دبیر شورای عالی امنیت ملی در آفریقای جنوبی:

فعالیت بدون مجوز پلت فرم های اینترنتی که عموما آمریکایی هستند، سبب بروز چالش های امنیتی در ایران شده

فعالیت بدون مجوز پلت فرم های اینترنتی که عموما آمریکایی هستند، سبب بروز چالش های امنیتی در ایران شده

سیاسی: به گزارش سیاسی، فارس نوشت: علی اکبر احمدیان دبیر شواری عالی امنیت ملی در آفریقای جنوبی اظهار داشت: یکی دیگر از چالش های حوزه سایبر استفاده تعدادی از کشورها از سامانه ها و سکوهای طراحی شده خود برای وابسته کردن سایرین، در شکل و قالبی نوین، و در نتیجه مداخله در تحولات داخلی کشورهای دیگر و امنیت آنها با سوءاستفاده از این محصولات است که نمونه بارز چنین سوءاستفاده ای پلت فرم های ایالات متحده آمریکاست.دبیر شورای عالی امنیت ملی با اعلان اینکه فقدان قوانین عادلانه بین المللی در عرصه سایبر سبب مداخلات ناامن کننده آمریکا در سطح جهانی شده، اظهار داشت: پیوستن ایران، عربستان و ونزوئلا می تواند سهم بریکس از ذخایر انرژی جهان را به سطح ممتازی ارتقاءدهد.

علی اکبر احمدیان دبیر شورای عالی امنیت ملی که برای حضور در نشست دبیران شورای امنیت ملی اعضا و دوستان بریکس به آفریقای جنوبی سفر کرده است، امروز (دوشنبه) دوم مرداد ماه در جمع اعضای این جلسه مواضع جمهوری اسلامی ایران درباب امنیت سایبری را تشریح نمود.

احمدیان در آغاز سخنان خود ضمن اعلام تشکر جمهوری اسلامی ایران از ابتکار رییس جمهور و مقام های عالی جمهوری آفریقای جنوبی برای تشکیل این جلسه و دعوت از ایران اظهار امیدواری کرد تا با همکاری و مساعدت تمامی اعضای بریکس روند پذیرش درخواست جمهوری اسلامی در این مجموعه مهم و اثرگذار شروع و به سرعت به انجام برسد.

وی تاکید کرد: بی شک پیوستن کشورهایی همچون جمهوری اسلامی ایران، عربستان سعودی و ونزوئلا می تواند سهم بریکس از ذخایر انرژی جهان را به سطح ممتازی ارتقاء دهد.

دبیر شورای عالی امنیت ملی در ادامه اظهار داشت: فضای سایبر، زیست بومی برخاسته از ترکیب چند نوع فناوری نوین است که به موازات زیست بوم واقعی و فیزیکی موجود، با ماهیتی نو و بصورت دیجیتال در ابعاد مختلف به سرعت درحال رشد و توسعه بوده و تقریباً همه حوزه های کارهای جوامع بشری را تحت تاثیر قابلیت ها و مزایای خود قرار داده، به شکلی که از یک سوی آنرا بطورکامل متمایز از دوران های گذشته حیات انسانی ساخته و از طرف دیگر، شاید زندگی انسانی بدون آن ناممکن باشد.

احمدیان اضافه کرد: این زیست بوم جدید اما، همان گونه که دارای فرصت های فراوانی جهت زندگی بشری بوده و چهره متفاوتی به آن بخشیده است، می تواند تهدیدهای بیشماری را هم متوجه جوامع و افراد انسانی کند که ضرورت ایجاب می کند با آنها هوشمندانه مواجه شویم.

وی اظهار داشت: این فضا به سبب ماهیت فنی و فناورانه خاص، بصورت ذاتی و همین طور بصورت عمدی، دارای لطمه پذیری های فنی بوده و علاوه بر آن که امنیت سایبری سامانه ها، شبکه ها و زیرساخت های متصل به آنرا گرفتار خدشه می کند، قادر خواهد بود، متناسب با سطح لطمه وارده، امنیت خصوصی، اقتصادی، اجتماعی، فرهنگی و حتی امنیت ملی کشورها را با مخاطره جدی مواجه کند.

احمدیان اضافه کرد: حمله سایبری به شبکه برق سراسری و یا حمله سایبری به شبکه بانکی، شبکه حمل و نقل ریلی و هوایی و دریایی و... همچون مصادیق تهدیدهای زیست سایبری و مخاطرات امنیتی ناشی از آنست.

علی اکبر احمدیان در ادامه اظهار داشت: ماهیت شبکه ای فضای سایبر و قدرت تعامل زیاد بر بستر آن و انجام کارهای تبادلی برای امور مختلف اقتصادی، اجتماعی و بانکی بر بستر این شبکه ها، امکان گسترش تهدیدات و حملات سایبری از درون شبکه های یک کشور به شبکه های سایر کشورهایی که با آنها تبادلات مذکور صورت می گیرد، وجود دارد در نتیجه، امنیت سایبری و به عبارت دیگر امنیت این کشورها به یکدیگر مرتبط بوده و متاثر از امنیت سایبری یکدیگر است.

احمدیان اشاره کرد: به بیان بهتر، امنیت سایبری دارای قلمرو جهانی و منطقه ای بوده و محدود به یک کشور نیست و بنا بر این نیازمند همکاری و تعامل بین کشورهای همسو با یکدیگر است تا از این رهگذر امنیت خودرا در سایر حوزه ها نیز مصون بدارند.

دبیر شواری عالی امنیت ملی خطاب به حضار اظهار داشت: یکی دیگر از چالش های حوزه سایبر استفاده تعدادی از کشورها از سامانه ها و سکوهای طراحی شده خود برای وابسته کردن سایرین، در شکل و قالبی نوین، و در نتیجه مداخله در تحولات داخلی کشورهای دیگر و امنیت آنها با سوءاستفاده از این محصولات است که نمونه بارز چنین سوءاستفاده ای پلت فرم های ایالات متحده آمریکاست.

احمدیان اشاره کرد: تجربه کشور من نشان داده که آمریکایی ها چگونه با بهره بردن از این امکانات تلاش نموده اند انواع مختلفی از مداخلات و ناامنی ها را در جوامع دیگر ایجاد کنند.

او اظهار داشت: فقدان قوانین عادلانه بین المللی در عرصه ی فضای سایبر باعث شده تا دولت آمریکا با در اختیار داشتن مدیریت جهانی اینترنت و توسعه سکوهای (پلتفرم های) اینترنتی از قبیل گوگل، توئیتر، اینستاگرام و غیره، فضای سایبر بین المللی را قلمرو حاکمیتی خود بداند و بر حکمرانی کشورهای مختلف خصوصاً در عرصه امنیت ملی آنها اعمال نفوذ کند.

احمدیان اضافه کرد: فضای سایبری هر کشور مانند فضای فرکانسی آن کشور، باید بصورت اختصاصی توسط دولت ها، مدیریت شود و فعالیت بدون مجوز سکوهای اینترنتی که عموما آمریکایی هستند، سبب بروز چالش های امنیتی در کشورهای مختلف همچون در ایران شده است. البته تصور می کنم، خیلی از کشورهای شرکت کننده در این اجلاس نیز تجربه هایی از این قبیل داشته باشند.

احمدیان اظهار داشت: جمهوری اسلامی ایران یکی از کشورهایی است که قربانی حملات سایبری گوناگون است و زیرساخت های آن در مقاطع مختلف مورد حمله قرار گرفته و از این طریق در عرصه های اجتماعی، اقتصادی و امنیتی آن مداخلات جدی شده است.

وی اضافه کرد: ما تجربه های بسیاری داریم که از یک سو، آمریکا و برخی متحدان وی با بهره گیری از بستر سایبر و سکوهای اینترنتی، دست به اقدامات ضد امنیتی و تحریک برخی افراد ضد امنیت ملی کشور خود زده اند و از طرف دیگر با سو استفاده از همین امکانات، کوشیده اند مقابله مشروع و قانونی با این تجاوزات با عناوین مختلفی پر هزینه سازند.

احمدیان در انتهای سخنان خود گفت: جمهوری اسلامی ایران علاقمند است با اغتنام از فرصت به وجود آمده برای ارتقای امنیت سایبری بین کشورهای حاضر در این جلسه، پیشنهادات مشخصی را ارائه کند.

امضای تفاهمنامه های امنیت سایبری بصورت دو و چند جانبه، همکاری در تدوین قوانین و مقررات در رابطه با امنیت سایبری جهانی در ابعاد مختلف و دفاع هماهنگ از آنها در مجامع بین المللی و مقابله با یکجانبه گرایی آمریکا در فضای سایبر همچون پیشنهادات احمدیان به اعضای این جلسه بود.

همچنین استفاده از سامانه ها و سکوهای اینترنتی غیر آمریکایی برای تبادلات مالی و اقتصادی و اداری بین کشورهای ما، همکاری کشورهای حاضر در رصد، پایش و هشداردهی تهدیدات و حملات سایبری به سایر اعضا و همکاری اعضای در مقابله با حملات سایبری به زیرساخت های کشورهای عضو از دیگر موارد پیشنهادی به اعضای این جلسه بود.

پیشنهاد، برگزاری تمرین های مشترک سایبری بصورت دو یا چند جانبه، همکاری در آموزش و فرهنگ سازی در عرصه امنیت سایبری، توجه به هوش مصنوعی که می تواند عرصه های جدیدی را برای امنیت سایبری پدید آورد و ما را با فرصت ها و چالش های نوینی مواجه سازد و همکاری درباب ارتقای نقش کشورهای عضو در حکمرانی بر اینترنت، پایان بخش سخنرانی دبیر شورای عالی امنیت ملی در جمع اعضای نشست دبیران و مشاوران امنیت ملی کشورهای عضو و دوست بریکس بود.

۲۱۶۲۱۷

منبع:

1402/05/02
22:07:28
5.0 / 5
297
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)

تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
لطفا شما هم نظر دهید
= ۸ بعلاوه ۳
لینک دوستان سیاسی
سیاسی بین الملل