مدیر تحقیقات خانه آمریكای لاتین پاسخ داد

سود ایران از گسترش تعاملات با کشورهای آمریکای لاتین چیست؟

سود ایران از گسترش تعاملات با کشورهای آمریکای لاتین چیست؟

سیاسی: به گزارش سیاسی، مدیر تحقیقات خانه آمریکای لاتین با اعتقاد بر اینکه گسترش ارتباطات میان ایران با کشورهای آمریکای لاتین همچون ونزوئلا، کوبا و نیکاراگوئه فرصت مناسبی را برای کاهش تأثیرات مخرب تحریم های یک جانبه آمریکا ضد تهران فراهم می آورد، اظهار داشت: کشورهای این منطقه سرشار از منابع طبیعی و مادی هستند و ایران از روابط اقتصادی با آنها می تواند به منافع خوبی دسترسی پیدا کند.


حمید شهرابی در گفتگو با ایسنا در مورد سفر رئیس جمهور به سه کشور ونزوئلا، کوبا و نیکاراگوئه اظهار داشت: یکی از ایرادات روابط ما با این کشورها اینست که صرفاً در مواقع خواص مثلاً بمناسبت همین سفرهای رسمی مقامات عالی به یاد این روابط می افتیم و این در شرایطی است که این روابط از نوع استراتژیک است.
این کارشناس آمریکای لاتین در این ارتباط توضیح داد: استراتژیک به این مفهوم که ایران با این کشورها نه تنها منافع مشترک دارد بلکه در رویارویی با نظام سلطه امپریالیستی با آنها هم سنگر است. سه کشور کوبا، ونزوئلا و نیکاراگوئه در کنار بولیوی و تعداد فزاینده ای از کشورهای دیگر در منطقه آمریکای لاتین امروزه نه بر اساس سیاست های دیکته شده ایالات متحده بلکه بر مبنای اراده مستقل ملت های خویش تصمیم می گیرند و این خود یک تحول تاریخی است، چون که بخش عمده ای از تاریخ بر سلطه بدون چون و چرای آمریکا و متحدین اروپایی اش بر همین کشورهاشهادت می دهد؛ بر غارت منابع طبیعی، استثمار نیروی کار و سرکوب جنبش های رهائی بخش و بر ده ها کودتای نظامی و شکنجه و قتل نیروهای آزادی خواه توسط جوخه های مرگ دست پرورده دولت های امپریالیستی در آن منطقه گواهی می دهد.
وی با بیان اینکه سفر آقای رئیسی به سه کشوری که در خط مقدم جبهه مقاومت ضدامپریالیستی در آمریکای لاتین قرار دارند در قالب تحولات تاریخ ساز جاری جهانی صورت می گیرد، تحولات بی سابقه ای که حاکی از شکل گیری نظم نوین بین المللی است، خاطرنشان کرد: این نظم جدید ارکان خویش را دارد و ایران و کشورهای استقلال طلب در آمریکای لاتین جزئی مهم از این ارکان را می سازند.
این کارشناس آمریکای لاتین در پاسخ به این سؤال که گسترش مناسبات بین ایران و کشورهای آمریکای جنوبی چه منافعی برای ایران در حوزه های اقتصادی و سیاسی دارد؟ اظهار نمود: در شرایطی که دولت آمریکا تلاش در انزوای ایران دارد، تقویت مناسبات با کشورهای مذکور جایگاه سیاسی ایران را تقویت می کند، هم چنین، در فضایی که دولتمردان آمریکایی به قول خودشان سخت ترین تحریم ها را بر ملت ایران تحمیل کرده اند، این گونه روابط فرصتی اعلا برای کاهش تأثیرات مخرب تحریم ها فراهم می آورد.
وی با ابراز این عقیده که مخالفین این روابط که عموما نگاهشان به طرف غرب و امیدشان به حمایت "کدخدا" است، سال ها این گونه القا کرده اند که کشورهای آمریکای لاتین در فقر غوطه می خورند و چیزی برای عرضه به ایران ندارند و تصویری که می سازند اینست که این روابط یک سویه است و ایران منابع خویش را صرفاً به صورت مجانی در اختیار این کشورها قرار می دهد، اظهار داشت: در حالیکه هر دو جنبه این تبلیغات عاری از حقیقت است و برخلاف این ادعاهای کذب، هم کشورهای آمریکای لاتین و همچون کوبا، ونزوئلا و نیکاراگوئه سرشار از منابع طبیعی و مادی هستند و هم ایران از این روابط سود اقتصادی می برد.
مدیر تحقیقات خانه آمریکای لاتین در پاسخ به این سؤال که عده ای این انتقاد را مطرح می کنند که روابط ایران با کشورهای آمریکای جنوبی محدود به چند کشور خاص شده است و اقدامی برای توسعه روابط با دیگر کشورهای این حوزه نشده است؟ اظهار نمود: بدیهی است که حجم مبادلات اقتصادی با هر یک از این کشورها متفاوت می باشد، ولی این گونه نیست که روابط با یکی از این کشورها به قیمت توسعه روابط با کشوری دیگر در آن منطقه، نادیده گرفته شده باشد. در میان کشورهای آمریکای لاتین حجم مبادلات ایران با برزیل نسبت به سایر کشورهای آن منطقه نسبتا بالاتر بوده است و با ارسال مواد سوختی از ایران به ونزوئلا، حجم مبادلات با آن کشور هم طی ۲ سال قبل افزایش پیدا کرده است و یا اینکه با قرارداد در ارتباط با همکاری ایران و کوبا در مورد تولید واکسن کرونا، سطح روابط اقتصادی دو کشور نسبت به گذشته بهبود یافته است.
شهرابی در همین ارتباط خاطرنشان کرد: یک مقایسه آماری فهم بهتری در این حوزه بوجود می آورد. مثلا، در سال ۲۰۱۸ صادرات ایران به برزیل، آرژانتین و کوبا به ترتیب ۱۷.۳، ۱۳۱.۲ و ۶۰ میلیون دلار بوده و واردات ایران از این ۳ کشور هم به ترتیب ۴۹۰، ۱۲۸ و ۹۷ میلیون دلار بوده است. جالب است که در همان سال برزیل بعنوان مهم ترین شریک تجاری ایران در آمریکای لاتین به لحاظ واردات شصت و چهارمین و به لحاظ صادرات پانزدهمین شریک تجاری ایران بوده، در حالیکه ۵ کشور اروپایی در بین ۱۰ شریک اصلی تجاری ایران بوده اند و این بدین مفهوم است که با اینکه طی سالهای اخیر روند روابط اقتصادی ایران با کشورهای آمریکای لاتین رو به بهبود بوده است، لکن روابط موجود از سطح روابط مطلوب بسیار فاصله دارد.
منبع:

1402/03/22
08:20:08
5.0 / 5
392
تگهای خبر: آمریكا , اروپا , ایران , تولید
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)

تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
لطفا شما هم نظر دهید
= ۵ بعلاوه ۲
سیاسی بین الملل