گمانه زنی رسانه جبهه پایداری در باره انتصاب معاون اول محسنی اژه ای

گمانه زنی رسانه جبهه پایداری در باره انتصاب معاون اول محسنی اژه ای

سیاسی: حجت الاسلام محمد مصدق معاون اول قوه قضاییه در اسفند سال 1402 از سمت خود استعفا داد.


به گزارش سیاسی این استعفا بعد از آن صورت گرفت که دو فرزند وی به بهتان تخلفات مالی محاکمه شدند.
مصدق دلیل استعفای خودرا «جلوگیری از ایجاد هرگونه شائبه اعمال نفوذ یا تاثیرگذاری در پرونده‌ی فرزندانش» عنوان نمود. این استعفا مورد قبول رییس قوه‌ی قضائیه قرار گرفت.
سایت رجانیوز واسته به جبهه پایداری 4گزینه احتمالی را برای معاون اولی قوه قضاییه مطرح کرده است.
رجایوز نوشته است: پرسش این است که چه کسی بجای مصدق بر صندلی دومین مقام قوه‌ی قضائیه خواهد نشست؟
علی عبدالهی: حجت الاسلام عبدالهی، رییس فعلی حفاظت و اطلاعات قوه‌ی قضائیه، یکی از گزینه های مطرح برای جایگزینی مصدق است. عبدالهی که سال ها در دادسرای ویژه‌ی روحانیت مشغول بکار بود، در تیر ماه سال ۹۸ جایگزین حجت الاسلام خطیب در ریاست حفاطت و اطلاعات دستگاه قضا شد و تا حالا نیز در این سمت باقی مانده است. با عنایت به این که در سال قبل لایحه‌ی تبدیل مرکز حفاظت و اطلاعات قوه‌ی قضائیه به سازمان حفاظت و اطلاعات قوه‌ی قضائیه به مجلس رفت و کلیات آن نیز تصویب گردید، بنظر می رسد انتصاب عبدالهی به عنوان معاون اولی بیان کننده آن باشد که برای سازمان احتمالی حفاظت و اطلاعات قوه‌ی قضائیه رییس دیگری درنظر گرفته شده است.

ذبیح الله خدائیان: هرچند که تا حالا هر چهار معاون اول پیشین قوه‌ی قضائیه روحانی بوده اند، اما این مساله بیان کننده آن نیست که افراد غیرروحانی شانسی برای تصدی این سمت نداشته باشند. از بین افراد غیرروحانی کسی که بیشترین احتمال را برای تصدی معاون اولی دارد، ذبیح الله خدائیان، رییس فعلی سازمان بازرسی کل کشور است. خدائیان که در زمان ریاست آملی لاریجانی معاون حقوقی قوه‌ی قضائیه و در زمان ریاست سیدابراهیم رئیسی، رییس سازمان ثبت اسناد و املاک بود، در دوره‌ی جدید قوه‌ی قضائیه ترقی یافت و تصدی همزمان دو سمت سخنگویی قوه و ریاست سازمان بازرسی را عهده دار شد. البته وی بعد از مدتی سمت سخنگویی را به مسعود ستایشی واگذار کرده و رییس سازمان بازرسی باقی ماند. انتصاب خدائیان به عنوان معاون اول یک تغییر رویه در دستگاه قضا خواهد بود؛ چونکه بعد از ۲۴ سال سمت معاون اولی قوه‌ی قضائیه به یک شخص غیرروحانی خواهد رسید.
محمد موحدی آزاد: حجت الاسلام موحدی آزاد نیز یکی دیگر از گزینه های احتمالی معاون اولی است. در کارنامه‌ی موحدی آزاد مسئولیت هایی چون ریاست دادگاه تجدید نظر تهران، ریاست دادگاه انقلاب تهران، دادستان انتظامی قضات و ریاست دادگاه انتظامی قضات به چشم می خورد. در مرداد ماه سال قبل نیز وی جایگزین جعفر منتظری در دادستانی کل کشور شد تا مجتهد بودن او نیز ثابت شود. آن چه شانس موحدی را برای تصدی معاون اولی تقویت می کند این است که حجت الاسلام اژه ای قبل از معاون اولی و حجت الاسلام رئیسی بعد از معاون اولی سمت دادستانی کل کشور را برعهده داشته اند. همین طور مرحوم مروی نیز قبل از معاون اولی رییس دادگاه انتظامی قضات بوده است؛ سمتی که در کارنامه‌ی موحدی نیز به چشم می خورد. اگر موحدی به معاون اولی قوه‌ی قضائیه برود، او کوتاه مدت ترین دادستان کل کشور انقلاب اسلامی بوده است.

حکمتعلی مظفری
: هرچند شانس حجت الاسلام حکمتعلی مظفری به اندازه‌ی سایر گزینه ها نیست، اما وی نیز از گزینه های مطرح برای معاون اولی قوه‌ی قضائیه است. مظفری در زمان ریاست ابراهیم رئیسی مسئولیت معاونت قضایی قوه‌ی قضائیه و در زمان ریاست غلامحسین محسنی اژه ای ریاست دیوان عدالت اداری را برعهده گرفت. جالب آنکه محمد مصدق معاون اول مستعفی نیز قبل از تصدی صندلی معاون اولی، رییس دیوان عدالت اداری بوده است.

1717


منبع:

1403/01/07
10:40:38
5.0 / 5
344
تگهای خبر: سازمان , كشور , مجلس
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)

تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
لطفا شما هم نظر دهید
= ۶ بعلاوه ۱
لینک دوستان سیاسی
سیاسی بین الملل