم و قدرت تخریب کافی باشد، توان مانور پذیری لازم را در راه راه داشته باشد و استفاده از آن آسان باشد تا بتوانیم در کوتاه ترین زمان ممکن با ساده ترین لانچرها موشک را لانچ و پرتاب نماییم.»
ایران در حوزه پدافند هوایی سامانه های باور ۳۷۳، سوم خرداد، شهید صیاد، ۱۵ خرداد، دزفول، نواب و مجید توانسته است در مقابل سیل پرنده ها و ریزپرنده های مهاجم منطقه ایستادگی کند. رادار گریزی پرنده های تولیدی کشور ائم از پهپادها و جنگنده ها که اشعه راداری را جذب می کنند و بر نمی گردانند. در حوزه موشکی ایران با جهش صددرصدی به برد هزار و ۴۰۰ کیلومتری از ذوالفقار ۷۰۰ کیلومتری رسیده، جت پیشرفته آموزشی یاسین با پلت فرم جدید و بومی، طراحی و ساخته شده و طی یکسال و نیم، برد موشک های کروز دریایی کشور از ۳۰۰ کیلومتر به ۱۰۰۰ کیلومتر افزایش یافته است. این ها نمونه هایی از پیشرفت های صنایع دفاعی کشور است که رئیس جمهوری و وزیر دفاع امروز به آنها اشاره کردند.

تمام این دستاوردها اما در امتداد یک هدف مشخص از همان ابتدای انقلاب اسلامی پیگیری می شود و آن افزایش توان دفاعی و بازدارندگی جمهوری اسلامی در منطقه و شرایطی است که به تعبیر رئیس جمهوری تجربه تلخ تحمیل جنگ ۸ ساله، اشغال کشورهای همسایه از طرف دیگر کشورهای منطقه ای یا فرامنطقه ای و نیز ظهور نیروهای متنوع تروریستی را در ذهن دارد.
در توصیف شرایط تجربه شده در ایران شاید مرور پاسخ قاطع «محمدجواد ظریف» وزیر امورخارجه در فروردین ماه سال ۹۵ به خبرنگار ژاپنی درمورد برنامه موشکی ایران قابل توجه باشد. ظریف در این جلسه اظهار داشت: «شما متحمل یک جنگ هشت ساله نبودیدکه وقتی شهرهای شما هدف باران موشک هایی که کلاهک های شیمایی قرار می گیرند و شما حتی یک موشک نداشتید تا مقابله کنید که اگر داشتیم شاید صدام حسین حملاتش را متوقف می کرد ما از کشوری به کشور دیگر می رفتیم و التماس می کردیم و تاکید می کنم که التماس می کردیم برای یک عدد موشک اسکاد که از مردمانمان دفاع نماییم. ما آرزوی روزی داریم که هیچ کس بر روی این گونه سلاح ها سرمایه گذاری نکند در واقع ما بسیاری از دیگران جلوتریم برای اینکه به اندازه ای کسری از بودجه نظامی آنها بر روی تسلیحات هزینه می نماییم.»ایران آغازگر هیچ درگیری در منطقه نبوده و نخواهد بود اما مجموع تحمیل ها و تحریم های چهاردهه گذشته باعث شده است که با تکیه و تاکید بر توان داخلی خود در راه دفاع از کشور گام های اساسی بردارد.
آنچه امروز رونمایی شد
موشک بالستیکی شهید قاسم را می توان مهم ترین دستاورد رونمایی شده در آستانه روز صنعت دفاعی دانست، موشکی با برد ۱۴۰۰ کیلومتر که کنترل آیرودینامیکی؛ آنرا نسبت به نمونه های مشابه در دنیا منحصربه فرد کرده است. این موشک به طول یازده متر و وزن ۷ تن، عصاره تمرین و دانشی است که نیروهای مسلح جمهوری اسلامی از سال ۱۳۸۰ در حال افزایش آن است. سردار سرتیپ پاسدار «قاسم تقی زاده» جانشین وزیر دفاع در آیین رونمایی از این موشک مراحل طی شده برای رسیدن به آنرا توصیف کرد و اظهار داشت: «موشک راهکنشی فاتح ۱۱۰ با برد ۳۰۰ کیلومتر در خرداد سال ۱۳۸۰، موشک فاتح ۳۱۳ با برد ۵۰۰ کیلومتر در اوایل دولت یازدهم رونمایی شد؛ موشک های راهبردی خانواده سجیل هم پیش از آن تحویل نیروهای مسلح شده بود؛ بعد از آن هم موشک های باارزش و تاکتیکی ذوالفقار با طراحی و ساخت صد درصد داخلی امتحان خودرا در سرکوب تروریست های جنایتکار برای انتقام خون شهدای اهواز و مجلس پس دادند و برپایه اندوخته این تجربیات موشک شهید حاج قاسم طراحی شده است.» سرعت ورود به جو موشک شهید حاج قاسم ۱۲ ماخ و سرعت به هدف خوردن آن ۵ ماخ است. نوع موشک سوخت جامد مایل به پرتاب و سکوی پرتاب متحرک تاکتیکی است. سرعت آماده سازی آن تنها چند دقیقه بوده و به سبب سرعت بالای ورود به جو قابلیت عبور از سامانه های پدافندی را دارد.

در آیین رونمایی از دستاوردهای دفاعی کشور، در کنار موشک بالستیک حاج قاسم نسل تازه ای از موشک کروز هم با نام شهید ابومهدی المهندس رونمایی گردید. موشکی که قابلیت شلیک از عمق را دارد و با تجهیز نیروهای مسلح خصوصاً نیروی دریایی، امنیت مرزهای آبی از هزار کیلومتری تامین خواهد شد. اهمیت و امتیازات موشک کروز برای ایران، لزوم توسعه و ساخت این نوع از سلاح را افزایش داده است. حجت الاسلام «حسن روحانی» رئیس جمهوری هم در آیین رونمایی از این دستاوردها با تاکید بر این که مساله موشک کروز برای ما اهمیت ویژه ای داردگفت: «هرچه زمان می گذرد جایگاه موشک کروز اهمیت پیدا می کند. به سبب امتیازات فراوانی که این موشک دارد و می تواند خودش را به خوبی مستتر کند و مسیر امن را طی نماید. دقیق تر می تواند به هدف به هدف خوردن کند بدین سبب برای ما مهمست که امروز در موشک کروز پیشرفته داشته باشیم.»
با ساخت و رونمایی از موتور توربوجت ملی در سال ۹۵ و افتتاح خط تولید آن در آستانه روز صنعت دفاعی امسال، جمهوری اسلامی ایران در ساخت یک جنگنده کامل به خودکفایی رسید. اوج نخستین موتور توربجت بومی توسعه یافته ای است که نیروی پیشران جنگنده های کوثر، صاعقه، آذرخش و جت آموزش پیشرفته یاسین را در محدوده وزن برخاست حدود ده تن فراهم می آورد. سیستم کنترل موتور آن از نوع هیدرومکانیکال است که در صورت نیاز قابلیت ارتقاء به سیستم تمام الکترونیک (FADEC) را دارد.
مهمترین دستاورد ساخت این موتور بیش از ۱۴هزار قطعه ای اما فراهم سازی زمینه ورود کشور به فاز طراحی و ساخت موتورهای توربوفن و توربوشفت نیمه سنگین و سنگین کلاس هوایی و صنعتی بوده است که با تولید آن جمهوری اسلامی وارد جمع ۸ کشور صاحب دانش و تولید این دسته از موتورهای هوایی می شود.
در آستانه روز صنعت دفاعی نمایشگاهی از انواع پهپادهای ساخت کشور هم راه اندازی شد. در این نمایشگاه پهپادهای راهبردی خانواده کرار رزمی و تاکتیکی، پهپادهای مراقبت رزمی خانواده مهاجر خصوصاً پهپاد مهاجر ۶، پهپاد شناسایی و رزمی برد بلند فطرس با مداومت پروازی بالا، انواع پهپادهای خانواده ابابیل و پهپاد مراقبت شناسایی صادق به نمایش عموم درآمد. «امیر هوشنگ کریمیان» جانشین مدیر عامل سازمان صنایع هوایی در آیین افتتاح این نمایشگاه ماموریت های چند منظوره حوزه رزم همچون مراقبت، شناسایی و رزم با قابلیت تداوم پروازی بالا و هم چنین جمع آوری اطلاعات راداری و رادیویی و فریب در شبکه پدافندی دشمن را از مهم ترین خاصیت های متنوع پهپاد های به نمایش در آمده برشمرد. موتور توربوفن سبک نسل چهار هم دیگر دستاورد نیروهای مسلح بود که در کنار دیگر سلاح های تولید شده بامداد امروز با حضور رئیس جمهوری و وزیر دفاع رونمایی گردید و توان عظیم داخلی را در تهیه تسلیحات مورد نیاز کشور نشان داد.

دولت مدافع تمام قد صنعت دفاعی
تلاش دولت برای ارتقا توان نظامی ایران گرچه از طرف برخی منتقدان ناکافی جلوه داده می شد اما رونمایی ها و توضیحات رئیس جمهوری بعد از آن نشان داد که دولت تدبیر و امید همانگونه که «علیرضا معزی» معاون ارتباطات رئیس جمهوری تاکید کرده است هم دولت دیپلماسی و گفت و گو بوده است و هم دولت دفاع. اختصاص بخش بزرگی از بودجه کشور به صنایع دفاعی؛ آن هم زمانی که منابع مالی در اختیار دولت با کاهش چشم گیر روبرو شده است نشان می دهدکه ارتقای توان دفاعی کشور برای دولت اولویت نخست است. همه نیروهای مسلح جمهوری اسلامی با بهره بردن از منابع مالی تامین شده از طرف قوه اجرایی کشور در برای شکستن تحریم ها عزم جزم کرده اند.منبع:

1399/05/31
21:33:19
5.0 / 5
1965
تگهای خبر: آموزش , ایران , برجام , تولید
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)

تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
لطفا شما هم نظر دهید
= ۲ بعلاوه ۵
لینک دوستان سیاسی
سیاسی بین الملل