تاخیر در اعلام نتایج انتخابات شورای مركزی فراكسیون اكثریت

اركانی: نباید پشت درهای بسته برای اكثریت تصمیم بگیریم

اركانی: نباید پشت درهای بسته برای اكثریت تصمیم بگیریم

سیاسی: به دنبال برگزاری انتخابات شورای مركزی فراكسیون مردمی انقلاب اسلامی در روز یكشنبه ۱۹ مرداد هنوز نتایج این انتخابات مشخص نشده و برخی نمایندگان نسبت به آن معترض هستند این در شرایطی است كه تلاش هایی برای برگزاری باردیگر این انتخابات در حال انجام می باشد.


احسان ارکانی در گفت و گو با ایسنا، با اشاره به اینکه فراکسیون مردمی انقلاب اسلامی، فراکسیون اکثریت مجلس یازدهم است که بیشتر از ۲۰۰ نماینده در آن عضویت دارند، اظهار نمود: پس از این که هیات رئیسه موقت این فراکسیون تشکیل شد و آقای زاکانی رئیس موقت فراکسیون شدند بنا شد انتخابات برگزار گردد و ۵۹ نفر از نمایندگان بعنوان اعضای شورای مرکزی با رای گیری انتخاب شوند و آنها هیات رئیسه و رئیس را انتخاب کنند.
وی ادامه داد: در مورد مدل رای گیری هم نظرات متفاوت بود نهایتا پیرو جلسه ای که به ریاست آقای زاکانی تشکیل شد و برپایه برآیند نظرات، شکل برگزاری انتخابات مشخص شد و یکشنبه گذشته این انتخابات برگزار گردید که حدود ۱۵۰ نفر کاندیدای شورای مرکزی بودند. نهایتا رای گیری انجام شد، برگه های رای توسط یک نفر از سوی آقای زاکانی توزیع شد و بعد باردیگر تحویل ایشان شد.
این نماینده مجلس شورای اسلامی با بیان این که جلسه فراکسیون انقلاب اسلامی برای برگزاری انتخابات با اکثریت قاطع نمایندگان و با حضور قالیباف رئیس مجلس و نیکزاد و قاضی زاده هاشمی نواب رئیس و به ریاست زاکانی برگزار شد، افزود: قرار بود پس از اتمام رای گیری، شمارش آرا صورت گیرد و نتایج اعلام گردد به خصوص که ما تا روز بعد منتظر شمارش اعلام نتایج بودیم اما با گذشت یک هفته خبری از اعلام نتایج نیست. نهایتا چهارشنبه گذشته حدود ۶۰ الی ۷۰ نفر از نمایندگان امضا کردند که این انتخابات باید در هر شرایطی برپایه همان مکانیزمی که خود آقای زاکانی مشخص کرده بودند شمارش شود و نتایج آن اعلام گردد.
ارکانی با بیان این که همچنان خبری از شمارش آرای انتخابات شورای مرکزی فراکسیون انقلاب اسلامی نیست، اظهار داشت: امروز آگاه شدم که از سوی نماینده آقای زاکانی و هیات اجرایی پیامکی به نمایندگان زدند که با عنایت به اشکالات در نحوه و فرایند رای گیری کسانی که تمایل به ابطال انتخابات و برگزاری مجدد انتخابات دارند اعلام کنند. همینطور آقایان پیرهادی و مالک شریعتی با ارسال پیامک به نمایندگان نظرشان را در مورد ابطال و رای گیری باردیگر اعلام نمودند ولی من و بسیاری از نمایندگانی که در این انتخابات شرکت کردیم نظرمان این است اگر اشکالی وارد است به آقای زاکانی وارد است که این روش را برای انتخابات انتخاب کردند.
نماینده مردم نیشابور در مجلس شورای اسلامی تاکیدکرد: ما بنای دفاع یا رد را نداریم اما معتقدیم هر تصمیمی باید با خرد جمعی فراکسیون اتخاذ شود و رای یک نفر در مقابل اکثریت رای برتر تلقی نشود. چون که در این صورت استفاده از مکانیزم رای گیری و تشکیل فراکسیون اساسا معنایی ندارد.
ارکانی افزود: تلقی تعداد زیادی از کسانی که معترض هستند این است که چهره های شناخته تر در این انتخابات رای نیاورند اما در هر صورت دلیلی بر رای گیری مجدد نیست و نتایج باید اعلام گردد این بدعتی در مجلس است آن هم مجلسی که مقرر است انقلابی و متکی بر شفافیت باشد. ما هیچ کس را نماینده تر نمی دانیم و چنین مسائلی قاعدتا ایجاد شائبه می کند. نمی گردد آقایان خودشان روش انتخابات را تعیین کنند و پس از رای گیری بگویند این روش قابل قبول نیست. چون که این امر توهین به وقت و انرژی نمایندگان است اگر این روش اشکالی داشت باید قبلا پیشبینی می شد. ما که شعار انقلابی گری و شفافیت سر می دهیم قرار نیست پشت درهای بسته تصمیم بگیریم و این تصمیم را به اکثریت که تربیون کمتری دارند غالب نماییم.
سیدغنی نظری هم در این رابطه به ایسنا گفت: قرار بود شورای مرکزی اصلی فراکسیون انقلاب اسلامی با انتخاب ۵۹ نفر به صورت رسمی تشکیل گردد و اعضای شورای مرکزی رئیس و هیات رئیسه را انتخاب کنند.
وی افزود: اختلافی که وجود داشت این بود که برخی دوستان می گفتند باید این انتخابات باردیگر به صورت الکترونیکی برگزار گردد بنابراین نظر خواهی شد اما اکثریت گفتند همان انتخاباتی که برگزار شده ملاک است و باید هر چه سریعتر نتایج اعلام گردد.
نماینده مردم خلخال و کوثر در مجلس شورای اسلامی با بیان این که انتخابات هیات رئیسه فراکسیون انقلاب اسلامی احیانا هفته جاری یا هفته بعد برگزار می شود، اظهار داشت: پیشبینی ها بر این است که اعضای هیات رئیسه و رئیس دایم فراکسیون تغییرات اساسی نسبت به هیات رئیسه موقت خواهند کرد و به هر حال عملکرد سه چهار ماهه نمایندگان در این امر اثرگذار است.
منبع:

1399/05/25
13:50:15
5.0 / 5
2012
تگهای خبر: شورا , مجلس
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)

تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
لطفا شما هم نظر دهید
= ۵ بعلاوه ۲
سیاسی بین الملل