یك كارشناس مسائل پاكستان مطرح كرد

بازداشت عمران خان هشداری به وی و پیامی برای سیاستمداران پاکستانی

بازداشت عمران خان هشداری به وی و پیامی برای سیاستمداران پاکستانی

سیاسی: به گزارش سیاسی، یک کارشناس مسائل پاکستان ضمن اشاره به برگزاری انتخابات پارلمانی در ماه اکتبر در این کشور همسایه ایران اظهار نمود: با عنایت به تحولات اخیر در پاکستان و مسائلی که برای ˮعمران خان ˮپیش آمده این احتمال وجود دارد که ارتش پاکستان به صورت غیر مستقیم مانع از این شود که این دولتمرد بار دیگر بتواند به مسند نخست وزیری در پاکستان بازگردد.


محمدرضا منافی در گفتگو با ایسنا با اشاره به اینکه خیلی از تحولات اخیر در پاکستان همچون بازداشت عمران خان و سپس آزادی وی تحت تأثیر انتخابات پیش رو صورت گرفته است، خاطرنشان کرد: در فروردین ماه سال قبل پس از اینکه عمران خان به افترا پرونده های مالی از قدرت کنار گذاشته شد، "شهباز شریف" رئیس حزب مسلم لیگ- نواز مسئولیت را بر عهده گرفت و از آن زمان تابحال شاهد وقوع تحولات و کشمکش ها در صحنه سیاسی پاکستان هستیم.
وی با بیان اینکه حزب عمران خان( تحریک انصاف) و حزب شهباز شریف(حزب مسلم لیگ- نواز) دو حزب قدرتمند در پاکستان هستند و به نظر می آید که در انتخابات پیش رو هم یکی از این دو حزب مسئولیت امور را در پاکستان بر عهده بگیرد، افزود: ولی با عنایت به درگیری های بوجود آمده بین عمران خان و ارتش پاکستان به نظر می آید که روند کار برای حزب تحت رهبری عمران خان در انتخابات پیش روی پاکستان خیلی سخت خواهد بود.
این کارشناس مسائل پاکستان با اشاره به اینکه ارتش پاکستان نهادی قدرتمند و بلکه قدرتمندترین نهاد این کشور است و عملا قدرتی فراتر از دولت دارد، اظهار داشت: در همین چارچوب باید به این مورد توجه داشت که ارتش پاکستان این مورد را تحمل نخواهد کرد که سیاستمداری بعنوان نخست وزیر پاکستان انتخاب گردد که ضد ارتش موضع گیری کرده و عملکرد آنرا زیر سوال برده است.
منافی با اشاره به اینکه هنوز در مورد پرونده های فساد مالی منتسب به عمران خان دادگاه نظری نداده است، افزود: با عنایت به وجود اختلافات بین عمران خان و ارتش، شانس وی برای حضور مجدد در قدرت کم است و حزب مسلم لیگ نواز که از قدرتمندرین و صاحب نفوذترین احزاب این کشور به حساب می آید، در شرایط کنونی از شانس بیشتری برخوردار می باشد.
وی در قسمتی دیگر از صحبت های خود با بیان اینکه با وجود شرایط سختی که برای عمران خان به وجود آمده است، او بعنوان اسطوره ورزش "کریکت" پاکستان که محبوب ترین ورزش در این کشور به حساب می آید طرفداران فراوانی بین جمعیت ۲۲۰ میلیونی آن دارد، اظهار نمود: با وجود فشارهای سیاسی ضد وی و تحولات اخیر همچون بازداشت او، عمران خان هنوز هم طرفداران زیادی بخصوص در بین قشر جوان پاکستان دارد.
این روزنامه نگار اضافه کرد: رهبر حزب تحریک انصاف پاکستان علاوه بر برخورداری از حمایت نسبتا بالای مردمی در پاکستان، از قدرت مالی نسبتا زیادی هم برخوردار می باشد و این دو فاکتور می تواند ابزارهای خوبی برای او و حزبش برای خودنمایی در انتخابات سالجاری باشد.
این کارشناس مسائل پاکستان ضمن اشاره به اینکه پارلمان پاکستان سال جاری در ماه آگوست منحل می شود تا زمینه برای برگزاری انتخابات در ماه اکتبر فراهم گردد، خاطرنشان کرد: تقابل عمران خان با ارتش این کشور که عملا قدرتمندترین نهاد این کشور به حساب می آید، سبب شده تا مقامات و فرماندهان عالی ارتش حرفهای تند و تیز او را بر نتابند و شاید بنابراین بود که بازداشت عمران خان در هفته گذشته نه به دستور دستگاه قضایی این کشور، بلکه توسط گروهی از نیروهای گارد ویژه تحت فرماندهی ارتش صورت گرفت و در همین راستا بود که دستگاه قضایی پاکستان به این بازداشت اعتراض کرد چونکه دستور هرگونه بازداشت افراد متهم به فساد مالی باید از سمت دستگاه قضایی صادر شود.
ایشان در ادامه با بیان اینکه بازداشت چند روزه عمران خان در هفته گذشته را میتوان به شکلی به معنای اخطار ارتش به وی و پیامی به دیگر سیاستمداران این کشور تلقی نمود، اضافه کرد: این بازداشت خارج از مقررات دستگاه قضایی حکایت از آن دارد که ارتش پاکستان همچنان در صدر قدرت در این کشور است و به سیاستمدارانی که بخواهند بر خلاف جریان و میل دستگاه نظامی قدرتمند این کشور شنا کنند، اجازه این کار را نخواهد داد.
منافی در قسمتی دیگر از صحبت های خود در ارتباط با رقابت های داخلی در پاکستان اظهار داشت: حزب مسلم لیگ نواز که الان دولت را در اختیار دارد، در شرایط کنونی قدرتمندترین حزب سیاسی پاکستان است و رقابت با چنین حزب قدرتمندی برای حزب تحریک انصاف به رهبری عمران خان در انتخابات اکتبر ۲۰۲۳ کار ساده ای نخواهد بود. عمران خان یک چهره سیاسی ضدآمریکایی در پاکستان شناخته می شود و میتوان این خصوصیت وی را در سخنانش در زمانی که کرسی نخست وزیری را در اختیار داشت، مشاهده کرد. این خصوصیت ضدآمریکایی عمران خان باآنکه می تواند یک برگ برنده برای حزبش در جمع کردن آرای مردم به شما برود، اما با وجود فراز و فرودهای فراوان در روابط آمریکا و پاکستان، نباید آثار غیرمستقیم روابط در هم تنیده اسلام آباد-واشنگتن را بر انتخابات آتی این کشور نادیده گرفت که در این صورت، این مورد برای حزب تحت رهبری عمران خان یک امتیاز منفی تلقی خواهد شد.
او در آخر خاطرنشان کرد: پاکستان که بخصوص در سال های اخیر با تشدید بحران اقتصادی و کاهش شدید ارزش پول ملی و افزایش موج بیکاری روبرو شده است، این روزها با تشدید بحران سیاسی ناشی از بازداشت عمران خان که منجر به آشوب ها و خشونت های گسترده در شهرهای مختلف شد، شرایط سختی را سپری می کند و حتی زمزمه هایی از شکل گرفتن یک شبه کودتا و بدست گرفتن اداره کشور توسط ارتش عنوان شد که البته بلافاصله از جانب ارتش تکذیب شد.
منبع:

1402/02/25
10:12:00
5.0 / 5
377
تگهای خبر: آمریكا , ارتش , ایران , دولت
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)

تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
لطفا شما هم نظر دهید
= ۲ بعلاوه ۳
سیاسی بین الملل