جدال برجامی اولیانوف با یک خبرنگار آمریکایی

جدال برجامی اولیانوف با یک خبرنگار آمریکایی

سیاسی: سیاسی: بعد از توییت میخاییل اولیانوف نماینده روسیه در وین درباره ی این که آمریکا و تروئیکای اروپا می خواهند برجام را که دستاورد مهم عدم اشاعه هسته ای بوده و هست منحل کنند، این توییت با واکنش خبرنگار وال استریت و جدال لفظی میان او با نماینده روسیه مواجه گردید.


به گزارش سیاسی به نقل از ایسنا، میخاییل اولیانوف نماینده روسیه در آژانس بین المللی انرژی اتمی روز شنبه در توییتی نوشت: به نظر می آید آمریکا و تروئیکای اروپایی می خواهند برجام را که دستاورد مهم عدم اشاعه هسته ای بوده و هست منحل کنند.
وی افزود: هر روز تاخیر آنها در از سرگیری مذاکرات وین ما را به مرحله بدون بازگشت نزدیک تر می کند.
بعد از این توییت لارنس نورمن خبرنگار وال استریت ژورنال در پاسخ به توییت وی نوشت: سفیری که کشورش به علت حمله وحشیانه خود به اوکراین و استفاده از تجهیزات نظامی ایران در تخطی از برجام این توافق را قفل کرده و هرگونه امیدی برای احیای دیپلماسی را از بین برده است چنین می گوید. نفاق را ضرب در یک میلیون کنید.
میخائیل اولیانوف نیز در پاسخ به نورمن نوشت: رونامه نگاری که نمی تواند برای ادعای خود مدرکی ارائه کند و با تمام وجود از کوشش های مقامات خود به جهت اینکه موضوع عدم اشاعه هسته ای را با ادعاهای مربوط به موضوعات دیگر مخلوط کند حمایت می کند چنین حرفی می زند! این درست است. چونکه نه؟ او انجام صادقانه وظایف حرف ای خودرا اینگونه می بیند.
به گزارش سیاسی به نقل از ایسنا، مذاکرات وین با هدف احیای توافق 2015 در ایام پایانی سال 1400 به قدمهای نهایی خود رسیده بود که پافشاری آمریکا بر سر چند موضوع و تعلل و تاخیرهای این کشور توافق را به تاخیر می انداخت و در نهایت با شروع جنگ روسیه و اوکراین در عمل موضوع مذاکرات برجامی به حاشیه رفت.
اغلب تحلیل گران بر این تصور بودند که جنگ روسیه و اوکراین کوتاه مدت است اما این جنگ بیش از یک سال است که ادامه دارد و تقابل روسیه و آمریکا بر سر اوکراین عمیق تر و گسترده تر از گذشته شده است. تقابل کشورهای اروپایی و آمریکا با روسیه به شکلی در یک سال قبل پیش رفته است که دیپلمات های دو طرف حاضر به حضور در یک میز مذاکره درباره ی موضوعات بین المللی نیستند و مقامات آمریکایی و غربی از مواجهه با مقامات روسی یا حضور بین المللی آنها بطور جدی خودداری می کنند.
با عنایت به این که در سال هشتم اجرای برجام در 2023 قرار داریم خیلی از تحلیل گران بر این نظرند که ممکنست آمریکا و کشورهای اروپایی تحت تاثیر مساله اوکراین مکانیسم ماشه را مقابل ایران در شورای امنیت فعال کنند یا به صورتی با استفاده از اهرم آژانس بین المللی انرژی اتمی ایران را مجدد در دستور کار شورای امنیت سازمان ملل قرار دهند.
شایان ذکر است مذاکرات فنی و حقوقی ایران و آژانس برای همکاری و تعامل بیشتر در امتداد شفاف سازی و اعتماد سازی میان دو طرف از مدت ها قبل در جریان است.1402/02/10
12:07:42
5.0 / 5
460
تگهای خبر: آمریكا , اروپا , ایران , برجام
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)

تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
لطفا شما هم نظر دهید
= ۶ بعلاوه ۵
سیاسی بین الملل