کار فرهنگی در روزهای اربعین باید با مدیریت عالمانه و جهادی صورت گیرد

کار فرهنگی در روزهای اربعین باید با مدیریت عالمانه و جهادی صورت گیرد

سیاسی: به گزارش سیاسی، استاندار کرمانشاه با تأکید بر این که کار فرهنگی با بخشنامه های دولتی به سرانجام نمی رسد، اظهار داشت: شکوه و عظمت امروز اربعین به برکت عشق بی پایانی است که در دل مردم نسبت به دوده و ائمه معصومین (ع) می جوشد و کارهای فرهنگی در روزهای اربعین باید با مدیریت عالمانه و جهادی صورت گیرد.به گزارش سیاسی استان کرمانشاه، «محمدطیب صحرایی» دوشنبه شب در نشست ستاد بازسازی عتبات عالیات استان در استانداری اضافه کرد: خدمت به زوار حسینی و رسیدگی به امورات عتبات عالیات و خدمت به حرم های مطهر ائمه معصومین افتخاری بزرگ برای همه ماست و این سنت زیبا از ریشه ای عمیق و تاریخی برخوردارست.

وی در ادامه با تأکید بر این که کار فرهنگی با بخشنامه های دولتی به سرانجام نمی رسد در ادامه عنوان کرد: اگر قرار بود نهضت حسینی در طول تاریخ به کمک حکومت ها پابرجا بماند، امروز چیزی از آن باقی نمانده بود و این شکوهی و عظمتی که امروز می بینید به برکت عشق بی پایانی هست که در دل مردم نسبت به دوده و ائمه معصومین می جوشد.

استاندار کرمانشاه اشاره کرد: رهبر معظم انقلاب تاکید ویژه دارند که آستان قدس رضوی مستقل از دستگاه های دولتی و مردمی باشد و بخش دولتی می تواند به این مفتخر باشد که به این اماکن مقدسه توجه و نگاهی ویژه دارد.

وی بخشنامه ای کردن سنت همراهی و کمک به بازسازی عتبات عالیات را کاری اشتباه خواند و اظهار داشت: نمی توان با صدور بخشنامه افراد و یا مجموعه ها را ملزم به پرداخت کمک به این حوزه کرد برای اینکه به حس زلال نهفته در این حرکت عاشقانه لطمه جدی می زند.

استاندار کرمانشاه اشاره کرد: خشت خشت اماکن مقدسه واقع در عتبات عالیات با عشق مردم تولید شده است و نباید با دستورالعملی کردن امورات به این سنت زیبا لطمه بزنیم.

وی گلریزان را یک سنت خوب برای مشارکت خودجوش دوستداران دوده معرفی نمود و اظهار داشت: می توان در شروع ماه محرم با برگزاری برنامه های گلریزان بستری را فراهم نمود تا اقشار مختلف جامعه با نیتی حسینی در این ثواب اخروی مشارکت کنند.

صحرایی ایجاد انگیزه و تشویق را وظیفه مشترک همه مجموعه های دولتی و مردمی دانست و اظهار داشت: مردم دوست دارند در روزهای اربعین به زوار امام حسین خدمت کنند و باید بستری فراهم گردد تا افراد با نیت خیر خودشان در این سنت قدیمی مشارکت کنند.

وی اشاره کرد: کار تشکیلاتی در روزهای اربعین اگر با مدیریت عالمانه و جهادی و کارآمدی همراه باشد افراد تشویق می شوند که با برنامه های آن همراه می شوند و به آن احترام می گذارند و این خیمه فراگیرتر می شود.

در ادامه این جلسه رییس ستاد عتبات عالیات گزارشی از کارهای این مجموعه در حوزه توسعه عتبات عالیات و فراهم کردن زمینه های مشارکت مردمی در این آیین ارائه کرد.

خسروی کوتاهترین مسیر به کربلای معلی

مرز رسمی خسروی در شهرستان مرزی قصرشیرین از ۲ سال قبل به عنوان یکی از گذرگاه های عبور زوار اربعین و عتبات عالیات بازگشایی شده و سال قبل بیش از ۵۰۰ هزار نفر از این مرز رسمی عازم کربلای معلی شدند.

این مرز در فاصله ۱۵ کیلومتری قصرشیرین تا بغداد پایتخت عراق ۱۹۰، نجف ۳۸۰، کربلا ۳۰۰، کاظمین ۲۰۳ و تا سامرا ۳۲۶ کیلومتر فاصله دارد و به سبب مسافت کوتاهی که نسبت به سایر مرزهای کشورمان با شهرهای زیارتی و مهم عراق دارد، کانونی مهم برای تردد مسافران و زوار ایرانی و عراقی است.

قصرشیرین در غرب کرمانشاه بیش از ۲۷ هزار نفر جمعیت و بیش از ۱۸۶ کیلومتر مرز با عراق دارد که دارای ۲ مرز رسمی خسروی و پرویزخان است.

در این شهرستان ۱۴ واحد اقامتی شامل هتل و مهمانپذیر درجه یک تا درجه سه با ۳۲۲ اتاق و یک هزار و۵۰ تخت از اوایل دهه ۸۰ تولید شده تا زوار عتبات عالیات در راه تردد خود به عراق، یک شب را در این منطقه مرزی اقامت داشته باشند، این مهم با هدف رونق بخشیدن به شهر و بهره مندی مردم قصرشیرین از مزایای تردد زوار صورت می گرفت.

خسروی یکی از مرزهای مهم و با موقعیت راهبردی کشورمان است که این مرز بین المللی قدیمی ترین مرز رسمی کشورمان با عراق برای تردد زوار عتبات عالیات است که در گذشته جزئی از راه ابریشم بوده است.منبع:

1402/03/30
11:26:38
5.0 / 5
395
تگهای خبر: ایران , برنامه , پایتخت , تولید
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)

تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
لطفا شما هم نظر دهید
= ۹ بعلاوه ۵
سیاسی بین الملل