بازتاب رونمایی از موشك خرمشهر ۴

رویترز: ایران با موفقیت یک موشک بالستیک پرتاب کرد

رویترز: ایران با موفقیت یک موشک بالستیک پرتاب کرد

سیاسی: سیاسی: خبرگزاری رویترز با بیان خبر رونمایی از موشک خرمشهر 4 گزارش داد که جمهوری اسلامی ایران توانسته است یک موشک جدید با برد بلند را بطور موفقیت آمیز پرتاب کند.


به گزارش سیاسی به نقل از خبرگزاری رویترز، جمهوری اسلامی ایران امروز (پنجشنبه) یک موشک با برد ۲۰۰۰ کیلومتر را بطور موفقیت آمیز پرتاب کرد که قابلیت حمل کلاهک به وزن ۱۵۰۰ کیلوگرم را دارد.
محمدرضا آشتیانی، وزیر دفاع ایران در این زمینه اظهار داشت: پیام ما به دشمنان مان این است که از کشور و دستاوردهای آن دفاع خواهیم کرد. پیام ما به دوستان ایران هم این است که می خواهیم به ثبات منطقه کمک نماییم.
به گزارش سیاسی به نقل از ایسنا، همزمان با سالگرد آزادسازی خرمشهر و ایام مبارک دهه کرامت، رونمایی از موشک راهبردی برد بلند و نقطه زن خرمشهر ۴ با حضور امیر سرتیپ آشتیانی انجام شد.
موشک خرمشهر یکی از پیشرفته ترین موشک های طراحی شده توسط متخصصان سازمان هوافضای وزارت دفاع است که دارای برد ۲۰۰۰ کیلومتر و مجهز به سر جنگی از نوع شدید الانفجار با وزن ۱۵۰۰ کیلوگرم است.
تامین دقت نقطه زنی در فاز میانی (پرواز بالای جو)، در سرعت بالای ۱۶ ماخ انجام شده و سرجنگی با سرعت حدود ۸ ماخ به هدف اصاب می کند. رادار گریزی و مقاومت در مقابل جنگ الکترونیک از خاصیت های دیگر این محصول دفاعی می باشد.
همین طور این موشک قابلیت های تاکتیکی و راهبردی را بصورت همزمان داراست. سرعت بالای حمل و نقل سامانه وکاهش زمان آماده سازی پیش از پرتاب از خاصیت های این محصول می باشد. به صورتی که، پروسه آماده سازی پرتاب بعد از استقرار سکو در کمتر از ۱۵ دقیقه صورت خواهد گرفت.
مشخصات موتور موشک خیبر
موتور این موشک جزو پیشرفته ترین موتور های سوخت مایع کشور می باشد. برای ایجاد قابلیت های تاکتیکی متور موشک خیبر در مخزن سوخت قرار گرفته است که این امر موجب کاهش طول موشک به حدود ۱۳ متر شده است.
استفاده از سوخت هایپر گولیک در این موتور، موجب افزایش چشم گیر ایمپالس (ضربه ویژه)، نسبت به سایر محصولات موشکی شده است.
سوخت مذکور پرانرژی محسوب شده و بدون نیاز به سوخت راه انداز در موتور موشک مشتعل می شود.
یکی از خاصیت های این موتور، استفاده از دو موتور کنترلی جهت هدایت و کنترل موشک می باشد.
ویژگی های سر جنگی موشک
سرجنگی این موشک با طول حدود ۴ متر، یکی از بزرگترین و اثر بخش ترین سرجنگی های تولید شده می باشد که با وزن کلی ۱۵۰۰ کیلوگرمی، قابلیت حمل بیش از یک تن مواد ناریه را خواهد داشت.
مابقی جرم سرجنگی، متعلق به سازه، سیستم های هدایت کنترل در فاز میانی و سایر زیر سیستم های مربوط به سرجنگی می باشد.
موتورهای هدایتی و کنترلی نصب شده در آخر سر جنگی وظیفه هدایت این سرجنگی را در طول مسیر پروازی خواهند داشت.
لازم به ذکر است که سرعت بالای به هدف خوردن سرجنگی به هدف مانع تشخیص سیستم های پدافندی دشمن شده و توان و زمان لازم جهت رهگیری و اقدام جهت انهدام سرجنگی را نداشته باشند.
منبع:

1402/03/04
12:22:39
5.0 / 5
460
تگهای خبر: ایران , تخصص , تولید , سازمان
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)

تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
لطفا شما هم نظر دهید
= ۸ بعلاوه ۳
سیاسی بین الملل