اگر جوانها و نوجوانها لباس سیاه بپوشند و صف اول نماز جماعت را پر کنند، معنایش دیندار شدن جامعه است؟

اگر جوانها و نوجوانها لباس سیاه بپوشند و صف اول نماز جماعت را پر کنند، معنایش دیندار شدن جامعه است؟

سیاسی: به گزارش سیاسی، اطلاعات نوشت: یکی از منبریان مشهور و پرآوازه، عتاب برداشته که چرا صف اول جماعت برخی مساجد در انحصار بازنشستگان است و جماعت خلوت؛ و خطاب بر بسیجیان مسجدها آورده اند که شما زنده اید یا مرده آیا!؟


مخاطبان این خطاب و عتاب ها چه کسانی اند؟ بازنشستگان؟ پیرمردان و پیرزنان؟ جوانان؟ نوجوانان؟ بسیجیان؟ امامان مساجد؟ تریبون دارانِ همیشگیِ ارشاد و توجیهِ مردمان؟
خوب است شیپور را از همان سرِ تنگش بدمیم، تا خوش آواتر پژواک کند و صدای ارشاد بر خلایق، به گشادی وگشودگی برآید، تا بر دل ها خوش نشیند و در صف جماعات، نابازنشستگان را هم بنشاند.
یا آمارهای اخیر وزیر محترم ارشاد در اقبال جوانان به دین تا بالای هشتاد درصد، به حجت پوشیدن لباس سیاه در محرّم، خالی از دقت و صحّت است؛ یا آن عتاب ها و گلایه ها بر بسیجیان- که از قضا امروز زنده تر از همیشه هستند- خطاست؛ یا اصولاً انتظارات برخی آقایان از دین داری-که به دین ورزی کاسته شده- مصادیق درستی ندارد.
اولاً: از قدیم الایامِ کودکیِ ما، متعارفِ صف اول و دوم جماعات در مساجد، احتراماً یا احتیاطاً در انحصار سالخوردگان بوده است و اگر کودک و نوجوانی فارغ از قوانینِ نانوشته ی مساجد خطر می کرد و به صف اول می لغزید، در میانه ی دو نماز مجبور به واپس غلتیدن به صف های عقب تر می شد؛ پس چرا عتاب بر بازنشستگان!؟
ثانیا ً: امروز در صفوف اول جماعات، چه چیز جدیدی برای نوجوان و جوان وجود دارد، تا خویش را هرچه نردیک تر به ضریح وجودِ امامِ جماعت برساند و در صف اول نماز بگزارد؟
ثالثاً: گیرم صف اول و دوم از آنِ کم سن و سال ها شد و در تمام دوماه محرّم و صفر هم جز جامه ی سیاه بر تن آنان دیده نشد؛ آن گاه خیال ِ دغدغه مندان از بابت دین داری مردم راحت خواهد شد؟ یا تازه با مطالبات، سؤالات، شبهه ها، تعارض ها و تناقض های ذهنی این گروه سنی مواجه خواهند شد و مجبور به جواب و دلیل و برهان در اقناعِ ایشان؟ آن وقت، آیا داریم در پشت دستمان، آنچه این نسل می طلبد و به مطالبه به میدان می آورَد؟
بهتر می دانم تا اطلاع ثانوی و پیدایش و آمایش شرایط پاسخ گویی به این نسل در باب دین داری، فعلاً به همان دین ورزی شان قانع شویم و در همان صف های میانیِ جماعت در مساجد پذیرایشان باشیم.

23302


1402/04/29
11:28:28
5.0 / 5
329
تگهای خبر: جامعه
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)

تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
لطفا شما هم نظر دهید
= ۲ بعلاوه ۲
لینک دوستان سیاسی
سیاسی بین الملل