معاون امور بین الملل قوه قضائیه:

قیام 15 خرداد در امتداد پشتیبانی از باورها و فرهنگ دینی و مذهبی کشور رخ داد

قیام 15 خرداد در امتداد پشتیبانی از باورها و فرهنگ دینی و مذهبی کشور رخ داد

به گزارش سیاسی، معاون امور بین الملل قوه قضائیه اظهار داشت: امام راحل به خوبی متوجه شد سرنگونی رژِیم شاهنشاهی در سایه مبارزه همزمان با استبداد داخلی و استکبار خارجی میسر می شود چونکه این دو، دو روی سکه به استضعاف کشیده شدن ایران بودند.


به گزارش سیاسی به نقل از ایسنا، کاظم غریب آبادی شامگاه دوشنبه ۱۵ خرداد در آیین گرامیداشت شهدای قیام ۱۵ خرداد که در گورستان مسگرآباد تهران برگزار گردید، اظهار داشت: قیام خونین ۱۵ خرداد بدین سبب شکل گرفت که آمریکا و انگلیس بر مقدرات ایران تسلط داشته و پای اسرائیل به کشور باز شده بود، در این شرایط امام راحل به این نتیجه رسید که مسیر مبارزه و قیام دیگر بوسیله تذکر لسانی ممکن نیست و باید روش های مبارزه و مقابله با رژیم ستم شاهی متحول شود. امام راحل با کمک و اتکا به نقش و قدرت مردم در مقابل رژیم شاهنشاهی و سیاست های شاه که باورهای دینی، مذهبی و فرهنگی مردم را هدف قرار داده بود، ایستادگی کردند.
معاون امور بین الملل قوه قضائیه اظهار داشت: قیام ۱۵ خرداد در امتداد پشتیبانی از باورها و فرهنگ دینی و مذهبی کشور رخ داد. این قیام ریشه در باورها و هنجارهای اسلامی و مذهبی دارد و این امر سبب ماندگاری آن و نتیجه دادن آن در پیروزی انقلاب شد.
غریب آبادی یکی از با اهمیت ترین خاصیت های این قیام را مردمی بودن آن اعلام نمود و اضافه کرد: در قیام ۱۵ خرداد مردم وقتی مشاهده نمودند که دین و مذهب شان به خطر افتاده و نفوذ و تسلط استکبار به کشور روز به روز بیشتر می شود، بصورت خودجوش وارد میدان شده و آن اتفاق بزرگ را رقم زدند.
وی، رهبری بی نظیر امام راحل را به عنوان دیگر عامل ایجاد قیام ۱۵ خرداد دانست و اظهار داشت: امام خمینی(ره) با آن صراحت بیان و شجاعت مثال زدنی و درک صحیحی که از شرایط و تحولات حاکم بر جامعه داشتند، با اتکا به قدرت مردم این حرکت را شروع و تا به سرانجام رسیدن، رهبری کردند.
وی تصریح کرد: مطرح شدن اسلام به عنوان یک مکتب، عامل دیگر ایجاد قیام خونین ۱۵ خرداد بود. مردم برمبنای اصول و ارزش های دینی و اسلامی حرکت خودرا در روزهای محرم و سوگواری سید و سالار شهیدان شروع کردند و در این میان، نفش روحانیت و گروههای مذهبی بی نظیر است.
معاون امور بین الملل قوه قضائیه مبارزه همزمان با استکبار خارجی و استبداد داخلی را از دیگر خاصیت های قیام ۱۵ خرداد عنوان نمود و اضافه کرد: امام راحل به خوبی متوجه شد سرنگونی رژِیم شاهنشاهی در سایه مبارزه همزمان با استبداد داخلی و استکبار خارجی میسر می شود چونکه این دو، دو روی سکه به استضعاف کشیده شدن ایران بودند.
غریب آبادی با گرامیداشت یاد و خاطره امام راحل اظهار داشت: امام خمینی(ره) با دو خاصیت بارز خداباوری و تکیه بر توان و قدرت مردم، چه قبل از انقلاب و چه بعد از پیروزی انقلاب اسلامی، اساس نظام را پی ریزی کرد، اصولی که رهبری معظم انقلاب نیز همیشه به آن تکیه و باور داشته و دارند.
منبع:

1402/03/16
09:53:24
5.0 / 5
334
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)

تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
لطفا شما هم نظر دهید
= ۲ بعلاوه ۱
سیاسی بین الملل