سعید جلیلی و علی باقری بر سر برجام تقسیم کار کرده اند

سعید جلیلی و علی باقری بر سر برجام تقسیم کار کرده اند

به گزارش سیاسی، آرمان ملی نوشت: بنظر می رسد جلیلی همچنان بر نظرات سابق خود می تازد و پیش می رود واگر او بود همچنان شاهد مذاکرات بی نتیجه و بیانیه خوانی های بی ثمر برای کشور بودیم.تا کنون طی مقاطع مختلف درباب توافق برجام، فراز و فرودها و همین طور حواشی پیرامون آن بسیار صحبت شده و تحلیل های مختلفی ارائه شده است.

اما آن چه مسلم است این که برجام برای ایران توافقی موثر و با دستاورد بود که به گواه موافقان و مخالفان در همان سال اول این، دستاوردها به عینه دیده شد و اگر نبود بدتعهدی و خروج یکجانبه ترامپ رئیس جمهور وقت آمریکا از توافق، شاید طی سالهای اخیر بسیار بالاتر از ثمرات و دستاوردهای برجام استفاده می کردیم. اما نکته مهم و قابل توجه اینجا است که برخی دلواپسان با وجود این که ۲ سال و اندی از پایان دولت حسن روحانی گذشته، دولت متبوع شان روی کارآمده و برجام نیز شرایط مشخصی دارد همچنان تلاش می کنند که در صحبت های خود رییس جمهور و دولتمردان سابق را مورد هجمه و تخطئه قرار دهند و اساس کار را زیرسوال ببرند.

حملات سعید جلیلی به حسن روحانی همزمان با لغو تحریم های تسلیحاتی /یک عده می گفتند آقا چرا با مقاومت؟

پشت پرده لغو حمله نظامی به ایران به روایت همتی / مرعشی: به رهبری عرض کردم ما اصلاح طلبان بیش از رئیسی و جلیلی به نظام و کشور و شما علاقمندیم

به عبارت دیگر آنها هنوز هم می خواهند پلن مذاکراتی مدنظر خودرا که به گمان خودشان نسخه شفابخش ایران است ارائه نمایند و به هر نحوی آن چه تا حالا بوده را تخریب کرده و به حاشیه برانند. این در حالیست که حداقل حُسن برجام برای مخالفان این بود که بعد از روی کارآمدن دولت متبوع شان و قرارگرفتن همفکرانشان در راس تیم مذاکره کننده فهمیدند چاره کار مذاکره است. آن هم نه مذاکره برای مذاکره و در نهایت خواندن یک بیانیه یک طرفه و پایان ماجرا؛ بلکه مذاکره معطوف به نتیجه و هدف که در امتداد رسیدن به موفقیت باشد. همانطور که حسن روحانی رییس جمهور وقت در جریان برگزاری مناظرات انتخاباتی سال ۱۴۰۰ با استناد به سخنان نامزدهای انتخاباتی به لزوم مذاکره اظهار داشت: «امروز همه از مذاکره صحبت می کنند و منتها می گویند ما بیاییم بهتر مذاکره می نماییم، الحمدا... پس مذاکره را قبول کردید. قبول کردید که راه مذاکره است برای ما این مهم بود که بفهمید راه مذاکره و تعامل با جهان است که در این هشت سال فهمیدید.» اما صحبت اینجا است که برخی هنوز هم قائل به تقابل و درگیری هستند و مذاکره برای حصول به نتیجه را بر نمی تابند. این افراد کافی است به نوع رویکرد همراهان قدیم خود درحال فعلی نگاهی بیندازند تا ببینند در کجا ایستاده اند. برای مثال علی باقری، معاون سیاسی وزیر امور خارجه رییس هیأت مذاکره کننده ایرانی اواسط ماه گذشته در گردهمایی سراسری اعضای هیات علمی دانشگاه فرهنگیان خطاب به مخالفان مذاکره اظهار داشت: «کسانی که با پوشش دفاع از ارزش ها تلاش می کنند تا مذاکره را ماهیتا ضدارزش جلوه دهند، عملا می خواهند دست نظام برای تامین منافع ملی را از این ابزار کلیدی و مهم تهی کنند. دولت هیچ گاه مسیر دیپلماسی، مذاکره و کوشش برای تامین منافع ملی بوسیله دستیابی به یک توافق متوازن را مسدود نکرده است.» پس این جریانات و افراد یا باید رفقای خود و مواضعشان را انکار کنند یا این که مواضعی برمبنای منافع ملی و مصالح کشور اتخاذ کنند تا بیش از این موجبات هزینه سازی را فراهم نکنند.
* تخریب به روش جلیلی
پنجشنبه ای که گذشت دبیرخانه شورای امنیت سازمان ملل طی یادداشتی به کشورهای عضو سازمان ملل متحد، پایان رسمی مقررات بندهای ۳، ۴ و ۶ ضمیمه ب قطعنامه ۲۲۳۱، شامل آزمایش های موشکی، محدودیت صادرات و واردات اقلام موشکی به ایران و همین طور تحریم های مربوط به توقیف اموال و ارائه خدمات مالی به افراد و نهادهای ایرانی تحت تحریم شورای امنیت را اطلاع داد. امری که رسما به انتها تحریم های تسلیحاتی ایران اشاره داشت. هر چند که غربی ها طبق معمول همیشه ساز ناکوک زدند و از عدم برداشتن تحریم های ایران سخن گفتند. با اینحال برخی افراد بجای استقبال از این مساله و دیدن نیمه پر لیوان نیمه خالی را دیده و بجای شورای امنیت مواضع غربی ها را حجت سخن قرار دادند تا اثبات کنند این تحریم ها برداشته نخواهد شد.

در همین راستا یک عضو مجمع تشخیص مصلحت نظام با حضور در نشست ماهانه جامعه اسلامی دانشجویان با اشاره به این که زمانی که بحث برجام بود بعضی ها می گفتند کلیه تحریم ها بالمره از روز توافق برچیده می شود، اظهار داشت: ما در جلساتی که در مجلس خدمت دوستان بودیم می گفتیم این متن می گوید برخی تحریم ها تا هشت سال باقی می ماند. هشت سال تا کی بود؟ همین روز گذشته. سعید جلیلی اضافه کرد: کسانی که می گفتند شما بتن بریزید، سانتریفیوژ جمع کنید، موادتان را خارج کنید، ما هم برخی تحریم ها را هشت سال دیگر برمی داریم، خب حالا پس از هشت سال، اتحادیه اروپا در تاریخ روز گذشته رسیده به برخی تحریم هایی که قرار بود بردارد، آمریکا که سال نود و هفت خارج شد، اروپایی ها که ماندند چه؟ شما بیانیه دو روز پیش آنها را بخوانید ببینید چه بیان می کنند. بیانیه می دهند می گویند درست است که سر هشت سال موعد انجام تعهدات آنهاست، اما انجام نمی دهند. به همین راحتی. این بیانیه اتحادیه اروپاست که «این شورا ارزیابی کرد ما برای خودداری از برداشتن این محدودیت ها دلیلهای معتبری داریم. این می شود آن مناسباتی که امروز در دنیاست.» وی اظهار داشت: در همین قضیه فلسطین هم همین بود که «آقا می رویم با گفت و گو حل می نماییم که هم سانتریفیوژ بچرخد هم چرخ اقتصاد» و شد این که هم «سانتریفیوژها را جمع کنند، هم چرخ اقتصاد» و دلار ۳ تومن بشود۳۰ تومن.
*از جلیلی تا باقری
بنظر می رسد جلیلی همچنان بر نظرات سابق خود می تازد و پیش می رود واگر او بود همچنان شاهد مذاکرات بی نتیجه و بیانیه خوانی های بی ثمر برای کشور بودیم. اتفاقا اگر نبود برخی کارشکنی ها و چوب لای چرخ گذاشتن های جلیلی و همفکرانش در جایگاه های مختلف شاید شرایط بهتری برای برجام رقم می خورد. از جانب دیگر هیچ کس رویکرد غربی ها را در عدم برداشتن تحریم های ایران تایید نمی کند؛ اما نکته مهم این است که طبق آن چه شورای امنیت گفته محدودیت های تسلیحانی ایران برداشته شده و هیچ کسی هم نمی تواند این مهم را زیر سوال ببرد.

جالب این که جلیلی منطق سست خودرا با ارتباط دادن مذاکرات برجام با مساله فلسطین، مطرح کرده است! در صورتیکه تمامی دولت ها در مورد مساله فلسطین موضع واحدی داشته و دارند. اما نکته آخر این که آقای جلیلی بر فرض که روحانی دلار ۳ هزار تومانی را ۳۰ هزار تومان کرد که واقع امر ۲۳ هزار ۷۰۰ تومان بود. پرسش اینجا است که دولت متبوع شما چرا بدون چرخش سانتریفیوژها دلار ۳۰ هزار تومانی را ۵۱ هزار تومان کرد؟

نکته عجیب دیگر آنکه موضع اخیر جلیلی چندان همخوانی با دوستانش در دولت ندارد. شاید هم این برخورد یک حرکت برنامه ریزی شده باشد که همفکرانش در دولت مثل علی باقری از لزوم مذاکره و تعامل بگویند و جلیلی در مقام منتقد قرار گیرد. اما با چه هدفی، معین نیست.

۲۱۹۲۱۸منبع:

1402/07/30
13:26:32
5.0 / 5
341
تگهای خبر: آمریكا , اروپا , ایران , برجام
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)

تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
لطفا شما هم نظر دهید
= ۴ بعلاوه ۱
سیاسی بین الملل