بیانیه پایانی سفر سلطان عمان به ایران

توافق سران ایران و عمان برای تنظیم سند همکاریهای راهبردی

توافق سران ایران و عمان برای تنظیم سند همکاریهای راهبردی

سیاسی: سیاسی: سران ایران و عمان برای تنظیم سند همکاریهای راهبردی در حوزه های مختلف در بیانیه پایانی سفر سلطان عمان به ایران توافق کردند.


به گزارش سیاسی به نقل از ایسنا، سید ابراهیم رئیسی و آقای «هیثم بن طارق آل سعید» در بیانیه پایانی سفر رسمی و دو روزه سلطان عمان به کشورمان ضمن تاکید بر نقش سازنده بخش خصوصی دو کشور در توسعه افق های همکاری اقتصادی، نسبت به افزایش مستمر مبادلات تجاری و افزایش سرمایه گذاری های مشترک، ابراز خرسندی، از امضای موافقتنامه ها و یادداشت های تفاهم در زمینه های اقتصادی، تجاری، ترانزیت، سرمایه گذاری، انرژی و فرهنگی استقبال و بر لزوم فعال شدن توافقات موجود میان دو کشور و همکاری برای رسیدن به توافقات جدید که در جهت خدمت به مصالح مشترک باشد، تاکید کردند.
متن کامل این بیانیه به شرح زیر است:
بسم الله الرحمن الرحیم
بیانیه مشترک به مناسبت سفر عالیجناب «هیثم بن طارق آل سعید» سلطان کشور عمان (تهران-خرداد ۱۴۰۲)
در جهت روابط تاریخی مستحکم میان دو کشور جمهوری اسلامی ایران و سلطنت عمان و دو ملت دوست و با تکیه بر احترام متقابل میان روسای دو کشور و روابط مستحکم دوجانبه که برپایه اصل حسن همجواری، برادری و مبانی دینی و فرهنگی شکل گرفته؛ عالیجناب سلطان «هیثم بن طارق آل سعید» سلطان کشور عمان بنابر دعوت آیت الله دکتر سید ابراهیم رئیسی، ریاست محترم جمهوری اسلامی ایران، در تاریخ ۷-۸ خرداد ۱۴۰۲ دیدار رسمی از جمهوری اسلامی ایران به عمل آوردند.
روسای دو کشور در این سفر در رابطه با روابط دوجانبه و راه های تقویت آن برپایه برادری و منافع مشترک بخصوص در زمینه های تجاری، انرژی، سرمایه گذاری و فرهنگی که تأمین کننده مصالح مشترک و تقویت کننده روابط و منافع دو ملت دوست باشد، گفتگو کردند.
دو طرف ضمن ابراز خرسندی از سطح عالی روابط دوجانبه، بر رشد مستمر این روابط بخصوص پس از دیدار سال قبل رئیس جمهوری اسلامی ایران از عمان به دعوت سلطان هیثم بن طارق آل سعید اشاره کردند.
طرفین با ابراز علاقه نسبت به رشد روز افزون روابط در آینده، از تشکیل کمیته های مشترک و تبادل کارگروه ها و دیدارهای مختلف با هدف پیگیری گسترش روابط تاکید نمودند.
ریاست محترم جمهوری اسلامی ایران و عالیجناب سلطان کشور عمان ضمن تاکید بر نقش سازنده بخش خصوصی دو کشور در توسعه افق های همکاری اقتصادی، نسبت به افزایش مستمر مبادلات تجاری و افزایش سرمایه گذاری های مشترک، ابراز خرسندی کردند. همینطور طرفین از امضای موافقتنامه ها و یادداشت های تفاهم در زمینه های اقتصادی، تجاری، ترانزیت، سرمایه گذاری، انرژی و فرهنگی استقبال و بر لزوم فعال شدن توافقات موجود میان دو کشور و همکاری برای رسیدن به توافقات جدید که در جهت خدمت به مصالح مشترک باشد، تاکید نمودند.
روسای دو کشور در چهارچوب تقویت روابط بین دو کشور برادر و پایه گذاری اصول و چارچوبی جهت حفظ و استمرار این روابط از مسؤلان دولتی خواستند اقدام لازم را برای تنظیم سند همکاریهای راهبردی در زمینه های مختلف و امضای آن به نحوی که همکاری و منافع متقابل را تحکیم نماید، انجام دهند.
ریاست جمهوری اسلامی ایران و سلطان کشور عمان ضمن تبادل نظر در رابطه با برخی موضوعات منطقه ای و بین المللی، بر اهمیت تلاشهای سازنده در زمینه های مختلف امنیتی، سیاسی، اقتصادی و فرهنگی در جهت تقویت صلح و ثبات تاکید نمودند و از ادامه رایزنی ها و مشورت های سیاسی میان دو کشور استقبال کردند.
طرفین در این سفر از گسترش فرهنگ گفتگو در منطقه به منظور حل و فصل مشکلات و تحکیم روابط میان کشورهای همسایه به نحوی که صلح، ثبات و شکوفایی و خواست ملت های منطقه را تأمین نماید، استقبال می کنند.
آیت الله دکتر رئیسی ریاست محترم جمهوری اسلامی ایران از تلاشهای عالیجناب سلطان هیثم بن طارق سلطان کشور عمان در اتخاذ سیاست های سازنده و حکیمانه در زمینه منطقه ای و بین المللی جهت تعمیق روابط مثبت دوجانبه و صلح و ثبات منطقه ای قدردانی نمود. سلطان هیثم بن طارق آل سعید هم ضمن قدردانی از سیاست همسایگی دولت سیزدهم نسبت به کشورهای منطقه، همکاری نزدیک کشورهای منطقه خلیج فارس را باعث تحکیم ثبات و صلح منطقه ای دانستند.
در انتها آیت الله دکتر سید ابراهیم رئیسی از انجام این دیدار تاریخی ابراز خرسندی کردند و عالیجناب هیثم بن طارق سلطان عمان هم از آیت الله دکتر رئیسی ریاست محترم جمهوری اسلامی ایران بابت حسن استقبال و پذیرایی صورت گرفته از هیئت عمانی در این سفر تقدیر به عمل آورد.1402/03/08
12:20:37
5.0 / 5
367
تگهای خبر: ایران , دولت , سفر , كشور
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)

تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
لطفا شما هم نظر دهید
= ۴ بعلاوه ۲
سیاسی بین الملل