۱۵ میلیون مهاجر افغان در ایران حضور دارند یا خبرسازی است؟

۱۵ میلیون مهاجر افغان در ایران حضور دارند یا خبرسازی است؟

به گزارش سیاسی، شرق نوشت: نماینده مرودشت در مجلس می گوید: در حالیکه در خدمت همه اتباع قانونی هستیم و از خدمات آنها استفاده می نماییم و متقابلا به آنها خدمات عرضه می دهیم، باید اتباع غیرقانونی را ساماندهی نماییم.چند ماهی است که شاهد افزایش چشم گیر حضور اتباع افغانستانی در کشور هستیم. البته وزیر کشور آمار اتباع افغانستانی حاضر در کشور را پنج میلیون نفر اعلام نموده و تاکید دارد برخی اعداد مطرح شده در رسانه ها در رابطه با تعداد اتباع افغانستانی در کشور نادرست است. هرچند این آمار پنج میلیونی نشان دهنده تعداد رسمی اتباعی است که اطلاعات آنها در سامانه وزارت کشور ثبت شده و آمار غیررسمی فراتر از این رقم است. به نحوی که برخی نمایندگان آمار غیررسمی را حدود هشت تا ۹ میلیون نفر دانسته بودند؛ اما اخیرا ویدئو و تیترهایی از اظهارات یکی از نمایندگان در رابطه با آمار تعداد اتباع افغانستانی در کشور در فضای مجازی بازنشر شد که نگران کننده بود؛ از این رو با نماینده مردم مرودشت در مجلس، در رابطه با ادعای حضور ۱۵ تا ۲۰ میلیون نفر اتباع افغانستانی در کشور گفتگو کردیم که این مورد را رد کرد.

جلال رشیدی کوچی، عضو کمیسیون امور داخلی کشور و شوراهای مجلس، در توضیح مصاحبه اخیر خود با یکی از رسانه ها در خصوص ادعای حضور ۱۵ تا ۲۰ میلیون نفر اتباع افغانستانی در کشور، به «شرق» اظهار داشت: «در مصاحبه اخیری که با یکی از رسانه ها در رابطه با حضور اتباع خارجی در کشور داشتم، در این مصاحبه مجری به سخنان وزیر کشور اشاره نمود که تعداد اتباع افغانستانی شامل قانونی و غیرقانونی را بین پنج تا هشت میلیون نفر اعلام نموده بود.

اتباع خارج از استانداردهای سازمان ملی مهاجرین از کشور طرد می شوند/ مرزبانان و نیروی انتظامی از تردد غیرقانونی جلوگیری می کنند

هجوم گسترده مهاجران افغان به ایران و کاهش سرانه آرد و نان به روایت یک نماینده /بیش از ۷ میلیون افغانستانی ساماندهی نشده اند

مهاجران افغان با تانکر نفت و وانت بار شبانه وارد ایران می شوند /مهاجران غیرقانونی در باغات کرمانشاه مشغول به کارند

او اضافه کرد: در آن صحبت تاکید کردم درعین حال که برای اتباع خارجی قانونی احترام کاملی قائل هستیم؛ اما باید اتباع غیرقانونی را ساماندهی نماییم. رشیدی کوچی تاکید کرد: برشی از ویدئو را که دراین باره در فضای مجازی بازنشر شده بود، دیدم و از تیترها و آماری که به نقل از من انتشار یافته بود، تعجب کردم.

عضو کمیسیون امور داخلی کشور و شوراهای مجلس افزود: مجری از من دراین باره سؤالی پرسید و تاکید کرد طبق سخنان وزیر کشور ۱۰ میلیون نفر از اتباع خارجی، یارانه دریافت می کنند و من برپایه صحبت مجری برنامه که به سخنان وزیر کشور استناد کرده بود، این تعداد اتباع خارجی یارانه بگیر را اتباع قانونی فرض کردم که اطلاعات آنها در وزارت کشور ثبت شده و مشخصاتی از آنها در اختیار داریم که یارانه دریافت می کنند.

او افزود: با عنایت به صحبت قبلی که آمار اتباع خارجی مستقر در کشور را بین پنج تا هشت میلیون نفر دانستند که البته تعداد درخورتوجهی از آنها هم اتباع غیرقانونی هستند که اخیرا به کشور وارد شده اند، این گمانه را داشتم و در ویدئو هم اشاره کردم که اگر صحبت شما درست باشد، ۱۰ میلیون بعلاوه پنج میلیون اتباعی که غیرقانونی وارد کشور شده اند، جمعا ۱۵ میلیون نفر اتباع افغانستانی در کشور داریم که آمار نگران کننده ای است و باید احساس خطر کرد. رشیدی کوچی همینطور افزود: ازاین رو اگر عددی اعلام کردم، با استناد به صحبت مجری است که به سخنان وزیر کشور استناد کرده بود.

عضو کمیسیون امور داخلی کشور و شوراهای مجلس در پاسخ به این که طبق گفت و گویی که دراین باره با وزیر کشور داشتیم، ایشان بر تعداد پنج میلیون نفر اتباع افغانستانی در کشور تاکید داشتند و آمار بالاتری را که دراین باره اعلام می شود، آمارسازی رسانه ای دانستند، بیان نمود: وقتی وزیر کشور روی عدد پنج میلیون نفر اتباع افغانستانی در کشور تاکید می کنند، تاکید بر آمار رسمی اتباع قانونی می باشد و از آنجاییکه بخش درخورتوجهی از اتباعی که به کشور وارد شده اند، غیرقانونی هستند و هیچ اطلاعات و داده ای از آنها ثبت نشده است، نمی توانیم آمار دقیقی از آنها اعلام نماییم.

رشیدی کوچی افزود: ازاین رو به نظر می آید اشاره وزیر کشور با استناد به اتباعی است که در زیرمجموعه وزارت کشور ساماندهی شده اند؛ اما تاکید می کنم اظهارات بنده در رابطه با آمار ۱۵ میلیون نفر اتباع افغانستانی در کشور، با استناد به سخنان مجری برنامه بود که به نقل از وزیر کشور این آمار را ۱۰ میلیون نفر یارانه بگیر اعلام نمودند که طبیعتا اتباع قانونی هستند که اطلاعاتی از آنها در وزارت کشور ثبت شده است.

نماینده مرودشت در مجلس یازدهم با بیان این اظهارات که «اگرچه مردم میهمان نوازی هستیم و سالهای سال قرابت های فرهنگی و اجتماعی با کشورهای همسایه بخصوص افغانستان داشتیم؛ اما دلیل نمی شود که بخواهیم روی مبحث اتباع غیرقانونی احساس خطر نکنیم» اظهار داشت: «نباید با این بهانه ها وظیفه خودمان برای ساماندهی اتباع غیرقانونی را زیر سؤال ببریم یا از این مسئولیت به بهانه های متعدد شانه خالی کنیم».

عضو کمیسیون امور داخلی کشور و شوراهای مجلس در انتها تاکید کرد: «با وجودی که در خدمت همه اتباع قانونی هستیم و از خدمات آنها استفاده می نماییم و متقابلا به آنها خدمات عرضه می دهیم، باید اتباع غیرقانونی را ساماندهی کنیم؛ چونکه هیچ حکومت و دولتی نمی پذیرد که اتباع غیرقانونی بدون هویت، آن هم با این سطح وسیع در کشورشان تردد کنند و ما هم از این قاعده مستثنا نیستیم».

۲۷۲۱۸منبع:

1402/08/15
08:31:03
5.0 / 5
241
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)

تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
لطفا شما هم نظر دهید
= ۸ بعلاوه ۳
لینک دوستان سیاسی
سیاسی بین الملل